Gulbis izrāda cienīgu pretestību, bet tomēr zaudē Džokovičam

08/07/2017 20:13

Latvijas tenisists Ernests Gulbis Vimbldonas čempionāta trešās kārtas mačā sestdien ar 4-6, 1-6, 6-7 (2:7) zaudēja titulētajam serbam Novakam Džokovičam.

Gulbis pasaules rangā pašlaik atrodas vien 589.vietā, kamēr Džokovičs ir planētas ceturtā rakete, bet Vimbldonas čempionātā viņš izlikts ar otro numuru.

Gulbis maču iesāka labi, nobreikodams otro Džokoviča servi. Tomēr Latvijas tenisists ātri salūza un zaudēja pirmos divus setus. Pēc medicīniskā pārtraukuma Latvijas tenisists atgriezās spēlē un aizvadīja cienījamu trešo setu, taču taibreikā zaudēja ar 2:7, piekāpjoties arī mačā.

Par trešās kārtas sasniegšanu Gulbis nopelnījis 90 ATP ranga punktus, kas ir vairāk nekā viņš iespēja 12 iepriekšējos mēnešos kopā, kad cīnījās ar traumām. Tas viņam garantējis arī Latvijas pirmās raketes goda atgūšanu, jo jau tagad zināms, ka viņš piedzīvos kāpumu par vairāk nekā 200 vietām. Valsts pirmais numurs vēl šobrīd ir Miķelis Lībietis, kurš planētas rangā atrodas 479.vietā.

Spēle iesākās nervozi, un Gulbim jau otrajā geimā pēc izvirzīšanās vadībā vajadzēja atspēlēt vienu breikbumbu. Trešajā geimā Latvijas tenisists nobreikoja pretinieku un jau turpinājumā ar drošu uzvaru pie savas serves panāca 3-1. Tiesa, astotajā geimā Džokovičs panāca izlīdzinājumu. Serbu tenisists pie Gulbja serves panāca 40:0, nerealizēja pirmās divas breikbumbas, bet ar trešo panāca 4-4.

Pēc līdzīga scenārija ritēja arī nākamais geims pie Gulbja serves. Arī tajā Džokovičs uzvarēja pirmās trīs izspēles, un, lai neciestu zaudējumu setā, Gulbim bija jāatspēlē trīs setbumbas. Pirmo viņš atspēlēja, taču ar otro Džokovičam izdevās noslēgt setu ar uzvaru 6-4.

Otrajā setā Gulbis nespēja atgriezties tajā ritmā, kurā uzsāka spēli, latvietim pieļaujot četras dubultkļūdas. Tikmēr Džokovičs turpināja savu veiksmīgi iesākto kursu, nobreikojot divas atvieša serves. Piektajā geimā Gulbis tika pie divām breikbumbām, taču abas nerealizēja, kas Džokovičam ļāva panākt 5-0.

Nākamajā geimā Gulbis realizēja savu pirmo servi setā, taču tas nāca ar lielām grūtībām, jo vajadzēja atspēlēt divas setbumbas. Septītajā geimā Džokovičs panāca 40:0, tikmēr Gulbis atspēlēja vēl vienu setbumbu, taču ar nākamo serbs nokārtoja uzvaru setā ar 6-1.

Pēc otrā seta Gulbim bija nepieciešama fizioterapeita palīdzība, bet trešo setu latvietis iesāka ar svaigiem spēkiem un stiprām servēm. Jau otrajā geimā viņš tika pie breikbumbas, taču to nerealizēja. Trešajā setā visos 12 geimos uzvarēja servētāji, bet vissmagākais izvērtās priekšpēdējais geims, kurā četrreiz bija “vienādi” un Gulbis atspēlēja vienu breikbumbu, nosargājot savu servi.

Seta uzvarētājs tika noskaidrots taibreikā, kurā Džokovičs ieguva ātru vadību 3:0. Uz nākamo Gulbja uzvarēto izspēli viņš atbildēja ar trim punktiem, panākdams 6:1. Pirmo Džokoviča mačbumbu latvietis atspēlēja, bet otrā viņam bija liktenīga, taibreikā piekāpjoties ar 2:7 un noslēdzot dalību Vimbldonas čempionātā.

Astotdaļfinālā Džokovičs tiksies ar francūzi Adrianu Manarino (ATP 51.), kurš trešajā kārtā ar 7-6 (7:3), 4-6, 5-7, 6-3, 6-2 apspēlēja savu tautieti Gaelu Monfisu, kurš rangā atrodams 14.pozīcijā.

Gulbis Vimbldonas čempionāta pirmajā kārtā ar 6-1, 6-1, 6-2 uzvarēja veterānu Viktoru Estrelju-Burgosu no Dominikānas Republikas, 13 mēnešu laikā tiekot pie pirmās uzvaras ATP tūres pamatsacensībās, bet otrajā kārtā skatāmā duelī ar 6-4, 6-4, 7-6 (7:3) pieveica titulēto argentīnieti Huanu Martinu del Potro un otro reizi karjerā sasniedza šo sacensību 1/16 finālu.

Tikmēr Džokovičs pirmajā kārtā ar 6-3, 2-0 bija vadībā pret Slovākijas tenisistu Martinu Kližanu, kad pretinieks dueli traumas dēļ nevarēja turpināt, bet otrajā kārtā serbs ar 6-2, 6-2, 6-1 pārliecinoši pārspēja čehu Adamu Pavlāseku.

Zīmīgi, ka Gulbis kopš 2002.gada pasaules rangā viszemāk esošais tenisists, kuram izdevies sasniegt Vimbldonas čempionāta trešo kārtu. Toreiz to iespēja nīderlandietis Ričards Krajičeks, kurš pasaules rangā tobrīd atradās vien 1093.pozīcijā. Savukārt 2007.gadā šī turnīra trešo kārtu sasniedza Nikolass Kīfers no Vācijas, lai gan tobrīd viņš nemaz neatradās pasaules rangā, jo bija veicis atgriešanos pēc traumu sadziedēšanas. Toreiz Kīfers piekāpās tieši Džokovičam un tā ir iepriekšējā reize, kad serbs spēkojies ar rangā tik zemu esošu vai vispār neesošu tenisistu.

Gulbis ar ranga pirmā piecinieka tenisistiem ticies 32 reizes, izcīnot piecas uzvaras, bet iepriekšējais panākums tika gūts 2014.gada Francijas atklātā čempionāta astotdaļfinālā pret Rodžeru Federeru.

Latvijas tenisists ar Džokoviču karjeras laikā ticies astoņas reizes, bet vienīgā uzvara gūta vairāk nekā pirms astoņiem gadiem Brisbenā. Iepriekšējo reizi abi tikās 2015.gadā Monreālas “Masters 1000” turnīra ceturtdaļfinālā, kad serbs guva virsroku ar 5-7, 7-6 (9:7), 6-1.

Gulbis ar Džokoviču savulaik bija arī treniņu partneri pie Nikolas Piliča.

Latvijas tenisists šo sacensību pamatturnīrā spēlēja jau desmito reizi, bet iepriekš tikai 2013.gadā bija pārvarējis otro kārtu, kad dueli traumas dēļ nespēja pabeigt francūzis Žo Vilfrīds Tsonga. Iepriekšējos divos gados latvietis Vimbldonā zaudēja jau pirmajā kārtā.

Kopumā Gulbim Vimbldonā ir astoņas uzvaras 18 mačos, bet trešo kārtu “Grand Slam” sacensībās viņš sasniedza pirmoreiz kopš pērnā gada “French Open” sacensībām, kad tika līdz ceturtajai kārtai.

Gulbis kopš pērnā gada augusta cīnās ar veselības problēmām un Vimbldonas turnīrā viņš var piedalīties ar aizsargāto rangu, turklāt šādi viņš sacensībām varēs pieteikties vēl septiņas reizes.

