Helmanis un K.Valters: vairs nav nekādu iemeslu uzskatīt lietuviešus par īpašiem

Šovakar Arēna Rīga mūs gaida īpaša spēle. Kaut arī mačam piekarināta “pārbaudes” birka, ir vairāk kā skaidrs, ka neviens nespēlēs ar nepilnu atdevi. Arī Lietuvas izlasei gribas pierādīt savu lielkaimiņa vārdu basketbola laukumā.

Sportazinas.com pirms gaidāmās cīņas uzrunāja divus bijušos Latvijas izlases basketbolistus, kas aizvadījuši daudzus mačus pret kaimiņiem. Gan , gan bija slavenajā Turcijas čempionātā 2001., abi divi piedzīvojuši vairākas skaļās pārbaudes cīņas.

2001.gada uzvara pār Lietuvu

Helmanis: Atmiņas ir tās labākās, jo mēs Lietuvu uzvarējām, pie tam, diezgan pārliecinoši un variantu īpaši daudz tajā spēlē viņiem nebija. Toreiz arī mums bija ļoti laba komanda, kur bija četri saspēles vadītāji, kas visu laukumā organizēja. Valeiko, Miglinieks un Štelmahers – tie bija trīs ļoti laba līmeņa saspēles vadītāji un arī Kristaps Valters, kā jaunais, sevi parādīja čempionātā. Mums bija ļoti laba bumbas kustība, daudz iespēlējām Kasparam Kambalam, kas arī pavēra iespējas perimetrā. Komandā bija daudz labu metēju, realizējām daudz tālmetienus un arī Kambalas paveiktais groza apakšā atbrīvoja mums rokas.”

Valters: “Man tas bija pirmais uznāciens lielajā basketbolā, daudz nespēlēju. Uz to čempionātu aizbraucām ar četriem saspēles vadītājiem un es, kā jaunais, laukumā izgāju epizodiski. Spēlē pret Lietuvu laukumā nemaz nebiju, bet tā atmosfēra un uzvaras garša bija ko vērta. Toreiz Lietuvu uzskatīja par vairākas galvas tiesas pārāku par mums. Lietuvieši iznāca uz spēli ļoti pārliecināti, bet laukumā dominējām mēs. Tas bija baigais pasākums – ģērbtuvēs pēc spēles ienāca prezidents Ulmanis ar visu delegāciju. Tas bija pirmais gads, kad komandā bija Kaspars Kambala. Viņš iznīcināja visus, kas viņam stājās pretī. Visai komandai spēle gāja no rokas, neviens nevarēja aizmest garām. Raimonds Miglinieks ļoti labi nospēlēja, salika visu pa savām vietām. Kaut gan nespēlēju, tā ir viena no spēlēm, kas ļoti iespiedusies atmiņā.

2009. gada pārbaudes spēle Arēnā Rīga

Helmanis: Tas bija vairāk šovs. Kambala iznāca laukumā ar boksa cimdiem. Arī pati spēle, visi atcerās, kāda tā bija. Ar vairākiem konfliktiem, asumiem. Protams, ļoti labi, ka ir tādas spēles arī sagatavošanās posmā, vienmēr ir jāspēlē uz uzvaru. Domāju, ka arī šodien mačā nevienam spēlētājām papildus motivācija nebūs jāmeklē, jo spēles ar Lietuvu ir principiālas, neskatoties uz to, kāda līmeņa spēle tā būtu.

Valters: Pret Lietuvu visas spēles ir ļoti principiālas. Nav svarīgi ka tā ir pārbaudes spēle. Drīzāk to pat var saukt par “play-off” spēli. Neviens nevienam netaisās kaut ko atdot, vai nospēlēt ar nepilnu jaudu, ņemot vērā, ka tā ir pārbaudes spēle. Gan mēs, gan lietuvieši gribējām viens otram pierādīt, ka esam labāki. Spēlējot pret leišiem tu nejūti, ka tā ir pārbaudes spēle, tu izliecies līdz pēdējam. Arī leišiem spēle bija principiāla. Kad arī pārbaudes mačus spēlējām Lietuvā, zāles vienmēr bija pilnas un visi bija uzvilkti. Vienmēr spēles ar Lietuvu ir ietērptas kā lieli pasākumi, “play-off” spēles. Basketbolisti tiek izsaukti tumsā, pirms spēlēm doti apbalvojumi. Atmosfēra vienmēr bija grandioza. Tie bija svētki, kur visiem bija patīkami atrasties. Tajā spēlē pagrūstījāmies, bija sava veida šovs. Skatītāji vēl tagad atceras!

Ko sagaidīt no šīvakara spēles?

Helmanis: Domāju, ka Latvija noteikti uzvarēs. Lietuvas komandu nav sanācis redzēt klātienē, bet sākuši viņi ir grūti, zaudējuši vairākas spēles izbraukumā, bet tikko kā vinnējuši Franciju, kas ir spēcīgs pretinieks. Savukārt mūsējie spēlēs tikai labāk un labāk. Vien nesen komanda ir sākusi trenēties pilnā sastāvā, izlasei vēlāk pievienojās vairāki līderi, arī Porziņģis bija izbraucis, tāpēc domāju, ka savstarpēja sapratne ar katru dienu paliek labāka. Domāju, ka būs ātrs un dinamisks basketbols kā iepriekšējās pārbaudes spēlēs, ar daudz dankiem un citām skaistām epizodēm. Mums ir daudz jauni čaļi, kas spēlē ļoti enerģiski, tāpēc skatītajiem būs ļoti interesanti.

Valters: Mēs esam favorīti. Spēlējam mājās, bet lietuvieši nekad nav bijusi izbraukumu komanda. Cīņa būs interesanta, noteikti, sagaidāms skatāms basketbols. Džeki būs uzvilkušies un domāju, ka tas būs pilnīgi citādāk, kā mačs ar poļiem.

Vai piekrīti apgalvojumam, ka lietuviešu spēlētāji Eiropas basketbola tirgū kotējas augstāk kā latvieši?

Helmanis: Tas ir tāds stereotips. Nezinu, kurš to visu laiku izplata un runā. Protams, ja paņemam procentuāli, tad Lietuvā vairāk jauniešu nodarbojas ar basketbolu, tāpat tur ir arī vairāk oficiāli reģistrēto basketbolistu. Varbūt Lietuvā vienkārši tas basketbols ir krietni populārāks par citiem sporta veidiem. Vai lietuviešiem ir hokejs, kamaniņu sports, skeletons un citi? Īsti nav, tāpēc, ja paskatāmies tīri procentuālo attiecību, cik pieaugušie un jaunieši nodarbojas ar basketbolu, tad uzskatu, ka mēs esam ļoti labā līmenī un turam līdzi lietuviešiem. Domāju, ka būtu jāpārstāj izplatīt šis stereotips, ka lietuvieši ar kaut ko būtu īpašāki vai pārāki. Cīnītāji un tie, kas necīnās, ir visās nacionalitātēs, tāpēc uzskatu, ka šis būtu jāatmet. Varu izcelt Andriusu Mažuti. Viņš bija ar īpašu raksturu un savu pieeju lietām, bet vai to var izcelt kā kaut kādu kopēju iezīmi lietuviešu spēlētājiem, es tā nedomāju.

Valters: Vienmēr lietuvieši mums bija priekšā. Piemēram, ja nākas izvēlēties starp latvieti vai lietuvieti, profesionālos klubos, vienmēr priekšroka tika atdota viņiem, kaut basketbolists varbūt nebija labāks. Kādreiz tas bija ļoti uzkrītoši, bet basketbola tirgus lēnām mainījās. Es spēlēju Spānijā, Jānis Blūms un Kaspars Kambala arī tur sevi bija pierādījuši. Iestaigājām to taciņu un tagad jau uz mums arī skatās savādāk. Eiropā saprata, ka ne tikai lietuvieši var ko paradīt. Tagad jau viss ir kardināli mainījies. Mums ir savi NBA veči, spēlētāji no Eirolīgas. Vairs nav nekāds pamats uzskatīt lietuviešus par īpašiem.”

Vai piekritīsiet, ka uz papīra Latvija šobrīd izskatās pat labāk par Lietuvu?

Helmanis: Nav nekāds papīrs. Ir dzīvē, ir reālā situācija, ir ļoti daudz faktori, kas var ietekmēt spēles gaitu. Parasti līdzjutēji un žurnālisti runā par sastāviem uz papīra, uzvārdiem, bet ir jāsaprot, ka ir dzīvi spēlētāji, katram ir savs zināms stresa līmenis. Tāpat ir arī trenera izstrādātā taktika un spēles plāns. Kopš strādāju par treneri, varu pateikt, ka vienmēr ir savs plāns un redzējums, kā būtu jāspēlē pret konkrētu pretinieku, par kuriem skatītāji neko nezina. Šajā gadījumā noteikti arī treneris vēlas, lai spēle būtu skaista, baudāma skatītājiem un lai tiktu sasniegts arī rezultāts. Mūsu izlases pluss ir tas, ka mūsu komandā, neskatoties varbūt uz salīdzinoši mazo vidējo vecumu, ir ļoti daudz individuāli spēcīgu spēlētāju, kas var taisīt rezultātu. Tā ir viena no pozitīvākajām lietām, kas piemīt mūsu izlasei.

Latvija pret Lietuvu – vairāk kā pārbaudes spēle?

Kurš kuru!? Latvija vs Lietuva / pozīcijas šķersgriezumā

 

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par