Kontinentālā kausa aizkulises: ”Mogo”, samogons un serbi bez uzvārdiem

22/10/2019 13:35

Aizvadītās nedēļas nogalē “Optibet” hokeja līgas (OHL) čempione Rīgas “Mogo” aizstāvēja Latvijas hokeja godu. Komanda piedalījās Starptautiskās hokeja federācijas (IIHF) Kontinentālā kausa otrajā kārtā, kas norisinājās Ukrainā.

Pēc divām spēlēm “Mogo” un turnīra mājiniecei “Donbass” bija pa sešiem punktiem un grupas labākās komandas noskaidrošana tika atlikta līdz pēdējai spēlei. Izšķirošajā cīņā rīdzinieki piekāpās pretiniekiem pēcspēles metienu sērijā ar 2:3, līdz ar ko “Donbass” hokejisti, treneri un atbalstītāji varēja līksmot par ilgi gaidītu notikumu – trešās kārtas sasniegšanu.

Ukrainas hokejs balstās uz klubu prezidentu pleciem

Brovari ir Ukrainas mērogā pavisam neliela pilsēta ar 107 tūkstošiem iedzīvotāju pāris kilometru attālumā no Kijevas. Šeit ir ledus halle ar 1 500 skatītāju vietām, taču nav hokeja komandas un pat hokeja skolas. Tomēr arēna nestāv tukša, jo šeit ik pa laikam trenējas Ukrainas hokeja līgas (UHL) komandas Bilacirvkas “Bily Bars” hokejisti un arī šīs pilsētas hokeja skolas audzēkņi.

Pēc bruņota kara konflikta Ukrainas Austrumos, “Donbass” komanda bija spiesta pārcelties no Doņeckas uz Družkovku – mazu pilsētu Doņeckas apgabala Ukrainas kontrolētajā teritorijā. Tagad nu jau bijusī Kontinentālās hokeja līgas (KHL) vienība mājas spēles spiesta aizvadīt “Altayir” arēnā ar aptuveni 400 skatītāju vietām. Halle vienmēr ir pilna, taču par Kontinentālā kausa mājvietu tika izvēlēta “Terminal” arēna Brovarī.

Kā norādīja UHL izpilddirektors Aleksejs Braga, tas nav saistīts ar drošības riskiem. “Starptautiskajai hokeja federācijai (IIHF) ir stingras tehniskās prasības par arēnām, līdz ar ko variants ar turnīra rīkošanu Kijevas tuvumā tika uzskatīts par visoptimālāko,” atklāja funkcionārs. Viņa teikto papildināja arī komandas preses atašeja Darja, norādot, ka pēc IIHF mērogiem Družkovkas arēna skaitās treniņhalle.

Hokeja klubs Donbass, www.sportazinas.com

Hokeja klubs Donbass | Foto: HC “Donbass”

Hokejs noteikti nav populārākais sporta veids Ukrainā. Kā norādīja Braga, tad šobrīd viss hokejs balstās uz entuziastu pleciem – klubu prezidentiem. UHL spēlē sešas komandas un “Donbass” ir pēdējo četru gadu čempione. Vienības prezidents ir Boriss Koļesņikovs, kuru uzskata par vienu no Ukrainas bagātākajiem cilvēkiem. Kā man pastāstīja kluba bijušais preses dienesta darbinieks, Koļesņikovam bija plāns uzņemt 2019. gada pasaules čempionātu par godu Doņeckas 150. gadu jubilejai. Tas ļautu Ukrainas izlasei pirmo reizi kopš 2007. gada atgriezties elites divīzijā.

Šim mērķim tika sākta “Calmius” arēnas būvniecība ar 12 tūkstošiem skatītāju vietām. Gatavību mainīt pilsonību un pārstāvēt Ukrainas izlasi pauda viens no Krievijas labākajiem uzbrucējiem Jevgeņijs Dadonovs. Taču lietā iesaistījās politika un Doņecka palika bez iespējama pasaules čempionāta, bez  “Eurobasket 2015”, kuram bija jānotiek šajā valstī un bez modernas arēnas. Savukārt “Donbass” komanda savu veiksmīgāko sezonu KHL bija spiesta pabeigt Bratislavā, izmantojot “Slovan” arēnu kā savu mājas halli.

IIHF sāk uzticēties Ukrainai

Starptautiskais hokejs atgriezās Ukrainā 2017. gadā, kad IIHF uzticēja valstij rīkot pasaules čempionātu 1A divīzijā. Gadu vēlāk Kijevā norisinājās U18 pasaules čempionāts 1B divīzijā. Tieši tāpēc nav brīnums, ka arī Kontinentālā kausa rīkošana tika atdota Ukrainai. Viņu pieteikums bija vispārliecinošākais un viņi varēja piesaistīt lielus resursus.

“Donbass” bija laiks, lai izmēģinātu starptautisko sacensību organizēšanu. Pirms katras sezonas Družkovkā notiek pirmssezonas pārbaudes turnīrs “Donbass Open Cup”. 2018. gada vasarā pirmo reizi kopš 2014. gada notikumiem, tajā piedalījās ārzemju komanda – Jelgavas “Zemgale/LLU”. Savukārt šī gada vasara Družkovkā spēlēja ne tikai jelgavnieki, bet arī Polijas čempionāta fināliste “Cracovia”.

Decembrī Ukraina uzņems trešo starptautisko izlašu turnīru trīs gadu laikā. Kijevas sporta pilī norisināsies U20 pasaules čempionāts 1B divīzijā, līdz ar ko valstij īsā laika posmā izdevies sarīkot pilno komplektu, organizējot turnīrus pieaugušajiem, U20 un U18 izlasēm.

Ukrainas viesmīlība visā krāšņumā

Ilgi pirms Kontinentālā kausa posma bija iespējams redzēt, ka Ukrainai šis turnīrs ir ļoti svarīgs. Biļešu pārdošana sākās vasarā, Kontinentālā kausa reklamēšanai tika piesaistītas vairākas sporta un šovbiznesa zvaigznes. Arēnā tika veikti visi darbi, lai rastos iespaids, ka “Donbass” šeit spēlē ikdienā. Pirms turnīra tika organizētas autogrāfu sesijas ar komandas spēlētājiem, arēnas teritorijā tika izvietota fanu zona un veikali ar atribūtiku – tiešām varēja just, ka valsts hokeja sabiedrībai tie ir svētki.

Katra komanda jau lidostā tika sagaidīta ar tautasdziesmām. Šīs stāsts turpinājās arī turnīra laikā, jo arēnā staigāja vesels bars ar cilvēkiem tautas tērpos. Sievietes dziedāja dziesmas, bet vīri ar lielu pūdeli piedāvāja visiem klātesošajiem līdzjutējiem iedzert samogonu un apēst sviestmaizi ar speķi. Pilnīgi bezmaksas!

https://www.instagram.com/p/B3tlWCVAyho/

Netika aizmirsts arī par žurnālistiem, kuru vajadzībām tika piedāvāta plaša preses konferenču telpa ar visu darbam nepieciešamo. Jautājumu gadījumā “Donbass” preses atašeja Darja bija gatava palīdzēt, paskaidrot un parādīt. Patīkams pārsteigums, ka pārtraukumā starp abām spēlēm žurnālistus arī baroja, tā tas notiek ne vienmēr. Turnīra beigās visiem mediju pārstāvjiem tika pasniegtas piemiņas balvas.

Kā jau šajos turnīros notiek, spēles bez mājinieku komandas dalības nebija kupli apmeklētas, taču kādus simt cilvēkus tribīnēs varēja saskaitīt (protokolos rakstīts ap 260). Protams, ka vakara mačos situācija bija pavisam cita. Lai gan tribīnes nebija pilnas, tomēr hallē bija skaļi. Atklāšanās ceremonijas laikā līdzjutējiem bija iespēja ieraudzīt bundzinieku šovu kopā ar daiļslidotāju priekšnesumu. Simbolisko iemetienu veica divkārtējais pasaules čempions un olimpiskais vicečempions boksā Žans Beļeņuks. “Donbass” nepalika bez fanu atbalsta arī 500 kilometru attālajā Brovarī pilsētā. Daži simti cilvēku atbrauca arī no Družkovkas, lai klātienē vērotu spēles.

Ja būtu vēlme piekasīties, tad atrast nepilnības nesagādātu grūtībās. Tā, “Mogo” pirmajā spēlē diktors sajauca spēlētājus – noraidīts bija pretinieku 19. numurs, bet arēnā tika paziņots, ka uz noraidīto soliņa sēž rīdzinieku 19. numurs. Otrajā mačā salūza ledus mašīna un komandām bija nedaudz jāuzgaida. Arēnā nav speciālās zonas smēķētājiem un visi smēķē vienkārši pie ieejas. Taču kopējais iespaids ir ļoti pozitīvs.

“Mogo” izpildīja minimālo programmu

Jau iepriekš bija paredzams, ka divas pirmās spēles rīdziniekiem būs kā iesildīšanās pirms izšķirošā mača pret mājiniekiem. 2017. un 2018. gadā tieši Latvijas komanda neļāva “Donbass” iekļūt nākamajā kārtā, par ko parūpējās “Kurbads”. Īpaši nežēlīgi rīdzinieki bija pagājušajā gadā, kad sagrāva Ukrainas komandu ar 8:1. Šī neveiksme maksāja darba vietu Juliusam Šupleram, kurš 2018. gada vasarā pieņēma piedāvājumu atgriezties komandā un atkal kļūt par tās galveno treneri.

Jau pirmā spēle kļuva par smagu pārbaudījumu Latvijas čempionei. Pēc divām trešdaļām Igora Smirnova vadītā komanda bija vadībā pret Rumānijas labāko vienību Brašovas “Corona” ar 4:1, taču noslēdzošajā trešdaļā pretiniekiem izdevās samazināt deficītu līdz 4:3. Piektos vārtus “Mogo” iemeta vien 88 sekundes pirms spēles beigām – 5:3. Taču no šī mača es atcerēšos nevis rezultātu, bet rīdzinieku rezerves vārtsargu Henriju Anču, kurš uz komandas soliņa sēdēja cepurē ar Nacionālās hokeja līgas komandas Vegasas “Golden Knigts” logo. Nedaudz dīvaini, lai neteiktu vairāk.

Hokeja klubs Mogo, www.sportazinas.com

Hokeja klubs “Mogo” | Foto: HC “Donbass”

Otrā spēle bija pret Belgradas “Crvena Zvezda”. Nekas īpašs netika gaidīts un rezultāts 6:1 labi ataino spēku samēru. Otrajā trešdaļā bija neliels brīdis, kad pretinieki bez uzvārdiem uz krekliem iespieda rīdziniekus viņu zonā un aktīvi uzbruka. Vislabāk Serbijas komandas sniegumu raksturoja divu vārtu autors, “Mogo” uzbrucējs Elviss Želubovskis, kurš izmantoja krievu vārdu bardaks. Viņš arī atzina, ka šajā mačā komanda nespēlēja uz visiem 100%, lai pietaupītu spēkus mačam pret mājinieci. To preses konferencē apliecināja arī galvenas treneris Igors Smirnovs, kurš atklāja, ka svarīgi bija izcīnīt uzvaru, bet rezultātam nebija nozīmes.

“Hokeja Dievs nebija mūsu pusē”

Vasarā “Donbass” veica vietējiem mērogiem ļoti jaudīgu transfēru kompāniju, taču Ukrainas čempionātu komanda sāka neveiksmīgi. Komandas sastāvā ir vairāki spēlētāji ar KHL un NHL pieredzi, daži vārdi ir zināmi arī līdzjutējiem Latvijā. Aināra Podziņa vārds komentārus neprasa (72 spēles KHL), savukārt baltkrievs Ivans Ribčiks atstājis pēdas Jelgavā, 73 spēlēs “Zemgales/LLU” rindās atzīmējoties ar 31 vārtiem un 23 piespēlēm.

Ukrainas populārākais sporta totalizators “Parimatch” uzskatīja “Donbass” par izšķirošās spēles favorīti, bet uz “Mogo” uzvaru tika piedāvāts samērā liels koeficients – 3,70. Trīsarpus minūtes pirms sirēnas rīdzinieki bija vadībā ar 2:1, taču minūti vēlāk arēna palīdzēja mājiniekiem, kad ripa pēc metiena atleca no stikla tieši uz nūjas Vadimam Mazuram, kurš no tuvās distances iemeta to Kazanova sargātajos vārtos – 2:2.

Hokeja klubs "Donbass", www.sportazinas.com

Hokeja klubs “Donbass” | Foto: HC “Donbass”

Bullīšu sērijā tika realizēts tika viens metiens, ko izdarīja “Donbass” uzbrucējs Aleksandrs Vasiļjevs. Pirms viņa ļoti tuvu vārtu guvumam bija “Mogo” hokejists Rūdolfs Maslovskis. Pēc viņa metiena ripa šķietami šķērsoja vārtu līniju, taču tiesnesis uzreiz parādīja, ka vārtu guvums netiks ieskaitīts. Demiters pierunāja arbitru noskatīties video atkārtojumu, bet lēmums nemainījās. Ukrainas hokeja sabiedrība varēja liksmot, bet Maslovskis atzina, ka tajā mačā hokeja Dievs nebija “Mogo” pusē.

Pēcspēles preses konferencē rīdzinieku galvenais treneris Igors Smirnovs kā neveiksmes iemeslu norādīja problēmas ar sastāvu. Pirms turnīra izkrita četri hokejisti, divi uzbrucēji komandēti uz Rīgas “Dinamo” (Rihards Marenis un Deivids Sarkanis), Kaspars Saulietis noslēdza karjeru, bet vēl viens hokejists devis uz Slovākiju. Ne visus izdevās aizvietot, jo dažus hokejistus pārpirka OHL debitante “Olimp”.

Taču “Mogo” problēmas nevienu īsti neinteresēja. “Donbass” jau sāk gatavoties trešai kārtai, kur grupa būs daudz nopietnāka. No 15. līdz 17. novembrim Polijas pilsētā Krakovā kopā ar “Donbass” par divām ceļazīmēm uz turnīra finālu cīnīsies Polijas vicečempione “Cracovia”, Baltkrievijas vicečempione Grodņas “Neman”, Kazahstānas labākā komanda “Beibarys” no Atirau. Šī grupa ir pavisam cits līmenis.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Taisons Fjūrijs
21/10/2021 18:19

Depresija, narkotikas un domas par pašnāvību – kā Fjūrijs īstenoja vienu no lielākajiem “kambekiem” sporta vēsturē

Britu boksa spīdeklis Taisons Fjūrijs ir pazīstams kā viens no mūsdienu labākajiem un slavenākajiem šī sporta veida pārstāvjiem. 2015. gadā viņš 27 gadu vecumā “supercīņā” pēc punktiem uzveica slaveno ukraini…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…