Eiduka: Beidzot varēju redzēt, ka tas smagais darbs sāk nākt atpakaļ

04/04/2023 18:38
Nokopēts
Patrīcija Eiduka

Latvijas distanču slēpotājai Patrīcijai Eidukai, sezonas noslēgumā saņemot balvu kā Pasaules kausa uzvarētājai U23 konkurencē, bija ļoti saviļņojošas un īpašas sajūtas, sarunā ar aģentūru LETA pauda sportiste.

Eiduka sezonu noslēdza marta nogalē ar Pasaules kausa sacensībām, kurās 20 kilometru klasikā ar kopēju startu latviete piedzīvoja kritienu un nefinišēja. Pēc sezonas sportiste bija iecerējusi atslēpoties un strādāt individuāli, taču kritienā gūtie savainojumi – kājas sasitums un lūzums lāpstiņā – patlaban liedz viņai sportot un Eiduka pēcsezonā uzturas Latvijā.

“Augšstilba muskulī ir izveidojusies hematoma, kurai ir jāuzsūcas. Ja tas nenotiks, tā var iekapsulēties un radīt lielākas problēmas. Kamēr tas nav noticis, tikmēr īsti neko nevaru darīt un šobrīd jāievēro mierīgs režīms. Kad varēšu likt slodzi uz kājām, tad arī, iespējams, drīkstēšu kaut kur doties atslēpoties. Tas viss gan ir jāsaskaņo ar ārstiem. Sanāk tāds piespiedu atvaļinājums mājās,” stāstīja Eiduka.

Viņasprāt, kritienam varēja būt vēl smagākas sekas, jo lāpstiņā nav notikusi kaula nobīde jeb dislokācija, tādējādi pagaidām nav nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.

“Turpmākās trīs līdz četras nedēļas jānēsā balstošais apsējs rokas fiksācijai. Kaulam vajadzētu saaugt pašam no sevis, un pēc tam jāskatās, vai nav sāpju un attiecīgi var sākt rehabilitācijas procesu,” teica Eiduka.

Kritienu Eiduka piedzīvoja ātrā nobraucienā ar līkumu pirmajā aplī, kad masu startā vēl slēpotājas ir blīvā grupā. Latvijas slēpotāja bijusi ārmalā un aizķērusies aiz trases nožogojuma, kā rezultātā tika piedzīvots kritiens. Atsākot sacensības, Eiduka bija aizmugurē pārējām slēpotājām, taču sākotnēji šķita, ka viņa varēs turpināt un arī pabeigt distanci.

“Līdz stadionam, kur sākās jauns aplis, bija jāslēpo aptuveni viens kilometrs. Vispirms bija jātiek lejā no tā nobrauciena, kurā nokritu. Braucu lejā un šķita, ka, iespējams, ir labi. Taču turpinājumā, kur bija kalns un taisne, sapratu, ka nevaru – kreisā kāja ļoti sāpēja un plecā bija tik asas sāpes, ka nevarēju pacelt roku. Apzinājos, ka tā nevarēšu turpināt un ir jāizstājas. Diezgan žēl un skumji par to situāciju, jo tajā dienā labi jutos. Man arī nav pieņemts izstāties un šī bija pirmā reize, kad biju spiesta nefinišēt,” stāstīja Eiduka.

Sezonas pēdējais mēnesis Latvijas slēpotājai bija intensīvs – pēc 30 kilometriem klasikā pasaules čempionātā astoņas dienas vēlāk sekoja 50 kilometri brīvajā stilā Pasaules kausā. Turpinājumā bija arī Pasaules kausa posmi Fālunā, Tallinā un visbeidzot Lahti.

“Kad ar treneriem runājām, viņi teica, ka sāksies izdzīvošanas režīms, kuru var salīdzināt ar “Tour de Ski”. Lai gan brīvu dienu bija vairāk, nekā “Tour de Ski”, tāpat bija daudz sacensību un kalendārs bija ļoti blīvs. Parunājot ar citiem sportistiem, sapratu, ka arī viņiem bija līdzīgas sajūtas. Pēc sacensībām visu laiku esi ceļā, pārlidojumi, pārbraucieni… Protams, ka viegli nebija,” skaidroja Eiduka.

Nogurums sezonas beigās licis par sevi manīt, galvenokārt tāpēc, ka šajā sezonā Eiduka startēja tikai augstākā līmeņa sacensībās.  “Sezonas beigās bija grūtāk sevi motivēt, jo arī fiziskā forma nebija tik laba. Tās sajūtas radīja sezonas gaitā sakrātais nogurums, nevis tikai pēdējā, intensīvajā periodā iekrātā bagāža,” atzina sportiste.

Viens no sezonas emocionāli piepildītākajiem brīžiem bija sprinta sacensības Tallinas Dziesmu svētku estrādē, kuras apmeklēja teju visa Eidukas ģimene un bijuši arī citi atbalstītāji no Latvijas.  “Ļoti patīkamas sajūtas, vajadzētu vēl tādus posmus Baltijā. Dzirdēju atsauksmes no citu valstu sportistiem, arī viņiem ļoti patika piedalīties Tallinas posmā. Bija ļoti patīkama atmosfēra un viss bija ļoti labi sarīkots,” pauda Eiduka.

Eiduka šajā sezonā kļuva par Pasaules kausa U23 vecuma grupas kopvērtējuma uzvarētāju un šo titulu sportiste vērtē kā pateicību un novērtējumu darbam, ko ieguldīja viņa, slēpju smērētāji, treneri, komanda, ārsti, ģimene un atbalstītāji. “Beidzot varēju redzēt, ka tas smagais darbs sāk nākt atpakaļ. Brīdis uz goda pjedestāla bija ļoti saviļņojošs un īpašs,” atcerējās Eiduka.

Kopējā ieskaitē Eiduka sezonu noslēdza 22.vietā, bet neskaitot sprinta disciplīnas, ierindojās 18.pozīcijā. Tikai nedaudz pietrūka, lai iekļūtu tā dēvētajā “sarkanajā grupā” jeb labāko piecpadsmitniekā, kam nākamajā sezonas nogrieznī tiek segtas dažādas izmaksas dalībai Pasaules kausa posmos. “Protams, ja nebūtu izlaidusi divus posmus, tad būtu nonākusi šajā grupā, kas bija ļoti reāli izdarāms. Tomēr izvēlējāmies kārtīgi sagatavoties galvenajam startam – pasaules čempionātam. Par uzvaru U23 ieskaitē pirms nodokļu nomaksas saņemšu 6000 eiro lielu prēmiju, kas ir liela summa man pašai, bet ne tik liela, ja ņem vērā visas sezonas izmaksas,” stāstīja Eiduka.

Pasaules kausa sezona tiek iedalīta četros nogriežņos un pēc katra no tiem tiek pārrēķināts šīs “sarkanās grupas” sastāvs, skaidroja sportiste. “Sezonas sākumā man varbūt neizdosies tur iekļūt, bet pēc otrā perioda varētu mēģināt nodrošināt tur vietu nākamajiem diviem periodiem. Tas noteikti būtu viens no nākamās sezonas mērķiem, jo nav pasaules čempionātu vai olimpisko spēļu, tikai Pasaules kausa posmi,” uzsvēra slēpotāja.

Planīcā aizvadītajā pasaules čempionātā Eiduka individuālajās sacensībās izcīnīja trīs vietas otrajā desmitā – 11. 15 kilometru skiatlonā, 19. desmit kilometros brīvajā stilā un 17. 30 kilometros klasikā.

“Skiatlons izdevās labāk, nekā bija cerēts, arī ar startu klasikā esmu diezgan apmierināta. Vienīgi gribēju nostartēt labāk desmit kilometros slidsolī, jo visvairāk koncentrējāmies šai distancei. Protams, pirmais divdesmitnieks slēpošanā ir ļoti labi, bet, ja godīgi, tad cerējām uz augstāku vietu,” savu sniegumu pasaules čempionātā vērtēja Eiduka.

Pirms šīs sezonas Eiduka pievienojās “Aker Dahlie” komandai, kuras sastāvā Pasaules kausā distanču slēpošanā bija arī četri Lielbritānijas sportisti, tajā skaitā arī vadošais britu slēpotājs Endrū Masgreivs. Līgums ar norvēģu komandu šobrīd ir beidzies, taču tiek plānots noslēgt jaunu vienošanos, un Eiduka ir gandarīta, ka treneri ir ieinteresēti sadarboties arī turpmāk.

Komandā valda ģimeniska atmosfēra, kas Eidukas ieskaitā ir ļoti svarīgi, jo sportistiem ir grūti visu laiku koncentrēties tikai noteiktiem mērķiem un rezultātiem. “Aker Dahlie” komandā treneri mācot sportistus arī pareizi atpūsties un izbaudīt procesu, notiek arī kopīgi atpūtas pasākumi, piemēram, boulings.

“Bieži vakariņas sākam ap plkst.19 un no galda pieceļamies tikai pēc pusotras-divām stundām. Varētu teikt, ka tā man ir tāda kā otrā ģimene, un, tagad esot mājās, jūtu, ka man pietrūkst viņu. Tāpat sazināmies, taču ir tik neierasti, ka katrs tagad esam savās mājās,” par atmosfēru komandā stāstīja Eiduka. Lielākais ieguvums, šosezon trenējoties “Aker Dahlie” komandā, ir pareizs treniņu process un labāks tehniskais izpildījums gan slidsolī, gan klasikā, atzīmēja Eiduka. “Šīs arī būs lietas nākotnē, kur visvairāk varu progresēt, plus, arī pareiza slodžu sadalīšana,” teica sportiste.

Sezonas pēdējā posmā Eiduka startēja arī komandu sprintā, duetā ar francūzieti Lēnu Kantēnu izcīnot 13.vietu. Šāda pieredze Latvijas sportistei bijusi interesanta un viņa neizslēdz iespēju, ka nākotnē vēl kādreiz varētu startēt duetā ar slēpotāju no citas valsts.  “Ja ir sezonas beigas un nav īsti, ko taupīties, tad kāpēc ne? Bija patīkami, ka viņa mani uzrunāja, un sacensību laikā saņēmu atbalstu trases malā arī no viņas komandas pārstāvjiem,” teica Eiduka.

Lai ieskicētu plānus nākamajai pirmssezonai, vispirms nepieciešams sadziedēt pēdējā posmā gūtos savainojumus. Paralēli sporta darbam slēpotājai jāpieliek roka arī Eiduku ģimenes lolotajā zemeņu audzēšanā.

“Ja ar maiju varēšu sākt kaut ko darīt, kaut vai vismaz slēpot bez nūjām, būšu ļoti priecīga un teikšu, ka eju pareizā virzienā. Ja nevarēšu neko darīt, tad ir traki. Viss būs atkarīgs no dzīšanas procesa. Ja viss aizritēs bez problēmām, tad ar kājām varēšu viegli strādāt tuvāko dienu laikā. Ar plecu būs nedaudz ilgāk, bet cerams, ka pamazām viss ies uz labo pusi,” stāstīja Eiduka.

23 gadus vecā Eiduka aizvadīja savu labāko sezonu Pasaules kausā. Janvārī “Tour de Ski” seriāla sacensībās Oberstdorfā viņa 20 kilometru iedzīšanā brīvajā stilā izcīnīja piekto vietu, kas ir Latvijas slēpošanas vēsturē visaugstākā pozīcija Pasaules kausā.

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām