Gražuļa superspēle un tālmetienu “lietus” – piecas atziņas pēc Latvijas spēles pret Brazīliju

04/09/2023 10:48
Nokopēts
Latvijas basketbola izlase

Latvijas basketbola valstsvienība vakar nodrošināja vietu Pasaules Kausa 1/4 finālā, otrā posma izšķirošajā mačā ar rezultātu 104:84 pārspējot Brazīliju. Latvija L grupā ieņēma otro vietu, un 1/4 finālā trešdien, plkst. 11:45 pēc Latvijas laika spēkosies ar Vāciju. Jāpiemin, ka “play-off” izcīņa notiks Filipīnu galvaspilsētā Manilā.

“Apgrieztā” spēle

Ja iepriekš, spēlējot pret Franciju un Spāniju, mēs spējām atspēlēties no 10 un vairāk punktu deficīta, tad mačā pret Brazīliju, tādu brīdi Latvija nepiedzīvoja. Arī “ierastā” nepārliecinošā trešā ceturtdaļa, kas īpaši izcēlās dueļos pret Franciju, Kanādu un Spāniju, šoreiz bija pavisam citādāka. Ja iepriekš Latvija tieši trešajā ceturksnī mazliet pazaudēja spēles pavedienu un ļāva pretiniekiem izvirzīties solīdā vadībā, tad šoreiz notika pretēji un latvieši aizvadīja fantastisku nogriezni, iekrājot drošu pārsvaru, kuru noturēja līdz pat cīņas beigām.

Brazīlijai pret Latviju spēles laikā lielākais iekrātais pārsvars bija divi punkti, bet Latvijai 26. Tāpat vērts pieminēt, ka brazīlieši vadībā kopumā atradās vienu minūti un vienu sekundi, bet Latvija ar pārsvaru uz tablo pavadīja 35 minūtes un 39 sekundes. Jau pēc šīm statistikas ailītēm ir saprotama spēles gaita un rezultāts. Arī šajā pārliecinošajā panākumā Latvija izcīnīja tieši par 10 atlēkušajām bumbām mazāk nekā pretinieks, bet arī tas netraucēja uzvarēt. Uzreiz gan jāpiebilst, ka latvieši grozam uzbruka ar labāku precizitāti, kas loģiski rezultējās mazāk atlēkušajās bumbās uzbrukumā.

Tālmetieni un sodiņi

Ja iepriekšējās spēlēs ar retiem izņēmumiem Latvijas soda metienu precizitāte nebija tāda, kā gaidīta un arī tālmetienu procents maču no mača atšķīrās, tad pret Brazīliju arī šajos rādītājos viss bija kārtībā. Latvieši realizēja visus 12 soda metienus, kā arī 16 no 33 tālmetieniem (48,5%). Salīdzinājumam Brazīlija iemeta vien septiņus no 24 trīspunktniekiem (29,2%) un 19 no 24 sodiņiem (79,2%). Ja Latvija turpinās uzbrukt grozam tikpat veiksmīgi kā šajā spēlē, tad pretinieku šajā turnīrā latviešiem nav. Protams, ka aktuāls ir jautājums arī par pretinieku spējām aizsardzībā, bet šāda precizitāte pret Brazīlijas komandu noteikti ir visai labs rādītājs.

Žagars: Ar Zoriku dzirdējām daudz ko, tāpēc mums bija jāpierāda, ka esam piederīgi šim līmenim

Gražuļa superspēle

Visa mača garumā izcilu stabilitāti nodemonstrēja Andrejs Gražulis, kurš spēlē iesaistījās pēc Rolanda Šmita ātri nopelnītajām personiskajām piezīmēm. Kopumā Gražulis nospēlēja 30 minūtes, kuru laikā izcēlās ar 24 punktiem, piecām rezultatīvam piespēlēm un diviem bloķētiem metieniem, aizvadot savu produktīvāko maču valstsvienības kreklā. Gražulis patiešām laukumā neizdara neko lieku, bet teicami realizē savas iespējas uzbrukumā, kā arī parāda savas spējas aizsardzībā pret garākajiem pretinieku basketbolistiem.

Kārtējo reizi šajā turnīrā jāmin arī Artūra Žagara vārds. Tieši viņš pēc puslaika sāka Latvijas ofensīvu ar diviem tālmetieniem, caurgājienu un izprovocētām piezīmēm. Atkal jaunais saspēles vadītājs iedeva Latvijas uzbrukumam “dzirksteli”, kuru jau turpinājumā pretiniekiem apdzēst bija neiespējami. Noteikti, ka nevar nepieminēt arī Dāvja Bertāna tālmetienu svarīgā brīdī, bet trešo spēles ceturksni droši var nosaukt Žagara un Gražuļa vārdā.

24 punktus guvušais Gražulis: Šodien dzīve bija ļoti vienkārša

Bez traumām neiztikt

Savainojumi joprojām ir daļa no Latvijas izlases ikdienas. Izlases kapteinis Dairis Bertāns savainojuma guva turnīra otrajā spēlē, tāpat īsti nav saprotams Anžeja Pasečņika stāvoklis un statuss. Kā pēcspēles sarunā “William Hill TV” kanālā atzina Lukas Banki asistents Jānis Gailītis, tad arī aizvadītajā spēlē pret Brazīliju bijuši vairāki “sarkanie signāli” tieši traumu ziņā. Vienā no epizodēm potīti pagrieza Kristers Zoriks, bet vēl citā sitienu kājas rajonā saņēma Artūrs Žagars. Gailītis gan norādīja, ka šie savainojumi neliegs viņiem turpināt spēlēt, taču jārēķinās, ka diskomforts turpmākajās spēlēs noteikti būs. Tāpat Gailītis atklāja, ka jau lielākā daļa basketbolistu šobrīd spēlē ar dažādām mikrotraumām, bet tajā pašā laikā bija pārliecināts, ka tiks “palielinātas devas”, lai mazinātu sāpes un spēlētāji laukumā atdos sevi par 100%.

Dāvja faktors

Joprojām līdz galam nenovērtēts, manuprāt, šajā čempionātā ir Dāvja Bertāna faktors un atrašanās laukumā. Jā, viņš līdz šim nav aizvadījis statistiski izcilu maču, kurā būtu iemesti seši vai septiņi tālmetieni, tomēr jāuzsver, ka viņa atrašanās laukumā jau apgrūtina pretinieku dzīvi aizsardzībā. Pretiniekiem nepārtraukti ir jādomā, kā neļaut Dāvim tikt pie metiena, kas savukārt atbrīvo rokas pārējiem komandas biedriem, kā arī limitē iespējas uz dažādiem aizsardzības risinājumiem pretiniekiem. Ar visu to Dāvis katru spēli iemet trīs punktus svarīgā brīdi, kas pavisam noteikti ir vērtīgs pienesums rezultātā.

Bertāns: Zinājām, ja arī kādi metieni neiekritīs, atsitīsimies aizsardzībā

TOP notikumi
1
X
2
5.29
4.24
1.59
4.63
3.72
1.76
1.48
4.52
6.52
2.59
4.33
2.48
4.1
2.95
2.1
1.5
3.9
5.25
1.54
-
2.47
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām