KHL dīvainākā kluba ēra tuvojas beigām. Vai “Kunlun Red Star” aizvada savu pēdējo sezonu?

14/10/2021 09:57
Nokopēts
Pekinas Kunlun Red Star

Iepriekšējās 13 sezonās Kontinentālajā hokeja līgā (KHL) netrūka dīvaino klubu – pietiek atcerēties tādas vienības kā Zagrebas “Medveščak” vai Popradas “Lev”. Tomēr pašu dīvaināko klubu mēs vērojam jau sesto sezonu, un, iespējams, pēdējo. Pekinas “Kunlun Red Star” tika dibināts pirms pieciem gadiem kā Ķīnas izlases bāzes klubs, lai palīdzētu tai sagatavoties 2022. gada Ziemas olimpisko spēļu hokeja turnīram. Grūti novērtēt, vai uzdevums ir izpildīts, bet skaidrs ir viens – pēc nākamā gada februāra šī komanda vairs nebūs vajadzīga.

Ja pret Rīgas “Dinamo” attieksme hokeja sabiedrībā ir dažāda, tad par “Kunlun Red Star” viedoklis ir līdzīgs – šī ir pati bezjēdzīgāka komanda līgā. Cik esmu runājis ar saviem kolēģiem Krievijā, cik esmu lasījis ekspertu domas – nekad nav sanācis dzirdēt labus vārdus par šo klubu. Līdz ar ko noprotams, ka Pekinas vienība nomirs dabiskā nāvē un par šo faktu neviens nebēdās.

Viens “play-off” turnīrs piecu sezonu laikā

Arī Pekinas klubā neiztika bez latviešiem. Funkcionāram Raitim Pilsētniekam jau bija pieredze, kad dibināja Prāgas “Lev”, un sākotnēji viņš uz Ķīnu tika uzaicināts kā konsultants – ķīniešiem hokejs bija pārāk sveša lieta un viņiem bija vajadzīgi padomdevēji. Vienā no intervijām pats Pilsētnieks stāstīja, ka pēc prezentācijas par darbības plānu uz vietas esošie ķīnieši pēkšņi sāka viņu apsveikt. Kā izrādījās, tad viņš sev pašam par pārsteigumu kļuva par “Kunlun Red Star” direktoru.

Par galveno treneri apstiprināja krievu speciālistu Vladimiru Jurzinovu, sastāvu savāca visai daudzveidīgu – bija hokejisti gan no Krievijas, gan no Eiropas valstīm, gan no Ziemeļamerikas. Neaizmirsa arī par dažiem spēlētājiem ar Ķīnas pasi, un šovs varēja sākties. Pirmajos mēnešos komanda spēlēja Šanhajā, kur uz mačiem pēc protokola nāca ap pusotru tūkstoti cilvēku, bet reāli – vēl mazāk. Lai arī klubs nekļuva par grandu, jau pirmajā sezonā tam izdevās iekļūt “play-off” turnīrā, cīņā par astoto pozīciju apsteidzot Novosibirskas “Sibir”. Lielisks rezultāts jaundibinātajam klubam, kas joprojām ir “Kunlun Red Star” labākais sasniegums KHL.

Kopš tā laika komandu vadījuši Maiks Kinens, Bobs Karpenters, Kurts Freizers, Jusi Tapola un Aleksejs Kovaljovs. Rezultāts vienmēr bija viens un tas pats – palikšana ārpus labāko astoņnieka. Mājas mačus apmeklēja arvien mazāk cilvēku, sastāvs mainījās visai strauji, kā arī ik pa laikam notika visādi brīnumi, piemēram, sociālajos tiklos sastāvs tika publicēts tikai ar hieroglifiem bez transkripcijas angļu valodā. Jautājumu nekļuva mazāk, bet KHL vadība par “Kunlun Red Star” situāciju vienmēr runāja izvairīgi. Klubs gan par savu vietu līgā varēja būt drošs, ņemot vērā tā brīža labas attiecības starp Krieviju un Ķīnu, jo KHL ir cieši integrēta Krievijas ārējā politikā.

Oskars Bārtulis, www.sportazinas.com

Latvijas līdzjutējiem šis klubs bija kaut nedaudz interesants tajās sezonās, kad to pārstāvēja Artūrs Kulda, Oskars Bārtulis un Gunārs Skvorcovs, bet, kā jau minēts, pašā Ķīnā “Kunlun Red Star” tā arī nekļuva par hokeja vēstnesi. Īpaši sāpīga sanāca 2018. gada pirmssezona, kad lielvalstī pārbaudes mačus rīkoja Nacionālās hokeja līgas (NHL) klubi. Lieki teikt, ka katru no četrām spēlēm apmeklēja krietni lielāks cilvēku skaits nekā KHL cīņas.

Vēl dīvaināka situācija kļuva pirms 2020./2021. gada sezonas. Koronavīrusa pandēmija izjauca plānus ļoti daudzām komandām, bet grūti atrast loģisko skaidrojumu tam, kas notika ar “Kunlun Red Star”. Klubs no Ķīnas pārvācās uz Maskavas apgabala pilsētu Mitiščiem, sastāvu savāca no hokejistiem, kuri bija nevajadzīgi citām KHL vienībām, bet par galveno treneri iecēla Kovaljovu, kurš nekad nestrādāja šajā amatā un kuram nekad nebija nekādas saistības ar Ķīnas izlasi. Pēc pirmajām nedēļām klubam strauji sāka pievienoties leģionāri, nomainot nevajadzīgos krievus. Pie tāda haosa rezultāts bija paredzams, un tikai Rīgas “Dinamo” izglāba šo vienību no palikšanas pēdējā vietā visā līgā.

Ķīnas hokeja sistēma ar MHL klubu Imantā

Jāatzīmē, ka sākotnēji viss tika darīts it kā pareizi, izveidojot pilnvērtīgu KHL piramīdu ar komandām gan Jaunatnes hokeja līgā (MHL), gan arī Augstākajā hokeja līgā (VHL) – līmeni zemākā turnīrā, kurā spēlē arī KHL vienību fārmklubi un komandas, ar kurām ir noslēgti līgumi par sadarbību. 2017./2018. gada sezonā uz MHL kartes parādījās “KRS Junior”, kuru nākamajā sezonā pārdēvēja par “KRS Heilongjiang”, bet vēl pēc sezonas kluba nosaukums bija “ORG-Junior”.

Arī šajās komandās ik pa laikam uzpeldēja dīvainie hokejisti un Ķīnas junioru klubi uz ilgu laiku pierakstījās MHL turnīra tabulas pagrabstāvā. Tomēr pats smieklīgākais bija tas, ka “KRS Junior” savu pirmo sezonu aizvadīja Rīgā un spēlēja “Volvo ledus hallē”, kamēr HK “Rīga” savus mačus spēlēja ārpus pilsētas – Piņķos. “KRS Junior” un “Rīgas” spēles varēja saukt par Rīgas debiju, tomēr šis joks nebija smieklīgs, bet gan uzsvēra absurdu, līdz kādam tika novesta hokeja attīstība Ķīnā.

Līdzjutēju atmiņās Ķīnas jaunatnes komanda, kuras sastāvā gan bija visai daudz krievu hokejistu, palika tikai ar sagrāvēm. Junioru līmenī atšķirības meistarības līmenī ir vēl redzamākas nekā pieaugušajiem, un 0:9 vai 2:13 kļuva par ierastu rezultātu mačos ar šīs vienības dalību. Pirmā sezona sanāca samērā laba – 25 uzvaras 63 spēlēs un 13. vieta Rietumos. Otrajā sezonā seši panākumi, trešajā – tikai viens (!), bet vārtu bilance bija 84:451.

VHL no 2017. līdz 2020. gadam spēlēja pat divas komandas no Ķīnas – “Tsen Tou” un “ KRS Heilongjiang”. Pirmā bija daudz maz konkurētspējīga, divas reizes iekļūstot “play-off”, taču…tai nebija nekāda sakara ar “Kunlun Red Star”, jo “Tsen Tou” bija neatkarīga vienība. Ieraksts CV par spēlēšanu šajā komandā ir tādiem mūsu zemes hokejistiem kā Krists Apsītis, Ēriks Ševčenko un Nikolajs Jeļisejevs, bet kopš otrās sezonas Krievijas spēlētāju īpatsvars tajā pārsniedza 90%. Otrajā komandā Ķīnas hokejistu bija vairāk, bet rezultāti – vājāki, savukārt no Latvijas spēlētājiem tur manīti Kristaps Baževičs, Artūrs Salija un Gunārs Skvorcovs.

Pašķirstot statistikas lapas nākas secināt, ka “Kunlun Red Star” tiešām mēģināja izveidot hokeja piramīdu, bet tas viss tika darīts ļoti haotiski. Cilvēki Ķīnā nesaprata, ka bez naudas vajag arī laiku un, ļoti vēlams, stabilu attīstības kursu. Šai organizācijai tāda nebija un nav brīnums, ka no daudzām sistēmas komandām izdzīvoja tikai galvenā.

Pēdējā vasara pirms liktenīgajām OS

Šī gada maijā Krievijas medijos parādījās informācija, ka par “Kunlun Red Star” treneri kļūs soms Kari Jalonens. Tā noteikti bija laba ziņa, jo tieši šis pieredzējušais speciālists 2014. gada pavasarī sensacionāli ieveda Prāgas “Lev” Gagarina kausa finālā. Tobrīd viņa trofeju plauktā bija arī divi čempiontituli Šveicē un septiņi – Somijā, savulaik 2016. gadā viņa vadītā Somijas izlase spēlēja finālā. Šķita, ka beidzot atrasts komandas situācijai atbilstošais treneris. Līgums tika noslēgts, bet nepagāja pat mēnesis, un mediji ziņoja jau par tā laušanu.

“Viss sāka mainīties tik strauji, ka lēmums par sadarbības pārtraukšanu bija labākais variants. Neredzēju, ka šajā vietā es savas iemaņas varēšu izmantot pilnā apjomā,” sarunā ar Somijas portālu “Iltalehti” atzina pats Jalonens. Somu nomainīja Ivano Zanata, un lieki teikt, ka šī rotācija izskatās šaubīgi. Itālis būs arī Ķīnas izlases galvenais treneris, kas arī ir dīvaini, jo viņš noteikti nav pelnījis vietu turnīrā, kurā pretinieku komandas trenēs Džons Kūpers, Maiks Salivans un citi speciālisti, kuri savu iespēju nopelnījuši, nevis laimējuši.

Ivano Zanata

Ivano Zanata

Ķīnas klubs arī šosezon spēlē Mitiščos, tajā atkal ir diezgan daudz ķīniešu. Krievijas līdzjutēji ir īpaši priecīgi par uzbrucēju, kuru sauc Hu Jans – viens no Ķīnas izlases kandidātiem, kurš pagājušajā sezonā nekur nespēlēja. Kāds varētu sapriecāties, ka beidzot Ķīnas klubā ir ķīnieši. Bet septembra vidū KHL prezidents Aleksejs Morozovs paziņoja, ka ar šādu sastāvu “Kunlun Red Star” spēlēs vien līdz decembra beigām.

“Mēs zinām, ka [izlases kandidāti] uz Ķīnu brauks agrāk, lai gatavotos. Atnāks daudzi jauni hokejisti, tā būs cita komanda, kurai būs nepieciešams laiks, lai saspēlētos. Domāju, viņi varēs atrast labus spēlētājus, piemēram, Ziemeļamerikā. Bet noteikumi ir vienādi visiem, izmaiņas pieteikumā jāizdara līdz 27. decembrim,” teica līgas galvenais cilvēks, ar šiem izteicieniem kārtējo reizi parādot, kāds cirks var notikt it kā nopietnā organizācijā.

Tātad, gada beigās ķīnieši un cilvēki, kuri saņēmuši Ķīnas pases dosies treniņnometnē (ja kas, olimpiāde notiks februārī), bet viņu vietā tiks savākti citi hokejisti, kuriem būs jāaizvada 13 spēles (ja skaitām no 27. decembra). Domāju, šeit nav jāskaidro, kāda motivācija būs šiem hokejistiem un kurā Austrumu konferences tabulas daļā sezonu noslēgs “Kunlun Red Star”, tikpat kā nav šaubu par to, kas sagaida Ķīnas izlasi olimpisko spēļu turnīrā vienā grupā ar ASV, Kanādu un Vāciju, kuru sastāvs tiks veidots no NHL hokejistiem.

Procesi ap šo organizāciju parāda, ka tuvojas Ķīnas hokeja attīstības noslēdzošais posms. Šī spēle ķīniešiem joprojām ir sveša un galvenā problēma ir tas, ka hokejā šai valstij nav pasaules līmeņa zvaigznes, kurai vēlētos līdzināties puikas un meitenes. Pasaulē ir zināmi piemēri, kad kādu sporta veidu izdodas pacelt tieši pirms olimpiādes, taču tas noteikti nav hokejs, kurā nepieciešami vismaz 22 laba līmeņa spēlētāji. Kad Pekinas olimpiskās spēles tiks aizvadītas, uzdevums būs izpildīts, un Ķīnas klubs, kas pirms tam bija vajadzīgs vismaz funkcionāriem, vairs nebūs vajadzīgs nevienam.

Pieļauju, ka inerces pēc tas varētu aizvadītu kādu vienu vai divas sezonas KHL. Nešaubos, ka arī līgas vadītāji pēc februāra varēs atviegloti izelpot. Beidzot pietuvosies tas brīdis, kad līgai parādīsies iespēja atbrīvoties no kluba, kurš šajos gados atnesis tikai reputācijas problēmas. Apmeklētības un popularitātes ziņā šī ir viena no visu laiku vājākajām organizācijām līgā, kurai pienācis laiks atbrīvot šo vietu.

Komentāri

  • Robs
    15/10/2021 12:50

    Tā nu viņš ir!

Komentāri ir slēgti

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām