Latvija PK kvalifikācijas ciklu noslēdz ar uzvaru pār Andoru

10/10/2017 23:47
Latvijas futbola izlase, Sportazinas.com

Latvijas futbola izlase otrdien “Skonto” stadionā 2018.gada Pasaules kausa (PK) kvalifikācijas cikla noslēdzošajā mačā ar 4:0 (2:0) sagrāva Andoras valstsvienību, pārtraucot desmit neuzvarētu spēļu sēriju.

Mājiniekiem divus vārtus guva Valērijs Šabala, bet pa reizei izcēlās Dāvis Ikaunieks un Igors Tarasovs, kurš guva savus pirmos vārtus valstvienības kreklā.

Latvijas izlasei pielijušajā “Skonto” stadiona laukumā brīžiem piederēja liels pārsvars, kas ļāva abu puslaiku sākuma daļās īsā laikā iesist pa diviem vārtiem, beigās gūstot drošu uzvaru.

Zīmīgi, ka iepriekšējo uzvaru Latvija arī izcīnīja pret Andoru, kad pērn septembrī viesos uzvarēja ar 1:0. Pēc tam sekoja deviņi zaudējumi, bet neveiksmju sērija tika pārtraukta sestdien viesos pret Fēru salām, nospēlējot neizšķirti 0:0.

Panākums ļāva Latvijas izlasei Pasaules kausa kvalifikācijas B apakšgrupas turnīru noslēgt pirmspēdējā – piektajā vietā, apsteidzot tieši Andoru.

Otrdien aizvadītajā cīņā Dāvis Ikaunieks rezultātu atklāja 11.minūtē pēc Gļeba Kļuškina centrējuma no labās malas, precīzi sitot ar galvu no pretinieku soda laukuma vidus, esot veiklākais divu Andoras izlases aizsargu ielenkumā. Viņam tie bija trešie gūtie vārti izlases rindās, pārtraucot teju 500 minūtes ilgušo valstsvienības “sauso” sēriju savā laukumā.

Tikmēr astoņas minūtes vēlāk Šabala izmantoja pretinieku nesaprašanos, pēc Aleksandra Solovjova centrējuma no kreisās laukuma malas netraucēts ievirzot bumbu pretinieku vārtos.

Latvijas izlasei spēles pirmajā puslaikā piederēja pārsvars, lai arī reizi bīstami puslaika sākumā uzbruka arī pretinieki, kuriem gan pēc tam nekas “sakarīgs” vairāk neizdevās.

Tikmēr otrajā puslaikā Šabala spēles 59.minūtē bija īstajā vietā vārtu tuvumā pēc komandas biedru saspēles, pēdējo piespēli pirms sitiena no tuvas distances izdarot Kasparam Dumbram. Savukārt četras minūtes vēlāk Tarasovs pēc vēl viena Kļuškina centrējuma un rikošta, izcēlās no tuvas distances, bumbai atlecot viņam pa sitienam.

Otrajā puslaikā, kad mājinieki jau bija vadībā ar 4:0, Latvijas izlases galvenais treneris Aleksandrs Starkovs veica izmaiņas sastāvā, laukumā laižot Aleksandru Višņakovu, Robertu Uldriķi un 81.minūtē arī Daniilu Ulimbaševu, kuram šī bija debija izlases rindās.

Kā ierasts, Latvijas izlases vārtus šajā mačā sargāja Andris Vaņins, kurš bija arī komandas kapteinis, jo Kaspars Gorkšs, kurš ilgstoši bijis šī amata pildītājs izlasē, šoreiz diskvalifikācijas dēļ spēlēt nevarēja.

Tāpat laukumā devās aizsardzības līnijas spēlētāji Ņikita Koļesovs, Kaspars Dubra, Vladislavs Gabovs un Aleksandrs Solovjovs, kurš tāpat kā pamatsastāvā iekļautais pussargs Dāvis Indrāns diskvalifikācijas dēļ izlaida sestdienas spēli viesos pret Fēru salām. Tāpat spēli sāka Igors Tarasovs, Gļebs Kļuškins un naturalizētais argentīniešu pussargs Kristians Damians Torress, kurš sestdien nespēlēja, bet uzbrukuma līniju veidoja Dāvis Ikaunieks un ikdienā Polijas otrajā līgā spēlējošais Valērijs Šabala.

Lai izvairītos no pēdējās vietas apakšgrupā, Latvijas izlasei šajā spēlē pietika ar neizšķirtu, tomēr pēc gada pārtraukuma tika gūta uzvara.

B apakšgrupas noslēgumā Latvija ar septiņiem punktiem ieņēma piekto vietu, bet Andora palika pēdējā ar četriem punktiem.

Tieši pret Andoru Latvija izcīnīja savu iepriekšējo uzvaru, pērn septembrī cikla sākumā gūstot virsroku ar 1:0, pateicoties Valērija Šabalas gūtajiem vārtiem.

Iepriekšējā mačā Latvija sestdien viesos nospēlēja neizšķirti 0:0 ar Fēru salām, pārtraukdama deviņu zaudējumu sēriju, kurā septiņos dueļos tika ciestas neveiksmes kvalifikācijas cikla ietvaros. Neveiksmīgais sniegums Starptautiskās Futbola federāciju asociācijas (FIFA) pasaules rangā licis nokrist līdz rekordzemajai 148.vietai. Pavasarī pie valstsvienības stūres atgriezās Aleksandrs Starkovs, kurš nomainīja Marianu Paharu, taču arī viņa vadībā izlase nav spējusi tikt pie uzvarām.

Tikmēr Andora iepriekšējā mačā sestdien savā laukumā ar 0:2 zaudēja Eiropas čempionei Portugālei, lai gan pēc pirmā puslaika rezultāta tablo vēstīja neizšķirtu 0:0.

Kā vēstīts, pirms kvalifikācijas cikla noslēdzošajām spēlēm kandidātu sarakstā atgriezās aizsargs Vladislavs Gabovs, naturalizētais argentīniešu pussargs Kristians Damians Torress, kā arī uzbrucēji Eduards Višņakovs un Roberts Uldriķis. E.Višņakovs un Uldriķis Fēru salās gāja uz maiņu, kamēr Gabovs un Torress palika uz rezervistu soliņa.

“Liepāja”/”Mogo” pussargs Torress, kurš pērn ieguva Latvijas pilsoņa pasi, palīdzēja Latvijas izlasei Pasaules kausa kvalifikācijas cikla pirmajā spēlē, bet pēc tam netika izsaukts. Savukārt RFS uzbrucējam Eduardam Višņakovam šī bija atgriešanās izlasē pēc vairāk kā divu gadu pārtraukuma.

Tikmēr vēl viens RFS uzbrucējs Uldriķis pirmo izsaukumu saņēma pirms jūnijā paredzētajām spēlēm, bet uz iepriekšējiem diviem mačiem viņš netika izsaukts. Savukārt Gabovs, kurš spēlē Kiprā, iepriekšējo reizi kandidātu sarakstā bija šogad pavasarī.

Salīdzinot ar iepriekšējām spēlēm, kandidātu sarakstā nebija pussargu Edgara Vardanjana un Eduarda Tīdenberga, kā arī Polijā spēlējošo uzbrucēju Vladislava Gutkovska un Denisa Rakela.

Tikmēr izlases kapteinis Kaspars Gorkšs mačā Fēru salās nopelnīja dzelteno kartīti un sakrāto brīdinājumu dēļ nevarēja spēlēt pret Andoru. Tādējādi sestdienas mačs pret Fēru salām var izrādīties aizsarga noslēdzošā spēle valstsvienībā atlases ciklos, jo nākamgad viņš ir apņēmies kandidēt Latvijas Futbola federācijas (LFF) prezidenta vēlēšanās, tāpēc viņš spēlētāja karjerai šogad varētu likt punktu.

Tikmēr Andoras izlasē visi kandidāti bija no vietējiem klubiem, bet valstsvienību stūrē Koldo Alvaress. Zīmīgi, ka Alvaress sargāja Andoras valstsvienības vārtus 2008.gada 26.martā Andora la Velja notikušajā pārbaudes spēlē, kurā 500 skatītāju klātbūtnē Latvijas nacionālā futbola izlase ar rezultātu 3:0 pārspēja Andoras valstsvienību.

Latvijas futbolisti kvalifikācijas ciklu iesāka ar 1:0 uzvaru viesos pār Andoru, kam sekoja divi zaudējumi savā laukumā Fēru salām un Ungārijai, abām izlasēm piekāpjoties ar 0:2. Nākamajā mačā viesos ar 1:4 tika atzīts Eiropas čempiones Portugāles pārākums, bet šogad pretinieku laukumā ciests zaudējums ar 0:1 Šveicei. Jau Starkova vadībā jūnija sākumā savā laukumā ar 0:3 tika zaudēts Portugālei, bet pēc tam augusta un septembra mijā viesos ar 1:3 tika atzīts Ungārijas pārākums, bet pēc tam mājās ar 0:3 zaudēts arī Šveicei.

2018.gada Pasaules kausa finālturnīrs norisināsies Krievijā. No Eiropas zonas deviņu apakšgrupu uzvarētāji uzreiz tiks pie ceļazīmēm uz finālturnīru, bet astoņas labākās otro vietu ieguvējas izslēgšanas spēlēs noskaidros vēl četras finālturnīra dalībnieces.

Nākamgad Latvijas izlase piedalīsies Eiropas Futbola federāciju asociācija (UEFA) jaunizveidotajā Nāciju līgā, kur spēlēs vājākajā divīzijā. Turnīrs sāksies nākamā gada 6.septembrī, kā rezultātā vairums pārbaudes spēļu tiks aizstāti ar gana nozīmīgiem mačiem starp sava kontinenta valstsvienībām.

Nāciju līga nedaudz ietekmēs arī 2020.gada Eiropas čempionāta kvalifikāciju, kas līdz ar to sāksies 2018.gada martā nevis septembrī. Šoreiz finālturnīrs ar 24 dalībniecēm notiks uzreiz 13 valstīs, tāpēc neviena no rīkotājvalstīm nesaņemts automātisku ceļazīmi.

Latvijas futbola izlases sastāvs mačam pret Andoru: Andris Vaņins; Ņikita Koļesovs, Valērijs Gabovs (Aleksejs Višņakovs, 65.min.), Kaspars Dubra, Aleksandrs Solovjovs; Igors Tarasovs, Dāvis Indrāns, Gļebs Kļuškins (Daniils Ulimbaševs, 81.min.), Kristians Damians Torress; Dāvis Ikaunieks (Roberts Ikaunieks, 71.min.) Valērijs Šabala.