Lāči guļas apakšā: Memfisas “Grizzlies” vienīgie bez uzvarām

Vienīgā komanda, kura līdz šim regulārajā sezonā nav izcīnījusi ne uzvaru ir Memfisas “Grizzlies”. Jā, tu lasi pareizi. Tie paši “Grizzlies”, kuri aizvadītajā sezonā izcīnīja 51 uzvaru 82 regulārās sezonas spēlēs, ieņēma otro vietu Rietumu konferencē regulārās sezonas beigās un aizcīnījās līdz konferences finālam. Pagāšgad tik daudzsološā sezona – uzvaras, slavinājumi, apbalvojumi. Šogad viņi ir NBA melnajā sarakstā.

Aizvadītās sezonas pavasarī šī komanda tika dēvēta par nākamajiem rindā. Par nākamajiem rindā uz slavu, tituliem un lielām uzvarām. Kas tik bija plānā, visur tam pa vidu bija Memfisas smaka. Izcils trīs jaunu spēlētāju kodols – Dža Morants, Džarens Džeksons, Desmonds Beins. Visi 24 un 25 gadus jauni. Lielais trijnieks. Tāds plāns noteikti ir bijis arī pašai Memfisas organizācijai, bet pašlaik daudz kas nogājis ir greizi un nav garantijas, ka visas izbērtās čauliņas izdosies ielikt atpakaļ ierocī.

Patīsim filmu atpakaļ uz sākuma titriem. Dža Morants 2023. gada 4. martā “Instagram” tiešraides laikā Kolorado naktsklubā, demonstrēja savas šautenes turēšanas prasmes. Pēc šī incidenta Dža rakstiski atvainojās. Galvoja, ka meklēs iespējas sev palīdzēt, lai sakārtotu savas mentālās likstas. Pat “Nike” kompānija iesaistījās ar savu publikāciju: “Mēs novērtējam Dža atbildības sajūtu un to, ka viņš šobrīd neaizvadīs spēles, lai lūgtu palīdzību. Mums ir svarīga viņa labsajūta.” 15. martā tikšanās arī ar NBA komisāru Adamu Silveru. Sods 8 spēļu izlaišana. Spēlēt viņš atsāka 20. martā. Škietami turpinājumā viss kārtībā.

14. maijā Dža vēlreiz “Instagram” tiešraidē demonstrēja ieroci. Nu jau NBA līgas mēri bija nopietnāki – 25 spēļu diskvalifikācija. Par to vai tas joprojām bija pārāk maigs sods varētu vēl padiskutēt. Man jau šķiet Adamam viņš ir diezgan mīļš.

Dža ir šī brīza problēmu centrālā figūra, bet ne aktuālā. Skaidrs, komandai bez viņa jāiztiek aptuveni trešdaļu sezonas. Kaut kā, sekmīgi vai nesekmīgi, bet jāiztiek. Pirmās sešas spēles rāda, ka izvēlēts nesekmīgais variants.

Komandai gluži vienkārši nav līdera pie kura visi ir pieraduši, ka viņš pārējos lāčus pamodinās. Dža Morants ir bijis saspēles veidotājs gan ātrā, gan pozicionālā spēlē. Viņš saasina situācijas un atmet bumbu saviem komandas biedriem gandrīz katrā uzbrukumā, kad atrodās laukumā. Pārējie divi no dueta – Desmonds un Džarens šobrīd to dara ļoti nesekmīgi. Neviens no viņiem nespēj saasināt uzbrukumu viens pret viens situācijās, kur nu vēl pozicionālā spēlē. Jā, viņi var sadarboties, izmantojot Džarena aizsegu pret Desmonda sedzēju. Vai Džarens var šo to izveidot, kad saņem bumbu augstajā vai zemajā postā. Bet to viņi darīja jau pagāšsezon un tās ir viņu sen zināmās izspēles karjeras garumā. Aizpildīt Dža vietu esošajā sastāvā viņi nespēj, pat ne tuvu. Kaut gan gaidīti bija ne tik slikti rezultāti.

Džarens Džeksons šosezon neskaitāmas reizes pazaudē bumbu driblā ātrajā pārejā vai spēlē pa pus laukumu. Vai tas ir uzdriblējot virsū kādam citam vai sev. Desmonds Beins šobrīd ir pārāk bikls situācijās, kad teorētiski viņš pat spētu uzņemties iniciatīvu – uzsāk caurgājienu, tik tikko iedriblē iekš tālmetiena zonas, bet piespēlē bumbu atpakaļ Markusam Smārtam un aizskrien stūrī. Diezgan skumji izskatās viņu uzbrukums. Uzsākt un regulāri rezultatīvi noslēgt individuālu uzbrukumu aiz tālmetiena līnijas – tādu vezumu viņi nespēj vilkt.

Ja nebūtu Markusa Smārta, kuram ir dotības izveidot sakarīgu uzbrukumu ar bumbu rokās, uzvilkt sedzējus uz sevi un radīt kādu sistemātiskumu uzbrukumā, tad skats vērstos vēl bēdīgāk. Bet jāsaprot, ka arī viņš gadiem ir bijis Bostonas “Celtics” sekundārā uzbrukuma opcija un šādas uzbrukumas vaļības viņš nav piedzīvojis kopš Oklahomas štata universitātes laikiem. Tas ir gandrīz desmit gadus atpakaļ un ir iemesli, kāpēc NBA visaugstākajā līmenī šo gadu garumā viņš pilnvērtīgi to tā arī nav darījis. Metienu izvēle, neapdomība un precizitāte ir galvenie iemesli, kāpēc līderu lomas Bostonā aizņēma Džeisons Teitums un Džeilens Brauns. Šo sezonu Markuss Smārts iesācis kā starta piecinieka saspēles vadītājs Memfisā un iesācis visnotaļ labi, neskatoties uz komandas sliktajiem rezultātiem. Ir gandrīz dubultojis rādītājus pārtvertājās bumbās (2,8 vidēji mačā šobrīd) un sasniedzis pārliecinošu karjeras rekordu metienu precizitātē no spēles (47,2%). Abi, bet īpaši pēdējais, nav ilgstoši. Viņš nekad karjerā nav uzbrucis labāk par 41,8% precizitāti metienos no spēles un apskatiet pēdējā mača (04.11 pret “Trail Blazers”) statistiku, jau demonstrē regresiju vidējo rādītāju virzienā. Smārta metiens pamazām bruks un situācija visdrīzāk kļūs vēl bēdīgāka arī komandai.

Jāmin, ka no pagājušās sezonas sastāva iztrūkst vairāki svarīgi spēlētāji. Taijus Džounss devies uz “Wizards”, Dilons Brukss uz “Rockets”, Stīvens Adams izlaidīs visu sezonu traumas dēļ, Brendons Klārks traumas dēļ izlaidīs vēl labu laiciņu, Santi Aldama potītes traumas dēļ šosezon vēl nav spēlējis. Visi spēlētāji, kuri vidēji mačā aizvadīja vismaz 19 minūtes. Vienīgais, kurš ieradies vietā ir Markuss Smārts! Nevaram aizmirst par to cik svarīgs bija ikkarts no viņiem. Sākot ar to, ka Taijusam Džounsam esot laukumā, vienmēr bija sakārtotība, beidzot ar Stīvenu Adamsu un viņa betona aizsegiem.

Esošās sastāva rotācijas dziļums un šo spēlētāju talanta griesti ir ļoti zemi – galvas visi atsituši un augstāk netiek. Nozīmīgas minūtes ir jāspēlē pārāk daudz nepienācīga līmeņa spēlētājiem. Jā, piemēram, Deivids Rodijs, Ksavjērs Tilmans, Zairs Viljamss var nereti būt noderīgi, ja apkārt ir prasmīgi partneri, bet pašlaik viņiem ir jāveido situācijas un to viņi spēj NBA standartiem zemā līmenī.

0-6 sezonas sākums precīzi demonstrē situāciju laukumā. Tas nav pārsteigums. No NBA soctīkliem, lielā mērā, Memfisas “Grizzlies” ir pazuduši Dža Moranta dēļ. Bet arī komandas spēle neko neglābj. “Grizzlies” hailaitus internetā turpināsim redzēt diezgan maz vēl aptuveni mēnesi, tad atpakaļ būs viņu līderis un, cerams, būs atpakaļ arī daļiņa identitātes. Mani nepārsteigs, ja Memfisa izcīnīs uzvaras, kas skaitāmas uz vienas rokas pirkstiem, līdz brīdim, kad atgriezīsies Morants. Tad ar sašauto spaini sasmelt izlieto būs ļoti grūti un iekļūšana izslēgšanas spēles jau būs sasniegums.

Fantasy sakarā Markuss Smārts jāturpina izmantot, lai gan viņa vērtība nedaudz kritīsies. Līdz laikam, kad Morants būs atpakaļ, viņš būs spējīgs palīgs un labāko simtnieka spēlētājs. Arī Džarens Džeksons un Desmonds Beins ir augstā vērtībā, jo viņu nasta ir liela un nav pilnīgi neviena cita, kas viņus aizvietotu. Visus šos trīs izbaudam un izmantojam, tikai rēķināmies ar nedaudz vairāk kļūdām. Zairs Viljamss un kāds no garajiem noderēs drīzāk kā strīmeri.

Spēlētāji ar vērtību, kurus vari atrast starp brīvajiem aģentiem

Grants Viljamss, Maliks Monks, Goga Bitadze, Morics Vāgners, Dorians Finijs-Smits, Malaki Brenams, Dilons Brukss, Sadiks Bejs

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām