Latvietis Kurucs – jaunā “Nets” nākotnes cerība?

Rodions Kurucs, sportazinas.com
Rodions Kurucs | Foto: NBA.com/Nets

Par pasaules basketbola Meku dēvētajā Ņujorkā pirms šīs Nacionālās basketbola asociācijas () sezonas pamats cerībām un entuziasmam, iespējams, bija tikai retajam – “Knicks” bez savainotā Kristapa Porziņģa šī sezona jau bija “norakstāma” pirms tās sākuma, kamēr Manhetenas tilta otrā pusē esošajā Bruklinā starp daudzajiem “B” un “C” līmeņa spēlētājiem šosezon Latvijā klusībā tika cerēts, ka pie savām desmit minūtēm laukumā pārmaiņus kādā spēlē tiks arī .

Tomēr latviešu uzbrucējs ne tikai jau ieguvis savu NBA iesauku “Rodijs”, bet arī devis iemeslu “Nets” ar Kurucu saistīt savus nākotnes plānus. Šāds apgalvojums pirms dažām nedēļām būtu licis nedaudz pasmīkņāt, jo vēl novembra beigās Rodions biežāk bija Bruklinas fārmkluba Longailendā rīcībā. “Nets” vadības un treneru korpusa solis šķita arī attaisnojams – ļausim 20 gadus jaunajam “rukījam” izspēlēties un iegūt spēļu praksi, lai vajadzības gadījumā izsauktu “uz augšu” pie galvenās komandas.

“Nets” vajadzība pēc latvieša radās, un Kurucs to ir attaisnojis ar uzviju. Rodions novembri noslēdza ar septiņām pēc kārtas izlaistām spēlēm, turpretī decembrī uzbrucējs piedalījies desmit no aizvadītajiem 11 mačiem. Un ne tikai piedalījies – viens pēc otra laboti vairāki NBA karjeras statistikas rekordi, saņemtas uzslavas no treneriem un “Nets” faniem sociālajos tīklos, kā arī ne mazāk svarīgi – Bruklinas vienība pamanījās izcīnīt septiņus panākumus pēc kārtas un atjaunojusi izredzes pacīnīties par vietu “play-off”, kur “Nets” nav bijusi kopš 2015. gada.

Rodions Kurucs, sportazinas.com
Rodions Kurucs
Foto: Brooklyn Nets

Savu lielisko gada nogali Kurucs noslēdza ar došanos starta pieciniekā piektajā mačā pēc kārtas un gūtiem 24 punktiem 34 minūtēs (abi karjeras rekordi) zaudējumā līdzīgā cīņā mājās pret Indiānas “Pacers”. Latvieša uzticības kredīta pieaugumu pēc spēlēm vairākkārt izcēlis arī “Nets” galvenais treneris Kenijs Atkinsons, kurš slavējis Kurucu par viņa bezbailību un enerģijas līmeni, kas viņam nedod lielas izvēles iespējas – Rodions ir pelnījis atrasties laukumā.

“Ir grūti noņemt viņu no laukuma. Tāds nebija plāns: likt viņam spēlēt 34 minūtes, bet Rodions to nopelnīja. Viņš savu laiku laukumā nopelna. Tas ir patīkams pārsteigums, ņemot vērā, ka viņam ir 20 gadi,” pēc aktuālās spēles ar “Pacers” atzina Atkinsons.

Protams, var spriest un spekulēt, kāda būtu Kuruca loma “Nets” sastāvā, ja ierindā būtu vairāki citi komandas spēlētāji. Jau novembra ievadā Bruklinas klubs uz vairākiem mēnešiem zaudēja vienības jauno zvaigzni Kerisu Lavertu, ceļgala savainojumā šobrīd iedzīvojies ir Alens Krabs, saraustītas sezonas pagaidām bijušas arī Rondejam Holisam-Džefersonam un Demarijam Kerolam. Tomēr pat ar šiem vīriem ierindā ir pamats uzskatīt, ka Kurucs pie savām iespējam tiks. Jā, vieta starta pieciniekā arī sezonas turpinājumā, visticamāk, nesaglabāsies, tomēr arī vērtīga rezervista loma nebūtu peļama.

“Šīs ir bijušas tikai dažas spēles, taču mana iepriekšējā pieredze liek man ticēt, ka viņš turpinās tikt pie savām minūtēm arī visas sezonas garumā,” piebilda Atkinsons.

Rodions Kurucs, sportazinas.com
Foto: NBA.com

Jāņem arī vērā, kur Rodions bija vēl pirms gada, jo pie nozīmīgām minūtēm Spānijas ACB līgas klubā “Barcelona” cēsinieks tā arī netika. Kurucs NBA draftam bija pieteicies jau 2017. gadā, un viņa vārds regulāri figurēja starp potenciālajām pirmās kārtas izvēlēm, tomēr uzbrucējs galu galā atteica savu kandidatūru ar skatu nākotnē. Sak, gada laikā progresēšu vēl vairāk, lai jau varētu cerēt uz vietu drafta “Top 20”. Sekojošā sezona katalāņu vienībā noteikti ierakstāma ar mīnusa zīmi – nesaskaņas aizkulisēs ar “Barca” vadību, nosūtīšana uz fārmklubu un kopumā pa sezonu ACB čempionātā nospēlētas tikai 43 minūtes… Saprotams, ka Kuruca akcijas pēc nesekmīgās sezonas Spānijā kritās, un par draftēšanu pirmajā kārtā un tikšanas pie garantēta līguma varēja aizmirst.

Iespēju Kurucam deva “Nets”, kas viņu izvēlējās ar 40. numuru. Ja sākotnēji nonākšana Bruklinas paspārnē netika uztverta ar lielu sajūsmu (drīzāk nopūtu – “labi, ka vismaz draftēja”), sekmīgais starts NBA karjerai licis aizdomāties – ko tieši Kurucā redzēja “Nets” treneri un vadība, kas bija paslīdējis garām visiem citiem? Ne jau vidēji mačā gūtos desmit punktus Spānijas otrajā līgā… Pirmie signāli par “Nets” mērķtiecību par katru cenu (burtiski) iegūt Rodionu nāca neilgi pēc drafta, kad Bruklinas vienība par aptuveni 750 tūkstošiem dolāru izpirka Kuruca līgumu no Barselonas, drīz vien pēc tam arī noslēdzot ar latvieti ilgtermiņa vienošanos.

Četri gadi un septiņi miljoni dolāri – par šādu kontraktu drafta otrajā kārtā izvēlēti spēlētāji var tikai sapņot, taču tieši šādu līgumu latvietim iedeva “Nets” ģenerālmenedžeris Šons Markss. Jaunzēlandietis NBA karjeras laikā ne tikai uzspēlējis Sanantonio “Spurs”, bet arī vēlāk strādājis plecu pie pleca ar Gregu Popoviču. Muļķi Sanantonio nestrādā, tātad – izskolots kārtīgi! Varbūt tieši Teksasā uzkrātā pieredze un iegūtās basketbola gudrības deva augsni Marksa solim pie pirmās iespējas atbrīvot Barselonā “iesprūdušo” latvieti? Varbūt pāri tiltam Manhetenā uzspīdējusī Porziņģa zvaigzne iedrošināja investēt pašiem savā latvietī?

Rodions Kurucs, sportazinas.com
Rodions Kurucs
Foto: NBA.com/Nets

Ja salīdzinām Kuruca un Kristapa iespēto debijas sezonās NBA, skaidrs, ka liepājnieks bez liekas minstināšanās iekaroja “Knicks” publikas sirdis. Savādāk nemaz nevarēja būt, jo Porziņģis līgā ienāca ar pavisam cita līmeņa ambīcijām, un prasīgā “Madison Square Garden” publika neveiksmju gadījumā nekautrēsies izrādīt savu neapmierinātību (atcerēsimies kaut vai pašu 2015. gada draftu). Tikmēr Rodions pēc marinēšanās Barselonā šobrīd gluži vienkārši ir priecīgs par iespēju atkal spēlēt basketbolu.

“Pēdējās spēles bijušas lieliskas. Esmu gatavs katrai spēlei. Nezinu pat, ko lai saka: patiesi izbaudu basketbolu. Beidzot, pēc trīs gadiem, kuros gandrīz nespēlēju, atkal tiešām izbaudu basketbolu – esmu priecīgs!”

Ņemot vērā Rodiona straujo un pēkšņo lēcienu NBA apcirkņos, vērts ieskatīties, kā latvietim klājies uz pārējo debitantu fona. Protams, Lukas Dončiča un Deandrē Ejtona virzienā šobrīd skatīties būtu nesaprātīgi, tomēr, šādā garā turpinot, Kurucam ir pamats sevi likt vienā plauktiņā kopā ar vairākām drafta loterijas (līdz 14. numuram) izvēlēm. Tas tiek atzīmēts arī NBA.com veidotajā iknedēļas “Rookie Ladder” apkopojumā, svaigākajā vērtējumā ierindojot Kurucu kopā ar vēl četriem “rukījiem” tieši aiz labāko piecinieka.

“Ar 40. numuru draftētais latvietis neizceļas ar iespaidīgiem statistikas rādītajiem, taču būtu grēks neizcelt viņa ieguldījumu komandas uzvaru sērijā. 20 gadīgā uzbrucēja spēles laiks pieaudzis, kamēr Alans Krabs dziedē ceļgala savainojumu, taču galvenais treneris Atkinsons atzinis, ka arī turpmāk plāno uzticēties savam “bezbailīgajam”  debitantam,” vēl pirms 24 punktu gūšanas mačā pret “Pacers” teikts NBA.com veidotajā ziņojumā.

Jāatzīmē, ka kopā ar Kurucu starp pieciem, kam pietrūka pavisam maz, lai iekļūtu nedēļas piecu labāko debitantu vidū, bija arī draftā ļoti augstu izvēlētie Trejs Jangs (piektais numurs) un Džerens Džeksons juniors (ceturtais)…

Arī Bruklinas komandai pietuvinātā mājaslapa “Nets Daily”, raugoties nākotnē, jau iekļāvusi Rodionu starp “Nets” kluba kodola spēlētājiem līdzās D’Andželo Raselam, Spenseram Dinvidijam, Kerisam Levertam un Džeretam Alenam. Pieminēšanas vērts arī tas, ka garantēti līgumi uz nākamo sezonu šobrīd ir tikai šiem pieminētajiem vīriem, kā arī Džo Herisam un augstāk par Rodionu draftētajam bosnietim Džananam Musam, kurš pagaidām biežāk mocījies ar savainojumiem nekā ticis laukumā “Nets” sastāvā (septiņas spēles, vidēji 3,7 minūtes).

Lai arī kā turpināsies Kuruca pirmā sezona NBA, viens jau šobrīd ir skaidrs – latvietis pasaules spēcīgākajā līgā nav tāpat vien iemaldījies un pelnīti tiek pie minūtēm laukumā. Ar viņu “Nets” klubā rēķinās gan vadība un treneri, gan arī komandas biedri, kuri dod Rodionam papildus pārliecību par viņa spējām. Bruklinas vienība jau vairākus gadus ir pārbūves procesā, meklējot pamatus, ap ko veidot komandas nākotnes modeli. Pagaidām redzētais liecina, ka būtiska loma “Nets” turpmākajos komandas panākumos būs arī 20 gadīgajam latvietim.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par