Latvija lieliskā atmosfērā pēdējā ceturtdaļā tomēr atzīst Krievijas basketbolistu pārākumu

25/06/2018 21:31
Latvijas basketbola izlase, Dairis Bertāns, Sportazinas.com

Gatavojoties FIBA Pasaules kausa atlases turnīra pirmās kārtas izšķirošajām spēlēm, pārbaudes maču 7500 skatītāju priekšā aizvadījusi Latvijas valstsvienība, kas ar rezultātu 71:79 nervozā cīņā piekāpās Krievijai.

Rezultatīvākais mūsējo rindās ar 22 punktiem bija Jānis Strēlnieks, bet pa deviņiem punktiem guva Mārtiņš Meiers un Dāvis Bertāns. Izšķirošā izrādījās ceturtā ceturtdaļa, kurā mūsējie piekāpās ar 13 punktu starpību, kaut mača gaitā izdevās atspēlēties no 15 punktu deficīta.

Latvijas valstsvienība maču pret krieviem aizvadīja teju labākajā iespējamajā virknējumā. Komandai palīdzēt nevarēja vien ceļgala krustenisko saišu plīsumu dziedējošais Kristaps Porziņģis, kā arī Jānis Timma, kuram ģimenes pieaugums.

Starta sastāvi

Latvija: Strēlnieks, Dā. Bertāns, Dair. Bertāns, Ate, Meiers
Krievija: Hvostovs, Kurbanovs, Antonovs, Mozgovs, Karasjovs

Mačs iesākās ļoti rezultatīvi, abām komandām par metienu izpildīšanu izšķiroties jau uzbrukumu pirmajās sekundēs. Latvijai gan piekliboja metienu realizācija, spēles sākumā salīdzinoši brīvus raidījumus nerealizējot Mārtiņam Meieram un Jānim Strēlniekam. Tikmēr krievi mērķtiecīgi meklēja iespējas ar bumbu apgādāt savu vienīgo NBA pārstāvi Timofeju Mozgovu. Par labu nenāca arī mūsējo kļūdas, kas ļāva viesiem ceturtajā minūtē jau iekrāt itin solīdu pārsvaru (14:4).

Krievija turpināja savu izrāvienu, kas perioda vidū jau sasniedza 14 bezatbildes punktus (4:19). Vājā metienu precizitāte nebija pametusi Arņa Vecvagara padotos arī ceturtdaļas otrajā daļā (visā periodā metieni no spēles 4/17), tomēr sāncenšiem vēl vairāk atrauties neļāva mājinieku aktivitāte cīņā par atlēkušajām bumbām uzbrukumā. Tuvojoties ceturkšņa izskaņai, Latvija sāka darboties arvien agresīvāk un nopelnīja vairākas iespējas stāties uz soda metienu līnijas (sodiņi 12/13). Tas nesa augļus, jo no Krievijas lielā handikapa bija palikuši vairs tikai seši punkti (17:23). Rezultatīvu pirmo ceturtdaļu savā labā tomēr noslēdza ciemiņi – 28:21.

Otro ceturtdaļu ar precīzu trejaci atklāja Dāvis Bertāns (24:28). Mūsējie beidzot bija ieguvuši pārliecību par saviem metieniem, un pēc Strēlnieka precīzā pustālā starpība vairs tika mīnus divi (30:32). Nogriežņa turpinājumā ar sekmīgām darbībām pie sāncenšu groza izcēlās gan Bertāns jaunākais, gan arī Meiers, bet krievi spītīgi nebija gatavi atdot vadības grožus. Trīs minūtes pirms puslaika pārtraukuma savu otro 2+1 gājienu šajā mačā realizēja Strēlnieks (37:39).

Pireju “Olympiacos” aizsargs bija sevišķi “karsts” (11 punkti periodā), drīz vien ar precīzu tālmetienu samazinot starpību līdz minimumam (40:41). Puslaika galotnē neiztika bez asumiem – kaut ko laukumā nespēja sadalīt Semjons Antonovs un Rolands Šmits. CSKA centrs Antonovs otrā laukuma galā valmierieša nervu nenoturību pārvērtā vieglā “slam-dunk”, taču jau nākamajā uzbrukumā Šmits reabilitējās ar saviem diviem punktiem, uzstādot gala rezultātu pirmajām 20 minūtēm – 42:46.

Ilgi gaidītais neizšķirts tika panākts 22. minūtē, kad precīzs no groza apakšas bija Meiers (48:48), bet jau nākamajā uzbrukumā Mārtiņš ar pustālo panāca 50:48, Latvieši teju pilnās “Arēnas Rīga” atbalstīti trešo ceturtdaļu uzsāka ar 10:2 spurtu, taču nosvērtie krievi drīz vien atbildēja ar pieciem bezatbildes punktiem, kas nozīmēja vadības maiņu – 53:52. Laukumā turpinājās līdzīga spēkošanās, un rezultāts auga lēnām. Ceturkšņa beigu daļā sanākušajai publikai par prieku piekto piezīmi nopelnīja Mozgovs, kas tikai vēl vairāk spārnoja mūsējos – Strēlnieka rezultatīvais caurgājiens jau panāca +5 (58:53).

Zem groziem aizsardzībā saimniekoja Meiers, kurš vairākkārt neiztralizēja sāncenšu centienus gūt vieglus punktus no tuvas distances. Spēle aizsardzībā arī izrādījās izšķirošā šajā ceturtdaļā, jo latvieši Krievijas spēlētājiem ļāva gūt vien deviņus punktus, kamēr paši atbildēja ar 18, tādējādi izšķirošo spēles nogriezni mājinieki sagaidīja pie rezultāta 60:55.

Žaņa Peinera un Šmita grozi ceturtās ceturtdaļas ievadā jau deva +9 (64:55), bet nedaudz vēlāk Daira Bertāna precīzais trejacis jau lika arēnai eksplodēt – 67:55! Krievi gan vēl nebija gatavi izkārt balto karogu un atbildēja ar savu septiņu punktu spurtu (62:67). Pamatīgu robu iedzina valstsvienības šī vakara rezultatīvākā vīra Strēlnieka piektā piezīme, kas uzreiz bija jūtams rezultāta izteiksmē – 36. minūtē neizšķirtu 69:69 panāca Hvostovs.

Latvijas spēles organizācija svarīgos brīžos pajuka, ko izmantoja krievi, divarpus minūtes pirms pamatlaika beigām nokārtojot 7:0 izrāvienu (76:69). Pusotru minūti līdz finālsvilpei bumbu nozaga Hvostovs, bet otrā galā jau itin drošo +9 panāca Antonovs. Atlikušajā laikā pavērsieni vairs nenotika, un Krievija svinēja uzvaru ar rezultātu 79:71.