Hjūstona, mums ir problēma: Vai tagad tur izskatās sliktāk kā pie “Knicks”?

Kriss Pols, Džeimss Hārdens, sportazinas.com
Kriss Pols un Džeimss Hārdens Foto: NBA

Nacionālās basketbola asociācijas () kluba Hjūstonas “Rockets” līdzjutēji ir pamatīgi noraizējušies par savu nākotni. Kluba rindās ir viens no labākajiem uzbrukuma noslēdzējiem līgas vēsturē – , kā arī pieredzējušais saspēles vadītājs Kriss Pols, tomēr abi nespēj atrast kopīgu valodu, lai tiktu realizēts komandas potenciāls.

Tomēr tas nav vienīgais skelets Teksasas kluba skapjos. ESPN publicējusi plašu materiālu par “Rockets” problēmām, piedāvājam ieskatu tajā.

Vētru starp spēlētājiem pastiprina cīņas vadības gaiteņos. 68 gadus vecajam galvenajam trenerim Maikam D’Antoni tika piedāvāts jauns līgums, kuru pieredzes bagātais treneris nevarēja akceptēt, jo tas bija zem viņa tirgus cenas. Komandas vadība sākotnēji centās ar treneri runāt bez viņa aģenta starpniecības, cenšoties pierunāt uz vienai pusei izdevīgiem nosacījumiem. Šī situācija jau no paša sākuma bija dīvaina…

Kluba īpašnieks Tilmans Fertita, kurš pirms diviem gadiem kļuva par saimnieku, piedāvājis pagarināt līgumu par gada atalgojumu piecu miljonu dolāru vērtībā – krietni zem tirgus vērtības šāda kalibra speciālistam. “Lieliskais piedāvājums” sevī ietvēris arī bonusu: par katru pārvarēto “play off” kārtu trenera kontu papildinātu vēl pa miljonam. Āķis slēpās tajā, ka pagarinot līgumu, “Rockets” vēlējās, lai atlaišanas gadījumā kompensācija, kura izmaksājama trenerim būtu salīdzinoši minimāla.

Var teikt, ka Hjūstonā jau bruģēja ceļu uz speciālista sūtīšanu pensijā gaidāmās sezonas laikā, bet D’Antoni, kurš pēc dabas esot nekonfliktu cilvēks, gandrīz parakstījis šādu vienošānos, esot pārliecināts, ka “Rockets” ir čempiontitula pretendente, bet ilgstoši slikts sniegums nav iespējams.

Iesaistījās speciālista aģents, kurš bijis pārsteigts par pieredzējušā klienta naivumu. Tika pieņemts lēmums pārtraukt sarunas ar “Rockets”.

Maiks D'Antoni, sportazinas.com
Foto: Getty Images

Esošais līgums gan vēl ir spēkā uz nākamo sezonu un D’Antoni ir apņēmības pilns vadīt komandu, tomēr aiz smaida slēpjas aizvainojums pret komandas vadības gājieniem. Fertita medijos bija izteicies par sarunām, pat norādot minētās summas – kas tāds Ziemeļamerikas sportā nav pieņemts, kad tiek runāts par vēl nenoslēgtiem līgumiem. Vairums ekspertu uzskata, ka NBA vidē nepieredzējušais Fertita, izturējies ar necieņu pret treneri, kurš komandai atnesis tik daudz uzvaras.

“Domāju viņa aģents izdarīja man pakalpojumu,” maija nogalē sacīja komandas saimnieks. Šādu kārtējo publisko izteikumu ir grūti uztvert kā komplimentu D’Antoni virzienā. Iepriekš Fertita “Houston Chronicle” bija vaļsirdīgi atzinies, ka šaubās, vai D’Antoni ir ilgtermiņa variants, jo treneris sasniedzis jau atzīstamu vecumu.

“Situācija ap komandu ir ļoti nokaitēta,” ESPN atzīst situācijai tuvu stāvoši ļaudis, norādot, ka teju visos komandas darbības virzienos pienākusi krīzes stunda.

Visiem tagad ir skaidrs, ka komandu gaidāmajā sezonā vadīs treneris, kuru kluba vadība nevēlas redzēt. Bet stāsts turpinās saspringtajās attiecībās starp Hārdenu un Polu. Lai “Rockets” realizētu savu potenciālu abiem ir jāstrādā roku rokā, bet dabā tā ir neiespējamā misija. Ja iepriekš abi spēlētāji bija korekti, izsakoties vienam par otru, tad abu nepatika vienam pret otru ir augusi lielumā.

34 gadus vecais Pols vēlas būt pieredzējušais līderis, kuru klausa citi komandas biedri, pat Hārdens. Pols, būdams saspēles vadītājs, vēlas būt trenera lomā, nosakot, kādas kombinācijas tiks spēlētas. Jau sezonas laikā saspēlnieks ņēma rokās tāfelīti un skaidroja trenerim, kādas kombinācijas varētu darboties. Tikmēr Hārdens nav gatavs šķirties no bumbas, pārsvarā veidojot situācijas, lai gūtu punktus pats. Ejot gadiem Pols vairs nav tik eksplozīvs un vēlas spēlēt lēnāku basketbolu.

Foto: Troy Taormina-USA TODAY Sports

Pēc izstāšanās no cīņas par titulu, Hārdens medijiem pavēstīja: “Es zinu, ko mums nepieciešams darīt, lai kļūtu labākiem. To mēs izdomāsim šajā vasarā.” Daudzi šos vārdus uztvēra, kā atvadīšanos no “trenera” Pola. Hārdens ir savā zenītā, MVP kalibra spēlētājs, no kura “Rockets” neizšķirsies, lai izdabātu karjeras norietā esošājam Polam.

Divas karojošas NBA zvaigznes vienā komandā nav nekas jauns. Ar to pie laba menedžementa (kura nav) var sadzīvot. Tomēr, ja komandas ģenerālmenedžeris Darils Morijs domā par maiņu, tad no Pola nav tik vienkārši atbrīvoties, jo viņa tirgus vērtība vairs nav tik augsta. 34 gadi, bet nākamajos trīs gados viņam jāsamaksā 123 miljonus dolāru…

Izstāšānās pret “Warriors” akcentēja Hjūstonas problēmas. Situācijai tuvu esošs avots tika citēts: “Vienmēr būs saspringta gaisotne, ja komandā ir divi alfa tēviņi, bet pajautājiet Goldensteitai: vai viņiem nekad nav bijušas problēmas ar viņu zvaigznēm. Spriedze ir arī tur, bet viņi zina, ka ir vienoti līdz kaulam.”

“Kriss vēlas trenet Džeimsu,” sacījis situācijai tuvs cilvēks. “Džeimss uz viņu paskatās un saka: Tu nevari pat apspēlēt savu pretspēlētāju. Aizveries un skaties uz mani.”

Problēma ir abu basketbolistu atšķirīgās personības. Hārdens vienmēr izvairās no konfliktiem, nav tas runīgākais, viņu ir grūti izsist no sliedēm. Kamēr Pols ir pretējs. “Viņam ir personība, kas nevar neko palaist garām,” turpina ESPN uzrunātais cilvēks. “Viņš tikai turpina uzstāt uz savu, turpina to darīt, turpina vēl, bet dažreiz Džeimsam pietiek, bet ne tikai viņam. Šī īpašība padara Polu par labu basketbolistu – uzvarētāju, bet tajā pašā laikā attālina viņu no uzvarēšanas lielajās spēles. Tas ir viņa raksturs.”

Gaidāmā vasara Hjūstonā solās būt ļoti spraiga. Komandas īpašnieks Fertita nežēlo naudu jaunas treniņbāzes būvēšanai, iegādājies komandai arī jaunu lidmašīnu, kura būs modernākā visā līgā, tomēr, tērēt naudu, lai maksātu nodokļus par lieliem algu izdevumiem, kas rodas vairākas reizes pārkāpjot NBA algu griestus (“repeater tax” – red.), nav gatavs. Tas reāli apgrūtina komandas komplektēšanas un atjaunošanas iespējas, ja maiņas darījumā netiek atbrīvota kāda no superzvaigznēm.

Tas sanikno līdzjutējus, jo komandai gaidāmajā starpsezonā nav lielas iespējas piesaistīt jaunus spēlētājus. Komanda var piesaistīt vidēja līmeņa rotācijas spēlētājus, pat nedomājot par zvaigznēm. Morijs sola aktīvi strādāt, meklējot maiņu variantus, bet šobrīd Hjūstona uzskatāma par vietu, uz kuru pārcelties nevēlas neviens… Klubam trūkst vietas zem algu griestiem, bet komandai apkārt valdošā aura to tikai pasvītro. Treneris, kurš nav savā vietā, bet (otrs treneris) nevar sadzīvot ar Hārdenu…

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par