Irbe, Vītoliņš un Znaroks pret viesiem no Vašingtonas – kā notika NHL kluba pirmā viesošanās Rīgā

07/02/2024 14:00
Nokopēts
Rīgas

Pirms 14 gadiem Rīgā uz spēli pret atjaunoto “Dinamo” ierādās Nacionālās hokeja līgas (NHL) klubs Fīniksas “Coyotes”. Mačs sapulcēja pilnu arēnu un kļuva par lielu pasākumu pat par spīti Rīgas kluba blāvam sniegumam pret ne to stiprāko NHL komandu. Tomēr šī nebūt nebija pirmā reize, kad Latvija uzņēma pasaules spēcīgākās līgas klubu. Vēl jo vairāk – pirmā šāda reize notika vēl PSRS laikos, kad 1989. gadā uz Rīgu ierādās Vašingtonas “Capitals”.

Padomju savienības laikos “Dinamo” eksistēja šīs valsts hokeja sistēmā, spēlējot valsts augstākajā līgā. Piecus gadus pirms PSRS sabrukuma un sešus gadus pēc pēdējām tā dēvētajām supersērijām starp PSRS un NHL klubiem, 1986. gadā atsākās mači starp šīs valsts komandām un NHL klubem, kuri norisinājās gan vienā, gan otrā okeāna krastā.

80. gadu izskaņā Rīgas klubs bija uz viļņa, demonstrējot visai labus rezultātus trenera Vladimira Jurzinova vadībā. Sastāvā, protams, neiztika bez iebraucējiem, pārsvarā no Krievijas, tomēr vieta sastāvā atradās tobrīd jaunajiem un perspektīviem spēlētājiem – Artūram Irbem, Normundam Sējējam un Harijam Vītoliņam, komandā spēlēja arī vēl daži hokejisti, kuru vārdi cieši asociējas ar Latvijas hokeju, tādi kā Aleksandrs Kerčs un Oļegs Znaroks.

1987./1988. gada sezonā “Dinamo” sasniedza savu maksimumu, aizcīnoties līdz PSRS čempionāta finālam, kur tika atzīts Maskavas CSKA pārākums. Jau nākamajā sezonā rīdziniekus sagaidīja smags rakstura un meistarības pārbaudījums –  septiņas spēlēs 12 dienās Ziemeļamerikā pret NHL komandām. Tūre sākās 1988. gada 27. decembrī ar neizšķirtu pret Kalgari “Flames” (2:2), turpinājās ar zaudējumu pret Edmontonas “Oilers” (1:2) un Vankūveras “Canucks” (1:6), kam sekoja uzvara pār Losandželosas “Kings” (5:3), neveiksmes pret Čikāgas “Blackhawks” (1:4) un Sentluisas “Blues” (0:5), savukārt noslēgumā “Dinamo” tika pie vēl vienas uzvaras, ar 2:1 pārspējot Minesotas “Nord Stars”.

Rīgas “Dinamo” – Kalgari “Flames”

Tikmēr 1989. gada septembrī pienāca jau NHL klubu kārta doties pāri okeānam. Saskarties ar pavisam citu realitāti “palaimējās” Vašingtonas “Capitals” un Kalgari “Flames” hokejistiem, un tieši komanda no ASV galvaspilsētas tika izvēlēta kā “Dinamo” pretiniece Latvijas galvaspilsētā. Rīdzinieku sastāvā bija notikušas vairākas izmaiņas, tajā skaitā galvenā trenera postenī, to ieņemot Ēvaldam Grabovskim.

Rīgas Dinamo 1989./1990. gada sezonā

Rīgas Dinamo 1989./1990. gada sezonā | Foto: “Hockey Archives”

Jāatgādina, ka Rīgas klubs tobrīd spēlēja Sporta pilī, kura ietilpība bija vien pieci tūkstoši cilvēku, un skaidrs, ka šāda spēle bija izpārdota praktiski uzreiz, jo tas bija milzīgs notikums visam Latvijas hokejam. Avīze “Rīgas balss” nekautrējās epitetos, gaidāmo cīņu nosaucot par “gadsimta maču”.

Uz Rīgu “Capitals” ierādās 18. septembra vakarā, dienu pirms tam ciešot sagrāvi pret Maskavas “Dynamo” ar 2:7. Tas netraucēja kluba pārstāvjiem sniegt preses konferenci, kura arī tika atspoguļota “Rīgas balsī” pateicoties vēl vienam cilvēkam, kura uzvārds jau ilgu laiku asociējas ar Latvijas hokeju – Jānim Matulim.

Tā hokeja līdzjutēji uzzināja, ka “Capitals” prezidents Luijs Stadlers Rīgā viesojās divus mēnešus pirms spēles, lai iepazītos ar pilsētu un tās infrastruktūru un, pēc viņa vārdiem, izbaudītu rīdzinieku viesmīlību. Tāpat preses konferencē izskanēja frāze par to, ka vareno viesu galvenais mērķis ir iespēlēt jaunos hokejistus un, protams, vinnēt spēli.

Raksts avīzē "Rīgas balss" pirms mača starp "Dinamo" un "Capitals"

Raksts avīzē “Rīgas balss” pirms mača starp “Dinamo” un “Capitals” | Foto: LNB arhīvs

Par laimi, no tiem laikiem diezgan labā kvalitātē saglabājušies daži atribūti, tajā skaitā spēles programmiņa, kurā bija ne tikai informācija par pretiniekiem, bet arī diezgan pikantas bildes, it īpaši ņemot vērā, kad tas notika. Programmiņu joprojām var iegādāties “Ebay”, par ko tiek prasīti 20 ASV dolāru.

Savukārt Latvijas hokeja federācija (LHF) rīkoja loteriju, kurā varēja laimēt biļeti uz spēli. Loterijas biļete maksāja vienu rubli.

Hokeja loterijas biļete

Hokeja loterijas biļete | Foto: Retro-lv.club

Un nu pienāca 19. septembra vakars, kad Rīgas sporta pilī nūjas krustoja tā brīža PSRS čempionāta līdere “Dinamo” un Vašingtonas “Capitals”, kurai sezona vēl īsti nebija sākusies – NHL komandas pirmos mačus aizvada vien oktobrī.

Rīgas “Dinamo” sastāvs: Artūrs Irbe; Ulvis Katlaps – Sergejs Čudinovs, Andrejs Maticins – Konstantīns Grigorjevs, Normunds Sējējs – Andrejs Pjatanovs, Sergejs Vikulovs – Vladimirs Kramskojs; Vladimirs Šašovs – Nikolajs Varjanovs – Oļegs Znaroks, Aleksandrs Beļavskis – Vjačeslavs Fanduļs – Aleksandrs Kerčs, Igors Akuļiņins – Harijs Vītoliņš – Ilmārs Tomans, Igors Pavlovs – Jevgeņijs Semerjaks – Juris Opuļskis

Vašingtonas “Capitals” sastāvs: Bairons Defo (Olafs Kolcigs), Kevins Hečers – Skots Stīvenss, Bobs Rouzs – Rods Lengvejs, Bils Holders – Kriss Felikss, Nils Šihi – Skots Kleinendorsts; Dino Sisarelli – Mihals Pivonka – Ivons Korivo, Deivs Kristiāns – Maiks Ridlijs – Kelijs Millers, Stefans Ličs – Džofs Kurtnols – Deils Hanters, Bobijs Goulds – Dugs Vikenhaizers – Tims Berglands

Lasot to laiku reportāžas, žurnālisti atzīst, ka viesi spēlēja labāk. “Pirmā trešdaļa aizritēja ļoti nervozi. Tā pilnībā apstiprināja abu komandu vadītāju izteikto domu, ka vienības izies laukumā, lai cīnītos tikai par uzvaru. Tomēr, ja gribam būt objektīvi, jāatzīmē, ka viesiem reālu iespēju gūt vārtus šajā posma bija vairāk nekā rīdziniekiem. Vienu reizi dinamiešus no vārtu zaudējuma pasargāja tikai laime un vārtu stabiņš,” raksta avīzes “Sports” žurnālists Mārtiņš Pagodkins.

Kamēr vietu “Capitals” vārtos uz pusēm dalīja abi vārtsargi – Bairons Defo un Olafs Kolcigs, tad “Dinamo” vārtu drošība no pirmās līdz pēdejai minūtei tika uzticēta Irbem, kurš arī kļuva par vienu no iemesliem, kāpēc mača pamatlaiks noslēdzās ar neizšķirtu rezultātu. “Visaugstāko atzinību pirmajās divās trešdaļās vismaz preses ložā izpelnījās Artūrs Irbe,” turpina Pagodkins.

Atrisinājums, kurš gan neko neatrisināja, nāca 53. minūtē, kad Varjanovs ar tālu un precīzu metienu izvirzīja rīdziniekus vadībā. Taču skatītāju gaviles nebija paspējušas vēl lāga aprimt, kad viesi ar Kristiānā metienu no Millera piespeles rezultātu izlīdzināja. Lai to iespētu, amerikāņiem pietika ar septiņām sekundēm.”

Pēc 1:1 pēc 60 nospēlētajām minūtēm sekoja desmit minūšu papildlaiks, kurā viesi izrādījās labāki savas iespējams izmantošanā. Vai hokeja svētki līdz ar to bija sabojāti? Diez vai, jo ne katru dienu Rīgā viesojās tāda līmeņa komandas.

Rīgas “Dinamo” – Vašingtonas “Capitals” 1:2 (0:0; 0:0; 1:1; 0:1)

Vārti: 53′ Nikolajs Varjanovs – 53′ Deivs Kristiāns (Kelijs Millers); 63′ Tims Berglands (Skots Stīvenss)
Metieni: 20 – 16
Soda minūtes: 12 – 10

Vašingtonas Capitals

Sleja par Rīgas “Dinamo” zaudējumu Vašingtonas “Capitals” avīzē “Sports” | Foto: LNB arhīvs

No “Rīgas balss” reportāžas var uzzināt vēl dažas interesantas detaļas par spēli. Tā, Latvijas komandā labāko spēlētāju balvas saņēma Artūrs Irbe, Harijs Vītoliņš un Aleksandrs Beļavskis, kamēr viesiem tie bija Olafs Kolcigs, Dino Sisarelli un Rods Lengvejs.

Avīzē tika piedāvāta arī tā laika padziļināta statistika, no kuras var redzēt, ka pats produktīvākais piespēlētājs bija “Dinamo” vienīgo vārtu autors Varjanovs – 19 precīzas piespēles no 23, savukārt pretinieku vārtsargu visbiežāk traucēja Harijs Vītoliņš, Juris Opuļskis un Jevgeņijs Semerjaks – katram pa trīs precīziem metieniem.

“Mums visiem jāsaprot, ka spēlējām pret vienu no labākajām profesionāļu komandām. Šodien mums ir ļoti pamācoša spēle, pirmkārt par izšķirīgajiem momentiem, kas noteica mača likteni. Mums no kanādiešiem jāmācās spēlēt vārtu priekšā, izmantot pretinieku kļūdas un nepieļaut pašiem tās. Manuprāt, skatītāji guva baudu, vērojot šodienas maču,” pēc spēles teica Grabovskis. Viņa Vašingtonas kolēģis Marejs ziemeļamerikāņiem tradicionālā komplimentārā manierē atzīmēja gaisotni Rīgā, kā arī uzslavēja Irbi un vienīgo vārtu autoru Varjanovu.

Diemžēl pilna spēle internetā atrodama tikai pirātu resursos, tomēr plašai publikai ir pieejams arī sižets par spēli Rīgā. Gandrīz sešu minūšu ceļojums laika mašīnā, lai gūtu priekšstatu par hokeju Rīgā 80. gadu beigās!

TOP notikumi
1
X
2
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām