Elbakjans: Basketbola sabiedrībā Šnepu neciena un izvairās no viņa

19/04/2019 21:16
Nokopēts
Raimonds Elbakjans, www.sportazinas.com

“Ghetto Games” dibinātājs un 3×3 basketbola kustības viens no attīstītājiem Raimonds Elbakjans sarunā ar “Sportazinas.com” komentējis notiekošos procesus Latvijas basketbola saimniecībā.

Elbakjans veltīja asu kritiku Latvijas Basketbola savienības (LBS) darba kultūrā, kā arī norādīja, ka tās ieskatā mūžīgi neviens ne par ko nav atbildīgs.

“Šneps ir tāda persona, kuram vienmēr visi ir vainīgi, izņemot viņu pašu. Vienalga, ko viņš darītu – vai nodarbotos ar naudas izspiešanu, kā tas bija ar Māri Jučmani, vai ar pārējām lietām, ko viņš dara.  Ir tāda sajūta, ka viņi [domāts LBS] nekad nav vainīgi. Ka tiem, kas stāv augstāk, tiek “līsts dibenā”, bet par tiem, kas ir zemāk stāvošos amatos, notiek ņirgāšanās. Un izejot no šīs spēka pozīcijas, nemitīgi pret viņiem izturas ar izteiktu zemiskumu. Vājām personībām, kāds ir Šneps, tā ir ļoti izteikta un tendencioza lieta, ka pats nekad ne pie kā nav vainīgs, bet gan citi ir. Ar to LBS arī ikdienā nodarbojās.”

Tāpat Elbakjans izteicies par LBS vadības struktūru un kritizēja Šnepu par to, ka viņa vadībā nenotiek attīstība.

“Ja skatāmies no profesionālā viedokļa, LBS valdes locekļi ir aizņemti savos ikdienas darbos un jāteic, ka valde jau mums ir profesionāla. Tā vairākkārt nodemonstrējusi, ka spēj ātri reāģēt un pieņemt svarīgus lēmumus. Lielākā daļa tās locekļu ir profesionāļi, kuri dzīvē ir kaut ko izdarījuši. Taču ikdienas darbs LBS tiek organizēts vāji. Ja mājās nav viens saimnieks, tad arī nekas labs tur nevar sanākt. [Valdim] Voinam [LBS prezidentam] ikdienā jāstrādā brīvostā, viņš lasa lekcijas universitātē un ir ļoti aizņemts. Viņš nav menedžeris un lietu risinātājs. To, ko viņam sagatavo priekšā nolasīt Šneps, kuram savukārt tos materiālus gatavo LBS darboņi, kurus viņš pazemo, tik viņš izdara. Ir tā – Šneps sagatavo, bet Voinam pēc tam publikas priekšā ir korekti jātiek galā ar ievārīto. Slikti, ka Voins tik ļoti paļaujās uz Šnepu. Godīgi sakot, nezinu īsti nevienu no basketbola sabiedrības, kurš uztur labas attiecības ar Šnepu. Varbūt vienīgi Gunta Baško, kuru nesen redzēju kopā ar Šnepu un smaidot [zīmīgi, ka intervija notika pirms LBS paziņoja, ka Baško kļūs par sieviešu izlases ģenerālmenedžeri]. Bet Šnepu neviens tā īsti nepieņem un neciena. No viņa pat izvairās. Tautai vispār ir tāda tendence, ka tā izturās ar bijību pret varu un tas ir vērojams arī LBS kontekstā. No vienas puses tas kādā brīdī ir labi, bet no otras esam nonākuši situācijā, kur viens puisītis Šnepa personā netiek galā ar darbiem un nemitīgi vaino apkārtējos. Ja mēs šobrīd kardināli nemainīsim attieksmi pret notiekošo, situācija var kļūt vēl sliktāka. Ko tad LBS ir izdarījuši? Kur notiek attīstība? Redzam, ka vairākos laikos politiskajā valdībā bijuši cilvēki, kuriem rūp basketbols. Viņi arī par to iestājušies. Kāds ir LBS uzdevums? Pēc nolikuma pildīt FIBA noteikumus, kas paredz basketbola attīstību valstī. Kā pie mums notiek attīstība? Nemītīgi tiek rīkoti Eiropas čempionāti, kur no pašvaldības var paņemt naudu, tiek pačīkstēts valstij un tā nauda dabūta. Tā arī ir visa attīstība.”

“Atšķirībā no “Ghetto Games”, kur sākotnēji visa attīstība balstījās uz brīvprātības principa, tad parādījās pirmie sponsori un pieslēdzās pašvaldība, tikai pašās beigās caur jaunatnes programmām tika piesaistīta nauda pašam projektam. Bet LBS uzskata, ka tas ir mans biznesa projekts, un ka viņi mums devuši iespēju un tiesības vadīt 3×3 basketbolu, no kā mēs pelnām. Līdz ar to šobrīd mums notiek asa diskusija ar LBS par to, ka esmu lūdzis līdzfinansējumu. Jāsaprot, ka kvalitatīvai sezonai ir nepieciešami līdzekļi, jo viss maksā naudu – transporti pa reģioniem, basketbola grīdas, jāmaksā tiesnešiem, u.t.t. Tā vietā mums naudu dod pašvaldības, bet tās to dara, lai mēs strādātu ar jauniešiem.”

Tāpat “Ghetto Games” vadītājs izteicies par LBS attieksmi pret 3×3 basketbolu.

“Vienīgais, ko LBS izdarījusi – nolikusi sarga suni Naura Metnieka personā, kurš jau pirmajā tikšanās reizē gribēja man iekost kājā. Tas ir tas pats cilvēks, kurš vēl nesen sēdēja ar mani pie viena galda, kritizējot LBS, bet jau pēc īsa laika darbojas smaidīgs kopā ar Šnepu. Pēc viņa domām, Metnieks bija labākais kandidāts darbam ar 3×3 basketbolu. Neviens ar viņu nevar sadzīvot, bet viņu ieliek tik svarīgā amatā. Tā tiek vākta komanda. Par nodokļu maksātāju naudu tiek algots cilvēks, kurš nodarbojās ar 3×3 basketbola genocīdu, “Ghetto Games” redzot kā ienaidniekus un veidojot kaut kādu opozīciju. No viņa mistiski izveidotas komandas netiek palaisti spēlētāji, lai viņi varētu pārstāvēt Latviju starptautiskajā arēnā.”

Elbakjans uzskata, ka LBS nav tiesīga uzņemties laurus par izlašu panākumiem.

“Lai neteiktu, ka ir viss dziļā pakaļā, tomēr brāļi Bertāni, Porziņģis un Timma un citas izlases zvaigznes ir viņu ģimeņu sasniegums, nevis LBS. Un izlases ir veiksmīga tēma, caur kuru LBS var norakstīt naudu. Jo 3×3 basketbolam budžets šosezon ir 93 tūkstoši, kas paredz 22 tūkstošu algu menedžerim un pārējais tiek novirzīts, lai jaunieši varētu gatavoties turnīriem. Un tad, kad es prasu LBS, no kurienes vispār rodas iespēja jauniešiem spēlēt tādos turnīros, LBS man saka, ka tas ir mans privātais bizness, tāpēc to neatbalstīs. Es saku – ziniet, draugi mīļie, jums vismaz viena trešdaļa būtu jānosedz, bet par pārējo parūpēšos pats.”

Viena no pēdējā laika skaļākajām tēmām bijusi LBS naudas pieprasīšana no valsts budžeta līdzekļiem Eiropas sieviešu basketbola čempionāta sarīkošanai, jo organizācijas neizdarības dēļ ir parādījies naudas iztrūkums gandrīz 300 tūkstošu eiro apmērā.

“Redzam arī situāciju ar sieviešu EČ, kad pēdējā brīdī tiek grābta nauda… Man ir pavisam vienkāršs jautājums – kā LBS ir piesaistījusi budžetu turnīra organizēšanai, izņemot nodokļu maksātāju naudu, kuriem ir jāsedz izdevumi. Latvijas valstij ir jākreditē šis pasākums ar domu, ka ārzemnieki atvedīs naudu atpakaļ valsts kasē. Ja valstij tas ir tik nenormāli izdevīgi, kur ir pamatots biznesa plāns šim sieviešu čempionātam? Tāda nav.”

Raimondam vaicāts, kā vispār varēja nonākt līdz situācijai, ka neilgi pirms čempionāta sākuma LBS ir attapusies, ka veiksmīgai tā sagatavošanai pietrūkst tik ievērojami līdzekļi.

“Domāju, ka situācija bija līdzīga kā ar 3×3 basketbolu, kad Šneps nemaz nebija ieplānojis tam piešķirt budžetu. To viņš man acīs pateica. Iepriekšējā gadā jau kara cirvi bijām norakuši un vienojāmies par sadarbību. Tas, protams, arī notika ar lielām zobu sāpēm, bet vēlāk viņš man paziņo, ka 2019. gadā, kad jāgatavojas olimpiskajām spēlēm, naudas nebūs. Tas nekas, ka Eiropas čempionātā esam ieguvuši otro vietu, arī U23 izlase pasaules čempionātā bija finālā, bet nauda tam netiek ieplānota. Šķiet, arī šeit viņš domāja, ka varēs naudu paprasīt no valsts un pats neko nedarīs.”

“LBS nav sava programma. Tagad viņi nolēmuši rīkot skolu sacensības, ko mēs iepriekš bijām ieteikuši darīt. Viņi paņēmuši “copy-paste” mūsu ideju un pasnieguši kā savu.

Vaicāts, vai arī citās valstīs ir ierasta prakse, kad nacionālās federācijas īpaši neatbalsta 3X3 basketbolu.

“Ļoti daudzās valstīs 3×3 basketbolam ir konflikti ar federācijām un reti kur tiešām ir aukstasinīgi uzņēmušies vadību par tā attīstību. Jāņēm vērā, ka arī federācijas daudzviet ir izteikti politizētas un tur sēž cilvēki kā Voins, kas varbūt prot noturēt pozīcijas, bet reālu pienesumu basketbolam nedod. Vai Voins ar savu iepriekšējo darba pieredzi var būt veiksmīgs LBS vadītājs? Varbūt apsardzes firmu viņš varētu veiksmīgi vadīt, nevis LBS. Viņš var būt goda prezidents vai oficiālais “jumts”. Atceros, kad Šneps man vienreiz draudēja vai zinu, kas ir LBS prezidents un no viņa nebaidos. Ka man ar viņu ir jātiekas. Un tajā brīdī es vēl biju izteikti radikāls un neredzēju vajadzību tikties ne ar Šnepu, ne ar Voinu. Vēlāk noskaidroju, ka Voins ir cilvēks, ar kuru varētu sastrādāties un tikāmies. Stāstīju savu redzējumu, kā 3×3 basketbolam vajadzētu attīstīties, bet viņš tomēr lielāku potenciālu saskatīja sadarbībā ar Šnepu. Ļoti žēl, ka cilvēki neizvēlas strādāt ar profesionāļiem, bet gan ar tādiem kretīniem kā Šneps. Lai jau turpina darboties.”

Kāpēc ir tāda turēšanās pie krēsla?

“Domāju, ka Šneps īsti neko citu neprot darīt. Viens ir “muķīties” ar čempionātu rīkošanu, prasot valstij naudu, bet pavisam kas cits ir ieguldīt laiku un darbu reālajai ilgtermiņa attīstībai. Viņa alga ir trīs tūkstoši, tad ir “otkati” no dažādām tēmām, piemēram, aģentiem [Ainara] Bagatska laikā par konkrētu spēlētāju minūtēm un tā naudiņa savācās. Kāda ir vadība, tāda ir arī basketbola saime. Ja vadība ir vāja, tad arī apkārt būs tādi cilvēki, kas nevar stāties pretī pret visām stulbībām. Man ir grūti, bet paldies dievam man ir sabiedrotie valdē, ar kuriem vismaz var strādāt. Arī valdē jau ir tāds noskaņojums, ka jābūt ir kādām pārmaiņām. Šobrīd laiku pa laikam izskan aizbildināšanās, ko tad liksim vietā. Runājot par nākamo kongresu, kurā tiks ievēlēta vadība, situācija ir tik nopietni samilzusi, ka ir nepieciešams veidot jaunu komandu un strādāt. Vadībai ir jāmainās.”

“Runājot par naudas piesaistīšanu, nav jau liela māka paņemt nelielu summu augstākajā izlases punktā no atbalstītājiem un uzlikt to vārdu uz krekla, kad par nodokļu maksātāju naudu ir sagatavota izlase un atbraukuši Eirolīgas spēlētāji. Arī arēna uz tā rēķina tiek izpārdota un no tā veidojās kāds budžets. Taču tas nav tiešs LBS darbības nopelns. Liela māka ir atrasts sadarbības partneri, ar kuru strādāt ilgtermiņā. Kurš neredz tikai finansiālu labumu no atbalstīšanas, bet arī pēc savas pārliecības vēlas attīstīt basketbolu. Tas nenotiek. Esmu piedāvājis LBS vienoties par sadarbību uz četriem gadiem, lai varam plānveidīgi strādāt. Arī es pēc tam varu skaidrāk runāt ar sadarbības partneriem, zinot, kurā virzienā mēs dodamies. Bet ja mani katru “dricēlē” kā puišeli, pēc tam, kad es 10 gadus esmu to visu turējis uz saviem un kolēģu pleciem, tad es to uzskatu par cūcību.”

“Protams, ka LBS manā skatījumā ir ļoti politiska institūcija. No vienas puses ir ļoti labi, ka LBS padomē atrodas politiķi, kuri ir klāt politiskajos procesos. Taču tu nevari būvēt organizāciju tikai uz tā pamata. Jābūt ir pārdomātai taktikai, cik un par ko saņem. Cik saņem pirmais un pēdējais treneris par spēlētāju, kurš nonāk Eirolīgā vai NBA. Un tā tālāk. Naudai ir jānāk no septiņiem līdz 10 dažādiem avotiem. Šobrīd tas nenotiek.”

Elbakjans uzskata, ka LBS nepilda vienu no galvenajām savām funkcijām.

“LBS nav sabiedriskās un sociālās domas un tas ir pavisam nožēlojami. Varu arī minēt piemēru ar Nauri Miezi. Viņš savulaik tika diskvalificēts. Labi, lai diskvalificē, taču tagad viņš ir mainījies un ir līderis 3×3 izlasē. Kur LBS ir nākuši klajā ar kādu paziņojumu, ka cilvēks ir mainījis un sapratis savu kļūdu. Tas nenotiek. Jebkurai nevalstiskajai organizācijai jau pamatos statūtos ir ierakstīts, ka tai viens no galvenajiem uzdevumiem ir palīdzēt attīstīties veselīgai sabiedrībai. Bet šobrīd galvenais pamats ir darbs ar izlasēm, ko viņi man paši ir pateikuši. Tas ir nepareizi. Piemēram, LJBL komandas turās uz pašvaldību pleciem. Tās samaksā dalības maksu un spēlē. Tad man rodas jautājums, ko vispār dara LBS, izņemot čempionātu rīkošanu? Mums Latvijas basketbola līga ir super produkts vai? Viss grozās tik uz kādu totalizatoru firmu naudu un viss. Viss basketbola mārketings turās uz Eirolīgas un NBA rēķina, nevis LBS paveikto. Nav ilgtermiņa plāns. Viss balstās uz īslaicīgiem uzplaiksnījumiem un tāpēc ir tā veiksmīgi sakritis, ka liekas, ka viss ir kārtībā. Taču tā ne tuvu nav.”

Komentāri

 • Martins
  19/04/2019 23:00

  Lasiju, piekritu un ticēju spēcīgam un agresīvam viedoklim līdz brīdim……
  “Viņa alga ir trīs tūkstoši, tad ir “otkati” no dažādām tēmām, piemēram, aģentiem [Ainara] Bagatska laikā par konkrētu spēlētāju minūtēm un tā naudiņa savācās.”

  Kas tas par murgu? lai būtu jēga tādai otkatu sistēmai, tad tur būtu jāieliek sastāvā kāds tiešām labs spēlētājs, bet ja viņš ir labs tad nav jēga maksāt otkatu, jo viņš tur ir jo tas ir izlases interesēs. Es neredzēju nevienu labu vai īpaši labāku spēlētāju par esošajiem, kas ir atstāts malā.

  Un cik tad mums LV ir tādi aģenti, kas var atļauties maksāt par kāda spēlētāja īpašu ielikšanu sastāvā? Kalnītis, Lauva? vismaz vienīgie tādi publiski zināmākie. Kalnītim tas nav jādara, jo viņam jau ir labākie LV spēlētāji un ar NBA pārsvaru. Tātad Lauva, bet tas jau nebūs viņš, jo viņš par šo tēmu bija brēcis. LBS opizīcija skaidri iezīmējas. Getto – pohuj kur likšu mašīnu, mīlu un lienu dibenā Ušakovam – Elbakjans, un neveiksmīgs, skaudīgs aģents “experts” Lauva.

 • vakselis
  20/04/2019 17:09

  Ušakova dibenlaiža! Nu protams, Ušaks patriekts, tagad vairs nevar pasmelt kapostiņu, kad iegribas, jāsāk presē bļaustīties, cik LBS slikts. Bet pag vēl jau Lembergu Aivariņam tak dibenu mēdz laizīt- nākamajā Ghetto V-pils posmā abiem ar Zeltiņu atkal jāpadzied slavas dziesmas, cik tur labs saimnieks viņiem un gan jau kādu grasi atmetīs. 🙂

Komentāri ir slēgti

TOP notikumi
1
X
2
3.11
4.15
2.18
2.45
4.38
2.61
3.2
3.5
2.2
1.42
4.8
7
3.8
4
1.83
1.53
-
2.55
2.05
3.6
3.4
5.75
4.4
1.53
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām