Kurš kuru? Latvija vs Krievija / pozīcijas šķersgriezumā

05/09/2017 00:12
Nokopēts

“Eurobasket 2017” pamazām uzņem apgriezienus un grupu turnīrs šķērsojis ekvatoru. Komandām aiz muguras jau ir trīs mači. Latvijas izlase turnīru iesāka ar zaudējumu Serbijai, bet turpinājumā droši (pēc demonstrētā snieguma ne rezultāta starpības) pieveiktas otrā ātruma komandas Beļģija un Lielbritānija.

Savukārt Krievija cīnījusies bez zaudējumiem, turnīra ievadā Aleksejam Švedam savā stilā nogalinot mājniekus turkus, realizējot izšķirošo tālmetienu spēles galotnē. Pēc tam ar komandas lielisku sniegumu aizsardzībā izdevās uzveikt arī Serbiju, bet pēdējā mačā pieveikti beļģi, tādējādi mazliet negaidīti Krievija izvirzījusies grupas pirmajā vietā. Pie tam, tas paveikts, jau paspējot satikties ar divām no trīs (nomināli) spēcīgākajām grupas komandām.

Jau pirms čempionāta bija skaidrs – spēles starp grupas vadošajām komandām būs ar augstu likmi un tāda būs arī šī spēle.

Piedāvājam subjektīvu spēlētāju salīdzinājumu uz “papīra”.

Saspēles vadītāji 9,3/8,5

Līdzīgi kā Latvijas izlasē, arī krieviem ir izteikts pirmais saspēles vadītājs. Tas ir Dmitrijs Hvostovs, kurš ikdienā spēlē Krasnodaras “Lokomotiv-Kuban” rindās. Jāņa nozīme gan komandā ir lielāka nekā Hvostovam, jo krievu sastāvā ir Eiropas dārgākais spēlētājs, par ko runāsim turpinājumā.

Hvostovs pirmajās trīs spēlēs laukumā pavadījis vidēji 30 minūtes, kur izcēlies ar septiņiem punktiem un trīs rezultatīvām piespēlēm. Viņu šajā pozīcijā lielākoties aizvieto Aleksejs Šveds, kura pamatpozīcija ir uzbrūkošais aizsargs un Mihails Kulagins, kurš laukumā devies vien epizodiski, bet Jevgēņijs Baburins Stambulas arēnas spēles gaisotni izjutis vien uz pāris minūtēm.

Strēlnieks pamazām ieskrienas. Pirmajā spēlē bija nemanāms, taču jau pret Beļģiju uzstādīja rezultatīvo piespēļu rekordu Latvijas valstvienībā, atdodot 13. Arī pret britiem Jāņa sniegums uzlabojās, beigās gūstot 13 punktus un pievienojot deviņas piespēles. Viņa spēle uzlabojas burtiski pa stundām. Neskatoties uz to, ka Jānis šobrīd “itkā” nav formā, trīs spēlēs viņam vidēji 8,7 piespēles partneriem. Tas nozīmē, ka ar saviem tiešajiem pienākumiem (organizēt spēli un apgādāt partnerus ar bumbu) Jānis tiek galā vairāk kā pārliecinoši.

Uzbrūkošie aizsargi 8,5/9,8

Šajā pozīcijā priekšroka ir Krievijai. Aleksejs Šveds (Maskavas apgabala “Khimki”), kurš vienlaikus ir arī dārgākais Eiropas basketbolists, komentārus neprasa. Viennozīmīgi viens no “Eurobasket 2017” meistarīgākajiem spēlētājiem. Pirmajā spēlē nogalināja Turciju ar savu tālmetienu, turpinot demonstrēt rezultatīvu un efektīvu sniegumu arī pārējās spēlēs. Šveda statistika šobrīd – vidēji spēlē gūti 21,3 punkti, atdotas 4,7 rezultatīvas piespēles, bet trīspunktu metieni realizēti ar 40% precizitāti. Piesedz viņu Vitālijs Fridzons (Maskavas CSKA), kurš laukumā pavada mazāk par 20 minūtēm un gūst vien piecus punktus, bet viņš vairāk pazīstams kā spēlētājs, kas var izdarīt lielu melnā darba apjomu un viņa kvalitāte neatspoguļojas tikai gūtajos punktos. Tāpat savu artavu dod Dmitrijs Kulagins (20min. un seši punkti).

Ar Švedu jāmēģina tikt galā būs Dairim Bertānam un Jānim Blūmam. Noteikti arī Jānis Timma varētu mēģināt ieskrējušos krievu apstādināt. Ja Bertāns šobrīd demonstrē solīdu sniegumu, tad Blūms vēl savu vietu laukumā meklē. Nav aizgājis metiens, bet zinot Blūmu, tas var nepatraucēt izšķirošajā brīdī realizēt kādu svarīgu metienu no distances. Nerealizējot tālmetienus, Blūms var būt noderīgs aizsardzībā, bet pret Krieviju būtu jāsāk mest iekšā.

Vieglie uzbrucēji 9/8,5

Jānis Timma pret Beļģiju parādīja, uz ko ir spējīgs – katram ar Porziņģi salādējot 27 punktus. Turnīrā caurmērā Timmam vidēji 14 punkti, septiņas atlēkošās bumbas un teju trīs piespēles. Arī Žanis Peiners redzams spēlējam šajā pozīcijā un pirmajās divās spēles sevi labi parādījis, sliktāk gāja trešajā, tāpēc spēle ar Krieviju būs iespēja reabilitēties.

Krieviem šajā pozīcijā ir Ņikita Kurbanovs (Maskavas CSKA) un Vladimirs Ivļevs (“Lokomotiv-Kuban”), kurš laukumā devies vien pēdējās divās spēlēs. Iespējams, ir kāds savainojums. Tāpat arī iepriekš piesauktais Fridzons noteiktās epizodēs redzams darbojoties šajā pozīcijā.

Spēka uzbrucēji 8,6/8,5  (ar nosacījumu, ka Dāvis vesels)

Šī pozīcija šobrīd raisa vislielākās bažas. Proti, visiem zināms, ka jau pirms čempionāta šī pozīcija tika aprunāta visvairāk, jo tas piederējās pie Bagatska-Bērza-Freimaņa epopejas, kura gan vairāk īpaši netiek reklamēta. Vien jāatzīmē, ka ceturtā numura pozīcija mums ir trausla.

Dāvis Bertāns jau izlaida maču pret Beļģiju savainojuma dēļ. Bagijs savu otro likmi izdarīja uz Rolandu Šmitu, bet Eirokausa uzlecošā zvaigzne šobrīd nav spējis parādīt sniegumu, kādu no viņa sagaida treneris. Savukārt Gražulis, kurš sākotnēji ņemts kā enerģijas spēlētājs, nu spiests aizvadīt arī daudz heavy minutes, kam viņš vēl īsti nav gatavs – bumba grozā nelido kā vajadzētu. Un tam visam klāt vēl trauslie Dāvja B pirksti… Dāvis intervijās ar žurnālistiem izsakās piesardzīgi, bet liekas, ka ar veselību viss būs kārtībā.

Krievijai šajā pozīcijā ir Andrejs Voronsēvičs (Maskavas CSKA), kurš šajā turnīrā caurmērā izcēlies (vien) ar četriem gūtajiem punktiem, sešām bumbām zem groziem un teju četrām rezultatīvajām piespēlēm. Divās no trim spēlēm laukumā pavadījis 30 minūtes, kas nozīmē, ka treneri viņam uzticas. Tie tikai gaida, kad uzbrucējs atvērsies, jo viņa uzbrukuma potenciāls mērāms lielākos mērogos nekā šobrīd redzamie četri punkti.

Vēl šajā pozīcijā krieviem ir Semjons Antonovs (Maskavas CSKA) un Andrejs Zubkovs (Maskavas apgabala “Khimki”), kuri abi laukumā pavada padsmit minūtes, mainot pozīcijas. Vidējā spēlētāju kvalitāte šajā pozīcijā krieviem vērtējama augstāk, jo viņu rezervisti ir gan pieredzējušāki, gan demonstrē stabilāku sniegumu (bet ne spožu).

Centri 9,5/8,8

Šajā čempionātā mūsu galvenais spēks individuāli, protams, ir KP6. Turnīru Kristaps iesācis labi – 24,3 punkti un izcīnītas gandrīz sešas bumbas zem groziem. Prasītos vairāk bumbu. Bet arī aizvadītajās spēlēs Porziņģis atstājis iespaidu, ka uz 100% to, uz ko viņš ir spējīgs, vēl neesam redzējuši. Arī ar šo sniegumu ir redzama vieta progresam. Kristaps savu vārdu vēl teiks. Ļoti iespējams, jau spēlē pret Krieviju, jo viss tikai tagad ir sācies pa īstam. Šis ir viņa brīdis!

To izbojāt viņam centīsies Timofejs Mozgovs, kas ir stabila, bet viduvēja, vērtība NBA. Aizvadītajā sezonā Mozgovs gan beigās netika pat “Lakers” pieteikumā uz spēlēm… Bet mums ir jāskatās uz demonstrēto sniegumu Stambulā. Viss ir šeit un tagad. Šobrīd Mozgovs gūst 14,3 punktus un izcīna septiņas bumbas zem groziem. Ļoti iespējams, ka ar Porziņģi viņš cīnīsies vien epizodiski, bet arī viens otru nesedzot, šie spēlētāji nosaka toni komandas sniegumam.

Par treneriem atsevišķus komentārus šoreiz nepiedāvājam. Skaidrs, ka abu komandu galvenie treneri kaut kādu zīmējumu savās galvās zīmējuši jau no treniņnometņu pirmajām dienām. Protams, nianses mainās mainoties pretiniekam, taču šobrīd abi treneri ir līdzīgās izejas pozīcijās. Proti, abiem ir spēlētāji, uz kuriem tiek izdarīta likme, mēģinot ielikt pareizos puzles gabaliņus atlikušajā brīvajā spēles laikā. Ja sākotnēji Bagatskis par džokeru, pēc ierastajiem līderiem, visticamāk, vēlējies izmantot Šmitu, tad tagad par to ir nopietni jāpārdomā. Šī solās būs smaga spēle, jo Krievijas izlase demonstrē ļoti kvalitatīvu sniegumu savā laukumā galā, kamēr mūsējiem visās iepriekšējās trīs spēlēs uznākuši brīži, kad tomēr zaudējam koncentrēšanos un mūs par to soda.

Bagatskis paniku neceļ, ir nosvērts un tas noteikti dod pareizos impulsus arī komandai. Šī spēle būs nopietns atskaites punkts tam, ko mēs varam izdarīt tieši šobrīd.

Kopā 44,9/44,1

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām