Kas zināms par Kobes lidaparāta katastrofu?

Kobe Braients, sportazinas.com
Kobe Braients | Foto: NBA

Vakar visu pasauli pāršalca ārkārtīgi bēdīga vēsts – bojā gājis viens no visu laiku izcilākajiem basketbolistiem . Viņam piederošs helikopters nokrita Kalifornijā miglainos laika apstākļos. Bojā gajā arī viņa 13 gadus vecā meita Džiana, kā arī vēl septiņi lidaparāta pasažieri. Kompānija devās uz meiteņu basketbola spēli.

Kāda informācija ir zināma par šo nelaimi?

Bijušā Losandželosas “Lakers” spīdekļa lidaparāts bijis gana vecs. “Sikorski S-76” ražots 1991.gadā, tomēr tas uzskatāms par vienu no drošākajiem helikopeteriem pasaulē. Modeli sāka ražot 1977.gadā, bet līdz vakardienai bija reģistrēti 112 incidenti saistībā ar konkrēto lidaparāta modeli. Tomēr incidentu skaits neparāda patieso ainu, jo tikai vienu reizi šāds lidaparāts iesaistīts letālā katastrofā (2017.gadā Turcijā), kas paņēmusi cilvēku dzīvības.

“Šis helikopers ir kā limuzīns,” medijam “LA Times” atklāja Braienta bijušais pilots Kurts Dīcs, kurš ar šo lidaparātu basketbolistu no punkta A uz punktu B pārvietoja no 2014. līdz 2016.gadam. “Šim modelim ir neticami drošības rādītāji. Ticamība, ka kaut viens no diviem dzinējiem atteiktos ir ārkārtīgi minimāla.”

S-76 ir vairākas modifikācijas, jo to izmanto arī militārām un glābšanas operācijām. Modelis uzskatāms par ārkārtīgi jaudīgu, jo tas spēj attīstīt lielu ātrumu – pat vairāk nekā 280 km/h.

Kobem piederošais lidaparāts ar borta numuru N72EX ražots 1991.gadā, tomēr tam nevajadzētu mulsināt. Amerikas varasiestādes ļoti stingri kontrolē lidaparātu tehnisko stāvokli. Sliktā stāvoklī esoši lidaparāti vienkārši nevar pacelties gaisā, vēl jo vairāk virs lielām pilsētām, par kādu uzskatāma arī Losandželosa.

Izmeklēšana tikai šobrīd ir sākusies, tādēļ pagaidām nav publicēti dati no helikoptera borta reģistratoriem. Šobrīd, lai uzzinātu vairāk par šo nelaimi atliek atvērt vietni “FlightRadar”, kur publicēti signāli no borta datora un citi dati. Pagaidām zināmi divi atslēgas brīži.

9:06 no rīta pēc Losandželosas laika lidaparāts pacēlās no Džona Veina vārdā nosauktās lidostas un devās dienvidrietumu virzienā: uz vietu, kur atrodas Braienta basketbola akadēmija, kurā trenējas arī viņa meita.

Šajā laikā virs pilsētas parādās ļoti spēcīga migla. Zīmīgi, ka lidostā tika aizturēti vairāki reisi, lai sagaidītu miglas izretošanos. Pēc “NY Post” un TMZ ziņām, dēļ šiem apstākļiem gaisā nepacēlās pat policijas helikopteri, kuri veic regulārus pārlidojumus virs pilsētas. Helikopters drīkst nepacelties gaisā, ja redzamība ir mazāka par trīs kilometriem. Tas bijis arī viens no iemesliem, kādēļ glābējiem bijis grūti ierasties notikuma vietā.

Atsaucoties uz “Fligth Radar”, katastrofa notika lidojuma 25.minūtē. Pirmais signāls uz 911 pulti pienāca plkst. 9:47. Ticams, ka lidaparāts avarēja ietriecoties pakalnā. Kā vēsta ESPN, tad ietriekšanās zemē notikusi brīdī, kad pilots centies veikt kreiso pagriezienu un mēģinājis pacelties augstāk.

Amerikas medijos jau publicēts atšifrējums pilota sarunām ar dispečeru torni. Cilvēkiem, kas nav eksperti šajā nozarē, sarunas daudz neizteiks, bet zināms, ka pilots nav sūdzējies par lidaparāta bojājumiem vai citām problēmām. Pēc sarunām kļuvis zināms, ka atbildīgais dispečers lidojuma vidū nodevis informāciju par spēcīgu miglu tieši priekšā. Dispečers pilotam palūdzis pagaidīt (veikt vairākus apļus uz vietas), lai droši varētu nosēsties kāda lidmašīna, kas veikusi otro apli, lai sagaidītu atļauju veikt manevru.

Ar to izskaidrojami apļa kustības maršruta kartē.

Plkst. 9:40 lidaparāts pacēlās 600 metru augstumā, tad pagriezās pa kreisi, ātri zaudēja augstumu līdz 420 metriem un avarēja ar ātrumu 290 kilometri stundā. Dažas sekundes pirms saskaršanās ar zemi, dispečers pavēstīja, ka lidaparāts atrodas pārāk zemu… Nelaime notika ļoti pēkšņi.

ASV varasiestādēm desmit dienu laikā pēc katastrofas jāpublicē atskaite un secinājumi par notikušo. Bet kopējā izmeklēšana varētu notikt aptuveni gadu.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par