Kas notika ar Lonzo Bolu? Un vai viņš vēl kādreiz spēlēs basketbolu?

23/08/2023 13:50
Nokopēts
Lonzo Bols

“Man tikko bija nozīmīga operācija un cerams, ka pēdējā. Tas ir garš process un es izlaidīšu nākamo sezonu,” šonedēļ Treja Janga podkāstā Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) kluba Čikāgas “Bulls” aizsargs Lonzo Bols apstiprināja, ka viņam veikta trešā ceļa operācija pusotra gada laikā un ka viņš būs spiests izlaist jau otro sezonu pēc kārtas.

Bols basketbolu nav spēlējis kopš 2022. gada 14. janvāra. 

Kopš Lonzo saskārās ceļa problēmām, publiskajā telpā ir bijis daudz jautājumu un neskaidrību. Pirmo reizi ar meniska problēmām un artroskopiju kreisajā ceļa viņš saskārās 2018. gadā vēl Losandželosas “Lakers” sastāvā, taču toreiz viņš bija guvis meniska plīsumu, kas basketbolā ir visai izplatīts. Bols izlaida aptuveni divus mēnešus un bija atpakaļ ierindā, kā lielākā daļa spēlētāju pēc šādas traumas.

Ar meniska plīsumiem ir saskārušies arī tādi basketbolisti kā Kriss Pols, Kavai Lenards, Deriks Rouzs, Žoels Embīds, Džimijs Batlers un daudzi citi, kuri turpina savas karjeras. Līdz ar to rodas jautājums – kādēļ tad Lonzo ir iestrēdzis rehabilitācijas procesā un kāpēc tiek pacelta teorija, ka viņš savu pēdējo NBA spēli jau varētu būt aizvadījis?

2022. gada sākumā menisks atkal lika par sevi manīt un diskomforts bija pārāk liels, lai Bols turpinātu spēlēt basketbolu. Atkal bija vajadzīga operācija kreisajam celim, lai saprastu, kādēļ sāpes ir atgriezušās. Pēc procedūras basketbolists neesot juties labi – viņš nevarēja ne, paskriet, ne palēkties, nerunājot nemaz par basketbola spēlēšanu. Līdz ar to bija vajadzīga vēl viena operācija, lai saprastu, kas īsti nogājis greizi.

Pēc otrās operācijas ārsti novēroja Lonzo situāciju un nonāca pie slēdziena, ka nepieciešams veikt trešo operāciju – skrimšļa (meniska) transplantāciju, kas ir jauna un reti praktizēta procedūra profesionālajā sportā, turklāt vēl neviens NBA basketbolists pēc tādas nav spējis turpināt karjeru augstākajā līmenī. Skrimšļi absorbē triecienus un svaru, kā arī ļauj pilnvērtīgi funkcionēt locītavām. Ja tie ir bojāti, celī rodas sāpes un palielinās citu traumu riski, kas spēlēšanu NBA padara praktiski neiespējamu.

Transplantāciju parasti veic tikai tādos gadījumos, ja menisks ir sabojāts tiktāl, ka to nav iespējams salabot ar artroskopiju. Lonzo problēma ir tā, ka viņa menisks, nevis pilnībā sadzija, bet gan turpināja bojāties un pēc daudzajām operācijām tas bija pārāk sliktā stāvoklī, lai būtu labojams ar biežāk pielietotajām ārstniecības metodēm.

Lonzo Bols

Lonzo Bols | Foto: Čikāgas “Bulls”

Meniska transplantācija kļuva par vienīgo risinājumu. Skrimšļa šūnu transplantācijas ietvaros nelielā daudzumā ņem cilvēka ceļa locītavas skrimšļa šūnas un laboratorijas apstākļos kultivē (audzē). Jauniegūto skrimšļa materiālu ievada bojājuma vietā, to nosedzot, teikts “Orto” klīnikas mājaslapā. Bolam transplantācija tika veikta martā un pēc viņa paša vārdiem, visu nākamo sezonu nāksies izlaist. Tātad vajadzīgs vairāk nekā gads, lai saprastu, kādas ir viņa iespējas atgriezties NBA basketbolā.

Detalizētāk par skrimšļa transplantāciju un Lonzo situāciju zemāk video skaidro sporta ārsts Braiens Saterers. Atsaucoties uz pētījumiem, viņš atklāj, ka aptuveni 76% sportistu ir spējīgi atgriezties profesionālajā apritē pēc skrimšļa transplantācijas. “Līdz ar to mēs nevaram pāragri apgalvot, ka Lonzo karjera ir galā,” sacīja Saterers. “Protams, ja tu esi elites līmeņa sportists, tu vari atgriezties un spēlēt basketbolu, taču šādā līmenī pat mazākās izmaiņas atlētiskumā vai ātrumā, var būtiski ietekmēt to, cik veiksmīga būs tava turpmākā karjera. Lonzo gadījumā galvenais ir, lai viņš pēc tam var skriet un lēkt bez sāpēm un normāli funkcionēt ikdienā.”

“Manuprāt, atgriešanās basketbolā viņam būtu kā bonuss, ja Lonzo varēs dzīvot normālu dzīvi bez ceļa sāpēm,” turpināja ārsts, kurš uzsvēra, ka joprojām ir pārāk maz datu, lai varētu izdarīt objektīvus secinājumus. “Būtu arī nekorekti teikt, ka šī transplantācija ir garantēts risinājums, lai viņš atkal spēlētu basketbolu. Iznākums var būt arī nesekmīgs un spēlētājs var nebūt spējīgs atgriezties iepriekšējā līmenī. Tomēr šis ir cerīgākais risinājums, lai atgrieztu viņa karjeru.”

25 gadus vecais Bols kopš nonākšanas “Bulls” bija svarīga sastāvdaļa šajā komandā. Kopā ar tādiem spēlētājiem kā Demaru Derozanu, Zeku Lavīnu un Aleksu Karuso viņš padarīja Čikāgu par vienu no jaudīgākajiem spēkiem Austrumu konferencē. Tāpat karjeras laikā pēc datubāzes “Spotrac” datiem viņš nopelnījis vairāk nekā 70 miljonus dolāru un savu dzīvi ir nodrošinājis, taču, neskatoties uz to, būtu sāpīgi, ja spēlētājs, kurš pēdējos gados ievērojami progresēja un kļuva par NBA zvaigzni, būtu spiests priekšlaicīgi noslēgt karjeru.

    Pagaidām neviens nav komentējis

Jūsu anonīmais komentārs

TOP notikumi
1
X
2
1.94
4.24
3.71
2.33
4.13
2.86
2.3
3.5
2.95
2.4
3.3
2.9
2.45
3.2
2.9
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām