Kāpēc brīnumbērnu Dončiču nenovērtēja vairākas NBA komandas?

15/03/2020 20:55
Nokopēts
Luka Dončičs, www.sportazinas.com

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komandas Dalasas “Mavericks” neatņemama sastāvdaļa ir Luka Dončičs. Jaunā līgas zvaigzne un latvietis Kristaps Porziņģis šobrīd veido vienu no labākajiem duetiem NBA.

19 gadus veco slovēni 2018. gada draftā kā trešo izvēlējās Atlantas “Hawks”, kas ar Dalasas komandu veica maiņas darījumu, saņemot pretī drafta piekto izvēli, kurš bija Trejs Jangs un izvēli 2019. gada draftā. Kā vēstīja ESPN, uz Dončiča iegūšanu uzstājis komandas ģenerālmenedžeris Donijs Nelsons. “Mavericks” komandas saimnieks, miljardieris Marks Kjūbans esot Nelsonam licis likt galvu ķīlā par jaunā talanta spējām.

“Viņš ir pārāk lēns. Viņam ir liekais svars. Viņš tikai ar 31% uzbrūk no tālmetienu līnijas. Viņam ir lieliska statistika Eirolīgā, bet tas nebūs iespējams pret NBA atlētiskajiem aizsargiem.” Šie bija tikai daži komentāri, ko varēja dzirdēt no NBA ekspertiem, kad Dončičs pieteica savu dalību draftam. Tajā brīdī nebija grūti atrast cilvēkus, kuri uz slovēņa draftēšanu skatījās skeptiski, vai uzskatīja viņu par otrās kārtas izvēli, netrūka arī tādu, kas vēlējās, lai viņš labāk paliek spēlēt Eiropā.

Runas par to, kāpēc komandas Luku neizvēlējās ātrāk atkal sākās pēc vienas no viņa spožajām spēlēm pret Sakramento “Kings”, kas varēja jauno talantu izvēlēties ar otro izvēli. Šajā parliecinošajā uzvarā viņš iemeta 33 punktus, savāca 12 bumbas zem groziem un atdeva astoņas rezultatīvas piespēles. “Mavericks” visu šo sezonu pārliecinoši noturās “play-off” zonā un Dončičs aizvada ļoti labu sezonu, esot pat vienam no kandidātiem uz līgas vērtīgākā spēlētāja balvu jau 20 gadu vecumā.

Luka Dončičs, Sportazinas.com

Luka Dončičs | Foto: Dalasas Mavericks

Kāpēc trīs komandas neizvēlējās Dončiču?

Katrai no tām ir savi iemesli. Pirmā izvēle piederēja Fīniksas “Suns”, kas bija pārliecināti, ka viņu sastāvam nav nepieciešams vēl viens aizsarga pozīcijas spēlētājs blakus Devinam Bukeram, tādējādi dodot priekšroku Deandrē Eitonam no Arizonas universitātes. Nākamie spēlētāju varēja izvēlēties “Kings”, kuri arī nesaskatīja, ka Dončičs varētu labi izskatīties kopā ar D’Āronu Foksu. “Hawks” sāka komandas pārbūvi kopā ar bijušo Goldensteitas “Warriors” ģenerālmenedžera palīgu Trevisu Šlenku, kurš izvēlējās Dončiču un aizmainot to uz Dalasu, saņēma Stefana Karija šķietamo līdzinieku Jangu, kā arī papildus tam TOP10 izvēli nākamā gada draftā.

“Suns” šī sezona sākās daudzsološi, taču komanda atkal, visdrīzāk, nespēs iekļūt izslēgšanas spēlēs un ir diezgan lielā attālumā no reālas cīņas. “Kings” sezona ir bijusi liels haoss, un šajā gadā nav parādīts konkrēts kluba attīstības veids, kuru viņi cerēja izveidot, turklāt par Dončiču augstāk izvēlētais Marvins Beglijs teju visu sezonu bijis savainots. “Hawks” ir viena no sliktākajām uzvaru un zaudējumu attiecībām visā līgā. Pat, ja Eitons un Jangs jau tiek uzskatīti par ļoti labiem spēlētājiem, tad Beglijam joprojām ir daudz potenciāla, kuru viņš īsti nav pierādījis līdz galam galvenokārt sava traumatisma dēļ. Jebkurā gadījumā ir acīmredzami, ka visām šīm komandām būtu labāk veicies ar Dončiču.

Internetā parādījās viedoklis, ka “Kings” ģenerālmenedžeris Vlade Divacs apzināti draftā neizvēlējās slovēni. “Saprotu, ka Divaca pazīšanās ar Dončiča tēvu nospēlēja savu lomu šajā izvēlē. Divacs nebija par viņu pārāk augstās domās, tāpēc Sakramento nolēma, ka dēls būs tāds pats kā tēvs. Nē! Tas tā nav! Vlade, šo reizi tu pamatīgi izgāzies!” par Divaca lēmumu izteicās ESPN apskatnieks Tims Makmahons.

Luka Dončičs, Kristaps Porziņģis, www.sportazinas.com

Luka Dončičs un Kristaps Porziņģis | Foto: mavs.com

Kādi bija komandu iemesli nenovērtēt Dončiču?

Izcils atlētisms ne vienmēr ir galvenais, lai kļūtu par superzvaigzni. Maikla Džordana un Lebrona Džeimsa dēļ lielā mērā vairums cilvēkiem ir pamats domāt, ka katrai basketbola zvaigznei ir jābūt ļoti atlētiskai. Padomājot mazliet ilgāk, šo sterotipu var lauzt, jo 80. gadu viens no  dominējošākajiem spēlētājiem Lerijs Bērds, ne tuvu nebija ar milzīgām atlētiskajām īpašībām apveltīts basketbolists. Tāpat arī Karijam pavisam nesen tas netraucēja kļūt par līgas superzvaigzni.

Patiesībā Dončičs ir neticams atlēts, tikai ne tādā nozīmē, kādā mēs to parasti iztēlojamies. Viņa spēja kontrolēt savu ķermeni un labi uzņemt kontaktu ar pretinieku ir ļoti efektīva. Lukam pietrūkst pirmā soļa ātrums, bet to viņš kompensē ar spēcīgu un plašu pēdējo soli. Tāpat arī, lai izpildītu tik labas piespēles ir nepieciešams ievērojams spēks un kontrolē pār ķermeni.

NBA basketbola laikmetā, ko vairāk nosaka prasmes, nevis augums un izcilas fiziskās spējas, Dončiča nepilnības vienmēr tiek pārspīlētas.

Luka Dončičs, www.sportazinas.com

Luka Dončičs | Foto: fibaeurope

Taisnība, ka Luka realizēja tikai 33% no trīspunktu metieniem 2016. – 2017. gadā un 31% tālmetienu 2017. – 2018. gada sezonā. Viņš trāpīja arī tikai 31% no saviem tālmetieniem, kad viņš aizveda Slovēniju līdz zelta medaļām 2017. gada Eiropas čempionātā. Kaut arī šie procenti ir zemi, tie galvenokārt ir saistīti ar metienu sarežģītību, kurus Dončičs izvēlējās.

Viņš vienmēr ir bijis labāks metienu izpildītājs, nekā to rāda statistika. Slovēnis ne vienmēr izpilda brīvus metienus pēc partneru piespēlēm. Biežāk supertalants veido sev metiena iespējas pēc dribla, kurus noteikti ir daudz grūtāk iemest, bet tie ir ļoti vērtīgi.

Dončičs šajā sezonā grozam no tālmetienu līnijas uzbrūk tikai ar 31,8%, bet viņš izmet vairāk nekā deviņus vidēji spēlē. Luka ir aizguvis Džeimsa Hārdena trīspunktu metienu pēc soļa atpakaļ, kas ļauj izmest vairāk metienus trīs punktu vērtībā. Ne visi snaiperi ir vienādi un slovēnis ir tam labs piemērs.

“Es zināju, ka viņš ir labs un zināju, ka viņš spēj spēlēt NBA līmenī, taču lai kļūtu par superzvaigzni un būtu par spēlētāju, no kura ir atkarīga visa organizācija vien pāris mēnešos – tas ir viņa sapņa piepildījums,” pēc Dončiča pirmās sezonas pasaules spēcīgākajā līgā intervijā “Sportaziņas.com” izteicās viņa tēvs Saša Dončičs.

Luka Dončičs, Riks Kārlails, www.sportazinas.com

Luka Dončičs un Riks Kārlails | Foto: Dallas Morning News

“Lukas dominanci Eirolīgā nevajadzētu uzskatīt par nopietnu.”

Šī bija vissmieklīgākā kritika Dončičam. Eirolīga ir otra spēcīgākā līga pasaulē un jaunais talants 18 gadu vecumā bija tās labākais spēlētājs. Viņš pēdējā sezonā aizveda Madrides “Real” līdz čempiontitulam un kļuva arī par “Final Four” vērtīgāko spēlētāju.

Amerikāņu uztvere ir tāda, ka Eirolīga ir pilna ar lēniem un sliktiem basketbolistiem, kas, protams, ir tālu no īstenības. Vairākiem no vadošajiem punktu guvējiem Eiropas spēcīgākajā līgā šosezon ir diezgan ievērojama pieredze arī NBA. Dončičam nepārprotami bija daudz lielāka un vērtīgāka pieredze Eiropā, nekā tā bija viņa drafta kolēģiem, kuri spēlēja koledžās.

Luka bija “Mavericks” mērķis šajā draftā, protams, tāds tas bija arī daudzām citām komandām. Vairākiem ekspertiem bija arī skaidrs, ka Dončičs bija gan labākais drafta spēlētājs, gan vispiemērotākais līgas attīstības virzienam. “Suns”, “Kings” un “Hawks” to nespēja ieraudzīt. Tas viņiem ir liels zaudējums.

Dončičs šosezon NBA līdz tās apturēšanai saistībā ar koronavīrusa izplatību vidēji mačā izcēlās ar 28,7 punktiem, izcīnīja 9,3 atlēkušās bumbas un izdarīja 8,7 rezultatīvas piespēles. Līgas zvaigzne ir sestais rezultatīvākais spēlētājs līgā un ceturtais labākais rezultatīvajās piespēlēs.

TOP notikumi
1
X
2
5
3.4
1.77
3.1
3.1
2.4
2.05
3.75
3.3
2.1
-
1.75
2.2
4
2.75
1.55
4.2
6
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām