Kurš ir Latvijas labākais hokeja vārtsargs?

Elvis Merzļikins, sportazinas.com

Lielākiem un mazākiem ekspertiem patīk teikt – labs vārtu vīrs, tā jau ir puse no uzvaras, varbūt pat vairāk. Latvijas hokeja zelta grāmatās allaž īpaša vieta bijusi tieši šīs pozīcijas pārstāvjiem. No mūsdienu vēstures spilgtākais piemērs ir Artūrs Irbe, kurš ne tikai lēca priekšā ripām, bet pildīja arī Latvijas hokeja sirdsapziņas un nacionālās identitātes vēstneša pienākumus.

Šķita, ka pēc Irbes aiziešanas paliks tukšums un sāksies drūmi laiki – ripām piebirs pilni mūsu vārti. Vai tas ir kāds mazohistisks spīts, bet Latvijas hokeja rezerves vienmēr pratušas rast jaunus kareivjus, kas gatavi gulties priekšā munīcijai. Un kādus vēl!

Personības, spītīgus, pašaizliedzīgus. Nāca Sergejs Naumovs. Par labu vārtsargu izveidojās kādreiz šķietami mūžīgi trešais Edgars Masaļskis. Visi nojauta, ka Edža nav mūžīgs, bet izlasi viņš atstāja, sakot, ka vārtu drošību atstāj labās rokās.

Aizkadrā bija izaugusi vesela plejāde – Elvis Merzļikins, Ivars Punnenovs, Kristers Gudļevskis… Vārtos vieta ir tikai viena. Šķiet, tik spēcīga konkurence par vienu no Latvijas hokeja galvenajiem posteņiem nav bijusi nekad agrāk.

Elvis Merzļikins, 23 gadi, “Lugano”, Šveice NLA

Elvis Merzļikins, sportazinas.com
2017. / AFP PHOTO /

Vērtīgākais aktīvs Latvijas hokeja vārtsargu saimē. To pierādīja arī aizvadītais pasaules čempionāts. Elvis skaļi sevi pieteica kā pirmais numurs. To darīja pēc labākajām tradīcijām, saņemot uzslavas un velkot paralēles ar izcilajiem Irbi un Masaļski. Arī uz mutes Elvis nebija kritis – paspēja izteikties par Krieviju un KHL, saceļot vētru sociālajos tīklos. Arī viņa priekšgājēji bija spējīgi nonākot no ledus, pasniegt žurnālistiem kādu pērli…

Vai viens čempionāts ir gana, lai Merzļikinam atvēlētu nākamās desmitgades pirmā solista vietu? To parādīs gaidāmais pavasaris. Elvis ir pārliecināts par sevi, spēlē stabili un zina, ka sapnis par NHL neizpaliks. Iespējams, tā vairs nebūs Kolumbusa, kas sākotnēji meta acis uz latvieša puisi, bet skaidrs, ka Merzļikins pāri okeānam nedosies pēc divvirzienu līguma. Tās vairs nebūs jauno talantu nometnes, atrādīšanas vai kaut kā pierādīšanas. Tas būs reāls līgums ar NHL klubu. Tuvojas brīdis, kad tiesības uz Elvi NHL pāries pie tā, kurš solīs visvairāk.

Pēc pasaules čempionāta rakstīju, ka 23 gadi priekš vārtsarga ir tikai sākums. Arī zelta medaļas PČ ieguvējs Henriks Ludkvists uz Ņujorkas “Rangers” neaizbrauca uzreiz, bet tikai pirms savas 25 dzimšanas dienas. Kolumbusā vai Ņujorkā, bet Elvis tur būs!

Sezonas statistika: 24 spēles, 2,65 vidēji ielaistas ripas, 92,2% atvairīti metieni

Jānis Kalniņš, 26 gadi, Rīgas “Dinamo”, KHL

Jānis Kalniņš, sportazinas.com
Foto: Dinamo Riga, R.Volonts

Pirms kāda laiciņa būtu grūti Jāni nosaukt par vienu no Latvijas labākajiem vārtsargiem, bet klusībā viņš, iespējams, ieņēmis vietu uzreiz aiz Lugano mītošā tautieša. Darbaspējīgs, nosvērts – tā viņu raksturo speci.

Rīgas komandas vārtos nokodis jau vairākus uzaicinātos viesspēlētājus – tas tomēr parāda kvalitāti. Jakubu Sedlačeku pērn, Džastinu Pītersu šogad. Savas iespējas pratis izmantot. Jāatceras, ka pa Kalniņa vārtiem metuši KHL smagsvari, bet “Dinamo” pozīcija turnīra tabulā nav Jānim ļāvusi uz spēli noraudzīties no malas. Vienas no vājāko komandu vārtsarga atvairīto metienu procents runā pats par sevi!

Kalniņš ieiet vārtsarga “labāko gadu” posmā un ir apņēmības pilns nonākt arī Latvijas izlases vārtos!

32 spēles, 7 uzvaras, 2,00 vidēji ielaistas ripas, 93,8% atvairītu metienu

Ivars Punnenovs, 23, Langnau “Tigers”, Šveice NLA

Foto: LHF

Vienmēr palicis Elvja Merzļikina ēnā, lai gan abi puikas Šveici devās iekarot vienā laikā. Ivara karjera Šveicē veidojusies kā pa kalniem, gadu gaitā mainot vairākus klubus. Kamēr Merzļikinam ir bijusi stabilāka attīstības programma, jo visas deviņas sezonas vārtsargs pavadījis “Lugano” sistēmā. Tāpat Ivars NLA debitēja sezonu vēlāk kā Merzļikins. Kāpēc Punnenovu salīdzinām ar Merzļikinu? Tāpēc, jo viņi ir vienaudži, abi kopā spēlējuši jauniešu izlasēs un arī pieaugušo valstsvienībā, abi izvēlējās vienu karjeras ceļu un abi pašlaik veido Latvijas stabilāko hokeja tandēmu.

Abi vārtsargi pašlaik ir izlases stabilākā vērtība, jo viņu pienesums pasaules čempionātā pavasarī ir un būs neatņemams. Pamatdarbs klubā noslēdzas pirms pasaules čempionāta, ja nav pievienojušies papildspēki no Ziemeļamerikas, tad Šveices duo ir panākumu stūrakmeņi. Pagājušajā pasaules čempionātā ar spēli pret Krievijas izlasi debiju Latvijas valstsvienībā piedzīvoja Ivars, kurš 54. spēles minūtēs ielaida piecus vārtus un atvairīja 27 pretinieku metienus. Tā bija likumsakarīga izvēle no treneru puses, dot iespēju Ivaram sevi pierādīt pret tik spēcīgu pretinieku, lai dotu atpūtu Merzļikinam pirms turnīra svarīgākās spēles. Punnenovs sevi pierādīja godam, ar vienu no spēles epizodēm, kļūstot par turnīra dienas top seivu. Ivars atvairīja trīs metienus no vārtu priekšas un noturēja ripu cimdā, neskatoties uz lielo burzmu vārtu priekšā.

Šveicē Ivaram pēdējās sezonās uzlabojas statistikas rādītāji. Šajā sezonā abi latvieši ieņem augstu vietu NLA vārtsargu topā. Piektajā vietā atrodas Punnenovs ar 29 mačos vidēji ielaistiem 2.46 vārtiem, kā arī 91.8% atvairītu metienu. Vietu zemāk ir jau iepriekš iztirzātais Merzļikins.

Punnenovs nav draftēts NHL, bet tā noteikti nav traģēdija. Vārtsargs visu savu karjeru var aizvadīt Šveicē, kur Ivars ir savējais ar vietējā spēlētāja licenzi. Līgums vārtsargam ar klubu ir vēl vienu sezonu, kādas būs latvieša vēlmes un mērķu piepildījums turpmākajā karjerā.

Kristers Gudļevskis, 25, Bridžportas “Sound Tigers”, AHL

Kristers Gudlevskis, sportazinas.com
Foto: AP

Akcijas pēdējo gadu laikā kritušās. Gudijs, kā jau latviešu vārtsargam pienākas, ir spītīgs kā velns. Reiz iekodies NHL pīrāgā, vēlas to nogaršot vēl. Sapnis par NHL nav izsapņots, bet vides maiņa, pārceļoties Ņujorkas tuvumā, straujus uzlabojumus nav devusi. Trešais vai pat ceturtais vārtu vīrs “Islanders” organizācijā. Ja visi diegi plīst, tad Kristers no Bridžportas var aizsteigties uz netālo Ņujorku, bet vai pēc sezonas tiks piedāvāts jauns līgums?

Sezonas otrajā pusē var notikt visādi brīnumi, bet AHL spēlē arvien jaunāki un jaunāki puiši, kamēr Gudļevskis ar saviem “25” jau pieskaitāms pie pieredzes bagātajiem. Hokeja tirgū ir nišas vārtu vīri – mūžīgi trešie, kas sēž uz NHL sliekšņa, lāpa robus, aizstāj savainotos, bet visam ir savs mērs, to pastāstīja arī “Dinamo” nevajadzīgais Džastins Pīters – ģimene jāuztur, bet mūžīgi NHL priekšnamā sēdēt būtu noziegums pret to.

Aizvadītajā vasarā Gudļevska vārds tika locīts Ufas “Salavat Julaev” sakarā, kur, kā runāja par viņu labu vārdu bija aizlicis bijušais kolēģis no Tampabejas – Andrejs Vasiļevskis. Arī Ģirts Ankipāns lolojis mazas cerības. Eiropas hokejā Gudijam vieta atrastos, bet ja radīsies vēl kāda iespēja okeāna tajā pusē, domājams, Kristers to centīsies izmantot. Jautājums vien – vai tas Latvijas labāko vārtsargu listē viņam dos kādas priekšrocības.

14 spēles, 2,90 vidēji ielaistas ripas, 89% atvairītu metienu

Matīss Kivlenieks, 21, Klīvlendas “Monsters”, AHL

foto: clevelandmonsters.com

Debijai NHL Kivlenieks, iespējams, pat ir tuvāk nekā cits Kolumbusai zināms latvietis Merzļikins. “Blue Jackets” pirms sezonas jauno talantu paņēma savā paspārnē – trīs gadu garantēts uzticības kredīts un attīstības iespējas NHL pagrabstāvā vai priekšnamā, proti, AHL – fārmklubu līgā. Jau divas reizes Matīss tehniski bijis izsaukts uz NHL, vairāk gan, lai spēles prakses iespējas AHL dotu somam Jonam Korpisalo, kurš ieņēmis otrā vārtsarga vietu aiz Sergeja Bobrovska muguras. Kolēģu traumu un snieguma svārstību gadījumā Kivlenieks var piedzīvot debiju jau šajā sezonā. Tas būtu liels avanss, bet Kolumbusā jaunajiem vārtsargiem vienmēr ir tikusi dota iespēja.

14 spēles, 3,02 vidēji ielaistas ripas, 88,5% atvairītu metienu

Pavasarī Bobam Hārtlijam var sāpēt galva – ierindā pirms pasaules čempionāta var būt visi minētie vārtu vīri, bet uz Dāniju līdzi varēs ņemt tikai trīs. Kurš būs pirmais numurs, kurš spēli skatīsies no malas? Cīņa par vietu vārtos solās būt spraiga. Par kvalitāti sūdzēties nevaram un izskatās, ka sūdzēties nevarēsim vēl ilgi!

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar