Unikāls talants un U19 PČ MVP – kas NBA komandām liek šaubīties par Holmgrenu?

13/03/2022 12:02
Nokopēts
Čets Holmgrens

19 gadus vecais amerikāņu basketbolists Čets Holmgrens, kurš šobrīd pārstāv Nacionālās koledžu sporta asociācijas (NCAA) komandu Gonzagas “Bulldogs” tiek uzskatīts par unikālu un neredzētu talantu, kurš gaidāmā Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) drafta prognozēs tiek ievietots pirmajās vietās. Šī gada NBA drafts norisināsies 23. jūnijā Bruklinā.

Iepriekšējā vasarā ASV U19 basketbola izlase “Arēnā Rīga” pasaules kausa izcīņas finālā ar rezultātu 83:81 uzveica vienaudžus no Francijas un astoto reizi tika kronēta par pasaules spēcīgāko valstsvienību U19 vecuma grupā. Par vērtīgāko spēlētāju jeb MVP tika nosaukts tieši Holmgrens, kurš turnīrā vidēji izcēlās ar 11,9 punktiem, 6,1 atlēkušajām bumbām, 3,3 rezultatīvām piespēlēm, 2,7 bloķētiem metieniem, grozam no tālmetienu līnijas uzbrūkot ar 53,8% precizitāti.

Holmgrens visu šo sezonu dažādās NBA drafta prognozēs tiek pieminēts kā viens no galvenajiem kandidātiem uz pirmo izvēli. Tajā pašā laikā līgas skautu acīs par jauno talantu ir daudz jautājumu par viņa nākotni NBA līmenī. 213 centimetru garais un tikai 85 kilogramus smagais basketbolists NCAA turnīra izšķirošajās spēlēs būs zem NBA skautu mikroskopa, kur visas Holmgrena darbības tiks rūpīgi pētītas. Galvenais jautājums paliek atklāts, vai viņa augums un prasmes ir pietiekamas, lai iegūtu uzticību skautu acīs un, vai nepārliecinošs sniegums NCAA svarīgākajos mačos pret vairākiem gaidāmā drafta talantiem viņu var nobīdīt zemāk gaidāmajā draftā? Uz šiem jautājumiem atbildes centušies meklēt prestižā Ziemeļamerikas medija ESPN drafta eksperti Džonatans Givonijs un Maiks Šmits. 

“Apspriežot drafta labākos prospektus ar NBA klubu vadītājiem, bieži vien ir dažādas domstarpības par to, kā varētu attīstīties spēlētāju karjeras pasaules spēcīgākajā līgā, kā arī par to, ar kuriem jau esošajiem līgas basketbolistus jaunos talantus varētu salīdzināt. Šobrīd, atskatoties uz iepriekšējiem draftiem, NBA komandu vadītājiem ir jāaizdomājas kā Džeimss Vaismens tika izvēlēts augstāk par Lamelo Bolu, vai kā Mārvinu Begliju draftēja ātrāk par Luku Dončiču? Šie ir gadījumi, kurus kluba vadītāji nelabprāt vēlas atcerēties,” atzīst Givonijs.

“Galvenā “problēma” Holmgrena sakarā ir tāda, ka viņam ir vienreizējs potenciāls, tāds kādu mēs vienkārši vēl neesam redzējuši. NBA nav daudz vismaz līdzīgu basketbolistu, kas spētu sacensties ar viņa prasmju kopumu abos laukuma galos, tāpēc tas ir satraucoši, jo nevienam nav bijusi liela pieredze ar šāda veida talantu. Drafta analītiķiem tas ir ļoti interesanti, taču NBA klubu vadītājiem, kuru turpmākā karjera ir atkarīga no pareizās izvēles izdarīšanas, tas ir zināmā mērā biedējošs process,” turpina Givonijs.

“Pagājušajā vasarā Holmgrena augums bez apaviem bija septiņas pēdas (aptuveni 213 centimetri), bet roku izvērsums 226 centimetri. NBA šobrīd aktīvi ir 16 basketbolisti, kuru augums ir virs 213 centimetriem, taču neviens no viņiem ne tuvu nesver 88 kilogramus kā Holmgrens. Tuvākie līdzinieki, kurus pašlaik var atrast līgā ir Aleksejs Pokuševskis, Bols Bols, Kriss Bušē – diez vai šī ir pati iedvesmojošākā spēlētāju grupa. Neviens no šiem basketbolistiem nebija tāda līmeņa talants, lai izveidotu superzvaigzni, bet Holmgrena sakarā jāskatās uz Šakila O’Nīla vai Deivida Robinsona potenciālu, ” izsakās Givonijs.

“Šie pieminētie garie spēlētāji bija neapturami soda laukumā, dominējot arī NCAA turnīrā. Turpretī Holmgrens 40 minūšu laikā izpilda vismaz piecus tālmetienus, realizējot tos ar 43% precizitāti, kā arī no divu punktu zonas viņš uzbrūk ar ļoti augstu rādītāju – 74%. Neraugoties uz to, ka viņš ir garāks par vairumu pretinieku, viņš ir arī ļoti mobils, veikls un viņa tehniskais arsenāls ir plašāks nekā īsākiem spēlētājiem. Viss saistībā ar Holmgrenu ir neparasts, netradicionāls un pilnīgi nezināms. Nekad iepriekš nav bijis spēlētājs ar tik milzīgu potenciālu,” uzskata Givonijs.

Cik ļoti NBA skauti ir noraizējušies par Holmgrena augumu?

“NBA parasti ir diva veida frakcijas attiecībā uz spēlētāja fiziskajiem dotumiem. Vieni ir “ķermeņa izlūki”, kas novērtē fiziskās īpašības uz konkrēto brīdi, bet otri mēdz domāt ilgtermiņā atzīmējot, ka gandrīz katrs slaida auguma basketbolists, sākot ar Janni Adetokunbo un beidzot ar Entoniju Deivisu, ir veiksmīgi iekļāvušies NBA basketbolā. No vairākiem NBA klubu ģenerālmenedžeriem var dzirdēt frāzi: “Kad ir pēdējā reize, kad ļoti garš basketbolists nav spējis būt veiksmīgs NBA?” Tajā pašā laikā NBA ir ļoti daudz skeptiski noskaņotu funkcionāru nekā parasti, par to, cik ātri un cik daudz Holmgrens spēs dot reālu pienesumu komandai,” pauž Šmits.

“Ir dzirdēti skauti, kuri saka: “Paskatieties, kā viņš kustās” vai “Esmu uztraucies par viņa gurniem”. Daži pat izteikušies, ka šobrīd par viņa fizisko “izdzīvošanu” NBA ir vairāk jautājumu nekā atbilžu. Citi salīdzina Homgrena attīstību līdzīgi kā viņa tēvam Deivam [spēlējis tikai NCAA], kurš bija spēcīgs un garš spēlētājs, kas šķiet nedaudz smieklīgi, ņemot vērā kā attīstījusies spēle un sporta zinātne kopš Deiva karjeras gadiem,” norāda Šmits. 

“Kam Holmgrenu varētu pielīdzināt? Viņam nav tāda ķermeņa lejasdaļa un ātrums kā Klīvlendas “Cavaliers” centram Evanam Moblijam. Viņš nepārprotami ir slaidāks par tādiem spēlētājiem kā Rūdijs Gobērs, Entonijs Deivss un Kevins Durants 20 gadu vecumā. Lai arī nedaudz vieglāks, viņš ir stiprāks par Alekseju Pokuševski, Bolu Bolu vai Mo Bambu. Mums nav pieejami kombinētie mērījumi Kristapam Porziņģim, bet latvieša augums draftēšanas laikā bija vieglāk projicējams, it īpaši ķermeņa lejasdaļā un tagad viņš ir ķermeņa masā sasniedzis jau 108 kilogramus,” vērtē Givonijs.

“Ja Holmgrens patiešām fiziski tuvāks ir Brendonam Ingramam nekā Gobēram, Moblijam vai Durantam, ko tas nozīmē viņa ilgtermiņa prognozēm? Kā viņu ietekmēs nelielā ķermeņa masa, kad postā būs jācīnās ar tādiem fiziskajiem basketbolistiem kā Žoels Embīds vai Nikola Jokičs? NCAA mačos izskatās, ka viņš tīri labi tiek galā ar fiziski pārākiem spēlētājiem, bet kā tas izskatīsies pret Embīdu un Jokiču? It kā Holmgrens ir gatavs karjeras sākumā spēlēt arī spēka uzbrucēja pozīcijā savas mobilitātes un aizsardzības dēļ, pat ja tā nav tik laba, cik tam pašam Moblijam, kuram nav jāuztraucas par nepārtrauktu spiedienu uz groza apakšu, kad viņš atrodas laukumā ar Džeretu Alenu,” prāto Šmits.

“Viņš ir šīs paaudzes labākais spēlētājs,” nesen atzinis Sanfrancisko treneris Tods Goldens, kurš piedzīvoja zaudējumu pret Holmgrenu un Gonzagas komandu. “Acīmredzami viņam ir kalsns augums. Neteikšu, ka viņš tiešām tiek “fiziski nospiests”, jo viņš var cīnīties. Mūsu garajā galā ir tiešām spēcīgi basketbolisti un viņš spēja noturēt šos puišus.”

“Vēl vienas bažas ir par Holmgrena spējām aizsardzībā NBA. Viņš patiešām var bloķēt metienus ļoti labā līmenī, ar ko viņš spēj kompensēt fiziskās sagatavotības trūkumu, bet NBA to izdarīt būs ievērojami grūtāk. Tāpat Holmgrens var nonākt nepatikšanās, kad pretinieki viņam liegs pēc aizsegu veidošanas doties uz tālmetienu līniju un izpildīt metienu. Tad viņam būs pašam jāveido situācijas ar muguru pret grozu, kur viņš, visticamāk, tiks izstumts no vietas. Taču domāju, ka mēs redzēsim ļoti daudz Dirka Novicka tipa metienus un tas ļaus Holmgrenam pārvarēt fiziskās nepilnības,” analizē Šmits. 

“Šķiet, ka komandas ir nedaudz vairāk nobažījušās par Holmgrena augumu nekā citos gadījumos, bet ir arī optimisti, kas norāda, ka NBA ir “garuma un prasmju” līga, tāpēc Holmgrens spēs iekļauties arī pasaules labākajā līgā. Nekad neviens nav vēlējies nonākt Ziona Viljamsona vai Porziņģa situācijā, kad īsti nevar paļauties uz viņu fizisko gatavību un veselību, bet Holmgrens ir ar ļoti lielu potenciālu, tomēr šaubos, vai viņš varētu mainīties, sasniedzot nākamo līmeni,” izsakās Šmits.

Kuras komanda ar potenciālajām pirmajām izvēlēm 2022. gada draftā būtu piemērotākā Holmgrena attīstīšanai nākamajā līmenī?

“Būtu būtiski atrast situāciju, kurā Holmgrens karjeras sākumā varētu spēlēt kopā ar fiziski spēcīgākiem garajiem basketbolistiem, vienlaikus spējot spēlēt arī par centru. Vienā no tādām organizācijām varētu būt Detroitas “Pistons”. Man ļoti patīk ideja, ka Holmgrens varētu būt laukumā ar Aizeju Stjuartu, kurš darbojoties centra pozīcijā varētu ļaut Holmgrenam izmantot savu augumu un prasmes perimetrā. Keids Kaningems un Sadīks Bejs ir lieli aizsargi, kas ļautu vairāk mainīties aizsardzībā, kompensējot Holmgrena trūkumus sargājot savu grozu,” norāda Šmits.

“Tāpat arī uzbrukumā viņam būtu lieliska sadarbība ar Kaningemu. “Pistons” ir viena no līgas vājākajām vienībām trīspunktu metienu precizitātē un Kaningenam ir ļoti nepieciešams tāds spēlētājs kā Holmgrens, kurš nespēlē ar izteiktu agresīvu punktu guvēja mentalitāti, kas labi iederētos blakus arī tādam punktu krājējam kā Bejs, tajā pašā laikā nodrošinot iespēju Kaningenam veidot spēli. Piemēram, Moblijam nav jābūt “Cavaliers” galvenajam uzbrukumam spēlētājam, kas arī ir lielisks piemērs, kāpēc viņš tik ērti iejūtas NBA basketbolā. Uzskatu, ka arī “Pistons” var piedāvāt Holmgrenam līdzīgu variantu,” atzīst Šmits.

ESPN analītiķis Šmits izteicis vēl vairākus pieņēmumus, kur Holmgrens varētu veiksmīgi spēlēt. “Holmgrens lieliski iederētos arī Orlando “Magic”, kur būtu jāspēle blakus Vendelam Kārteram un Francam Vāgneram. Vēl viņš labi saderētu ar Hjūstonas “Rockets” spēlētāju Alperenu Šengūnu. Lai gan pašlaik Sakramento “Kings” tiek prognozēta drafta izvēle ārpus TOP 5, es vēlētos viņu redzēt kopā arī ar Domantu Saboni, kurš ir pietiekami spēcīgs, lai cīnītos ar lielajiem centriem, īsti neuzbrūkot no distances, ko savukārt Holmgrens dara lieliski. Mazākā mērā Holmgrens varētu atraisīt arī Ņujorkas “Knicks” uzbrucēja Džūliusa Rendla labākās īpašības.”

“Kas attiecas uz visvairāk apšaubāmo iederēšanos komandā, tad neesmu pārliecināts, kā Holmgrens izskatītos Indiānas “Pacers” vienībā. Lai gan viņš noteikti būtu jāredz kopā ar Tairīsu Haliburtonu, nezinu, vai viņš justos labi kopā ar Mailsu Tērneru, kurš lai gan ir izcils bloķētājs, bet tradicionāli nav bijis izcils atlēkušo bumbu vācējs un uzbrukumā dod priekšroku uzbrukt no tālāks distances, līdzīgi kā Holmgrens,” pauž Šmits.

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
6
4.33
1.52
1.53
4.75
5.25
10.5
5.75
1.26
2.05
3.3
3.7
1.52
4.5
5.75
2.95
3.2
2.1
1.9
-
1.81
3.7
3.7
1.93
2
3.2
4.1
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām