Fantastiskā Somija pārsteidz hokeja pasauli un triumfē pasaules čempionātā

26/05/2019 23:29

Somijas hokeja izlase svētdien pielika punktu savam pelnrušķītes stāstam un triumfēja pasaules čempionātā. Somi finālmačā ar rezultātu 3:1 (0:1, 1:0, 2:0) aizraujošā cīņā apspēlēja Kanādu un trešo reizi vēsturē triumfēja turnīrā.

Somijas uzvaru šajā pasaules čempionātā var uzskatīt par lielu pārsteigumu, jo vienības sastāvā ir tikai divi Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētāji, četri Kontinentālās hokeja līgas (KHL) censoņi, bet pārējie spēlētāji ir no Eiropas līgām vai Ziemeļamerikas zemākajām līgām.

Finālmačā uzvarētājiem divus vārtus guva latviešu vārtsarga Jāņa Kalniņa komandas biedrs Helsinku “Jokerit” komandā Marko Antila, kurš arī pusfinālā ar vienīgo vārtu guvumu kaldināja panākumu pret Krieviju, bet vēl vienu precīzu metienu izpildīja Harri Pesonens.

Savukārt kanādiešiem vienīgos vārtus guva Šea Teodors, kurš atklāja rezultātu, taču somi pēc tam atspēlējās un arī ieguva pārsvaru, kas tika nosargāts līdz pat mača beigām.

Pirmais periods noslēdzās ar kanādiešu panākumu (1:0), turklāt somiem “bullīti” nerealizēja Olivers Kaski, pret kuru iepriekš pārkāpa noteikumus. Vēlāk otrajā periodā Antila panāca 1:1, realizējot vairākumu un pēc 40 minūtēm rezultātam esot neizšķirtam.

Pēdējā trešdaļā Antila ieguva savai komandai pārsvaru 2:1, bet nopietns pieteikums zelta medaļai bija Pesonena vārtu guvums četras minūtes pirms spēles beigām (3:1). Spēles izskaņā Kanādai vairs nekas cits neatlika kā riskēt un nomainīt vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju, taču tas nenesa panākumus. Somijai bija dažas iespējas ripu mest tukšos vārtos, bet to neizdevās paveikt.

Zīmīgi, ka somu kapteinim Antilam rīt ir 34 gadu jubileja. Tāpat zīmīgi, ka tieši Kanāda un Somija atklāja šo turnīru un arī pirmajā spēlē rezultāts vēstīja 3:1 somu labā.

Kanāda pasaules čempionātos izcīnījusi 26 zelta medaļas, bet hokeja dzimtenei šī bija 15. neveiksme finālos. Savukārt Somija tikai trešo reizi triumfēja turnīrā, bet iepriekš somi astoņas reizes arī bija cietuši zaudējumus finālos.

Somija, grupu turnīrā izcīnot piecus panākumus un piedzīvojot divus zaudējumus (3:1 pret A apakšgrupas uzvarētāju Kanādu, 4:2 pār mājinieci Slovākiju, 2:3 papildlaikā pret ASV, 3:1 pār Dāniju, 5:0 pār Lielbritāniju, 3:0 pār Franciju un 2:4 pret Vāciju), ieguva 16 punktus un A apakšgrupā ierindojās otrajā vietā.

Pēc tam ceturtdaļfinālā Somija ar 5:4 apspēlēja iepriekšējo čempioni Zviedriju, bet pusfinālā ar 1:0 uzveica Krieviju.

Savukārt Kanāda pasaules čempionāta pirmajā spēlē ar 1:3 zaudēja Somijai, taču apakšgrupu turnīra turpinājumā nodemonstrēja ļoti pārliecinošu sniegumu un nākamajās sešās cīņās svinēja sešus panākumus (8:0 pret Lielbritāniju, 6:5 pret mājinieci Slovākiju, 5:2 pret Franciju, 8:1 pret ceturtdaļfinālā iekļuvušo Vāciju, 5:0 pret Dāniju un 3:0 pret savu principiālo pretinieci ASV), izcīnot 18 punktus un nodrošinot pirmo vietu A apakšgrupā.

Ceturtdaļfinālā kanādieši ar 3:2 spraigā duelī pārspēja Šveici, bet pusfinālā krietni vieglākā cīņā ar 5:1 uzveica Čehiju.