Itālija grandiozā cīņā otro reizi vēsturē tiek kronēta par Eiropas čempioni

12/07/2021 00:54
Itālijas futbola izlase

Itālijas futbola izlase šodien Eiropas čempionāta finālā slavenajā Vemblija stadionā ar rezultātu 2:1 (0:1, 1:0, 0:0) pēcspēles sitienu sērijā uzvarēja Angliju un otro reizi kļuva par prestižā titula ieguvēju. Spēles liktenis izšķīrās pendelēs, kurās ar 3:2 pārāka bija Itālija.

Anglija jau pašā ievadā lika Vemblija stadionam “eksplodēt”, jo otrajā minūtē Kīrans Tripiers ieturēja meistara cienīgu pauzi labajā flangā, pamanīja Lūku Šo un centrēja kreisās malas aizsargam, kurš, neviena nepiesegts, ar pirmo pieskārienu trieca bumbu tuvajā stūrī un pārspēja Džanluidži Donarumu (1:0). Šo tādējādi iegāja EČ vēsturē, jo iepriekš finālspēlēs tik ātri vārtus vēl neviens nebija guvis.

Itālija saņēma nelielu šoku, jo būtībā viesi spēli sāka iedzinējos. Spēles turpinājumā Itālija pārņēma iniciatīvu savās rokās un bumbu kontrolēja vairāk, taču tas nepalīdzēja pirmajā puslaikā, jo rezultāts pēc 45 minūtēm joprojām vēstīja 1:0 angļu labā. Otrajā spēles nogrieznī Itālija turpināja meklēt iespējas izlīdzināt rezultātu līdz tas izdevās 67. minūtē. Pēc stūra sitiena Džordana Pikforda vārtu priekšā notika spraiga un haotiska cīņa par bumbu, kuras rezultātā pa vārtiem ar galvu uzsita Marko Verati, taču pēc Pikforda pieskāriena bumba skāra vārtu stabu un nonāca pie Leonardo Bonuči, kurš no tuvas distances bija nekļūdīgs un panāca viesiem tik svarīgo 1:1. Bonuči 34 un 71 dienas vecumā kļuva par visu laiku vecāko vārtu guvēju EČ finālu vēsturē.

Otrā puslaika turpinājumā ļoti tuvu vārtu guvumam bija uz maiņu nākušais Domeniko Berardi, kurš sita bumbu pāri vārtiem, bet 86. minūtē traumu guva Federiko Kjeza, kura vietā laukumā devās Federiko Bernadeski. Pamatlaikā komandas vairs vārtus neguva, itāļiem 90 minūtes pabeidzot ar dominanci bumbas kontrolē (63% pret 37%) un sitienos vārtu virzienā (15 pret 4). Arī papildlaikā komandas vārtus neguva, tādēļ Eiropas čempiona noteikšanai bija nepieciešama pēcspēles sitienu sērija.

Sēriju ar precīziem sitieniem uzsāka Berardi un Harijs Keins, taču tad pēc ilgas pauzes Andrea Beloti raidīto bumbu atvairīja Pikfords, kamēr Harijs Magvairs nekļūdījās. Rezultāts kļuva 2:1 Anglijas labā. Ļoti spraigā situācijā nonāca Bonuči, kuram obligāti bija jāgūst vārti, viņam to arī izdarot, taču uzreiz pēc tam Anglijas izlasē neprecīzs bija Markuss Rešfords (2:2), kas ļāva Itālijai atviegloti nopūsties.

Nākamais sitienu devās izpildīt Bernadeski, kurš savu iespēju izmantoja, taču vēlreiz kļūdu pieļāva angļi, jo Džeidena Sančo sisto bumbu atvairīja Donaruma (3:2). Uzvaru itāļiem varēja izraut pendeļu meistars Žoržinju, tomēr sitienu vissvarīgākajā brīdī atvairīja Pikfords. Bukajo Sakam bija iespēja turpināt sēriju, tomēr Donaruma bija izcils un viņa seivs ļāva Itālijai virs galvām celt prestižo trofeju.

Itālija iepriekš tikai vienu reizi bija izcīnījusi Eiropas čempiones titulu, to paveicot 1968. gadā, kad finālturnīrā piedalījās tikai četras izlases un kad finālā ar 2:0 tika uzveikta Dienvidslāvija. Pēc tam itāļi 2000. un 2012. gadā aizkļuva līdz fināliem, tomēr abas reizes cieta zaudējumus. Anglija savukārt vēl nekad nebija spējusi aizsniegties līdz finālam.

Anglija D grupā finišēja pirmajā vietā, tad 1/8 finālā ar 2:0 apspēlēja Vāciju, kam sekoja panākums 1/4 finālā ar 4:0 pret Ukrainu, kā arī pusfinālā ar 2:1 tika pārspēta Dānija. Savukārt Itālija uzvarēja A grupā, kas ļāva “play-off” sākt pret Austriju (2:1). 1/4 finālā itāļi ar 2:1 tika galā ar Beļģiju, bet pusfinālā ar 2:1 tika gūta virsroka pret Spāniju.

2021.gada Eiropas čempionāta finālturnīrs norisinājās Eiropas 11 pilsētās. Kontinenta spēcīgākā komanda tika noskaidrota Vemblija stadionā Londonā. Atjaunotais Vemblija stadions izlašu turnīru titula maču uzņem pirmo reizi vēsturē, bet tā priekštecī savulaik tika izspēlēts 1966.gada Pasaules kausa fināls un 1996.gada Eiropas čempionāta fināls. Pirms pieciem gadiem par Eiropas čempioni tika kronēta Portugāle, kas Parīzē notikušajā finālmačā ar rezultātu 1:0 pagarinājumā pārspēja Franciju.