Jass nogulda pasaules zvaigzni, Ņiživijs atnes vēsturisku panākumu – spēles pret Zviedrijas izlasi

20/05/2019 07:48

Latvijas hokeja izlase pirmspēdējā pasaules čempionāta spēlē tiksies ar pasaules čempioniem Zviedrijas hokejistiem, kuri pagājušogad izdzēsa mūsu sapni par pusfinālu. Spēles sākums plkst. 17:15.

Latvijas izlase ar saviem pārjūras kaimiņiem bieži vien krustojuši nūjas, galvenokārt pārāki bijuši zviedri, kuriem ir lielākā Eiropas valstu hokejistu pārstāvniecība Nacionālajā hokeja līgā (NHL). Vienu reizi esam pieveikuši skandināvu hokejistus, debijas gadā augstākajā divīzijā cīnījāmies neizšķirti, bet pagājušajā gadā paklupām ceļā uz pusfinālu.

2009. gadā Latvijas panākums pret Zviedrijas izlasi iesēja pirmo sēklu ceļā uz ceturtdaļfinālu. Spēles rezultāts tika atklāts 16. minūtē, kad ar precīzu raidījumu izcēlās Zviedrijas valstsvienības spēlētājs Līnuss Umarks. Otrajā periodā Latvija guva divus vārtus, iesākumā Krišjānis Rēdlihs vairākumā ar precīzu metienu devītniekā pārspēja Stefanu Līvi, bet perioda izskaņā Lauris Dārziņš jau izvirzīja vadībā Latvijas valstsvienību. Trešā perioda sākumā zviedri rezultātu izlīdzināja, tāds rezultāts palika arī līdz papildlaika beigām 2:2. Līdz pēcspēles metieniem vārtos stāvēja Edgars Masaļskis, kurš atvairīja 38 pretinieku metienus, bet bullīšos vārtos stājās Sergejs Naumovs. Aleksandrs Ņiživijs guva uzvaras pēcspēles metienu, Latvijas izlasei atnesot vēsturisku panākumu pret zviedriem. Tajā pašā vakarā aptuveni 100 līdzjutēju Rīgā nolika puķes pie Zviedrijas vēstniecības.

Atmiņā palikusi spēle arī no 2012. gada čempionāta, kad Latvija sausā ar 0:4 piekāpās mājiniekiem. Latvijas izlasei tā bija pēdējā turnīra spēle, bet asumi un upuri bija kā spēlējot par vietu ceturtdaļfinālā. Otrā perioda ceturtajā minūtē, kad latvieši bija iedzinējos ar 0:2, no trešajiem zaudētajiem vārtiem izglāba Jānis Andersons, kurš ar nūju aizsita slīdošo ripu Latvijas izlases vārtos. Pēcāk Kasparu Saulieti ar savu firmas spēka paņēmienu izslēdza zviedru aizsargs Niklass Kronvals. Kādā intervijā Artis Ābols izteicās, ka spēlētājiem bija piekodināts turēt galvas augšā, kad laukumā ir Kronvals, tomēr spēles karstumā šādas nianses nākas aizmirst. Trešā perioda vidū šovu uztaisīja Koba Jass, kurš vēlējās noskaidrot pirms noraidījuma radušās neskaidrības ar Ēriku Karlsonu. Krievu komentētāji viņu nodēvēja par huligānu.

Pēdējā tikšanās ar zviedriem bija pagājušā gada čempionātā, kad ceturtdaļfināla spēlē cīnījāmies ar nākamajiem pasaules čempioniem. Pirmais periods noslēdzās ar bezvārtu neizšķirtu, kas nāca par labu Latvijas hokejistiem, kuri ļoti prasmīgi darbojās savā aizsardzības zonā. Otrā perioda septītajā minūtē Filips Forsbergs atklāja spēles rezultātu, bet četras minūtes vēlāk pretuzbrukumā ar precīzu metienu izcēlās Teodors Bļugers 1:1. Trešā perioda sākumā pēc zviedru aizsarga mestās ripas, no gaisa Viktors Arvidsons pielaboja ripas lidojumu Latvijas izlases vārtos. Brīžus vēlāk mazākumā, pēc lielas burzmas Latvijas vārtu priekšā, zviedri palielināja savu pārsvaru 3:1. Perioda vidū ar uzmetienu no distances Rūdolfs Balcers pārsteidza Zviedrijas vārtsargu, samazinot vārtu starpību līdz vienam golam. Spēles izskaņā Ronaldam Ķēniņam vēl bija iespēja izlīdzināt rezultātu, bet ripa lidoja garām vārtiem.

Zviedrijas izlase ir spēcīga, pastiprinoties ar NHL sezonu noslēgušiem hokejistiem, šī valstsvienība ir viena no galvenajām kandidātēm uz čempiona titulu. Tomēr Latvijas hokejisti ir pierādījuši, ka var spēlēt pret spēcīgām izlasēm, šovakar atkal ir iespēja to pierādīt.