Gulbis februārī atgriezās kortā pēc ilgstošas traumas ārstēšanas, taču arī pēc tam sportistam veselības likstu dēļ nācās atteikties no dalības vairākos turnīros. Ja pirmajā šīs sezonas mačā latvietis spēja gūt uzvaru, nākamajos sešos dueļos viņš piedzīvoja zaudējumus. Neveiksmju sēriju latvietis pārtrauca jūlija sākumā “Challenger” sērijas turnīrā Čehijā, tomēr turnīru vēdera muskuļu traumas dēļ nevarēja turpināt. Kopš tā laika pirms Vimbldonas viņš atkal laukumā nebija izgājis. Pagājušajā nedēļā Gulbim bija plānots piedalīties pārbaudes turnīrā “The Boodles”, tomēr nevienā tā mačā viņš nepiedalījās.

Džokovičs šosezon tikai trīs reizes spēlējis ar tenisistiem, kas tobrīd atradušies ārpus pasaules ranga pirmā simtnieka.

Pašlaik 30 gadus vecais Džokovičs ir viens no visu laiku veiksmīgākajiem tenisistiem, turklāt pērn viņš kļuva par pirmo spēlētāju šī sporta veida vēsturē, kurš turnīru prēmijās nopelnījis vismaz 100 miljonus dolāru. Serbs jau ilgu laiku ir pasaules elites tenisists, bet īpaši dominantu sniegumu viņš demonstrēja 2015. un 2016.gadā, kad uzvarēja piecos no astoņiem “Grand Slam” turnīriem, bet vēl divos spēlēja finālā. Savukārt 2015.gadā pēc triumfa Vimbldonā viņš uzvarēja arī nākamajos trijos “Grand Slam” turnīros, tādējādi šīs sērijas sacensībās būdams labākais viena gada ietvaros. Līdz ar to viņš kļuva tikai par trešo tenisistu vēsturē, kuram vienlaicīgi pieder visi četri “Grand Slam” tituli.

Kopumā karjeras laikā Džokovičs ir uzvarējis 12 “Grand Slam” turnīros, kas ir visu laiku ceturtais labākais rezultāts, atpaliekot vien no leģendārā Rodžera Federera (18), Rafaela Nadala (15) un Pīta Samprasa (14). Savulaik viņš pasaules ranga pirmajā pozīcijā noturējās 223 nedēļas pēc kārtas.

Vimbdonas čempionātā Džokovičs ir uzvarējis 2011., 2014. un 2015.gadā, bet pērn negaidīti piedzīvoja zaudējumu tieši trešajā kārtā, piekāpjoties amerikānim Semam Kverijam.

Kopš tā laika pamazām arī sākās Džokoviča lejupslīde, jo kopš pagājušā gada Francijas atklātā čempionāta viņš nav izcīnījis nevienu “Grand Slam” titulu un kopumā nepilna gada laikā uzvarējis tikai trīs turnīros. Ne pārāk veiksmīgais sniegums pērnā gada rudenī maksāja arī pasaules ranga pirmās raketes godu, ko kopš tā laika ieņem Marejs. Tikmēr Džokovičs pašlaik noslīdējis jau uz ceturto pozīciju.

Neveiksmīgais sniegums laukumā Serbijas tenisistam lika veikt izmaiņas komandā, jo sportistu vairs netrenē tenisa leģenda Boriss Bekers. Abu ceļi pēc trīs gadu sadarbības šķīrās pagājušā gada nogalē. Pēcāk Džokovičs savai nometnei piesaistīja slaveno Agasi, kuram pievienojies arī Marko Ančičs.

Šogad Džokovičs izcīnījis divus titulus. Vispirms viņš janvārī uzvarēja pirmajā sezonas turnīrā Dohā, bet pie nākamās trofejas tika vien šomēnes pirms Vimbldonas, triumfēdams Īstbornas “ATP World Tour 250” sacensībās. Līdz ar to, ņemot vērā šo turnīru, serbs pašlaik izcīnījis septiņas uzvaras pēc kārtas.

Savukārt abos jau notikušajos šīs sezonas “Grand Slam” turnīros Džokovičam klājies ne pārāk sekmīgi. Austrālijas atklātajā čempionātā viņš pamanījās piedzīvot zaudējumu jau otrajā kārtā, kamēr Francijas atklātajā čempionātā aizkļuva līdz ceturtdaļfinālam. Šosezon kopumā viņa rēķinā ir 31 uzvara un septiņi zaudējumi.