Klāt jaunās tenisa sezonas pirmā lielā skatuve – kādas izredzes Austrālijā ir Ostapenko?

Aļona Ostapenko, sportazinas.com
Aļona Ostapenko | Foto: LTS

Jaunā tenisa sezona nule kā sākusies, bet pa īstam to ieskandinās pirmais gada “” raudzes turnīrs “”, kas norisinās Melburnā, kurā starp dalībniecēm atrodams arī Aļonas Ostapenko vārds.

“Australian Open” norisināsies jau 108., bet atklātajā ērā (kopš 1968. gada, kad “Grand Slam” turnīros beidzot atļāva profesionāļiem sacensties ar amatieriem) 58. reizi. Šī gada turnīrs būs zīmīgs ar to, ka pirmo reizi tā pastāvēšanas vēsturē spēles tiks aizvadītas uz zaļā “hard” kortu seguma jeb “GreenSet”. Tiesa, raugoties no spēles dinamikas viedokļa, tas īpaši neatšķiras no citiem “hard” segumiem, jo redzemākā atšķirība ir korta seguma krāsā – tā būs zaļa. Interesanti, ka sākotnēji turnīrs norisinājies uz zālāja, bet kopš 1988. gada mači notiek uz “hard” seguma. Par korta kvalitāti un vai tas spēles ātrumā atšķiršies no iepriekšējos gados pieredzētā varēs spriest pēc vairākiem mačiem.

Sieviešu vienspēļu turnīrā pēdējos četros gados ir bijušas četras dažādas čempiones – Naomi Osaka (Japāna), Karolīna Vozņacki (Dānija), leģendārā Serēna Viljamsa (ASV) un Andželika Kerbere (Vācija). Arī šogad par galveno favorīti uzvarai visā turnīrā “Betsafe” bukmeikeri bija izvirzījuši 38 gadus veco amerikānieti Viljamsu (koeficients 4.50), kura šosezon jau izcīnījusi titulu Jaunzēlandē, Oklendas pilsētā, bet šobrīd jau ir viegli pārvarējusi pirmo kārtu.

Kā nākamā aiz viņas ir 16 gadus jaunākā Osaka (koeficients 8.00), bet noteikti pie galvenajām favorītēm pieskaitāma arī pasaules pirmā rakete Ešlija Bārtija (koef. 9.00). Tāpat jāizceļ Simona Halepa un Karolina Pliškova (koef. 12.00). Ostapenko šajā sarakstā atrodama dalītajā 31. vietā kopā ar Anastasiju Sevastovu, bet iespejamība, ka kāda no latvietēm gūs uzvaru visā turnīrā, novērtēta ar koeficientu 126.00.

Zīmīgi, ka titulētākā šī turnīra tenisiste (septiņi tituli atvērtajā ērā) ir pieredzējusī Viljamsa, bet ņemot kopā visvairāk čempiones titulu ir leģendārajai austrālietei Margaritai Smitai Kortai (11), kuras vārdā nosaukts arī centrālais laukums Melburnas parka kompleksā. Runājot par Ostapenko izredzēm (“Betsafe” bukmeikeru skatījumā) par uzvaru visā turnīrā iepriekšējos gados, visreālāk tika vērtēti 2018. un 2019. gada turnīri, kur koeficienti bija attiecīgi 26.00 un 25.00, bet 2017. gadā tas bija 150.00.

Jāpiezīmē, ka balvu fonds ir iespaidīgs – kopumā sportistiem un sportistēm balvās tiks izmaksāti nepilni 44 miljoni eiro (balvas tiek izmaksātas Austrālijas dolāros, bet lasītāju ērtībai minam eiro valūtu). Par uzvaru finālā pienāksies 2,57 miljoni eiro un divi tūkstoši reitinga punktu, savukārt par fināla sasniegšanu aptuveni 1,3 miljoni, par pusfinālu 650 tūkstoši un 780 punkti un par zemāku kārtu sasniegšanu attiecīgi mazākas summas un punktu skaits.

Ostapenko “Australian Open” piedalījusies četras reizes – divās no tām sasniegta trešā kārta (2018, 2017), bet divas reizes turnīrs noslēdzies jau pēc pirmā mača (2016, 2019). Ja latvietei izdosies atkārtot savu labāko rezultātu, viņa nopelnīs 112 tūkstošus eiro un iegūs 130 reitinga punktus.

2016. gadā turnīrs bija jāuzsāk no kvalifikācijas, kur pirmajā duelī, atrodoties favorītes statusā (koeficients uz latvietes uzvaru 1.45 pret pretinieces 2.55), piedzīvots zaudējums pret titulēto slovākieti Danielu Hantučovu – 4:6, 4:6. Tiesa, Hantučova bija jau savas karjeras norietā, bet Aļona gluži pretēji – ceļš pretī pasaules tenisa elitei vien tika bruģēts.

Nākamajā gadā pirmajā kārtā viegli tikts galā ar Linu Žu (6:4, 6:0), kas tobrīd rangā ieņēma vietu ranga ceturtajā simtā. Turpinājumā arī divos setos uzveikta Jūlija Putinseva (6:3, 6:1), bet trešajā kārtā trillerī atzīts vienas no pasaules vadošās tenisistes Karolīnas Pliškovas pārākums – 6:4, 0:6 un 10:8. Koeficenti uz uzvarām pirmajās divās kārtās tika izlikti attiecīgi 1.34 pret 3.25, 1.60 pret 2.35, bet pret Pliškovu Ostapenko bija ļoti tuvu pārsteigumam, jo viņas pretiniece bija pārliecinoša favorīte (1.15 pret 5.50).

Jāatzīmē, ka togad sezona sākta ar pusfināla sasniegšanu (trīs uzvaras) Oklendā, Jaunzēlandē, bet pēdējo maču Ostapenko noslēdza priekšlaicīgi, raisot bažas par viņas gatavību uz pirmo sezonas “Grand Slam” turnīru, kas gan dzīvē neattaisnojās.

2018. gadā, pirms katra mača atrodoties favorītes statusā, droši uzvarēta 38 gadus vecā veterāne Franciska Skjavone (6:1, 6:4, koef. 1.10 pret 7.00), nākamajā kārtā trīs setos pārspēta Jinga Duaņa (6:3, 3:6, 6:4, bet koef. 1.37 pret 3.10), bet vēlāk atzīts igaunietes Anetes Kontaveitas pārākums (3:6, 6:1, 3:6, koef. 1.73 pret 2.10).

Pērn Ostapenko pirmajā kārtā spēkojās ar grieķu tenisisti Mariju Sakari, kurai piekāpās trīs setos ar 1:6, 6:3 un 2:6. Pirms mača latviete par favorīti uzskatīta netika. Koeficients uz Ostapenko uzvaru bija 2.50, jo tobrīd neatradās labākajā formā. Kā vienā no nesenajām intervijām atklāja pati sportiste, toreiz sezonai pienācīgi sagatavoties patraucēja savainojums.

Runājot par izredzēm šogad, pirmajā kārtā Aļonai, kura šobrīd rangā ieņem 45. vietu, ielozēta kvalifikācijas uzvarētāja un pasaules 118. rakete krieviete Ludmila Samsonova . “Betsafe” ieskatā abām sportistēm ir 50% iespēja izcīnīt uzvaru.

tūre, "Australian Open", Liudmila Samsonova vs Jelena Ostapenko
21.01.2020.
1
1.90
2
1.90

Samsonovas priekšrocība varētu būt tā, ka viņa jau kopš pērnā gada decembra vidus aizvadījusi 11 mačus, no kuriem vien divreiz kortu pametusi kā zaudētāja. Tiesa, seši no tiem norisinājušies kvalifikācijas turnīros (tostarp trīs “Australian Open”). Tomēr krievieti nedrīkst novērtēt par zemu – viņa šīs sezonas ietvaros jau uzveikusi bijušo “US Open” čempionu Sloenu Stīvensu, kā arī WTA tūrē labi pazīstamo Kristīnu Mladenoviču.

Savukārt Ostapenko oficiālā spēlē laukumā jaunajā sezonā vēl nav devusies. Tas gan nav saistāms ar kādu savainojumu, bet privātām lietām. Ja skatāmies cik spēcīgi latviete noslēdza iespriekšējo gadu – deviņas uzvaras 10 spēlēs, sasniegti divi fināli, no kuriem pēdējā izcīnīts arī tituls, tad ir pamats cerēt, ka tas varētu turpināties arī tagad. Kā pati tenisiste izteikusies vairākās intervijās, tad pirmās kārtas vienmēr ir tās grūtākās, bet turnīra gaitā vienmēr sniegums uzlabojās. Ņemot vērā spēļu prakses iztrūkumu un pretinieces fizisko formu, šogad “Australian Open” pirmā kārta viņai solās ne vieglāka.

Jāteic, ka Samsonovas spēles stils ir Aļonai parocīgs – spēlē lēni un no gala līnijas. Ja ne privātās dzīves līkloči un spēļu prakses trūkums, latviete pirms cīņas noteikti tiktu izvirzīta kā pārliecinoša mača favorīte.

Ja piedāvātais koeficients uz Ostapenko ir gana pievilcīgs, bet nevēlaties pārāk riskēt, tad “Betsafe” piedāvā arī citus likmju veidus. Piemēram, iesakāmo kategorijā ir, ka mačā tiks gūti vairāk nekā 20.5 punkti. Uz to piedāvātais koeficients ir 1.77. Visus likmju piedāvātos veidos un koeficientus varat skatīt ŠEIT.

Ja ielūkojas izlozes zarā, nākamajā kārtā Ostapenko var stāties pretī ar sesto numuru izsētā Belinda Benčiča, bet trešajā kārtā iespējams 2018. gada dueļa atkārtojums ar Kontaveitu. Toties astotdaļfinālā spēcīgākā iespējamā pretiniece (pēc ranga) ir ar 19. numuru izsētā Dona Vekiča. Lai izcīnītu “Australian Open” titulu, nepieciešams izcīnīt septiņas uzvaras pēc kārtas. Izlozes zars uzskatāms par ne to sliktāko, bet cik tālu aizspēlēsies Aļona?

Ostapenko pērnajā gadā pirmo uzvaru izcīnīja vien janvāra nogalē, kas nozīmē, ka pirmajā sezonas mēnesī reitinga punkti nav jāaizstāv, tāpēc viņai paverās lieliskas iespējas uzlabot pozīcijas pasaules rangā, lai iegūtu labākas pozīcijas nākamajos turnīros.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par