Revolūcija neizdodas. Ko “Šnepa-Jučmaņa” skandāls pateica par Latvijas basketbolu?

Valdis Voins, Edgars Šneps, sportazinas.com
Foto: LETA

Gandrīz nevienam vairs nav pasprucis garām lielais skandāls Latvijas basketbola dīķī. “Šnepa-Jučmaņa” lieta kļuva jau teju globāla, parādot uz putekļiem Latvijas Basketbola savienības () darba kabinetā. Nē, runa nav tik daudz par konkrēto konflikta situāciju. No tās izauga darba un kapacitātes reāģēt uz šādām situācijām izvērtēšana kopumā. Pieslēgusies arī , par kuras eksistenci vidējais basketbola fans, iespējams, nemaz iepriekš nezināja. Kas slēpjas zem šīs lietas?

Vai tas bija pasūtījums? Vai vienkārši beidzot viens sistēmai iepriekš paklausīgs darbonis vairs nevarēja to paciest? Vai kāds pie varas tikt kārojošs spēks ieraudzīja savu iespēju? Kas šobrīd notiek Latvijas basketbolā?

Hronoloģija:

  • Jučmanis vēršas KNAB ar iesniegumu, apgalvojot, ka esošais LBS ģenerālsekretārs izspiedis no viņa ziedojumu savienībai
  • Šneps pārmetumus noraida, uzsverot, ka Jučmanis pametis darbu, atstājot saistības, kuras nevēlas nokārtot. Viņam pievienojas LBS prezidents . Tiek nozīmēta ārkārtas sēde 14.martā
  • Jučmanis publicē whatsapp saraksti ar Šnepu
  • 14.martā notiek ārkārtas valdes sēde, uz kuru Jučmanis pat netiek uzaicināts. LBS atlaiž finanšu direktoru Arvīdu Grigaļāviču, jo konstatēts 53 tūkstošu budžeta pārtēriņš. Ne vārda par “Šnepa-Jučmaņa” lietu
  • 19.martā vēl viena ārkārtas sēde un notiek arī padomes sēde. Preses konference skaidrību neievieš, Šneps saņem rājienu un paliek amatā, Jučmanim nepārmet līdzekļu izlietojumu
  • Valsts policija sāk resorisko pārbaudi saistībā ar Jučmaņa iesniegumu

Ko šī hronoloģija pasaka par LBS darba stilu?

Latvijas Basketbola savienības (LBS) prezidents Valdis Voins piedalās preses konferencē pēc LBS ārkārtas sēdes, kura sasaukta pēc bijušā Latvijas basketbola izlašu direktora Māra Jučmaņa apgalvojumiem par LBS šantāžu un mēģinājumiem izspiest viņam piešķirto Ministru kabineta prēmiju par izciliem sasniegumiem sportā. Foto: Leta

Neko labu. Jau no pirmās dienas vairākums no LBS, īpaši Voins, sargā Šnepu. Kāpēc vairākums? Jo kuluāros uzplaiksnī ideja par opozicionāriem, kurus “it kā” vada Edgars Jaunups. Konkrēti – šādi vārdi nāca no atlaistā LBS finanšu direktora Arvīda Grigaļāviča. Pie tā vēl atgriezīsimies.

Par LBS. Dīvaini liekas Voina izteikumi pēc pirmās ārkārtas sēdes, kuros viņš apgalvo, ka šo situāciju ar Šnepu nav pārrunājis, kaut gan viņa vārdi pēc pirmās vētras bija “izskanējušos pārmetumus izvērtēsim LBS valdes sēdē 14.martā.” Tātad – prezidents savu vārdu nav turējis vai melo.

Šo rindu autoram gribētos 19.marta preses konferenci nosaukt par “bēdīgi slavenu”. Kāpēc? Jo visi gaidīja loģisku un pamatotu situācijas skaidrojumu, bet to nesaņēma. Ja atlaists tika finanšu direktors, bet valde vēlāk nolēma, ka visi pārtērētie līdzekļi tika izlietoti izlases labā un noslēdza jebkādu vēršanos pret Jučmani, tad kāpēc jāaiziet bija Grigaļāvičam? Īpaši situācijā, kad parakstus uz visiem rēķiniem liek arī Šneps.

Šneps saņēma rakstisku rājienu par, pēc Voina vārdiem – “nepareizu komunikāciju, kas rada problēmas basketbola tēlam”. Voins norādīja arī uz nepieciešamību uzlabot finanšu kontroli un padoto darbinieku finanšu pakalpojumu sniegšanu.

Bet atdeva Voins saplosīšanai Grigaļāviču. Neskatoties uz to, ka Grigaļāvičs ar Šnepu varētu būt tuvi. Viņam ir sava firma, kas nodarbojas arī ar tribīņu un grīdas ieklāšanu sporta būvēs un LBS bieži pamet tai kauliņus. Pirms Šneps nāca pie varas LBS, Grigaļāviča amats “finanšu direktors” nepastāvēja, to izveidoja, jo pastāvēja čomu būšana, taču tagad čomaks savā ziņā ir uzmests.

Iemesls farsam – Šneps, Jučmanis vai revolucionāri?

Latvijas Basketbola savienības (LBS) ģenerālsekretārs Edgars Šneps piedalās preses konferencē pēc LBS ārkārtas sēdes, kura sasaukta pēc bijušā Latvijas basketbola izlašu direktora Māra Jučmaņa apgalvojumiem par LBS šantāžu un mēģinājumiem izspiest viņam piešķirto Ministru kabineta prēmiju par izciliem sasniegumiem sportā. Foto – Leta

Interesanti ir pavērot Šnepa retoriku sākumā un pēc tam. Pēc pirmajiem dūmiem viņš bija ļoti nobijies. Vēlāk, kad publiskajā telpā parādījās LBS darbinieku whatsapp čats ar nosaukumu “Pipars”, kurā Jučmanis rakstījis – “ja dabūšu prēmiju, noziedošu 3×3 programmai,” LBS pozīcijas izspiešanas lietā kļuva stingrākas. Uz ko jāvērš uzmanību – “Pipara” čatā nepiedalās nedz Voins, nedz Šneps (tā teicis Jučmanis). Rodas jautājums – kā tad viņi par šo uzzināja, ja viņu šajā čatā nav? Tad kāds no tā dalībniekiem piegājis un pateicis – hei, Edgar, te viens vēlas ziedot? Noteikti nē.

Saprotams arī, ka mūsdienu attīstītajā un tiesiskuma pilnajā pasaulē ar divām vēstulēm “kas ar ziedojumu” ir gaužām par maz, lai reāli varētu inkriminēt izspiešanu. Taču Šnepa ķermeņa valoda ilustrēja mūžam slaveno parunu “kas vainīgs, tas bailīgs”. Ļoti iespējams, ka viņš Jučmanim reāli ir ko prasījis, tikai būsim reāli – ar šiem “pierādījumiem” ir par maz.

Arī 53 tūkstošu pārtēriņš (tie esot aptuveni 0,5% no kopējā LBS budžeta), kurš beigās izrādījās adekvāts (?), ir par maz, lai noņemtu no trases Šnepu. Jautājums – ko ar šo visu gribēja panākt, tā saucamie, revolucionāri? Iespējams, Jučmanis nebija mierā ar Šnepa darba metodēm un līdz ar šī konflikta evolūciju savu iespēju ieraudzīja citi. Tikai kārtis šoreiz bija pārāk vājas…

Iesaistījās pat padome – it kā galvenā institūcija LV basketbola hierarhijā. Tās sastāvā atrodamajiem uzvārdiem (skatīt ŠEIT) ciešus kontaktus ar basketbolu diez vai var piedēvēt. Jā, Mārtiņš Bondars ir spēlējis basketbolu arī profesionāli. Solvitas Āboltiņas atvase trenējas un arī citiem noteikti kādu mazu sakaru var atrast, bet skaidrs, ka deķi viņi nepārzina. Un tas pats ir sakāms par LBS valdi.

Padome lielā vienbalsībā pieņēma lēmumu Šnepu amatā atstāt. Vienīgais, kas balsoja pret, bija VEF kluba pārstāvis. Tieši tā – Jaunupa VEF. Skaļākā, pēc vairāku ekspertu domām, revolūcijas idejas autora. Arī uzrunātie ar basketbolu saistītie cilvēki, kurus šoreiz atstāsim anonīmus, norādīja viņa virzienā. Bet redzams, ka čiks viens sanācis.

Kuluāros izskanēja arī cita VEFam pietuvināta cilvēka vārds, ko, lai neveidotu bezmaksas reklāmu, nepieminēsim, kā idejas par varas nomaiņu kūrēšanu. Bet skaidrs, ka varas maiņa nenotiks. Pavisam skaidrs arī ir tas, ka LBS ir savi skeleti un šis skandāls to izgaismoja. Ļoti. Tagad vairs jau nevienam nav ilūzijas, ka Šneps ar Voinu nav saauguši kopā. Piedodiet, bet tikai rājiens? Klaja izvairīšanās no situācijas ātra risinājuma un arī tukšā preses konference tikai to parāda.

Latvijas basketbolā ir problēmas. Un arī tā vadībā. Voins tik apelē pie kaut kādiem faktiem, par kuriem pašiem jāatbild. Labs finanšu direktors un komunikācijas eksperts maksājot, bet LBS naudas nav tik daudz. Bet kuram tad būtu tā nauda basketbolam jāatrod? Tieši tā – tiem, kas to vada. Jebkāds šāds attaisnojums ir absurds. Atcerēsimies kaut vai izlases “apceļot apkārt pasaulei 80 dienās” cienīgu mājupceļu no Turcijas uz Rīgu, kad vadība aizbildinājās, ka naudas biznesa klasē čarterim nav. Pieminēsim arī kādu faktu – treneru komisijas pārstāvji vienā no Baltijas kausiem u-izlasēm nakšņoja “Hilton” viesnīcā, bet jauniešiem no ekipējuma piešķirti vien divi drēbju gabali. Saprotams, ka par “Hilton” samaksāto naudu kolektīvu neapģērbsi, bet tad paskaties no ētikas viedokļa.

Voins vienreiz teica, ka tam, kurš norāda uz kaut kādiem ētiskajiem principiem, parasti pašam ir problēmas ar to ievērošanu. No sērijas – LBS prezidents pateica “kas uz citiem saka, tam uz mēles…” Paši ziniet.

Sausais atlikums

Iepriekš piesauktā “nepareizā” komunikācija nav jauna problēma, tas notiek jau kādu laiku, bet līdz šim esošā vara īsti nav centusies šo jautājumu risināt. Pastāv cerība, ka tagad tas varētu notikt. Apvērsuma nebūs un silto vietiņu iekārojušie, vismaz viens, to izskatās, ka nekad neiegūs. Skaidrs arī, ka Šneps ko sliktu ir darījis. Padomājiet paši, viņš pats piedāvāja ministrijai Jučmani prēmēt. Iespējams, bija kāda vienošanās cik var paņemt, cik paturēt, iespējams nebija. Iespējams, Šneps bija devis mājienus, ka tā jādara, bet Jučmanis jau no sākta gala to nevēlējās darīt. Bet Šneps pa dibenu ir dabūjis.

Acīmredzami ir skaidrs, ka LBS vadībai ir kur pielikt. To redzam jau sen. Kā pienāk tās kārta rīkoties, vienmēr ir jautājumi. Un ne tie labākie. Un publiskā doma “bet ko tad likt vietā”, tāpēc jāatstāj kā ir, neiztur kritiku. Vienmēr uz pasaules būs kāds, no kura dabūt pa purnu, un vienmēr būs kāds, kas tavu darbu varēs izdarīt labāk. Vienmēr.

Turpināsim darboties ar esošajiem cilvēkiem ierindā, bet pastāv cerība, ka pārmaiņas notiks. Vismaz kaut kādas, jo tas jau ir izskanējis un iesaistījusies arī padome. Palikt kā bija vairs nevar. Revolucionāri ir pieklusuši un apklusīs līdz galam, kad policija pateiks, ka kriminālu Šnepa rīcībā nav atraduši. Viss gan var sagriezties kājām gaisā, ja Šneps tomēr bijis neuzmanīgs un pierāda viņa vainu. Tad ir skaidrs, ka galvas ripos. Un ne tikai Šnepam…

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par