Korpisalo atgriežas – vai Merzļikins turpinās spīdēt uz NHL skatuves?

Jonass Korpisalo/Elvis Merzļikins, sportazinas.com
Jonass Korpisalo/Elvis Merzļikins | Foto: The Athletic/Examiner

Nacionālās hokeja līgas () komandas Kolumbusas “Blue Jackets” somu vārtsarga Jonasa Korpisalo prombūtnes laikā latviešu vārtsargs ir spējis kļūt par īstu zvaigzni, iemantot komandas un skatītāju uzticību un palīdzēt vienībai nostiprināties “play-off” zonā. Tomēr vai latviešu zvaigzne spīdēs uz NHL skatuves arī pēc Korpisalo atgriešanās Kolumbusas kluba ierindā?

“Blue Jackets” par Korpisalo traumu paziņoja 31.decembrī, kad viņam tika veikta ceļgala meniska operācija. Komanda atklāja, ka savainojums vārtsargam liegs spēlēt četras līdz sešas nedēļas.

Korpisalo guva ievainojumu, kad spēlē pret Čikāgas “Blackhawks” pa viņa sargātajiem vārtiem tika izdarīts metiens. “Blue Jackets” spēlē piedzīvoja zaudējumu ar rezultātu 3:2.

Paredzams, ka somu vārtsargs atgriezīsies laukumā aptuveni februāra vidū. “Viņš jau ceļo kopā ar komandu, tā ir laba zīme,” savā “Twitter” profilā februāra sākumā rakstīja “Blue Jackets” kluba apskatnieks Ārons Portslains.

Tomēr ko šī ziņa nozīmē visas Latvijas un Kolumbusas mīlulim Merzļikinam? Šādā situācijā potenciāli ir divi scenāriji.

1. Sadalīt spēles laiku starp vārtsargiem

Abi vārtsargi ir pierādījuši, ka var sākt spēli pamatsastāvā.

Lai arī Korpisalo ir stājies “Blue Jackets” vārtos arī iepriekš, šī sezona viņam ir pirmā Ziemeļamerikas spēcīgākās hokeja līgas kluba pirmā vārtsarga lomā. Somu talants pirms traumas paspēja aizvadīt 31 pilnu spēli, izcīnot 17 uzvaras un divas reizes atstājot sevis sargātos vārtus neskartus. Šosezon vārtsargam vidēji 2,49 ielaisti vārti spēlē un atvairīto metienu procents 91,3%. Pēdējās sešās spēlēs pirms iedzīvošanās savainojumā Jonass palīdzēja Kolumbusas klubam izcīnīt piecas uzvaras.

“Mēs visu sezonu ļoti paļāvāmies uz Korpisalo, tāpēc viņa trauma mums ir milzīgs trieciens. Rezerves vārtsargs Merzļikins vēl pat nav izcīnījis nevienu uzvaru, taču tagad viņam ir lieliska izdevība sevi pierādīt, “ neilgi pēc savainojuma ziņoja “Blue Jackets”.

Merzļikins kopš komandas biedra iedzīvošanās savainojumā NHL laukumā devies 15 spēlēs, izcīnot 12 uzvaras un piecas reizes atstājot savus vārtus neskartus. Tieši Elvja nesenais lieliskais sniegums “Blue Jackets” vārtos ir palīdzējis komandai nostiprināties “play-off” zonā. 2020. gada sākumā viņš ir acīmredzami viens no labākajiem vārtsargiem visā līgā ar 1,53 vidēji ielaistiem vārtiem un atvairīto metienu procentu 95%. Savukārt sezonā kopumā latvietis laukumā gājis 25 spēlēs, kurās viņš atvairījis 93% metienu un vidēji ielaidis 2,19 ripas.

Redzot abu vārtsargu sniegumu, viens no iespējamajiem scenārijiem varētu būt vienmērīgi sadalīt spēles laiku starp vārtsargiem, ļaujot tiem spēlēt ar pārtraukumiem. Šāda scenārija gadījumā vārtsargs, kurš spēlēs izslēgšanas spēlēs, ja komanda tajās iekļūs, būs mazāk noguris. Tāpat teorētiski tiek samazināta iespēja kādam gūt pārslodzes traumas.

Tomēr šāds risinājums šķiet maz ticams. Abu vārtsargu pārliecinošā spēle ir pierādījusi viņu gatavību komandas pirmā vārtsarga statusam un katrs vēlas tāds būt. Spēles laika sadalījums ierobežotu iespēju aizvadīt vairākas spēles pēc kārtas un izjust spēļu ritmu.

To apstiprina arī paša Elvja teiktais pēc 3. februāra spēles ar Montrālas “Canadiens”, kurā latvieša sargātajos vārtos tika raidītas trīs ripas, tomēr beigās gūta uzvaru ar rezultātu 4:3. “Pašam bija grūti iespēlēties, jo bija nedēļas pārtraukums,” savu sniegumu komentēja Merzļikins.

Tā kā abi vārtsargi ir pierādījuši, ka došanās laukumā starta sastāvā pozitīvi ietekmē viņu sniegumu, ilgstošs spēles laika sadalījums varētu tikai kaitēt.

2. Korpisalo atgriežas pirmā vārtsarga pozīcijā

Tomēr visticamākais scenārijs ir Korpisalo atgriešanās komandas pirmā vārtsarga lomā, kāda viņam bija pirms savainojuma. Jonass piedalītos vairumā spēļu, savukārt Merzļikins atgrieztos pie rezerves vārtsarga lomas, periodiski dodoties laukumā un konkurējot par vietu vārtos, kā arī, demonstrējot kvalitatīvu sniegumu.

“Es strādāju ar Korpisalo jau piekto gadu. Kad viņš pirmo reizi ieradās Ziemeļamerikā, viņš bija atlētiskāks, nekā Merzļikins,” Boba Makeligota veidotajā podkāstā “CBJ Radio” teica “Blue Jackets” vārtsargu treneris Menijs Legasijs.

“Viņam nebija spēles pieredzes pasaules čempionātos, kāda bija Elvim, tomēr viņš devās uz Amerikas hokeja līgu (AHL) un bija tur lielisks,” turpināja komandas vārtsargu treneris.

Korpisalo 2015./2016. gada sezonā palīdzēja Leikīrijas “Monsters” vienībai izcīnīt Kaldera kausu, kas tiek pasniegts katras AHL sezonas  čempionvienībai.  Somu vārtu vīrs izslēgšanas spēlēs laukumā devās deviņās spēlēs.

Legasijs uzskata, ka Korpisalo šosezon varētu uzvarēt Vezina trofeju, ja vien neiedzīvotos savainojumā. Šo prestižo apbalvojumu, kas tiek pasniegts katras NHL sezonas labākajam vārtsargam, pirms pārcelšanās uz Floridu divreiz izpelnījās bijušais “Blue Jackets” vārtsargs Sergejs Bobrovskis. “Brīdī, kad Korpisalo guva savainojumu, neviens nespēlēja tik labi, cik viņš,” uzskata vārtsargu treneris.

Līdzīgu viedokli pauž analītiķis, apskatnieks un “Blue Jackets” radio balss Bobs Makeligots, kurš uzskata, ka Korpislo pēc traumas atgriezīsies tāds pats, kāds bija pirms tās.

“Esmu pārliecināts, ka pēc Jonasa atgriešanās ierindā vārtsargu pozīcijā būs vēl lielāka stabilitāte. Viņam noteikti būs vislielākā ietekme uz komandas spēli,” uzskata apskatnieks. “Elvis ir paveicis satriecošu darbu un es domāju, ka viņš turpinās mūs priecēt, tomēr ir jāatceras, ka viņš joprojām ir NHL pirmgadnieks. Korpisalo prombūtnes laikā Elvis ir bijis lielisks, tomēr viņa spēlē noteikti sekos arī kritumi.”

Makeligots uzskata, ka jau drīz pēc atgriešanās Korpisalo būs atpakaļ iepriekšējā līmenī, tomēr līdz pilnīgai formas atgūšanai būs nepieciešams neliels laiks.

Savās pārdomās vārtsargu jautājumā podkāstā “The Inside Edge” dalījās arī “Fox Sports Ohio” diktors un bijušais “Blue Jackets” spēlētājs Džoijs Šellijs.

“Merzļikins vārtos demonstrē atzīstamu sniegumu, tomēr pirmais vārtsargs šajā komandā ir Korpisalo. Ikviens vēlas, lai Elvis būtu rokzvaigzne, viņš spēlē ļoti labi, bet lai par tādu kļūtu, ir jāizcīna Stenlija kauss,” uzskata Šellijs. “Tomēr līdz tas nav noticis, Elvis ir vienkārši interesants gadījums. Viņš spēlē ļoti labi un palīdz komandai izcīnīt uzvaras, tomēr ar to ir par maz, lai būtu par komandas pirmo numuru.”

“Iepriekš viņš bija rezerves vārtsargs un nevarēja tikt pie uzvaras, bet tagad, kad viņš ir izjutis spēles garšu, ir interesanti vērot viņa spēli,” turpināja bijušais “Blue Jackets” spēlētājs.

Pirms Korpisalo guva savainojumu, Merzļikins savā pirmajā NHL sezonā laukumā bija devies desmit spēlēs, no kurām astoņās bija starta sastāvā, bet divās nāca uz maiņu. Nevienā no desmit spēlēm uzvaru izcīnīt tā arī nebija izdevies. Brīdī, kad somu vārtsargs guva traumu un par komandas pirmo numuru kļuva tieši latvietis, Elvim bija vidēji 3,41 ielaistas ripas spēlē un atvairīto metienu procents 88,9%

“Ir acīmredzams, ka viņa reakcija tagad ir daudz labāka nekā tā bija sezonas sākumā,” Boba Makeligota podkāstā teica komandas vārtsargu treneris. “NHL metieni pa vārtiem tiek izdarīti ļoti ātri un izskatās, ka viņš ir iemācījies ieņemt pareizu pozīciju vārtos.”

“Ir patīkami redzēt, ka Merzļikins turpina smagi strādāt, nekad nenolaiž rokas, un tas viņam šobrīd atmaksājas,” sarunas turpinājumā piebilda Legasijs. “Tomēr Elvis joprojām mācās un viņam vēl ļoti tāls ceļš ejams.”

Bijušais “Blue Jackets” spēlētājs Šellijs ir priecīgs, ka komandai ir tāds vārtu vīrs kā Elvis, tomēr, viņaprāt, nav šaubu, ka Korpisalo ir elites līmeņa vārtsargs un pirmais šajā komandā. “Kad viņš atgriezīsies pēc savainojuma, Merzļikinam nāksies doties atpakaļ rezervē. Elvis spēlēs tad, kad viņa palīdzība komandai būs nepieciešama,” uzskata Šellijs.

Sliktākais šādā scenārijā, protams, būs Merzļikina ierobežotā loma, jo latviešu vārtsargs pēdējā laikā ir spēlējis ļoti labi. Lai arī, iespējams, var būt riskanti uzticēties vārtsargam, kurš vairāk nekā mēnesi nav spēlējis un atveseļojās pēc ceļgala operācijas. Ši opcija ļautu organizācijas pieredzējušākajam vārtsargam pilnveidot savu spēli, gatavojoties sezonas vissvarīgākajai daļai – izslēgšanas spēlēm.

Abu vārtsargu lomu komandā ietekmē arī līdzšinējā pieredze Ziemeļamerikas hokeja laukumos. NHL komandām ir svarīgi, lai spēlētājs augtu un progresētu viņu paspārnē. Jo ilgāk hokejists ir kluba sistēmā un demonstrē atzīstamu sniegumu, jo lielākas ir iespējas nostiprināties galvenajā komandā.

Merzļikins, lai arī tika izvēlēts ar 76. numuru 2014. gada NHL drafta trešajā kārtā, līdz pat debijai uz Ziemeļamerikas ledus pieredzi smēlās Šveices vienībā “Lugano”. Noslēdzot 2018./2019. gada sezonu Šveicē, Merzļikins uz atlikušo sezonas daļu pievienojās “Blue Jackets” komandai un parakstīja viena gada sākuma līmeņa līgumu. Šī sezona latvietim ir pirmā pasaules spēcīgākajā hokeja līgā.

Korpisalo “Blue Jackets” izvēlējās 2012. gada NHL drafta 3. kārtā ar kopējo 62. numuru. Kopš šī brīža jaunais somu vārtsargs progresēja tikai Ziemeļamerikā. Divus gadus pēc drafta Kolumbusas vienība parakstīja ar viņu trīs gadu sākuma līmeņa līgumu, savukārt 2016./2017. gada NHL sezonas otrajā pusē Jonass kļuva par “Blue Jackets” rezerves vārtsargu aiz Sergeja Bobrovska. Kad krievu vārtsargs pirms 2019./2020. gada sezonas pievienojās Floridas “Panthers” komandai, Korpisalo kļuva par “Blue Jackets” pirmo numuru. Piecās sezonās “Blue Jackets” rindās viņš ir devies laukumā 122 spēlēs, bet NHL komandas fārmklubā vārtus sargājis 42 reizes.

“Man ir žēl Korpisalo. Viņš vairākus gadus Kolumbusā pacietīgi gaidīja savas iespējas un ik gadu ir kļuvis arvien labāks,” pēc somu vārtsarga traumas sacīja komandas galvenais treneris Džons Tortorella.

Lai arī paredzams, ka pēc Korpisalo atlabšanas tieši viņam tiks dots lielāks spēles laiks, uztraukumam par Merzļikina spēlēšanu Ziemeļamerikas spēcīgākās hokeja līgas laukumos nav pamata. NHL komandām jau sen ir pagājuši laiki, kad bija iespējams visu sezonu balstīties tikai uz vienu vārtsargu. Mīka Kiprusofs un Martins Brodērs regulāri laukumā devās vairāk nekā 70 spēlēs sezonā. Tāpat 2016./2017. gadā 73 reizes regulārajā sezonā un vēl 13 reizes izslēgšanas spēlēs Edmontonas “Oilers” vārtus sargāja Kems Talbo, tomēr tas bija acīmredzams izņēmums.

Tagad ģenerālmenedžeri zina, ka viņiem ir vajadzīgs spēcīgs otrais numurs, lai komandai būtu iespēja stāties pretī traumām, kas var parādīties jebkurā laikā 82 spēļu garajā NHL regulārajā sezonā. Elvis ir pierādījis, ka viņš ir lielisks vārtsargs un spēs palīdzēt komandai, kad tas būs nepieciešams.

“Lai arī kurš no vārtsargiem sāktu spēli sākumsastāvā, pēc Korpisalo atgriešanās uz NHL ledus par vārtsargu pozīciju nenāksies uztraukties,” uzskata Makeligots. “Šajā laukuma pozīcijā būs īsts balanss. Komandai būs divi lieliski vārtsargi atlikušajam sezonas nogrieznim.”

“Iepriekšējās sezonās komandas pirmais vārtsargs bija Sergejs Bobrovskis. Kad viņš stājās vārtos, par viņa sniegumu nevienam neradās šaubas, tomēr, kad iespēja tika dota vienības otrajam vārtsargam, tādas pārliecības par uzvaru vairs nebija,” atklāj Kolumbusas kluba vārtsargu treneris. “Tomēr tagad ir savādāk. Komandai būs divi lieliski spēlējoši vārtsargi, kuri viens ar otru draudzīgi konkurēs par vietu komandas vārtos, tas ir lieliski.“

Lai arī pēc Korpisalo atveseļošanās Elvja loma Kolumbusas vienībā mazināsies, nav šaubu, ka viņa lieliskais sniegums būs kritiski svarīgs komandas tālākajā cīņā par noturēšanos “play-off” zonā. “Blue Jackets” ar 69 punktiem 56 spēlēs ieņem piekto vietu Austrumu konferencē, un latviešu vārtu vīram vēl ir 26 spēles, kurās tomēr pierādīt savu gatavību komandas pirmā numura lomai.

1
Tavs viedoklis

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Reihskanceleja Recent comment authors
  Subscribe  
jaunākie vecākie vērtētākais
Paziņot par
Reihskanceleja
Viesis
Reihskanceleja

Kas notiek? “Viņš ir labs, viņš ir ievedis mūs play-off zonā, viņš 5 speles nosargājis sausā”, bet AR TO NEPIETIEK, lai būtu pirmais??? Jamaina to stulbo klubu ar steigu!!!