FIVB pārstāvis: Jūrmalas sacensības droši jāsalīdzina ar četru zvaigžņu turnīriem

Laoss Lukass, sportazinas.com
Laoss Lukass (pa kreisi) | Foto: FIVB

Starptautiskās Volejbola federācijas (FIVB) tehniskais delegāts igaunis Laoss Lukass pēc Pasaules tūres triju zvaigžņu posma pludmales volejbolā Jūrmalā sarunā ar aģentūru LETA izcēla līdzjutējus, neprognozējamos rezultātus un teicamo organizāciju.

Tūlīt pēc posma labāko sportistu apbalvošanas pagājušās nedēļas nogalē Lukass aģentūrai LETA pauda savu apmierinājumu ar Jūrmalā redzēto.

“Domāju, ka Jūrmalas turnīrs droši jāsalīdzina nevis ar citiem trīs zvaigžņu, bet ar četru zvaigžņu turnīriem. Visās jomās sacensības Jūrmalā atbilst četrām zvaigznēm, ja runājam par organizāciju. Ļoti labi,” ar labajiem iespaidiem dalījās FIVB tehniskais delegāts.

Pirms turnīra tika piesaukts arī Jūrmalas smilšu jautājums. Eiropas mēroga mačos prasības nav tik stingras. Tāpēc šogad sacensību organizatori ar smilšu paraugu vērtēšanu saskārās pirmoreiz, uzzinot, ka tās īsti pasaules standartiem neatbilst.

“Man tas nav jaunums. Ja man būtu uzprasīts pirms turnīra, pateiktu, ka, nosūtot smilšu paraugus, droši vien tie neatbilstu standartam,” Lukasam neatbilstība nebija pārsteigums. “Zinu to tāpēc, ka Pērnavā ir ļoti līdzīgas smiltis. Divreiz mēs tur rīkojām lielas sacensības, un paraugus vajadzēja sūtīt analīzei. No otras puses jāņem vērā, ka tā ir dabīgā pludmale un ar to neko darīt nevar. Domāju, ka tā nav problēma, taču smiltis ir sīkas un, līstot vai iestājoties mitram laikam, tās kļūst cietas. Vienīgi tas. Tomēr daudz uzmanības tam nevajag pievērst, jo arī nākotnē te notiks turnīri, un arī četru zvaigžņu sacensības šajās smiltīs aizvadīt varēs.”

“Ir ļoti maz turnīru, par kuriem var teikt, ka situācija ar līdzjutējiem ir daudz labāka,” igauņu speciālistu bija iespaidojis tribīnēs redzētais. “Ir, protams, daži vēsturiskie turnīri ar ilgām pludmales volejbola tradīcijām, kur skatītāju ir vairāk, taču šeit jau no pirmās dienas skatītāji bija no pirmās līdz pēdējai spēlei. Man īpaši patika, ka bez centrālā laukuma, kurā notika dienas pēdējie mači, arī otrajā un trešajā laukumā ar mazām tribīnēm bija pilnas tribīnes un ļoti laba atmosfēra.”

Igauņu speciālists iepriekš sacensībās ir pildījis arī Eiropas Volejbola konfederācijas (CEV) tehniskā delegāta pienākumus, bet abos amatos paveicamo darbu saraksts esot gandrīz identisks: “Nekādas lielās atšķirības starp abiem amatiem nav. Nedaudz atšķiras prasības, taču tās ir sīkas nianses. Pamatā darbs ir tas pats. Pasaules tūrē ir nedaudz vairāk ar mārketingu saistītu jautājumu. Sacensību norise ir līdzīga, formāts – arī.”

“Protams, bija pārsteigumi,” par sacensību rezultātiem saka Lukass. “Ja kāds pirms turnīra būtu teicis, ka uz goda pjedestāla būs tieši šīs komandas no Latvijas, Igaunijas un Baltkrievijas, domāju, neviens neticētu. Tas, ka Latvijas duets varētu būt labāko trijniekā, bija sagaidāms. Visi uz to cerēja – gan organizatori, gan FIVB, jo vienmēr, ja vietējā komanda spēlē pēdējā dienā, tas nodrošina labu atmosfēru un lielu skaitu līdzjutēju.”

“Tas, ka Igaunija būs uz goda pjedestāla… Liekas, ka tāda ranga sacensībās igauņi izcīnīja godalgas gadus desmit atpakaļ,” priecīgs par savas valsts pārstāvju paveikto Latvijā bija Lukass. “Domāju, ka arī baltkrievi Pasaules tūrē tāda mēroga mačos pirmoreiz iekļuva labāko trijniekā. Šie sasniegumi varētu būt saistīti ar to, ka gan igauņi, gan baltkrievi turnīru aizvadīja tuvu mājām, Jūrmalā arī jūtoties kā mājās. Viņi šeit ir ne jau pirmo reizi. Arī tas palīdz.”

Negaidītos rezultātus FIVB delegāts vērtē kā plusu: “Manuprāt, tas ir labi arī pludmales volejbola attīstībai. Ne tikai Igaunijai un Baltkrievijai, bet visas pasaules pludmales volejbolam. Jo vairāk dažādu valstu sportistu iegūst medaļas sacensībās, jo labāk. Nereti redzam, ka labāko četriniekā ir trīs vienas valsts dueti. Un tas varbūt nav tik labi un interesanti.”

Pludmales volejbola sezona Lukasam ir beigusies, un viņš pievērsīsies volejbolam zālē: “Šogad sezona jau beidzas, tāpēc man šogad vairāk posmu nebūs. Tikai nākamajā sezonā. Tagad iešu zālē, jo jau sešus – septiņus gadus trenēju meiteņu komandu. Protams, vasarā arī pludmales volejbolu spēlējam. Šobrīd viņām jau ir 16-17 gadi. Tā ir ļoti laba komanda, no kuras četras volejbolistes ir Igaunijas jauniešu izlasē un vēl trīs ir pieaugušo valstsvienības paplašinātajā kandidātu sarakstā.”

Mājupceļā gan Lukasa, gan Jūrmalas sudraba medaļnieku mērķis bija viens – Tallina. Lukass tur strādā Tallinas Volejbola klubā, bet puiši Tallinā dzīvo.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par