“Kurbada” Igaunijas piedzīvojums – spēles tirdzniecības centrā, 51 gadu vecais pretinieku vārtsargs un godam izcīnīts sudrabs

26/04/2022 13:49
Nokopēts
HK Kurbads

“Kurbads” sezonu Igaunijā noslēdz ar otro vietu – vēl pirms pāris gadiem šāds virsraksts šķita nereāls. Mēdz teikt, ka dzīve ir labākais dramaturgs un mēs ne vienmēr varam paredzēt, kas notiks nākamajā dienā, mēnesī vai gadā. “Kurbada” dalība kaimiņvalsts čempionātā izvērtās par veiksmīgu eksperimentu, no kura visi (izņemot, varbūt, “Optibet” hokeja līgu), ir ieguvēji – gan klubs, gan Igaunijas hokeja līga.

“Kurbada” pienesums Latvijas hokejam nevar tikt apšaubīts. Tas nebija kārtējais Rīgas vai Pierīgas klubs, kuram izdevies piesaistīt nezināmo investoru naudu, paspēlēties Latvijā un pēc dažām sezonām pazust no vietējās hokeja kartes vai tikt pie jaunā nosaukuma un jauniem sponsoriem, lai pagarinātu savu jau tā mākslīgu eksistenci par vēl dažiem gadiem. “Kurbadam” tika uzbūvēta sava ledus halle, “Kurbadam” ir sava hokeja skola, un šīs komandas gaitas Latvijas čempionātā ir visai unikālas – katrā no septiņām sezonām spēlēts finālā, ja neskaita 2019./2020. gada sezonu, kad “play-off” netika izspēlēts Covid-19 izplatības dēļ.

Tā paša 2020. gada martā jau tā nestabila OHL piedzīvoja triecienu – “Kurbads” paziņoja par izstāšanos no turnīra. Organizācijas īpašniekam Andim Pikānam bija sakrājušas pretenzijas pret Latvijas hokeja federāciju (LHF), tāpat arī ekonomiskā situācija pasaulē ietekmēja Pikāna biznesu. “Pa šiem gadiem ir kļuvis skaidrs, ka mums ar LHF vadību ir dažāda izpratne par vērtībām,” kā vienu no aiziešanas iemesliem minēja uzņēmējs. Viņš gan nomierināja, ka hokeja skola turpinās savu eksistenci, turpinot nodrošināt iespēju apgūt hokeja prasmes aptuveni 100 bērniem un jauniešiem.

Par vēl lielāku pārsteigumu kļuva arī komandas nākamais solis – vasarā kļuva zināms, ka “Kurbadu” redzēsim starp Igaunijas čempionāta dalībniekiem. Agrāk esam piedzīvojuši laikus, kad Baltijas valstu klubi spēlējuši Latvijā – gan Lietuvas to laiku grands Elektrēnu “Energija”, gan arī sava eksperimentālā “Big Diamonds” no Tartu, kuru vadīja neviens cits kā Leonīds Beresņevs. Tiesa, šis klubs gan ātri tika likvidēts, savukārt Lietuvas klubs Latvijas Virslīgu nomainīja pret Baltkrievijas pēc spēka otro līgu. Bet lai Latvijas klubs spēlētu Igaunijā? Izskatījās pēc nonsensa.

“Sāku šaubīties, vai pirms astoņiem gadiem iestatītais mērķis arvien ir aktuāls. Kad tiku skaidrībā, viss sakārtojās,” pagājušā gada oktobrī intervijā “Sporta studijai” stāstīja Pikāns. “2013. gadā savas gaitas [virslīgā] sākām ar budžetu aptuveni 120 tūkstošu eiro apmērā. Ar katru gadu tas skaitlis palielinājās, sasniedzot 300-400 tūkstošus eiro. Beigās tu paskaties patiesībai acīs un saproti, ka vairs nevari to atļauties, jo cieš bizness un iespējas to attīstīt vairs nav tik lielas. Tu vairāk uzmanības velti hobijam, nevis biznesam, kas ir visai bīstami.”

Ar dalību Igaunijas čempionātā “Kurbads” ieguva papildus spēļu praksi jaunajiem spēlētājiem, un, atšķirībā no Jaunatnes attīstības hokeja līgas (JAHL) mačiem, kaimiņvalsts turnīrā hokejisti varēja rēķināties arī ar pieredzējušāku komandas biedru palīdzību – Tomu Hārtmani, Mārci Zembergu, Jāni Puriņu un dažiem citiem. Projekts šķita tik interesants Igaunijai, ka federācija apmaksāja saviem klubiem ceļa izdevumus uz Rīgu, pretī dalībnieku pulkā iegūstot profesionālu organizāciju un uzreiz paceļot turnīra līmeni.

Apvienojot JAHL un Igaunijas čempionātu, kopā sanāk 54 spēles, bet ja klāt pieliek vēl sešas “play-off” cīņas, tad tas skaitlis jau sasniedz 60, tāpat “Kurbadu” gaida izšķirošie mači JAHL turnīrā, respektīvi, komandas jaunajiem spēlētājiem šī sezona devusi iespēju iejusties Ziemeļamerikas junioru līgās spēlējošo hokejistu ādā, ar to vien atšķirību, ka Rumbulā bāzētā kluba spēlētājiem pretī stājušies ne tikai junioru, bet arī pieaugušo komandas, kas noteikti vērtējams ar plus zīmi. “Esmu pārliecināts, ka ieguvēji būs visi,” stāstīja Pikāns.

Starts sanāca neveiksmīgs – 2:5 pret “Panther”, kuras rindās spēlējuši ne tikai Igaunijas, bet arī Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas hokejisti. Turpinājums gan izrādījās krietni veiksmīgs – bieži vien spēlējot visai rezultatīvi, “Kurbads” 24 spēlēs guva 17 uzvaras, kas rīdziniekiem ļāva ierindoties otrajā vietā pamatturnīrā. Vienu brīdi komanda pat bija vadībā, beigās tomēr piekāpjoties Igaunijas grandam Tartu “Valk 494”. Līdzjutēju komandas arēnā bija visai daudz, kas parādīja, ka tiem interesē ne tikai OHL, kurā “play-off” turnīrā tribīnes bija pilnas.

“Teikšu atklāti – pirms sezonas šķita, ka būs vieglāk, bet pirmajos mačos bija redzams, ka vairākos klubos ir krievu hokejisti, kuri spēlē kombinacionālu un gudru hokeju. Piemēram, “Everest” ir viena no fiziski labāk sagatavotajām komandām čempionātā. Jaudīga komanda, kura spēj demonstrēt ātru hokeju,” decembrī dalību turnīrā komentēja komandas galvenais treneris Toms Bluks.

Ir klubi, kuros spēlētāji piebrauc tikai uz spēlēm, bet zinu komandas, kuras trenējas četreiz nedēļā. Arī mēs kopīgus treniņus esam aizvadījuši samērā maz, jo jaunie spēlē atsevišķi, bet pieredzējušie spēlētāji treniņus aizvada ar “Kurbads Old Boys”. Igaunijas čempionātā spēlē pieaugušie, un mūsu puiši šeit var augt. Jaunajiem šis ir pareizais solis, lai attīstītos,” norādīja speciālists, uzsverot, ka OHL līmenī šai komandai būtu nepieciešams lielāks skaits pieredzējušo hokejistu.

HK Kurbads

Foto: HK “Kurbads”

Igaunijas čempionātam ir sava specifika. Proti, sezonas lielāko daļu bija jāspēlē divi mači divās dienās. Visi klubi, izņemot “Valk 494”, atrodas valsts ziemeļos samērā netālu viens no otrā. Turnīrā ir daudz krievu leģionāru, kuri, kā minēja Bluks, nemaz netrenējas kopā ar klubiem un atbrauc tikai uz spēlēm – ne pārāk labs risinājums, jo jaunie sportisti aug ne tikai spēlējot, bet arī trenējoties kopā ar pieredzējušākiem un nobriedušākiem komandas biedriem. Kopā čempionātā ir daudz jauno, tajā pašā laikā Tartu kluba pieteikumā atradās 51 (!!!) gadu vecais vārtsargs Andrejs Buņins, kurš uguņoja arī vienā no Kontinentālā kausa spēlēm. “Vipers” kluba pieteikumā bija vairāki 15 gadīgie hokejisti – kontrasts ir visai liels.

Vēl viena visai īpatnēja lieta ir čempiones “Valk 494” arēna, kura atrodas vienā no Tartu tirdzniecības centriem, un tās ietilpība ir aptuveni 600 skatītāji. Pirms spēles hokeja līdzjutēji var pastaigāties pa daudziem veikaliem, un pēc tam atvilkt elpu hokeja spēlē. Šādā arēnā ir visai īpaša gaisotne, kura nav salīdzināma ar parasto ledus haļļu atmosfēru.

Otrā vieta pamatturnīrā garantēja rīdziniekiem dalību “play-off” turnīrā. Pusfinālā sērijā līdz divām uzvarām izdevās pieveikt “Everest” vienību, finālā gan nācās atzīt “Valk 494” pārākumu ar 0-3. “Kurbada” sniegumu finālā ietekmēja vairāki faktori – uz pirmajiem mačiem slimības dēļ nedevās vairāki pamatsastāva spēlētāji, savukārt divi hokejisti tika izsaukti uz U18 izlasi. Iespējams, Igaunijas zelts pirmajā sezonā izskatītos pārāk “pasakaini”. Svarīgi gan ir tas, ka šis eksperiments izrādījies veiksmīgs – hokejisti ieguva papildus spēļu praksi, līdzjutēju nāca uz spēlēm, savukārt komandas izcīnīto medaļu stendā tagad būs ne tikai OHL, bet arī Igaunijas sudrabs.

Pēdējā laikā arvien biežāk tiek dzirdētas sarunas par to, ka nākamajā sezonā “Kurbads” atkal varētu atgriezties Latvijas čempionātā. Arī Pikāns 2020. gadā nebija kategorisks, norādot, ka durvis netiek aizcirstas. “Tiklīdz tiks sakārtota Latvijas čempionāta platforma, “Kurbads” atgriezīsies,” tiesa, šeit gan nav skaidrs, kas šeit tiek domāts ar vārdu “sakārtota”. Lai kur nākamgad spēlēs “Kurbads”, Latvijas hokejs būs ieguvējs, jo, vai nu mēs OHL iegūsim vēl vienu spēcīgu komandu un “play-off” pretendentu skaits būs lielāks nekā vietu skaits izslēgšanas turnīrā, vai arī jaunie hokejisti turpinās iegūt starptautisku pieredzi kaimiņvalsts čempionātā un ar savu profesionālismu demonstrēt piemēru Igaunijas klubiem, kuri, to pārmantojot, varētu kļūt spēcīgāki un konkurētspējīgāki. Un tad kā nākamais solis varētu būt nosacīta Baltijas līga, bet par to gan citreiz. “Klubs turpinās sekot savai misijai un gatavoties nākamajai sezonai,” rakstīts “Kurbada” mājaslapā publicētajā ziņā. Sezona gan vēl nav noslēgusies, jo priekšā ir JAHL “play-off”.

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
5.5
3.9
1.63
2.8
3.4
2.4
2.8
4.12
2.38
2.85
3.6
2.3
2.6
3.4
2.6
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām