Kas ir slovēņu brīnumbērns Luka Dončičs?

Vairāki līdzjutēji, kuri basketbolam sāka sekot līdzi tikai “Eurobasket 2017” laikā, Luka Dončiča vārdu izdzirdēja pirmo reizi, bet jau ar vairākiem apzīmējumiem – “zelta puisēns”, “brīnumbērns”, “nākamā NBA zvaigzne”, utt. Noskaidrosim, kas ir slovēņu basketbola nākotne, brīnumbērns Luka Dončičs un vai viņš tiešām ir tik labs, kā uzskata?

Vien 18 gadu vecumā Luka Dončičs ir kļuvis par vienu no labākajiem spēlētājiem vienā no Eiropas spēcīgākājām komandām, kas spēlē otrajā spēcīgākajā basketbola līgā aiz NBA. Dončičs Madrides “Real” sastāvā Eirolīgā aizvadītajā sezonā izcēlās 7,8 gūtajiem punktiem, 4,2 rezultatīvajām piespēlēm un 4,5 atlēkošajām bumbām vidēji spēlē. Brīnumbērns aizvadītajā sezonā ieguva labākā jaunā spēlētāja balvu ACB līgā un uzlecošās zvaigznes balvu Eirolīgā. Tāpat Luka tika vairākkārt atzīts par nedēļas un mēneša vērtīgāko spēlētāju. “Labākais jaunais spēlētājs no Eiropas aiz Rikija Rubio”, “Nākošā NBA zvaigzne”, “Labākais Eiropas prospekts 21.gadsimtā”, tā raksta ārzemju mediji un šķiet, ka mēs varam tikai piekrist.

Karjeras sākums

Savu basketbola karjeru Luka Dončičs uzsāka Slovēnijas komandā “Union Olimpija”. 2012.gad aprīlī U 13 turnīrā Romā Dončičs tika atzīts par vērtīgāko spēlētāju pēc tam, kad fināla spēlē spēja gūt 54 punktus, izcīnīt 11 atlēkošās bumbas un atdot 10 rezultatīvas piespēles viņu sāka pamanīt visā Eiropā. Tā paša gada septembrī 13 gadīgais slovēnis noslēdza piecu gadu līgumu ar leģendāro Madrides “Real”.

Pēc lieliski aizvadītas sezonas Madrides U16 komandā, Dončičs tika U18 sastāvā, kā arī Madrides “Real” rezerves komandā. Tur viņš kļuva par komandas līderi ar vidēji 14,5 punktiem un 6,2 atlēkošajām bumbām sezonā. Tajā laikā Luka bija vien 15 gadus vecs…

2015.gadā Dončičs kļuva par jaunāko spēlētāju, kurš izgājis laukumā ACB līgā “Real” sastāvā. No tā brīža “zelta puisēna” karjera turpināja kāpt tikai uz augšu un nu jau viņš ir stabils sākuma sastāva spēlētājs un Slovēnijas valstsvienības līderis.

Vispusīgs spēlētājs

Vispārsteidzošākā lieta, kas Dončiču izceļ no pārējiem vienaudžiem, ir viņa briedums un spēles “pilnīgums”. Jau 16 gadu vecumā Dončičam ar 2 metru augumu bija pieauguša vīrieša ķermenis – spēcīgs un plats. Gatavs piedalīties vīriešu basketbolā. Viņš 18 gadu vecumā ir pierādījis, ka var uzņemties iniciatīvu spēles izšķirošajos brīžos, izbrīvēt sev metienu jebkurā situācijā un būtībā izdarīt jebko, kas vajadzīgs, lai komanda uzvar – izcīnīt atlēkošās bumbas, atdot piespēli vai iemest izšķirošo metienu. Aizsardzībā Dončičam palīdz ātrās rokas un instinkti.

Luka Dončičs, sportazinas.com
Foto: fibaeurope

Vislielākā nepilnība jaunajam Dončičam ir ātruma un eksplozivitātes trūkums. Tas viņam traucē aizsardzībā spēlēt pret veiklajiem saspēles vadītājiem. Tāpat tas limitē viņa efektivitāti uzbrukumā, īpaši situācijas viens pret vienu.

Daudzus gadus priekšā citiem NBA prospektiem

Nacionālās basketbola asociācijas skauti portālam Bleacherreport pastāstīja, ka Dončičs jau tagad ir vairākus gadus priekšā citiem NBA prospektiem gaidāmajā 2018.gada draftā.

„Esmu 100% pārliecināts, ka viņu izvēlēsies ar pirmo kārtas numuru. Viņa spēle ir daudzus gadus priekšā jebkuram prospektam. Viņš turpina spīdēt un mūs iepriecināt,” atklāja skauti.

Šķiet, ka mums atliek vien piekrist, ka Luka Dončičs ir īpašs spēlētājs, kuru jau tagad salīdzina ar tādām leģendām kā Lariju Birdu vai Dirku Novicki. Dončičam nav daudz trūkumu un tas parādījās arī šajā Eiropas čempionātā. Luka bija lielākais pāri darītājs spēlē pret Latvijas izlasi, pēc kuras atzinīgi par slovēņu tīņu sensāciju izteicās arī mūsu pašu Kristaps Porziņģis.

Eurobasket 2017

Dončičs par spēlēšanu Eiropas čempionātā paziņoja pagājušā gada septembrī un kvēlākie slovēņu fani sāka berzēt rokas – sak, te būs jābūt kaut kam labam.

18 gadīgais brīnumbērns jau paspējis pārsteigt Eiropas basketbola fanus, spēlējot Madridē, bet uz tik lielas Eiropas skatuves Dončičs ir pirmo reizi. Izrādās, ka šis ir pirmais starptautiskais turnīrs, kurā Luka pārstāv Slovēnijas izlasi. Viņš nekad nav spēlējis valstsvienības jaunatnes izlasēs.

Protams, bija brīži, kad Dončičs centās izdarīt pārāk daudz, lai palīdzētu savai komandai, taču gandrīz visu turnīru tīnis ir spējis savaldīt savus nervus un uzņemties līdera lomu komandā.

Pašlaik jaunais slovēnis čempionātā vidēji gūst 15,1 punktu, atdod 8,3 piespēles un izcīna 3,8 bumbas zem groziem. Diemžēl savu labāko spēli čempionātā Dončičs parādīja tieši pret Latvijas izlasi, gūstot 27 punktus, ieskaitot četrus soda metienus pēdējā 21 sekundē.

Lai arī cits slovēņu līderis Gorans Dragičs vēl nav izlēmis, vai turpinās spēlēt internacionālo basketbolu, Slovēnijas faniem nav par ko uztraukties – Dončičs ir uz palikšanu vēl ilgu laiku!

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar