Blogs: Kāpēc neredzēsim Porziņģi un Bertānu Latvijas izlasē

17/04/2017 12:12
Kristaps Porziņģis pret Dāvi Bertānu, www.sportazinas.com

Lēniem, bet pamatīgiem soļiem tuvojas Eiropas čempionāta basketbolā finālturnīrs un vecā kontinenta izlases berzē rokas, gaidot savos sastāvos ieraudzīt tautiešus, kas ikdienā spēlē Pasaules labākajā līgā – NBA. Izņēmums nav Latvija, jo šoreiz gaidām uzreiz divu basketbolistu atbildes, bet visdrīzāk mums neredzēt nevienu… Tas iedzeļ mūsu līdzjutēju sirdīs vēl spēcīgāk zinot, ka kaimiņvalsts Lietuvas NBA vīri ir pateikuši skaļus jāvārdus par došanos palīgā valstsvienībai…

Skaidra ir Lietuvas NBA vīru motivācija. Labākajā sastāvā lietuvieši būs ļoti spēcīgi un noteikti pretendēs uz zelta godalgām. Bet, vai mūsu Latvijas izlase nevar pretendēt uz to pašu, ja esam labākajā sastāvā? Atcerēsimies, ka bez abiem NBA basketbolistiem mums ir ļoti labi Eirolīgas līmeņa spēlētāji – Jānis Strēlnieks, Dairis Bertāns, Jānis Timma. Veiksmīgi attīstās jaunāki spēlētāji – Pašečņiks, Šmits un Siliņš. Pulveris vēl sauss cīņā saucējam Jānim Blūmam.

Ja izdotos sapulcēt visus labākos, tad bez šaubām komanda būtu krietni spēcīgāka par 2009.gada veidojumu, kas ieguva “tagad vai nekad” birku. Ir pamatotas aizdomas, ka šis sastāvs būtu ne vien spēcīgs uz papīra un slavējams par milzīgo potenciālu, bet arī neizpaliktu rezultāts.

Skaidrs, ka mūsu “brāļukas” allaž bijuši nekaunīgāki, bet negribētos ticēt, ka lielāki savas valsts patrioti. No kaimiņu basketbola ārēm dzirdam skaļus saucienus, ka ierindā būs visi labākie, ar NBA zvaigznēm priekšgalā. Nekādas “izlemšanas pēc sezonas”, bet gan skaidri vārdi par spēlēšanu izlasē.

Toronto “Raptors” centrs un Lietuvas lielākā basketbola zvaigzne Jonas Valančūns, būs nopietns spēks zem groziem. Tāpat Lietuvas izlasei pievienosies vēl divi spēlētāji, kuri savu pēdejo vārdu NBA nav pateikuši – skandalozais Donāts Motejūns (Ņūorleānas “Pelicans”), kā arī jaunais talants Domantas Sabonis (Oklahomsitijas “Thunder”).

Varbūt vienīgi Motejūns neskaitās savas komandas līderis vai nākotnes zvaigzne, bet Valančūns un Sabonis gan par tādiem uzskatāmi. Šajā gadījumā var vilkt paralēles ar Porziņģa situāciju, tomēr jāatceras, ka Porziņģis jau tagad uzskatāms par Ņujorkas TOP zvaigzni (Karmelo Entonija dienas visdrīzāk ir skaitītas), kamēr leišu zvaigznes ir otrā līmeņa līderi, pienesot ieročus attiecīgi, Demaram Derozanam un Raselam Vestbrukam. Bet vai tas maina lietas būtību?

Foto: AP

Savu piekrišanu palīdzēt valstsvienībai ir devis arī Porziņģa komandas biedrs Mindaugs Kuzminskas, bet tieši par viņu ir vislielākā neskaidrība. Pirms laika Ņujorkas “Knicks” paziņoja, ka neļaus Kuzminskam piedalīties Eiropas čempionātā. Saprotama ir Ņujorkas kluba vēlme, lai Kuzminskas vasarā atrastos kluba redzeslokā, jo spēlētājam šī bija pirmā sezona NBA. Tomēr pats spēlētājs šādu iespēju (nespēlēt) neizskata.

Tāpat savai izlasei nolēmis palīdzēt viens no Kristapa labākajiem draugiem Villijs Ernangomes. Arī viņa gadījumā viss ir skaidrs.

Runājot par vasaras plāniem, izdevumam “Sporta Avīze” Kristaps saka: ”Saplānots ir vasaras sākums. Kopā ar adidas būs jābrauc uz Ķīnu, varbūt arī uz Filipīnām – vai vismaz kaut kur tajā virzienā. Vēl pāris atrādīšanās Eiropā, par kurām pagaidām līdz galam vēl nav skaidrs. Būs arī vasaras nometne basketbola jaunajiem talantiem Liepājā.”

Kristaps turpina: “Par izlasi lēmums tiks pieņemts pēc sezonas beigām. Uz aprīļa beigām gribētu braukt mājās, un domāju, ka tobrīd jau mums būs daudzmaz skaidrs viss par Latvijas izlasi un vasaras plāniem.”

Saprotams, ka Porziņģim ir līgumattiecības ar adidas zīmolu, tomēr jau pāris nedeļas pēc intervijas SA viņš savos izteikumos jau runā par trenēšanos vien. Parastam līdzjutējam grūti saprast – ko tad KP īsti darīs? Brauks tūrē pa Āziju vai dzīvos sporta zālē? Un vēl taču izlase. Vai tai vispār pietiks laika?

Visu šo saliekot kopā ir vairāk kā skaidrs, ka Kristapu izlasē neredzēsim. Protams, ceru, ka es maldīšos, bet tagad jau redzams, ka viss kas saistās ar līgumu pildīšanu (lasi “adidas” un “Knicks”) krāsojas skaidrās krāsās, bet izlases (lasi – brīva izvēle?) lietām pāri ir noslēpumainības plīvurs un visdrīzāk tas vilksies visu vasaru, pat neskatoies, ka KP solīja izlemt uzreiz pēc sezonas beigām.

Kam būtu jānotiek, lai Kristaps spēlētu izlasē?

Ņujorka liek lielas cerības, ka Kristaps būs viņu nākotnes zvaigzne. Ņujorkā netic, ka par Kristapu Latvijā labi parūpēsies. Te varam atcerēties laikus, kad izlasē spēlēja Andris Biedriņš. Goldensteita sūtīja savus cilvēkus uz izlasi vērot kā Biedriņš tiek trenēts, īsi sakot- Goldensteitas cilvēki kontrolēja Biedriņa treniņapstākļus Latvijā. Klīda pat baumas, ka kādreizējais Latvijas izlases galvenais treneris Nenads Trajkovičš ir Goldensteitas “Warriors” cilvēks. Kas traucē Ņujorkas “Knicks” atsūtīt līdz ar Porziņģi savus cilvēkus uz Latviju? Lai brauc Fils Džeksons un tur roku uz pulsa…

Mindaugas Kuzminskas, Kristaps Porzingis, www.sportazinas.com

Foto: AP

Jau pēc sezonas, būdams vīlies par komandas sniegumu, Kristaps neieradās uz pēcsezonas tikšanos ar komandas prezidentu Filu Džeksonu un ģenerālmenedžeri Stīvu Milzu. Arī iepriekš KP nevairījās kritizēt komandas ideoloģijas trūkumu: “Nevienam nepatīk zaudēt. Ja zaudēšana nozīmē došanos pareizajā virzienā un pareizo lietu darīšanu, tas labi. Taču, ja nav ne jausmas par savu virzienu, tad tas neies cauri. Virzienam ir jābūt skaidram, ko mēs vēlamies darīt.”

Runājot par Porziņģi, Džeksons sacīja, ka liepājnieks, viņaprāt, nākamajā sezonā vēl nebūs gatavs komandas pirmā numura lomai, taču slavēja latvieti par viņa progresu “Viņš vēl ir tikai 21 gadu vecs, šāda slodze jebkuram būtu liela. Taču viņš ir parādījis, ka ir gatavs sacensties. Viņš ir parādījis, ka viņam ir vēlme uzvarēt. Tāpēc esam ļoti apmierināti ar viņa attīstību. Domāju, ka šogad viņam bija grūtības fiziskajā ziņā – nevarot visas spēles izturēt fiziski. Manuprāt, viņa metienu izvēle bija laba. Bija spēles, kurās viņš neizpildīja tālmetienus – biju viņam teicis, ka tas ir svarīgi. Ja metiena pozīcija nav laba, tālmetiens nav jāizdara. Sagatavošanās laiks metienam kļuva īsāks, viņš iemācījās dažas lietas spēlē ar muguru. Domāju, ka šogad Porziņga sakarā bija lietas, kuras bija patiešām pozitīvas.”

Porziņģa attiecību pasliktināšanās ar “Knicks” vadību varētu būt laba zīme Latvijas izlases kvēlākajiem faniem, bet ir jāsaprot, ka viena lieta ir neierasties uz paredzēto “randiņu”, bet pavisam cita lieta iet pret saviem darba devējiem uz pilnu banku – riskēt un spēlēt izlasē! Vai KP komanda nolems ignorēt Ņujorkas kluba “ieteikumus”? Jautājums paliek atvērts, bet visdrīzāk atkarīgs no Džeksona manevriem starpsezonā, proti, kādi spēlētāji komandu pametīs, bet kādi pievienosies…

Dāvis Bertāns, www.sportazinas.com

Foto: AP

Tikmēr otrs latvietis NBA, līdzīgi kā Porziņģis, par izlasi runā maz. Dāvja gadījumā ir savādāka situācija. Ja liepājnieks ASV būs aizvadījis otro sezonu un ir jau iekarojis atzinību treneru, spēlētāju un mediju vidē, tad “Rūjienas produkts” ASV aizvada pirmo pilnvērtīgo sezonu. Šajā līgā viss viņam ir jauns.

Raidījumā “Sporta Studija” Bertāns par spēlēšanu izlasē izsakās piesardzīgi. Izlasē spēlēt Dāvis vēlas, taču galīgo lēmumu pieņems pēc sezonas beigām, visticamākais jūnijā. Tāpat Dāvis norāda, ka nepieciešams aprunāties ar komandas treneri un ģenerālmenedžeri, lai noskaidrotu viņu domas, kas būtu labākais variants. Bertāns arī izsakās, ka cer savu nākotni saistīt ar Sanantonio “Spurs”.

Izlasē Dāvis grib spēlēt, taču lēmumu pieņems pēc sezonas. Ļoti nopietns iemesls, kāpēc Sanatonio “Spurs” var nepalaist Dāvi uz Eiropas čempionātu ir traumas. Līdzīgi kā Porziņģa gadījumā, arī “Spurs” komandas vadība kritiski raugās uz to, kā Latvijā tiks aprūpēta Bertāna veselība. Kad Dāvis pārrāva krusteniskās saites, viņš rehabilitāciju izgāja ASV, nevis Eiropā, kur tobrīd spēlēja. Tas norāda, ka Sanatonio pārāk neuzticas Eiropas ārstiem. Ja Dāvis grib palikt NBA, tad viņš nevar iebilst kluba lēmumam, ja tas viņu nelaidīs uz izlasi. Savu investīciju aizsargās arī Teksasas klubs.

Nav šaubu, ka Kristaps un Dāvis IR savas valsts patrioti, tomēr šoreiz ir daudz faktori, kurus viņi nevar ietekmēt. Viņi savā ziņā ir kā preces, kas pieder NBA klubiem un saimnieki ir jāklausa…

Abi puiši ir auguši latviskās un patriotiskās ģimēnēs un nav šaubu, ka viņi kādu dienu pārstāvēs Latvijas karogu, bet šoreiz līdzjutēju bažas, ka tas nenotiks jau šogad tik drīz ir pamatotas.

Varam novēlēt Kristapam un Dāvim labu veselību, nekaunību un stingru patriotisma (kā lietuviešiem) izjūtu brīdī, kad būs jāpārliecina par šī pasākuma vajadzību savus tiešos labklājības nodrošinātājus. Lai esam stipri ne tikai vārdos, bet arī darbos!

Un, ja NBA klubu vadītāji Latvijas izlases trenerus uzskata par amatieriem, kas sagandēs viņu nākotnes zvaigznes, lai sūta uz Latviju savus mediķus, fizioterapeitus, lai tie asistē Bagatskim.

Pats finālturnīrs norisināsies no 31.augusta līdz 17.septembrim, četrās valstīs (Somijā, Izraēlā, Rumānijā un Turcijā). Latvija ir ielozēta vienā grupā ar Lielbritāniju, Krieviju, Serbiju, Turciju un Beļģiju.

Komentāri - 1

  • Toms
    18/04/2017 01:01

    Tas pat ir labi lai attī stāsta vēl vairāk Kristaps teica ka24/7 zāle un laukums nebūs kas traucē progresu

Pieslēgties

Dienas fokusā

Latvijas basketbola izlase aizsardzībā
30/06/2022 21:19

Latvija izdemolē Serbijas spēles sistēmu un pārpildītajā arēnā nodrošina uzvaru apakšgrupā

Latvijas vīriešu basketbola izlase ceturtdien Rīgā Pasaules kausa kvalifikācijas turnīra mačā uzvarēja Serbiju, izcīnot pirmo vietu grupā. Latvija pārspēja Serbiju ar 66:59 (13:12, 12:19, 21:7, 20:21). Pirmajā ceturtdaļā mazrezultatīvā spēlē,…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām