Kādēļ vajadzīga NBA Zvaigžņu spēle, ja pašas zvaigznes to nevēlas?

12/02/2021 13:42

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komisārs Adams Silvers allaž ir bijis labs turnīra vadītājs un viņa septiņu gadu ilgajā vadības nogrieznī ļoti reti ir nācies dzirdēt sliktas atsauksmes par NBA esošās vadības lēmumiem. Tomēr situācijā, kāda šobrīd ir izveidojusies visā pasaulē, kad ātri jāpieņem sarežģīti lēmumi, pat izcilākais līderis var sākt izpelnīties kritiku.

Sezonas sākumā nebija līdz galam skaidrs, vai šosezon notiks NBA Zvaigžņu spēle, bet pavisam nesen līga nolēma, ka pasākums būs, visticamāk, laikā no 5. līdz 10. martam Atlantā – vietā, kur notika Lū Viljamsa striptīza kluba incidents un Lebrona Džeimsa un kādas fanes, kura tika nodēvēta “laukuma malas Kārenu”, domstarpības. NBA faniem ziņas par Zvaigžņu spēles rīkošanu raisīja pozitīvas emocijas, taču vairāki līgas spīdekļi uzreiz nāca klajā ar pārmetumiem turnīra vadībai.

“Tas ir kā sitiens pa seju,” izteicās Lebrons Džeimss, bet Jannis Adetokunbo noteica, ka viņš nav sajūsmā par šādu lēmumu. “Man ir 0 enerģijas piedalīties šajā pasākumā.” Tas gan nebija viss, jo vēl skarbāks bija Sakramento “Kings” līderis De’Ārons Fokss. “Man jābūt pilnīgi godīgam – manuprāt, tas ir stulbi!” Viedokli pauda arī Bredlijs Bīls: “Godīgi sakot, neesmu priecīgs, ka Zvaigžņu spēle notiks – visu cieņu, bet ārā ir pandēmija. Šis pasākums ir domāts faniem un ģimenēm, taču viņu tur nebūs.” Piebalsoja arī Kavai Lenards: “Uz spēles ir nauda, kas šobrīd ir svarīgāka par spēlētāju veselību.”

Šādi izteikumi nebija tas, ko gaidīja Silvers. Neskatoties uz to, līgas vadība pagaidām neplāno atcelt spēli, kā arī tiek meklēti varianti, kā šajā pasākumā iekļaut gan “danku”, gan tālmetienu konkursus. Plānošana rit pilnā sparā un, šķiet, ka lielāko zvaigžņu kritika nav ņemta vārā.

Rodas jautājums – kādēļ šis pasākums ir vajadzīgs, ja zvaigznes to nevēlas? Kādēļ NBA turpina pasākuma plānošanu? Vai Silvers un viņa domubiedri egoistiski priekšplānā izvirza savas vēlmes un neņem vērā spēlētāju viedokli? Vai varbūt, paskatoties no otras puses, tomēr pašus spēlētājus nevajadzētu padarīt par “svētajiem” un cietējiem? Silvera motivācija Zvaigžņu spēles rīkošanā ir (lielas) naudas pelnīšana, kura šobrīd līgai ir vajadzīga vairāk nekā jebkad agrāk.

Kopš koronavīrusa pandēmijas sākuma NBA ir zaudējusi aptuveni 1,5 miljardus dolāru un to ir izjutuši gan spēlētāji, kas pelna mazākas algas, gan arī, piemēram, arēnu darbinieki. Algas ir tikušas samazinātas komandu administratīvā darba veicējiem, spēlētājiem un virknei regulāro darbinieku. Uzminiet, kam pandēmijas izraisītās sekas dzīvē neko daudz nav mainījušas? Spēlētājiem, kuriem ir aktīvi maksimālie līgumi – lebroniem, foksiem, jaņņiem un pārējiem jeb līgas lielākajām zvaigznēm.

Šiem spēlētājiem nav par ko uztraukties, jo viņu finansiālā situācija būtiski nav mainījusies. Ja tava alga “uz papīra” ir 25-30 miljoni dolāru, dažu miljonu pielikšana vai atņemšana arī īsti neko nemaina. Viņi dzīvo savā burbulī un nesaprot, ka patiesais finansiālais robs, kas NBA radies Covid-19 dēļ, ir milzīgs, tādēļ ir viegli pateikt: “Zvaigžņu spēle šajā laikā? Tas ir stulbi!” Bet diez vai šie spēlētāji domā par “lielo bildi”. Tajā pašā laikā ir basketbolisti, kuru algas nav tik lielas un viņu spēlēšana Zvaigžņu spēlē var uzlabot viņu finansiālo situāciju, ja līgumā ir iekļauts bonuss par iebalsošanu Zvaigžņu spēlē. Ja tāds nosacījums ir spēlētāju kontraktos, Zvaigžņu spēle var būt izdevīga tādiem reāliem kandidātiem kā Kolinam Sekstonam (pieci miljoni) un Lukam Dončičam (astoņi miljoni) un, kas interesanti, viņi nav starp tiem basketbolistiem, kuri līdz šim būtu kritizējuši Zvaigžņu spēles esamību.

NBA bija pirmā Ziemeļamerikas sporta līga, kas Zvaigžņu spēli pārvērta par biznesu, iekļaujot tajā dažādus citus pasākumus [vienā no tiem tostarp uzvarējis ir Kristaps Porziņģis] un ar šo pasākumu nopelnot lielas naudas summas ik gadu. NBA galvenokārt naudu pelna ar televīzijas tiesību un klātienes spēļu biļešu pārdošanu, sava zīmola tirdzniecību un sadarbībām ar sponsoriem, bet “All-Star” nedēļas nogale līgai ir nozīmīgs peļņas avots. Lai arī NBA publiski neatklāj, cik naudas līgai ienes Zvaigžņu nedēļas nogale, medijs “The Athletic” uzzinājis, ka NBA televīzijas partneris “Turner Network Television” jeb TNT katru gadu ar reklāmām Zvaigžņu spēles pauzēs nopelna ap 30 miljoniem dolāru.

NBA pirms sešiem gadiem parakstīja deviņu gadu līgumus ar TNT un ESPN par kopējo summu 24 miljardiem dolāru, un Silveram ir jāparūpējas par to, lai pasākums, kas šiem medijiem ienes tik ievērojamus finansiālos resursus, notiktu. Silvers ir apņēmības pilns darīt visu, lai Zvaigžņu spēlē būtu pilnīgi droša spēlētājiem un lai viņu riski inficēties ar vīrusu būtu tuvu nullei, turklāt nav arī tā, ka “ļaunais” Silvers plāno visas zvaigznes iemest kādā Covid-19 perēklī un to būtu svarīgi saprast. NBA jau iepriekšējā sezonā izveidoja ļoti drošu vidi Orlando esošajā Disnejlendā, kur tika aizvadītas atlikušās regulārā čempionāta spēles un “play-off” dueļi. Šī iepriekš redzētā pozitīvā pieredze dod pārliecību, ka NBA ir spējīga izveidot drošus apstākļus arī dažu dienu pasākumam Atlantā. Nav saprotams, kādēļ vairākas zvaigznes joprojām neuzticas līgas vadībai, ja tiek solīta droša vide un kad iepriekšējie darbi jau ir runājuši paši par sevi.

“The Athletic” noskaidrojis, ka līgas vadība vēlas ieviest “ekstrēmus” noteikumus ikvienam, kas piedalīsies Zvaigžņu spēlē, sākot no spēlētājiem, beidzot ar arēnas darbiniekiem. “Tas principā būs mini-burbulis,” medijam atklāja kāds situācijai pietuvināts avots. Savukārt NBA un spēlētāju asociācija (NBPA) turpina izstrādāt Covid-19 protokolu īpaši Zvaigžņu nedēļas nogalei. “Mūsu uzdevums ir pārliecināt spēlētājus, ka viņi ir drošībā,” atzina NBPA prezidents Kriss Pols. “Tas būs līgas lēmums un mēs noteikti centīsimies šo situāciju atrisināt.” Ņemot vērā “The Athletic” pausto, vairāku komandu pārstāvji ir pārliecināti, ka lielākā daļa basketbolistu vēlas, lai Zvaigžņu spēle notiek, ņemot vērā, ka tas viņus var ietekmēt pozitīvi finansiālajā ziņā.

Pašreizējā situācija liecina, ka Zvaigžņu spēle ir izdevīga līgai un lielai daļai spēlētāju, kuru algas nav kosmiskā līmenī. Tomēr zināma daļa cilvēku par NBA sāk interesēties, ieraugot lielās zvaigznes, kas ir līgas sejas un kuras šajā gadījumā nevēlas pasākuma norisi. Ir palicis aptuveni mēnesis līdz potenciālajam pasākumam un NBA ir jāspēj pārliecināt un pierunāt tādus spēlētājus kā Lebronu, Bīlu, Adetokunbo un citus, ka apstākļi būs pietiekami droši, lai viņi Zvaigžņu spēlē varētu piedalīties.

Pieslēgties

Dienas fokusā

10/05/2021 20:31

Merzļikins par “Blue Jackets” vārtsargiem: Neviens nav muļķis, nedomāju, ka mēs abi ar Korpisalo paliksim šeit

Nacionālās hokeja līgas (NHL) kluba Kolumbusas “Blue Jackets” vārtsargs Elvis Merzļikins pēc aizvadītās sezonas izteicis komentārus par atlaisto treneri Džonu Totorellu, kā arī vērtējis komandas situāciju vārtsargu līnijā. Elvis Merzlikins…