Kurš būs nākamais?

Latvijas basketbola izlase, Sportazinas.com
foto: basket.lv

Latvijas basketbola savienības (LBS) galvenie vīri sanāks kopā trešdien. Gadījums ārkārtas, arī sēdei piekarināta paaugstināta svarīguma birka. Kopā sanākšanas iemesls – valsts palikusi bez basketbola komandas galvenā stratēģa. Ainars Bagatskis astoņu gadu maratonam pielicis punktu. Trenera lēmumu atviegloja FIBA un ULEB nebeidzamais strīds, kas nacionālo komandu sacensībām, vismaz tuvākā nākotnē, var piešķīrt “second-hand” nozīmi.

Tiesa gan, nu FIBA nākusi klajā ar kompromisa piedāvājumu, izlases spēles pārbīdot par pāris dienām, lai ULEB būtu vieglāk izdarīt koriģējumus Eirolīgas sezonas kalendārā. Oficiālu atbildi ULEB organizācija vēl nav sniegusi. Bet noslēpumainības plīvurs, būs vai nebūs Eirolīgas spēlētājiem aizstāvēt savas valsts godu, nekur nav pazudis. Vismaz pagaidām.

LBS necentās pierunāt Bagatski palikt. Skaidrs, ka treneris savu ceļu ar izlasi ir nogājis. Sācis Everesta pakājē, bet finišējis Stambulā. Ar piektās vietas diplomu Eiropas čempionātā, ar vienu no Pasaules talantīgākajiem basketbolistiem Kristapu Porziņģi sastavā. Darbiņš padarīts. Bagatskis sev meklē darba iespējas Eiropā. Pagaidām gan nogaidošā režīmā, gaidot kāda “kolēģa” klupienu.

Jau Bagatska atvadu preses konferencē, kurā dalību ņēma arī LBS prezidents Valdis Voins, tika paziņots, ka nākamais galvenais treneris tiks meklēts Latvijā. Kategoriski noliegta ārzemnieka piesaiste. Tāpat, latviešu speciālisti, kas maizi pelna ārzemēs (Štālbergs, Mazurs), nevarēs apvienot darbu izlasē un klubā.

Bagatskis deva savu rekomendāciju un darīja to publiski – Arnis Vecvagars un Artūrs Visockis. Bagija asistenti Stambulā. Voins paziņoja, ka kandidatūra tiks vērtēta valdes sēdē, bet domājams, ka Bagija vārdos ieklausīsies un apdomās tos, neskatoties uz to, ka bijušais “Jūrmala/Fēnikss” galvenais treneris starp favorītiem uz vakanci nav.

Arnis Vecvagars (un Visockis-Rubenis?)

Arnis Vecvagars un Artūrs Visockis-Rubenis, Sportazinas.com

Ar Bagatska svētību Vecvagars nolikts uz letes. Saprotams, ka tikai apstākļu sakritības rezultātā tiks vērtēta viņa kandidatūra. Nevienam nav noslēpums, ka Vecvagars nebija Bagatska pirmā izvēle, kad vajadzēja izvēlēties palīgus. Bagatskis sev blakus redzēja jau pārbaudītos – Robertu Štelmaheru un Artūru Štālbergu, kuri gan šogad komandai nevarēja palīdzēt, jo darba devēji klubos šādu greznību nepieļāva.

Vecvagara trenera CV ir darbs ar jauniešu izlasēm un diviem LBL lejasgala klubiem, kas par augstiem mērķiem necīnījās – “Turība” un “Jūrmala”. Atsauksmes no spēlētājiem par treneri ir gana labas – prasīgs, profesionāls. Tomēr jāatzīst, ka šovasar Arnim bija pirmā darba pieredze ar augsta kalibra spēlētājiem. Tāpat viņa vārds nav ticis locīts Latvijas lielklubu vadīšanas sakarā. Reālistiski skatoties, Vecvagars kā treneris sevi vēl nav pierādījis.

Jā, iespējams viņam nav tikusi dota izdevība strādāt ar konkurētspējīgiem basketbolistiem LBL līmenī, bet ar Bagatska rekomendāciju varētu būt par maz, lai uzreiz kļūtu par izlases galveno treneri. Bagatskis Vecvagaru rekomendēja komplektā ar Visocki, skautinga speciālistu, kas akcijas mazliet ceļ. Iespējams, LBS vērtēs abu treneru tandēmu kā kopēju lielumu…

Roberts Štelmahers, Sportazinas.com

Līdzīgi kā ar Vecvagaru, arī kādreizējā izlases aizsarga situācija varēja izskatīties krietni savādāka. Ja Štelmahers nebūtu jau vasaras ievadā licis parakstu uz līguma ar BK “Ventspils”, tad domājāms, bez ārkārtas valdes sēdes, būtu kļuvis par Bagatska atstātā krēsla jauno īpašnieku.

Jau sakrāta ievērojama pieredzes bagāža gan Lietuvā, Ventspilī, Polijā. Rīdzinieku un ventspilnieku gadu gadiem ierastās cīņas par Latvijas basketbola zelta godalgām izjauca tieši Štelmahera vadītā “Valmiera”. Bijis gandrīz visu ceļu blakus Bagatskim, no pagrabstāva līdz Stambulas virsotnēm. Izlases vadīšana būtu loģisks solis Štelmahera karjerā.

Štelmahera tiešais darba devējs nav pārāk sajūsmināts par zaļās gaismas došanu, kas ļautu Robertam vadīt gan Kurzemes lielklubu, gan valsts izlasi. Temats par darbu apvienošanu Ventspilī ir slēgts. Kompromisu meklēšanā būtu jāiesaistās LBS vadībai un pašam trenerim. Komandas prezidenta Lemberga doma ir skaidra un saprotama. Vai LBS vispār skatīs Štelmahera kanidatūru? Tikai, ja tam svētību dos darba devējs, ar klusu solījumu, ka arvien vairāk ventspilnieki tiks iekļauti izlasē…

Kārlis Muižnieks, Sportazinas.com

Saliekot kopā visus mainīgos, vislabākajās pozīcijās sevi nostādījis ir cilvēks, kurš ar pieagušo izlasi jau strādājis iepriekš – Kārlis Muižnieks. Ja milzīgs uzticības kredīts netiek piešķirts Vecvagaram&Visockim, bet Štelmahers neatrod kopsaucēju ar LBS un darbadevējiem, tad par pārliecinoši labāko pieejamo brīvo latviešu speciālistu uzskatāms Muižnieks.

Pieredzes bagāža ir ievērojama, tāpat Muižnieks nav piesaistīts nevienam klubam, kas nozīmē, ka visu uzmanību varētu veltīt izlases vajadzībām un interesēm. Arī pats treneris darba piedāvājumu ar prieku pieņemtu. Saprotams, ka Muižnieks ir viens no tiem latviešu treneriem, kas ir spējīgs atrast darbu ārzemēs, tādēļ būtu jautājums par konkurētspējīgu atalgojumu.

Ko sagaidīt?

Izejot no Voina leksikas, varam pieļaut, ka Muižnieks nav pašos augstākajos plauktos, bet arī idejas vārdā upurēties nebūtu gatavs. LBS finansiālais menedžments sevi pierādījis kā visai apšaubāmas kvalitātes, kas savukārt liek domāt, ka lēmums tiks pieņemts pēc mērķis=investīcija attiecības pārspriešanas. Proti, ar minimāliem ieguldījumiem sasniegt mērķi, kas šajā gadījumā ir iekļūšana Pasaules kausā.

LBS jāvērtē, vai to var izdarīt Bagatska rekomendētais Vecvagars, kas tīri objektīvi ir lētākais no variantiem. Pieredzi Vecais smelsies darba laikā. Vai LBS gatava iesaistīties pārrunās ar Ventspili, lai nolīgtu Štelmaheru? Vieglākais un pamatojamākais ceļš ved uz Kārļa Muižnieka durvīm, bet kas notiks aiz LBS ārkārtas sēdes durvīm? Par to uzzināsim pavisam drīz.

Vai kāds nav palaists garām? Pie noteiktas apstākļu sakritības varētu tikt pacelts Uvja Helmaņa vai Jāņa Gailīša vārds. Arī Edgars Jaunups izteicās, ka, ja būtu piedāvājums, tad klubs skatītos, bet skaidrs, ka Gailīša kandidatūra šobrīd reāli netiek apsvērta. Tāpat komentāros parādās jaunā Mārtiņa Gulbja tēls, bet ņemot vērā, kā šobrīd sakritušas zvaigznes, domājams, ka tiks izvēlēts starp vienu no trim augstākminētajiem personāžiem.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par