Gulbis: Jāmācās parādīt tādu sniegumu visas 40 minūtes – tā ir galvenā atziņa

02/12/2020 10:33
Mārtiņš Gulbis

Pirmajā Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Eirolīgas pamatturnīra spēlē “TTT Rīga” garās spēlētājas ziedojušās komandas labā, lai mačs pret Žironas “Spar Citylift” aizritētu pēc iespējas sīvākā gaisotnē, pēc neveiksmes sarunā ar kluba preses dienestu pauda galvenais treneris Mārtiņš Gulbis.

Jau ziņots, ka Latvijas sieviešu basketbola klubs “TTT Rīga” otrdien Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Eirolīgas pamatturnīra pirmajā spēlē ar rezultātu 79:81 (21:20, 20:20, 20:22, 18:19) piekāpās C apakšgrupas pirmā apļa turnīra saimniecei Žironas “Spar Citylift”.

Rīdziniecēm trešajā ceturtdaļā pret divkārtējo Spānijas čempioni trīsreiz izdevās atspēlēties (52:52, 58:58, 60:60), bet pamatlaika pēdējās četrās minūtēs izdevās sadeldēt arī 14 punktu deficītu.

Galvenais treneris Gulbis šajā cīņā īpaši izcēla kapteini Aiju Klakocku, kura 6.novembrī gūtās traumas dēļ iepriekš nevarēja palīdzēt Latvijas izlasei Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēlēs, bet otrdien viņa nolēma doties laukumā.

“Kopš 6.novembra Aija nebija aizvadījusi nevienu kontakta treniņu. Viņa uzņēmās spēlēt – cepuri nost kapteinei par piemēru, kā jācīnās par komandu,” pēc debijas Eirolīgas turnīrā sarunā ar kluba preses dienestu pauda Gulbis.

Tāpat viņš skaidroja notikumus saspringtajā mača galotnē, kad komandai pēdējās minūtēs no 65:79 izdevās panākt 79:80.

“Žironas pēdējā uzbrukumā uzsitām pārkāpumu. Uzreiz sasaucu meitenes, zinot, ka Čelsija Greja ir viena no labākajām sodu metējām,” skaidroja Gulbis. “Rēķinājos, ka būs nepieciešams trīspunktu metiens. Pēc pirmā garām aizmestā metiena mēģinājām nekavējoties mainīt plānu, bet nepaspējām līdz galam reaģēt. Džesikai [Tomasai] izdevās labs metiens – varbūt varēja saasināt, taču bumba lidoja labi.”

“Ja pirms pēdējā uzbrukuma būtu mīnus trīs, gribējām nogādāt bumbu stūrī Kitijai Laksai. Brīdī, kad Greja netrāpīja, nolēmām dot bumbu Džesikai, lai viņa sānos veiktu apspēlēšanu pēc “pick-and-roll” sadarbības. Ne viena, ne otra iecere nerealizējās, nācās izdarīt metienu. Džesika bija guvusi pēdējos sešus punktus, uzticējām metienu viņai.”

“TTT Rīga” Covid-19 radītās pandēmijas dēļ savu pēdējo spēli aizvadīja 16.oktobrī, kamēr pretiniecēm šosezon “kabatā” jau 14 spēles. Gulbis uzsvēra, ka Eirolīgas turnīra spēlēs redzams cits temps un agresivitāte, taču zaudējumā savu lomu noteikti spēlējusi arī mazā spēļu prakse.

Viņš arī uzsvēra, ka pretinieces ar neko nav pārsteigušas, jo jau iepriekš garas stundas veltītas Žironas komandas spēļu analīzei. Pirmās 15 spēles minūtes izdevušās labas, tomēr pēc tam sekojuši daži brāķi, kā rezultātā zaudēti punkti.

“Paldies visām meitenēm par raksturu un nodemonstrēto cīņas sparu. Jāmācās parādīt tādu sniegumu visas 40 minūtes – tā ir galvenā atziņa,” par pirmo aizvadīto spēli teica Gulbis. “Sagataves un plāni strādāja. Otrās ceturtdaļas vidū bija jāpaņem divi minūtes pārtraukumi, jo ļāvām darīt lietas, kuras viņas gribēja. Šķiet, ka tajā brīdī pretinieces ieguva nepieciešamo pārliecību.”

“Tā bija laba spēle ar ne tik labu iznākumu. Basketbolā vajadzīga spēļu prakse, lai komanda augtu, treniņprocesā mācītos no kļūdām un kļūtu labāka. Prieks, ka pirmo reizi bijām laukumā pilnā sastāvā un varējām spēlēt.”

Gulbis arī neslēpa, ka Žironas komandā basketbolistes demonstrējušas kvalitatīvu spēli, bet vairāki metieni pretiniecēm izdevušies pārlieku viegli. Šeit gan paralēles atkal varētu vilkt ar spēļu prakses trūkumu, jo viena no “TTT Rīga” līderēm Megana Hafa laukumā nebija devusies kopš 9.oktobra. Taisija Udodenko komandas rindās aizvadīja tikai otro spēli, kamēr Klakocka novembra vidū vēl pārvietojās ar kruķiem.

“Garās spēlētājas ziedojās komandas labā,” treneris slavēja basketbolistes. “Protams, Aija nav labākajā formā, taču viņas paveiktais pelnījis cieņu. Megana pēc savainojuma nebija spēlējusi vairāk nekā pusotru mēnesi – arī viņai jāpiemērojas situācijai, kurā ir maz laika adaptēties. Visas meitenes bija pelnījušas iet laukumā un atdeva visu, ko šobrīd varēja.”

“TTT Rīga” komandā rezultatīvākā ar 14 punktiem bija Binta Drameha, pa 13 punktiem bija Kitijai Laksai un Džesikai Tomasai, bet 12 punktus pievienoja Karlīne Pilābere.

Ceturtdien “TTT Rīga” tiksies ar Itālijas klubu Skio “Famila”, bet piektdien būs cīnīšanās ar vienu no pasaules spēcīgākajām komandām Jekaterinburgas UGMK no Krievijas.

Otrdien šo abu komandu savstarpējā spēlē ar rezultātu 83:61 (17:8, 23:16, 20:21, 23:16) pārspēja UGMK.

Rīgas komanda uz Žironu devusies 11 spēlētāju sastāvā. Ģimenes apstākļu dēļ mājās palikusi Ieva Pulvere, bet šajā sabraukumā komandai palīdzēs Kate Krēsliņa.

Pirmā apļa spēles notiks līdz 5.decembrim, bet otrā apļa mači varētu notikt no 17. līdz 23.janvārim.

FIBA valde septembrī lēma, ka Eirolīgas turnīrā tiks mainīts izspēles formāts. Šāds lēmums pieņemts, vērtējot Covid-19 izplatību Eiropā, kā arī par prioritāti nosakot spēlētāju un pārējo iesaistīto personu drošību.

Jaunā izspēles kārtība nosaka, ka kvalifikācijas turnīrs notika vienā pilsētā ar vienu spēli. Savukārt grupu turnīrā komandas tiks sadalītas četrās grupās pa četrām katrā.

Katras grupas divas labākās komandas iekļūs ceturtdaļfinālā, bet trešo vietu ieguvējas neturpinās cīņu līmeni zemākajā Eirokausā. Tikmēr ceturtdaļfināla spēles notiks vienā arēnā, komandām aizvadot tikai vienu spēli. Ceturtdaļfināli plānoti 14.-20.martā.

Ceturtdaļfināla uzvarētājas turnīru turpinās “Final 4”.

“TTT Rīga” iepriekšējā sezonā Eirolīgas pamatturnīrā apakšgrupā ieņēma pēdējo vietu starp astoņām komandām un izslēgšanas turnīram nekvalificējās. Rīdzinieces vēlāk triumfēja Baltijas Basketbola līgā un pēc Latvijas Sieviešu basketbola līgas pamatturnīra pārtraukšanas tika apstiprinātas par valsts meistarsacīkšu uzvarētājām.