Fizdeils kā signāls “Knicks” pārmaiņām

Ņujorkas
foto: Fizdale Press Conference, May 8, nba.com/knicks

Pēdējos gadus (pat ne piecus, bet teju jau 20) Ņujorkas “Knicks” klubs plašākai sabiedrībai asociējas ar drāmu, haosu un zaudējumiem basketbola laukumā. “Knicks” pēdējo piecu gadu laikā ir nomainījušies četri galvenie treneri, bet kopš 2001./02. gada sezonas – 11. Iespaidīgs skaitlis pat “Knicks” mērauklai. Taču pieci gadi bez “play-off” dara savu. Izvēloties jauno treneri, intervēti tika 11 speciālisti. Izvēlēts tika Deivs Fizdeils – šķietami vislabākais pieejamais un atbilstošākais variants “Knicks” nākotnes plāniem. Jūs nepārlasījāties. Izskatās, ka Ņujorkai beidzot ir plāns.

Kaismīgākie kritiķi apelēs pie leģendārā Fila Džeksona sākotnējās kaisles, vēlāk impotences reanimēt “Knicks” spozmi. Proti, arī viņš atnāca ar ambīcijām, taču visa pasaule redzēja, ka Filam vairs nav “iekšās”. Vienīgais labais viņa darbs – Kristaps Porziņģis. Ja ne Fils, diez vai latvietis tur atrastos.

Kluba prezidents Stīvs Milss un ģenerālmenedžeris Skots Perijs izmisīgi cenšas saraut visas saites ar Džeksona pieņemtajiem lēmumiem. Paradokss – vienīgais, kas no tā drīz būs palicis pāri, un kā dēļ tas tiek darīts, būs viens un tas pats – Porziņģis.

Runājot par “non-Phil” saikni, izdarīts ir teju viss – prom ir Deriks Rouzs, aizmainīts Karmelo Entonijs, atlaists arī Džefs Hornačeks. Palicis vien Joakims Noā (par viņu stāsta turpinājumā). Līdz ar Fizdeila nolīgšanu, “Knicks” prezidents un GM skaidri norādījuši jauno virzienu – mēs maināmies. Kādi ir “Knicks” izaicinājumi, lai nākotnē gūtu panākumus?

Attiecības ar Porziņģi

Kristaps Porziņģis, Sportazinas.com
foto: NY Post

Pagājis gads kopš jaunais latvietis neieradās uz sezonas noslēguma tikšanos ar kluba vadību, tādējādi izrādot neapmierinātību ar organizācijā notiekošajiem procesiem. Pastāv uzskats, ka nesaprašanās līdz galam nav nogludinātas. Taču process ir tuvu finišam. Fizdeils uz karstām oglēm pēc vienošanās ar klubu paziņoja, ka personīgi dosies uz Latviju, lai komunicētu ar Porziņģi. Tik bieži NBA kluba (un tik ikoniska kā “Knicks”) pārstāvis neizrāda tik diplomātisku žestu kādam spēlētājam.

Tāpat liela nozīme būs līguma (ne)pagarināšanai. Klubs jau šajā vasarā uzbrucējam var piedāvāt 157 miljonus dolāru uz pieciem gadiem. Ņemot vērā viņa traumu un vietu algu griestos 2019./20. gada sezonā, klubs varētu nesteigties ar tā piedāvāšanu, bet no otras puses – klubam pagātnē bijušas tik daudz problēmas, no kurām daļēji cieta arī KP, tāpēc viņi nemaz nevar Kristapam to nepiedāvāt. Pie tam, ja reiz ir paziņots, ka komanda tiks būvēta ap viņu.

Piedāvājot KP maksimālo līgumu jau šovasar, algu griestos 2019. gada vasarā tas nozīmētu brīvus 20, nevis 30 miljonus.

Sākotnēji viņš ieradās kā jauns puisis un nākotnes projekts, kas teju visās intervijās runāja kā no lapas, bet jau no pirmās sekundes laukumā viņš pārspēja visu gaidas, un nu ir alstārs, kura vārdam ir reāla ietekme uz klubā notiekošajiem procesiem. Pastāv uzskats, ka Porziņģis grib, lai viņam tas nebūtu jādara. Viņš vēloties tandēmu ar lielisku treneri un tikpat lieliskiem komandas biedriem. Fizdeils varētu būt trūkstošais elements.

Drafts kā instruments

“Knicks” šīs vasaras draftā ir TOP10 un agra otrās kārtas izvēle. Tātad – iespēja iegūt divus labus spēlētājus par relatīvi mazu naudu. Turklāt organizācijai pa ilgiem laikiem pieder savas nākotnes draftu izvēles tiesības. Un Ņujorkā aizvien ir Frenks Nilikinā, kurš sezonas beigās nodemonstrēja, ka potenciāls viņam ir, un, iespējams, tas var izlauzties uz āru ātrāk nekā visi gaida. Situācijā, kad komandai ir pievienojies Fizdeils, kuram esot labas spēlētāju attīstību prasmes, šī gada drafts savā ziņā var būt ižšķirošs. Pieliekot klāt “Knicks” augstu vērtēto spēlētāju attīstības programmu, aina šajā lauciņā pagaidām izskatās daudzsološa.

“Knicks” jābeidz ziepju operas

*incidents “Madison Square Garden” ar kluba leģendu Čārlzu Oukliju

Runāsim par laiku, kopš Ņujorkā ir KP. Trenera Dereka Fišera strīds ar tobrīd vēl aktīvo spēlētāju Metu Bārnsu (Fišers satikās ar Bārnsa bijušo sievu, kas otrajam nemaz negāja pie sirds). Rouza komandas pamešana bez paziņošanas. Problēmas ar Entonija aizmainīšanu. Paša Porziņģa neierašanās uz tikšanos. Porziņģa nesaskaņas ar Hornačeku (tādas esot bijušas!). Noā un Hornačeka grūstīšanās treniņā. “Knicks” bijušās zvaigznes Ouklija izraidīšana no “Madison Square Garden” (MSG) konflikta ar kluba īpašnieka Džeimsa Dolana dēļ… Tas viss tikai trīs gados.

Ir jārada augsne, lai augsta līmeņa zvaigznes gribētu spēlēt Ņujorkā. Kurš gan negribētu sevi atrādīt uz MSG parketa, kas ir viena no lielākajām basketbola skatuvēm pasaulē? Taču vairāki konflikti, kas nav saistīti ar sportu, vēlēšanos reizēm var mazināt.

Viens no jaunās “Knicks” vadības nopietnākajiem pārbaudījumiem – situācija ar Noā. Ir skaidrs, ka aizmainīt viņu būs praktiski neiespējami. Kuru gan interesē spēlētājs, kurš nespēlē?! Izpirkt līgumu var būt neizdevīgi. Ņemot vērā Porziņģa traumu, Ņujorka varētu nesteigties. Ja ieklausās Milsa mājienos par darbu ar skatu nākotnē, Noā līgums varētu palikt “uz papīra”, bet realitātē viņš vienkārši nebūtu ar komandu. “Knicks” jau vairākkārt iepriekš netieši norādījuši, ka tieši 2019. un 2020. gada vasaras būs “tā īstās”, kad tiks piesaistītas “lielās zivis”.

Trenera faktors

Deivs Fizdeils, Sportazinas.com
May 8, 2018: The New York Knicks host a press conference to announce the new head coach, David Fizdale.

Tas ir nozīmīgs, vienlaikus vietām tiekot pārvērtēts. Ja runājam par komandas spēles taktisko zīmējumu, Fizdeils ir solis augšup. “Knicks” spēlē bija vērojams, ka brīžiem komanda spēlē haotiski, uzsvaru liekot uz spēlētāju individuālo meistarību, kuras aizvadītajā sezonā pietrūka. Vēl Fizdeils ir harizmātisks un saprot spēlētājus. Viņa konfliktu ar Marku Gasolu Memfisā var raksturot kā izņēmumu.

Deivs Fizdeils un Kails O'kvins, Sportazinas.com
May 8, 2018: The New York Knicks host a press conference to announce the new head coach, David Fizdale.

New York Post vien pirms pāris dienām vēstīja, ka “Knicks” centīsies piesaistīt Lebronu Džeimsu, un ka Fizdeils varētu būt kā viens no faktoriem. Taču tas ir pārspīlēti, jo NBA nav koledža. Protams, pie attiecīgas komplektācijas Fizdeila tēls varētu būt kā viens no plusiem, taču šobrīd “Knicks” nav ko piedāvāt. Nepalīdz arī centra Enesa Kantera (vidēji spēlē “double-double”) izteikumi, ka viņš sliecās šovasar izmēģināt brīvo aģentu tirgu. Nākamais viņa līguma gads ir spēlētāja opcija

Fizdeils vēlas strādāt “Knicks”. Fīniksas “Suns” jau bija likusi galdā līgumu, bet treneris nogaidīja, jo vēlējās pievienoties Ņujorkai. Tikai Ņujorkā ar gribēšanu nepietiks.

“Knicks” [ne tik grūtas] izvēles priekšā

Varianti ir divi. Cerēt uz Porziņģa drīzu atgriešanos laukumā un kāda laba spēlētāja piesaisti jau šovasar un pacīnīties par “play-off” jau nākamajā sezonā. Te gan jāatceras Kantera situācija, kas būtu uzskatāms zaudējums sastāva aprisēs.

Vai arī sezonu var aizvadīt, attīstot jaunos spēlētājus. Nopelnīt top-10 drafta izvēli, piesaistīt labus brīvos aģentus, kā arī iegūt labus spēlētājus draftā aiznākamajā vasarā, un pievienojot veselu Porziņģi, var izveidot kaujasspējīgu sastāvu. Arī šāds variants ir izskanējis.

“Tas prasīs laiku. Un tā ir bijusi viena no mūsu pēdējo gadu kļūdām – mēs vienmēr centāmies problēmas atrisināt īstermiņā,” runājot par “Knicks” kļūdu labojumu plāniem sacīja Milss.

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar