Latviešu basketbolisti un viņu debijas spēles NBA

08/04/2020 17:39

Pirms pieciem gadiem mēs varējām lepoties ar to, ka Latvijai ir bijuši divi spēlētāji Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA), taču tobrīd reti kurš varēja iedomāties, ka 2020. gadā šis skaitlis izaugs līdz septiņiem.

Visu laiku pirmais mūsējais NBA bija Gundars Vētra, kurš debitēja 1992. gadā, bet tad kādu laiku dominēja Andris Biedriņš (2004.-2013.) 2014./15. gada sezona bija pirmā pēc ilgāka pārtraukuma, kad neviens latvietis NBA nespēlēja. Pēc šīs sezonas sākās nozīmīgs uzplaukums, jo Latvijas basketbolisti vēl neredzētos tempos papildināja planētas spēcīgākās līgas komandu sastāvus.

Jāatzīmē, ka no šobrīd aktīvajiem spēlētājiem vēl draftēts ir Jānis Timma (60. numurs 2013. gadā), bet vēl viens latviešu basketbola spīdeklis Jānis Strēlnieks palika neizraudzīts 2011. gada jauno talantu ceremonijā.

Skaidrs, ka viņi abi varētu mierīgi spēlēt NBA, kur pildītu rezervistu funkcijas limitētā spēles laikā, bet no tā ir maza jēga, ja ir iespējas spēlēt daudz nozīmīgas lomas Eiropas TOP klubos un saņemt ne mazāku algu kā NBA. Medijos izskanēja informācija, ka Strēlnieks pat esot atteicis piedāvājumam no NBA.

Gundars Vētra – 6.11.1992

Vētra kā Minesotas “Timberwolves” spēlētājs NBA debitēja 25 gadu vecumā spēlē pret Bostonas “Celtics” (92:113). Viņš nospēlēja tikai vienu minūti un ar ievērības cienīgām darbībām neizcēlās – viena rezultatīva piespēle, viena atlēkusī bumba zem sava groza un viena kļūda. Vētra NBA nospēlēja tikai 13 mačus un pie nozīmīga spēles laika pirmo reizi tika vien savā septītajā mačā šajā līgā – septiņi punkti 11 minūtēs. Viņa punktu rekords NBA ir 17. Vētras karjera NBA bija ļoti īsa, taču viņš uz mūžiem paliks pirmais, kurš Latvijas vārdu ienesa pasaules spēcīgākajā līgā. Zemāk video redzama Vētras 10. spēle NBA pret Atlantas “Hawks”.

Andris Biedriņš – 5.11.2004

Biedriņš NBA debitēja 18 gadu vecumā Godensteitas “Warriors” sastāvā spēlē pret Jūtas “Jazz” (80:102). Toreiz Andrim pretī stājās tādi vīri kā Andrejs Kiriļenko, Radža Bels, Karloss Būzers un citi, bet latvietis sešu minūšu un 58 sekunžu laikā guva vienu punktu, realizējot vienu no diviem soda metieniem, kā arī savāca vienu atlēkušo bumbu aizsardzībā un tika pie vienas piezīmes. Karjeras pirmajos mačos Biedriņš spēlēja maz vai nespēlēja vispār, taču lielāku uzticību latvietis ieguva 2005. gada martā, kad viņš lēnām kļuva par stabilu “Warriors” sastāva vērtību.

Kristaps Porziņģis – 28.10.2015

Porziņģis aizvadīja spožu NBA debiju. 20 gadus vecais latvietis 2015. gadā kaldināja Ņujorkas “Knicks” uzvaru ar 122:97 pret Milvoki “Bucks”. Kristaps spēlēja 24 minūtes un 15 sekundes, kuru laikā guva 16 punktus. Viņš iemeta divus no deviņiem divpunktu metieniem, vienu no diviem trīspunktu metieniem un deviņus no 12 soda metieniem, kā arī sakrāja piecas atlēkušās bumbas, atdeva vienu rezultatīvu piespēli, pārtvēra vienu bumbu, uzlika vienu bloku, pieļāva divas kļūdas un izpelnījās trīs piezīmes. Porziņģim nekad savas NBA karjeras laikā nav vajadzējis “ieskrieties”. Viņš NBA ieradās jau pilnīgi gatavs šim līmenim un ir stabils šīs līgas spēlētājs arī līdz šim brīdim.

Dāvis Bertāns – 25.10.2016

Pēc divām smagām ceļgalu traumām Bertāns 23 gadu vecumā Sanantonio “Spurs” komandā un NBA beidzot debitēja 2016. gadā. Gregs Popovičs gan viņam lielu spēles laiku pirmajā mačā nedeva. Bertāns trīs minūtēs un 41 sekundē iemeta 100% visus metienus (vienu divpunktu un vienu trīspunktu) un guva piecus punktus uzvarētā mačā 129:100 pret Goldensteitas “Warriors”. Dāvim šajā spēlē arī viena atlēkusī bumba aizsardzībā. Kā zināms, Dāvis laika gaitā kļuva par NBA vienu no labākajiem trīspunktu metējiem.

Rodions Kurucs – 17.10.2018

Tobrīd 20 gadus vecajam Kurucam debijas mačā Bruklinas “Nets” bija iespēja izbaudīt lielāku spēles laiku nekā teju visiem viņa tautiešiem debijas mačos. Kurucs spēlē pret Detroitas “Pistons” (100:103) laukumā pabija 10 minūtes un 37 sekundes, kuru laikā guva trīs punktus, iemetot vienu no diviem tālmetieniem. Latvietis tika arī pie vienas atlēkušās bumbas aizsardzībā, atdeva vienu piespēli, pieļāva vienu kļūdu un nopelnīja trīs piezīmes. Pēc kvalitatīvas debijas sezonas Kuruca loma komandā šobrīd ir mazinājusies.

Dairis Bertāns – 10.03.2019

Vecākajam no brāļiem Bertāniem NBA karjera, līdzīgi kā Vētram, bija ļoti īsa. Dairis NBA bija uz 12 spēlēm, bet debijas mačā 29 gadu vecumā Ņūorleānas “Pelicans” sastāvā spēlēja sešas minūtes un 26 sekundes pret Atlantas “Hawks” (116:128), punktus negūstot. Dairis spēles laikā aizmeta garām vienīgo divpunktu metienu, atdeva vienu rezultatīvu piespēli, kā arī izpelnījās vienu piezīmi. Viņš ir gados vecākais NBA debitants no Latvijas, kurš īsu brīdi tika pie iespējas uzspēlēt vienā komandā ar līgas superzvaigzni Entoniju Deivisu.

Anžejs Pasečņiks – 18.12.2019

Pasečņiks ir līdz šim pēdējais latviešu debitants NBA. Viņš 23 gadu vecumā Vašingtonas “Wizards” sastāvā debiju piedzīvoja pērnā gada decembrī pret Čikāgas “Bulls” (109:110). Pasečņikam pirmajā spēlē bija liels spēles laiks jeb 27 minūtes un 33 sekundes, kuru laikā latvietis guva deviņus punktus, iemetot trīs no septiņiem divpunktu metieniem un trīs no četriem soda metieniem. Viņam šajā mačā arī astoņas atlēkušās bumbas, no kurām četras bija uzbrukumā, viena rezultatīva piespēle, divas kļūdas un trīs piezīmes. Porziņģim un Pasečņikam izdevās spožākās NBA debijas starp visiem citiem latviešu basketbolistiem.