ESPN pētījums atmasko NBA tiesneša Donagija nelegālās darbības, ietekmējot spēļu iznākumus

20/02/2019 17:01
Nokopēts
Tims Donagijs, www.sportazinas.com

Tima Donagija vārds Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sekotājiem nav svešs. Maču arbitrs savulaik kļuva par vērienīga spēļu sarunāšanas skandāla seju, pirms vairāk nekā desmit gadiem atzīstot savu vainu spēļu rezultātu informācijas izplatīšanā un likmju izdarīšanā uz sevis tiesātajiem mačiem, kā rezultātā izciešot 15 mēnešus ilgu cietumsodu.

Tomēr Donagijs tā arī ne reizi netika atzīts par vainīgu sevis tiesāto maču rezultātu ietekmēšanā. Arbitra nevainību apstiprināja gan NBA vadība, gan Federālais izmeklēšanas birojs (FIB).

Tas mudināja ESPN un atkārtoti arī FIB pirms diviem gadiem kopīgi uzsākt padziļinātu izmeklēšanu, caur intervijām, tiesas dokumentiem, spēļu ierakstiem un statistikas datiem nonākot pie secinājuma, ka soģis Donagijs patiešām apzināti ietekmēja dažādu NBA maču rezultātus.

Cik liela ietekme ir arbitriem uz basketbola spēļu iznākumu? „Visierastākā prakse” ir biežāka noteikumu pārkāpumu fiksēšana, tādējādi ļaujot kādai no komandām biežāk gūt punktus no soda līnijas. Kā noskaidroja ESPN, Donagija skrupulozā tiesāšana un piezīmju meklēšana sākotnēji NBA vadības gaiteņos drīzāk tika uzskatīta par arbitra „stilu”, nemudinot līgu rūpīgāk pievērst uzmanību Donagija tiesāšanas manierei.

Kāds cits ESPN avots vēstī, ka soģis nereti jau maču ievados apzināti sodījis vienu no komandām ar trīs sekunžu pārkāpumu aizsardzībā, signalizējot potenciāliem likmju veicējiem, ka tieši šī komanda konkrētajā mačā piedzīvos zaudējumu. Tāpat pats Donagijs savulaik savos 2009. gadā izdotajos memuāros atklāja, ka ne tikai viņš, bet arī citi NBA tiesneši spēļu ievaddaļās apzināti sodīja komandu lielākās zvaigznes ar piezīmēm, veicinot to, ka šie spēlētāji aizvada mazāku skaitu minūšu un otra vienība var iekrāt lielāku handikapu.

ESPN rūpīgi izanalizēja visus 40 mačus 2006./2007. gada sezonā, ko Donagijs tiesāja. Tieši šajā sezonā arbitram esot bijusi vienošanās ar kādu bukmeikeru, kurš viņam maksājis divus tūkstošus ASV dolāru par katru spēli, kas noslēdzās ar bukmeikeram labvēlīgu iznākumu. Ietekmīgā Ziemeļamerikas sporta medija rīcībā bija kāds vārdā nenosaukts analītiķis ar ievērojamu pieredzi basketbola spēļu tiesāšanā, kurš rūpīgi izpētīja katru Donagija spēli un nosvilpto piezīmi.

Analīzē atklājies, ka Donagijs 23 no 30 mačiem (pārējie desmit beidzās ar ļoti lielu punktu starpību) piezīmes piešķīris par labu komandai, uz kuras uzvaru konkrētajā spēlē veiktas ievērojamas naudas likmes. Trijās spēlēs piezīmes tika svilptas par sliktu šai komandai, bet vēl četros gadījumos abi klubi saņēmuši vienādu daudzumu piezīmju. ESPN statistiķi šādu notikumu sakritību novērtējuši ar iespējāmību viens pret 6155. Medijs arī pieacināja Nacionālā zinātnes fonda pārstāvi Kītu Krenku apskatīt veiktos pētījumus – iespējamību, ka šo noteikumu pārkāpumu fiksēšana notika neapzināti, speciālists novērtēja ar 4,1%.

Kāds ESPN uzrunātais sporta azartspēļu cienītājs atzina, ka, spriežot pēc maču protokolos pieejamās statistikas, protams, var secināt, ka Donagijs piešķīris ievērojami lielāku piezīmju skaitu komandām, pret kuru uzvarām viņš ir veicis likmi nekā komandām, uz kuru panākumiem arbitrs bija derējis. Dažādi „spēlmaņi” ātri vien saskatīja šīs sakarības un nodibināja sakarus ar cilvēkiem, kas bija kontaktā ar Donagiju.

Neviens no viņiem gan negrasījās plašākai publikai atklāt nelikumības NBA tiesneša darbībās, tā vietā, līdzīgi kā Donagija līdzgaitnieki, turpinot likt ievērojamas naudas summas uz Donagija tiesātajiem mačiem.

„Vai man šķita, ka viņš ietekmē spēļu iznākumus? Jā,” sarunā ar ESPN atklāja kāds azartspēļu cienītājs. „Bet man bija pie d****, jo tā bija ļoti vērtīga informācija. No 2003. līdz 2007. gadam neplaidām garām nevienu maču. Veicām likmes uz visām viņa tiesātajām spēlēm.”

Tikmēr pats Donagijs, vaicāts par ESPN publicētajā materiālā veiktajiem pētījumiem, joprojām pieturējās pie savas taisnības.

„Es apzināti neietekmēju spēļu rezultātus un, kā zināms, es arī netiku atzīts par vainīgu tādu darbību veikšanā. NBA paziņoja, ka es biju nevainīgs, to pašu savulaik teica arī FIB.”

ESPN šo padziļināto pētījumu NBA skaļākajā maču ietekmēšanas skandālā uzsāka ne tikai tāpēc, lai atzīmētu šī vērienīgā notikuma desmit gadu jubileju, bet arī tāpēc, ka pērnā gada maijā ASV Augstākā tiesa lēma par sporta azartspēļu legalizēšanu valstī. Jāatzīmē gan, ka katrai ASV pavalstij atsevišķi ir jālemj par tā ieviešanu sava štata teritorijā, taču, ņemot vērā, ka par katru izmaksāto laimestu ir jāmaksā nodoklis, paredzams, ka arvien vairāk štatos sporta azartspēles tiks legalizētas.

 

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām