Kā izvēlēties florbola inventāru?

08/01/2024 14:01
Nokopēts
Florbols

 

Florbols ir dinamiska komandas spēle ļoti līdzīgs ledus hokejam un lauka hokejam, kas kļūst aizvien populārāka arī Latvijā. Tās aizsākumi meklējami Zviedrijā, kur to spēlē kopš 70. gadu vidus. Pirms tam jau 19. gadsimtā daudzās vietās pasaulē tika spēlētas florbolam līdzīgas spēles, kurās ledus hokeja elementus izmantoja spēlēs ārpus ledus laukuma, taču tieši zviedri 1981. gada nodibināja pirmo oficiālo florbola federāciju un 1983. gada septembrī dienasgaismu ieraudzīja oficiālā florbola noteikumu grāmata. Šo notikumu tad arī var uzskatīt par sākumu jaunam un aizraujošam komandu sporta veidam, kam šobrīd netrūkst aizrautīgu spēlētāju visā pasaulē. 

Parasti spēles laukumā atrodas abu komandu 5 spēlētāji un vārtsargs. Atkarībā no piešķirtajiem sodiem spēlētāju skaits uz laukuma var arī mainīties. Komandā var būt līdz 20 spēlētājiem un diviem vārtsargiem. Uzsākt spēlēt florbolu ir ļoti viegli, jo šim sporta veidam nav nepieciešams sarežģīts un dārgs aprīkojums.

Florbola inventārs

Spēlētājam ir nepieciešama tikai bumbiņa, nūja, apavi un, protams, piemērots apģērbs. Izvēloties nūju, ir svarīgi ņemt vērā vairākus aspektus: roktura stingrumu un nūjas kāta garumu, kā arī lāpstiņas formu un materiālu.

Florbola nūja

Florbola nūjas uzdevums ir nodrošināt optimālu bumbas kontroli un vadību.

  • kāts

Parasti nūjas kāts tiek gatavots no stiklplasta, polikarbona vai karbona šķiedrām. Pateicoties izmantotam materiālam, kāti ir ļoti viegli un ilglaicīgi lietošanā. Tie parasti sver 150 – 250 gramus. Iesācējiem ieteicams elastīgs kāts, jo ar tādu ir daudz vieglāk kontrolēt bumbu, kaut arī ar stingrāku kātu var veikt stiprāku sitienu. Kātam ir arī maināms rokturis (tinums), kuru izmanto labākai nūjas vadībai.

  • lāpstiņa

Florbola nūjas lāpstiņai ir raksturīgs izliekums: pa labi (piemērots kreiļiem) un pa kreisi (piemērots labročiem). Parasti lāpstiņas tiek izgatavotas no dažādiem plastikas savienojumiem (PE, HDPE) vai no neilona savienojuma (PA). Daži ražotāji mēdz izmantot arī stiklplasta vai karbona šķiedras. Atkarībā no materiāla lāpstiņas ir vai nu cietas, vai mīkstas. Ja ir mīksta lāpstiņa, ar nūju apieties ir vieglāk, savukārt ar cietu lāpstiņu ir labāk veikt metienus. Lāpstiņu formas un izmēri katram ražotājam var  atšķirties.

Kā izvēlēties florbola nūju un pielāgot lāpstiņu?

Izvēloties florbola nūju, svarīgs ir kāta garums, jo no tā tieši ir atkarīga spēles drošība un pareizu prasmju apgūšanu. Nūjas garumu mēra attiecībā pret spēlētāja augumu, un to var izdarīt, novietojot nūju vertikāli spēlētājam priekšā. Bērniem nūjai jāsniedzas līdz krūšu kaulam, pieaugušajiem – līdz nabai.

Pērkot jaunu nūju, tās lāpstiņa būs taisna. Nedaudz lāpstiņu ieliecot, ir vieglāk kontrolēt bumbu. Lāpstiņu var ieliekt un pielāgot  katram spēlētājam atsevišķi, ievērojot noteikumu, ka maksimālais liekums nedrīkst pārsniegt 30mm. Lai to saliektu, nepieciešams izmantot karstā gaisa fēnu, dvieli vai cimdu un spainī ielietu aukstu ūdeni. Vispirms ar karstā gaisa fēnu apstrādā abas lāpstiņas puses. Kad lāpstiņa ir pietiekami mīksta, to var pielocīt attiecīgā formā un uzreiz ievietot aukstā ūdenī, lai tā saglabātu jauno formu.

Florbola bumbiņa

Florbola bumbiņai ir jābūt apstiprinātai pēc IFF standartiem. Florbola bumbiņas virsma ir strukturēta labākai lidojuma stabilitātei.

Apģērbs

Visiem laukuma spēlētājiem jābūt tērptiem sporta tērpos, kuri sastāv no krekla, īsajām biksēm un garajām zeķēm līdz ceļiem. Apavu modelim jābūt paredzētam sporta nodarbībām telpās.Sievietes tērps var sastāvēt no krekla un īsajiem svārkiem vai krekla un šortiem.Vārtsargam jābūt kreklam un garajām biksēm. Vārtsargam obligāti jāvalkā arī sejas maska. 

Exel, Fat Pipe, Oxdog, Republic, Salming, Unihoc,  Zone un Floorbee ir zināmākie florbola inventāra ražotāji pasaulē.

 

Šis ir reklāmraksts. 

 

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
4.2
3.8
1.78
1.67
-
2.25
1.21
6.75
13.5
1.3
5.75
9.75
1.2
7.25
14
3.3
3.25
2.2
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām