Kā meklējot futbolistus “Google” piepildīt sapni un iegūt darbu nacionālajā izlasē?

16/10/2021 14:08

Mūsdienās, kad ar interneta palīdzību var paveikt teju visu, kāds futbola fans, kuram rūpēja El Salvadoras nacionālās izlases labklājība, nolēma ieguldīt savu brīvo laiku, lai skautotu spēlētājus un meklētu variantus, kā valstsvienība varētu uzlabot sniegumu. Ilgu laiku viņš to darīja sava prieka pēc, taču kādā jaukā dienā viņš saņēma darba piedāvājumu, no kura nebija iespējams atteikties.

36 gadus vecais Hugo Alvarado vairāk nekā 10 gadus meklēja spēlētājus, kuri varētu būt noderīgi El Salvadoras izlasei. Viņš savā dzīvesvietā Kalifornijā ar “Google” un sociālo platformu palīdzību meklēja spēlētājus, kuru uzvārdi vai vizuālais izskats varēja atbilst El Salvadoras diasporai. Viņš pētījā Eiropas un Augstākās futbola līgas (MLS) komandu sastāvus, kā arī akadēmiju talantus un spēlētājus no Ziemeļamerikas universitātēm. Pēc tam viņš sakontaktējās ar šiem futbolistiem un tie, kuri pauda vēlmi spēlēt El Salvadoras izlasē, tika iekļauti viņa paša izveidotā datubāzē.

Jāatgādina, ka Alvarado tobrīd nebija piesaistīts nevienai organizācijai un šo projektu izveidoja tikai tādēļ, ka vēlējās, lai El Salvadoras izlase demonstrē labāku siegumu. Viņš bija vienkāršs futbola līdzjutējs, kurš cerēja, ka valstsvienības treneri un menedžeri pamanīs viņa sarakstu un aizdomāsies par kādu no viņa atrasto futbolistu pārbaudīšanu izlases interesēs. “Gribēju redzēt izlasi, kas ir konkurētspējīga, tādēļ to darīju” medijam “The New York Times” iepriekš atzina Alvarado.

El Salvadora bija pirmā Centrālamerikas valsts, kas iekļuva Pasaules kausa finālturnīrā, to paveicot 1970. gadā. 1982. gadā valstsvienība vēlreiz sasniedza PK izcīņu, taču kopš tā laika ir bijis novērojams tikai un vienīgi pagrimums, kuru veicinājuši lieli korupcijas skandāli un vāja vadība, kura drīzāk spēlējusi netīras spēlītes, nevis centusies attīstīt El Salvadoras futbolu.

Pagājušajā rudenī El Salvadoras futbola federācija piesaistīja valstsvienības visu laiku pirmo sporta direktoru – kādreizējo ASV koledžu futbolistu Djego Enrikesu. Viņš kļuva par cilvēku, kurš sāka pieņemt ar sastāvu un treneru štābu saistītus lēmumus. Enrikesa pirmais papildinājums bija kādreizējais vairāku MLS komandu spēlētājs Hugo Peress, kurš kļuva par jaunatnes izlašu treneri. Enrikesa vīzija bija pastiprināt El Salvadoras jauniešu izlašu sastāvus, šo uzdevumu dodot Peresam.

Jaunais El Salvadoras izlases menedžments saprata, ka Itālijā, Anglijā, Spānijā un citās futbola lielvalstīs ir virkne spēlētāju, kuri dzimuši El Salvadorā, taču viņiem ir citu valstu pilsonība. Arī pats Peress savulaik ilgus gadus spēlēja ASV komandās, pārstāvēja šīs valsts izlasi, piedaloties olimpiskajās spēlēs, gan Pasaules kausā. Protams, viņš bija dzirdējis par futbola “detektīvu” Alvarado.

Hugo Alvarado

Hugo Alvarado (pa labi)

Peress un Enrikess ieviesa pavisam citu ideoloģiju, kāda El Salvadoras izlasēs iepriekš nebija vērojama. Proti, augsta līmeņa treniņus, kurus nodrošina labi kvalificēti treneri, kā arī daudz uzmanības tika pievērsts uzturam, miegam, fiziskajai kondīcijai un uzsvars tika likts uz ideju, “ko nozīmē pārstāvēt El Salvadoras izlasi, ko nozīmē vilkt šīs izlases kreklu un ko nozīmē atbraukt uz valstsvienību un būt profesionālam futbolistam”.

Pēc tam, kad 2022. gada Pasaules kausa kvalifikācijā El Salvadora zaudēja punktus pret Montseratu (1:1) jeb salu valsti, kurā dzīvo nepilni 5000 iedzīvotāji, no amata tika atlaists iepriekšējais izlases galvenais treneris un viņa vietā stājās Peress. Būvējot sastāvu ap jauniem spēlētājiem un jaunpienācējiem, El Salvadora izcīnīja četras PK kvalifikācijas uzvaras pēc kārtas un pēc tam iekļuva reģiona nozīmīgākā turnīra – Zelta kausa – izslēgšanas fāzē. El Salvadora pat nobiedēja vienu no Dienvidamerikas grandiem Meksiku, ciešot zaudējumu tikai ar 0:1.

El Salvadoras mērķis ir iekļūt 2026. gada Pasaules kausa finālturnīrā. Pagājušā gada oktobrī Ernandess atzina, ka ir atvērts uzklausīt jebkuru cilvēku, kuram ir zināšanas par El Salvadoras futbolu. Viņš zināja par Alvarado, kurš bija zinošs par šīs valsts futbolistiem, kuri varētu būt palīgi izlasei. Viņš saņēma darba piedāvājumu, kuru akceptēja un kļuva par visu laiku pirmo skautu El Salvadoras futbola vēsturē. Enrikess vēlējās, lai Alvarado turpina savu darbu, meklējot specifiskus spēlētājus, ņemot vērā vecumu, pozīciju laukumā un lomu komandā.

Lai arī Alvarado jau bija paveicis lielu darbu un turpināja to darīt, tomēr aptvert visu reģionu vienam cilvēkam ir grūti. “Mums vajadzētu piecus Hugo Alvarado tikai Ziemeļamerikā vien,” sacīja Enrikess. Viens no Alvarado spilgtākajiem atradumiem ir 20 gadus vecais talants Enriko Dueņass, kurš bijis Amsterdamas “Ajax” sistēmā un bija tiesīgs spēlēt gan Nīderlandes, gan Somijas, gan Kurakao salas, gan El Salvadoras izlasēs. Darbu paveica Alvarado, kurš viņu atrada ar futbolista māsas palīdzību sociālajā platformā “Facebook” un nokārtoja viņam iespēju pārbaudīties El Salvadoras valstsvienībā, kur talantīgais futbolists jau veiksmīgi aizvadījis dažus mačus.

El Salvadoras izlasē šobrīd spēlē astoņi futbolisti, kurus ir atradis Alvarado – cilvēks, kurš vēl pirms gada hobija līmenī veica spēlētāju izpētes, meklējot potenciālos spēlētājus sociālajos tīklos. “El Salvadoras futbola infrastruktūra ir ļoti vāja,” medijam BBC atzina Alvarado, kurš ir pārliecināts, ka no 12 vietējās līgas klubiem nav iespējams salasīt izlasi, kas būtu konkurētpsējīga. “Jebkurš mūsu spēlētājs, kurš izaudzis citā valstī, var atrast labākus treniņu un dzīves apstākļus. Tāds arī bija mans domu gājiens – meklēt spēlētājus, kas izauguši citā sistēmā un noskaidrot, vai viņi būtu gatavi mums palīdzēt. Problēma ir tāda, ka El Salvadorā daudzi domā, ka šādi futbolisti nebūtu ieinteresēti pārstāvēt mūsu izlasi, jo viņiem ir labāka sadzīve ASV, Šveicē vai citur un viņi mēģina iekļūt šo valstu izlasēs, taču tad, kad runāju ar spēlētējiem un viņi izrāda interesi braukt uz mūsu valstsvienību, man tas ir kā džekpots.”

Pieslēgties

Dienas fokusā

Entonijs Edvardss un Kristaps Porziņģis
09/12/2021 10:40

“Timberwolves” talants Edvardss atzīst, ka labākais NBA spēlētājs aizsardzībā zem groza ir Porziņģis

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) kluba Minesotas “Timberwolves” spēlētājs Entonijs Edvardss pēc aizvadītā mača pret Jūtas “Jazz” sniedzis savus komentārus par komandas spēli uzbrukumā. Aizvadītajā naktī “Timberwolves” ar rezultātu 104:136 atzina…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…