Latvija vēl neizcīna ceļazīmi uz Eiropas čempionāta finālturnīru

05/09/2020 19:31
Latvijas volejbola izlase

Latvijas vīriešu volejbola izlase sestdien Kipras galvaspilsētā Nikosijā Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra piektajā spēlē zaudēja Spānijai, kā rezultātā ceļazīme uz finālturnīru būs jānopelna uzvarot Kipru.

Latvija ar 1-3 (25:27, 25:18, 26:28, 22:25) piekāpās Spānijai.

Rezultatīvākie Latvijas izlases rindās ar 18 punktiem bija Hermans Egleskalns un Atvars Ozoliņš, 11 punktus iekrāja Zigurds Adamovičs, par vienu mazāk Romānam Saušam, kamēr astoņus pievienoja Toms Švans. Vēl piecus punktus guva Deniss Petrovs, bet vienu punktu nopelnīja arī Pauls Renārs Jansons.

Spānijas valstsvienībā 16 punktus guva Viktors Peress-Rodrigess.

Spāņi spēli iesāka pārliecinoši, gūstot uzvaru pirmajās četrās izspēlēs – 4:0. Nākamajā izspēlē latviešiem pirmo punktu guva Egleskalns, taču Švana serve brīdi vēlāk lidoja autā – 1:5. Seta turpinājumā latvieši savu sniegumu uzlaboja un 10:11 izdevās panākt pēc spāņu kļūdas pie tīkla. Seta izskaņā spāņi spēja izmantot Latvijas izlases kļūdas un izvirzījās vadībā ar 21:17, savukārt Egleskalns atbildēja ar netveramu servi, bet Adamovičs bija lielisks blokā – 21:21.

Pie rezultāta 23:23 kļūdu pieļāva Romāns Saušs, bet uzreiz pēc tam Ivanova sitiens pieskārās Spānijas blokam – 24:24. Abas komandas brīdi vēlāk spēja izcīnīt savu 25.punktu, taču pēdējās divās izspēlēs prasmīgāk darbojās spāņi, pirmajā setā svinot uzvaru ar 27:25.

Otro setu veiksmīgāk iesāka Latvijas volejbolisti, pēc Švana “eisa” izvirzoties vadībā ar 2:0. Nākamajā izspēlē jau trīs punktu pārsvaru nodrošināja Adamoviča precīzais bloks, bet Atvars Ozoliņš nokopēja savu partneri Adamoviču un panāca jau drošāku 4:0. Seta vidū Latvijas izlase turpināja demonstrēt lielisku spēli aizsardzībā – precīza saspēle un grūti pārvarams bloks -, kas ļāva izvirzīties vadībā ar 18:10.

Pēc Adamoviča bloka latvieši izvirzījās vadībā ar 20:12, taču brīdi vēlāk Egleskalns uzreiz aiz tīkla “nolika” bumbu spāņu laukuma pusē, panākot 24:17. Spāņi turpinājumā vienu punktu atspēlēja, taču latvieši uzvaras punktu setā nopelnīja ar precīzu bloku.

Trešā seta ievadā spāņi kļūdījās un veica pārāk daudz piespēļu vienā izspēlē, kā rezultātā Latvijas izlase nonāca vadībā ar 4:2. Pēc Migela Anhela de Amo kļūdas servē latvieši nonāca vadībā ar 8:7, bet Švana netveramā serve un Egleskalna spēle blokā ļāva iegūt trīs punktu vadību – 12:9. Seta otrajā pusē rezultāts bija neizšķirts 16:16, bet spāņu kļūda izspēles beigās un Sauša prasmīgā spēles atkal sniedza divu punktu pārsvaru – 18:16. Pašā seta galotnē abas komandas ilgstoši turēja pretiniekus viena punkta attālumā, bet uzvaru beigu beigās izrāva spāņi – 28:26.

Ceturtajā setā latvieši izvirzījās vadībā ar 10:5, bet pēcāk zaudēja sešus punktus pēc kārtas – 10:11. Saušs neilgi pēc tam uzlēca augstu virs tīkla un panāca 15:11, taču spāņi spēja uzņemt Švana servi un drīz vien to pārvērta uzvarētā punktā. Spānijas izlase savu 20.punktu guva neatzīstoties, ka bumbu pēc latviešu sitiena pieskārusies blokam, bet uzreiz pēc tam Latvijas valstsvienība panāca neizšķirtu 20:20.

Spēles izskaņā tiesneši pieņēma dažus lēmumus, kas Latvijas izlasei patraucēja iegūt pārsvaru, bet spāņi atlikušajos punktos sasparojās un izcīnīja sev nepieciešamo uzvaru.

Svētdien Latvija kvalifikācijas turnīra pēdējā spēlē tiksies ar Kipru. Uzvaras gadījumā Latvija kvalificēsies finālturnīram.

D grupā līdere ar deviņiem punktiem piecās spēlēs ir Latvija, kurai ar tikpat punktiem seko Spānija. Moldova četrās spēlēs iekrājusi sešus punktus, bet kipriešiem ir trīs.

Latvijai ir izdevies kvalificēties finālturnīram 1995.gadā, bet Kēlam ar Igaunijas izlasi – divreiz. Galvenā trenera Kēla vadībā šis latviešiem ir otrais mēģinājums iekļūt Eiropas čempionāta finālā.

2018.gadā gan Latvijas, gan Moldovas valstsvienība piedalījās Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā, taču nevienai no izlasēm finālturnīru neizdevās sasniegt.

Vēl pirms došanās uz Kipru Latvijas izlase Igaunijā aizvadīja trīs pārbaudes spēles ar vietējo valstsvienību, visos dueļos ciešot neveiksmi. Tāpat bija plānoti dueļi ar Polijas komandu Radomas “Cerrad Enea Czarni”, taču Covid-19 pandēmijas dēļ tie bija jāatceļ.

Eiropas čempionāta atlases turnīrs D grupā notiek Kipras galvaspilsētā Nikosijā, kur spēles divos riņķos tiek aizvadītas no 30.augusta līdz 6.septembrim. Tajā bez Latvijas un mājinieces Kipras piedalās arī Spānija un Moldova.

Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrs D grupā ir vienīgais, kurā vienā valstī uzreiz aizvadīs abus riņķus, turklāt vienīgais, kuru spēlē augusta beigās un septembra sākumā, pārējās grupās finālturnīra dalībniekus noskaidrojot nākamā gada janvārī.

Finālturnīrs plānots 2021.gada augustā un septembrī Polijā, Čehijā, Somijā un Igaunijā. Četras mājinieku izlases un astoņas labākās iepriekšējo Eiropas meistarsacīkšu komandas Serbija, Slovēnija, Francija, Krievija, Itālija, Ukraina, Vācija un Beļģija vietu finālturnīra Eiropas 24 labāko komandu skaitā jau ir nodrošinājušas. Atlikušās 12 vietas finālturnīrā ieņems septiņu grupu uzvarētāji un pieci labākie otro vietu ieguvēji.