Kā sakārtot organizācijas struktūru un atgūt vadības grožus, spriež Kjūbans

26/06/2021 19:03

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komandas Dalasas “Mavericks” īpašnieks Marks Kjūbans saskāries ar grūtu situāciju. Divas personas, kurām viņš uzticējās jau ilgus gadus, īsā laikā pameta savus amatus, radot zināmu haosu kluba struktūrā. Sajūsmā par notikušo nav nedz Kjūbans, nedz kluba lielākā zvaigzne un nākotnes cerība Luka Dončičs, tomēr tas licis uzdot jautājumus, kādēļ galvenais treneris un ģenerālmenedžeris pēkšņi aizgāja no saviem amatiem, vai pie tā vainīga ir otrā persona organizācijā Haralaboss Vulgariss un vai Kjūbans galu galā nav izlaidis grožus no savām rokām?

Pēdējā laikā lielas pārmaiņas skārušas “Mavericks” komandu, kurā no amatiem atkāpās ģenerālmenedžeris Donijs Nelsons un galvenais treneris Riks Kārlails. Klubs administratīvā ofisa sastāvam tikmēr pievienojis kādreizējo “Nike” pārstāvi Niko Herisonu [līdz galam nav skaidrs, vai viņš būs ģenerālmenedžeris vai pildīs citas funkcijas], bet par galveno treneri kļuvis Džeisons Kids, kurš šobrīd meklē sev asistentus. Visi šie procesi notikuši ļoti ātri, kas radījis nevozitāti kluba iekšienē.

Tāpat “Mavs” par galveno treneri neiecēla Kārlaila asistentu Džamalu Mosliju, kurš esot kluba lielākās zvaigznes Lukas Dončiča iecienītākais treneris un pret kuru slovēnim ir liela cieņa. Nav zināms vai Moslijs turpinās darbu Dalasā, ņemot vērā, ka amatu pametis Kārlails, taču, ja tas nenotiks, Dončičs var kļūt vēl vairāk sarūgtināts. Viņš jau iepriekš izteicās, ka ir vīlies Nelsona aiziešanā, jo tieši šis ĢM nokārtoja darījumu, lai “Mavs” varētu 2018. gada draftā izvēlēties Slovēnijas superzvaigzni, tādēļ Luka bija viņam pateicīgs. Nelaimīgs Luka ir pēdējais, ko vēlas “Mavericks”…

“Kārlails atkāpās dīvainā veidā, jo viņš aizsūtīja Adrianam Vodžnarovskim īsziņu par savu lēmumu, nevis sagaidīja oficiālu “Mavs” preses relīzi,” podkāstā “The Mismatch” sacīja apskatnieks Kriss Vernons, kurš uzsvēra, ka situāciju klubā saasinājis medija “The Athletic” raksts, kurā insaideri Tims Kato un Sems Amiks atklāja vairākas kluba aizkulises, it sevišķi par “Mavs” Kvantitatīvo pētījumu un attīstības nodaļas direktora Vulgarisa ietekmi vienībā. Viņš kopš pievienošanās klubam 2018. gadā ir bijis otrais cilvēks aiz Kjūbana, kurš apstiprinājis ikvienu spēlētāju darījumu un aizgājis pat tik tālu, ka ieteicis, kādus sastāvus laukumā laist Kārlailam. “Balstoties uz iegūto dzīves pieredzi, man ir pārliecība, ka es būtu spējīgs uzbūvēt labāku sastāvu nekā jebkurš ģenerālmenedžeris NBA,” 2013. gadā medijam ESPN atklāja Vulgariss, kurš skaidri un gaiši norādīja, ka labprāt ieņemtu augstu amatu NBA klubā.

Vulgariss, kurš savulaik ir bijis ļoti veiksmīgs sporta likmju veicējs un pokera spēlētājs, karjeras laikā nopelnot vairākus miljonus dolāru ar šīm nodarbēm, nepalika nepamanīts, viņu Kjūbanam noalgojot pirms trīs gadiem un ieceļot augstā amatā organizācijā. Vulgariss ir spēcīgs analītiķis, kurš gluži kā Filadelfijas “76ers” basketbola operāciju prezidents Derlijs Morijs daudz pēta un stingri uzticas dažādiem statistikas rādītājiem un skaitļiem, tādējādi nosakot, kurš spēlētājs klubam varētu būt visnoderīgākais. Tomēr viņš ir tik ļoti pārliecināts par to, ko dara, ka dažkārt “Mavs” darbiniekiem, tostarp spēlētājiem, tas mazliet piegriezās. Dončičs, piemēram, aizvadītajā sezonā kādā no spēlēm esot pasūtījis Vulgarisu trīs mājas tālāk pēc tam, kad kluba darbinieks viņam ieteicis nomierināties kādā saspringtā situācijā.

“Man, kā cilvēkam no malas radies iespaids, ka Kārlails un Nelsons abi vienkārši devās pie Kjūbana un protestēja pret to, kā notiek darbs ar šo puisi [Vulgarisu] pie vadības grožiem, bet Kjūbans noteica, ka viņš ir viņa cilvēks un ka abiem ir jāsamierinās ar situāciju un jāturpina strādāt, lai organizācijā viss būtu pēc augstākajiem standartiem. Vai arī otrs variants ir tāds, ka viņi abi baidījās runāt par šo tēmu ar Kjūbanu, tādēļ iedeva medijiem informāciju, pēc kuras īpašnieks pateica, ka tās ir muļķības, taču, kā izrādījās, tās nebija muļķības.”

“Pirms neilga laika parādījās informācija, ka citu NBA klubu pārstāvji ir neziņā, kurš īsti Dalasas komandā “vada šovu” un kurš ir galvenais cilvēks, pie kā vērsties [spēlētāju darījumu jautājumos],” atklāja Vernons, uzsverot, ka šādas situācijas NBA jau novērotas iepriekš. “Izskatās, ka Kjūbans zaudējis kontroli pār savu “māju”, jo komandā cilvēki nodod medijiem informāciju viens par otru. Ja viens darbinieks “kāpj uz kājām” otram un otrādi, tad kaut kas nav kārtībā un veiksmīgās kompānijās tā nedrīkst notikt. Šķiet, ka “basketbola puiši” gluži vienkārši nebija apmierināti ar “Mavericks” analītiķi…”

Kā vēstīja “The Athletic”, Nelsons no sava amata esot atlaists, nevis atkāpies pats. Funkcionārs droši vien saprata, ka Kjūbana “labajai rokai” Vulgarisam ir pārāk liela ietekme un ka viņa kā ģenerālmenedžera lēmumi allaž iziet cauri filtram, kas tos nobrezmē vai arī palaiž tālakai “apstrādei”. Saprotot, ka klubā viņam līdz galam neuzticas, Nelsons, iespējams, kļuva par “avotu”, kurš nodeva informāciju medijiem. Pretējā gadījumā – kādēļ, lai Kjūbans atlaistu cilvēku, kurš organizācijā strādājis ilgus gadus un kurš savu darbu veicis godam, piemēram, draftējot Dončiču? Nelsonam un Kārlailam allaž bija labas attiecības un ja viss būtu kārtībā diez vai Kārlails tā vienkārši aizietu no komandas, kurā spēle basketbolists, kas var kļūt par visu laiku TOP 10 labāko spēlētāju NBA vēsturē. Un tajā pašā laikā diez vai Kārlails gribēja strādāt ar cilvēku, kurš sezonas laikā viņam mēģināja pamācīt, kādu sastāvu laist laukumā… Grūti saprast, ko vainot – Kārlailu/Nelsonu vai Vulgarisu, taču skaidrs ir tas, ka uzņēmumos, kuros satiekas cilvēki ar diviem dažādiem uzskatiem, var rastiem nesaskaņas un, šķiet, ka tas notika arī Dalasā.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Jānis Stēlnieks un Gregs Popovičs
16/09/2021 20:42

Strēlnieks skaidro, kādēļ 2018. gadā atteicās no “Spurs” piedāvājuma

Lietuvas basketbola granda Kauņas “Žalgiris” basketbolists Jānis Strēlnieks atklājis iemeslus, kādēļ 2018. gada izskaņā, kad viņš pārstāvēja Pirejas “Olympiacos” vienību, atteicās no Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komandas Sanantonio “Spurs” piedāvājuma….