Latvijai līdz varoņdarbam Spānijā pietrūkst pavisam nedaudz (VIDEO)

17/09/2018 21:59

FIBA Pasaules kausa atlases cikla otrajā posmā pirmo zaudējumu piedzīvojusi Latvijas valstsvienība, kas šovakar Madridē ar rezultātu 82:85 saspringtā galotnē piekāpās apakšgrupas līderei Spānijai.

Arņa Vecvagara vadītā komanda vēl trešās ceturtdaļas ievadā atradās iedzinējos ar 18 punktu deficītu, taču pakāpeniski spēja sadeldēt starpību, pamatlaika pēdējās sekundēs pat pārņemot vadību. Tomēr cīņas pēdējās sekundēs aukstasinīgāk darbojās laukuma saimnieki, atkal izvirzoties priekšā un nosargājot panākumu visā mačā.

Rezultatīvākie mūsējo sastāvā otro maču pēc kārtas bija abi Pirejas “Olympiacos” spēlētāji Jānis Timma un Jānis Strēlnieks, kuri katrs guva pa 20 punktiem, tikmēr Mārtiņam Meieram 16 punkti un septiņas atlēkušās bumbas.

Latvieši Pasaules kausa atlases otro posmu iesāka ar uzvaru piektdien savā laukumā pār Eiropas čempioniem slovēņiem (85:74), kamēr titulētie spāņi piedzīvoja negaidītu zaudējumu Ukrainā (65:76), kas Serdžo Skariolo padotajiem bija pirmais aizvadītajās astoņās atlases cikla spēlēs.

Līdzīgi kā Latvijai arī spāņu sastāvā šajā atlases cikla “logā” nav neviena Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) spēlētāja, tostarp brāļi Pau un Marks Gazoli, Huančo un Vilijs Ernangomesi, kā arī Seržs Ibaka un Pau Ribass.

Starta sastāvi:

Spānija: Koloms, Fernandess, Pauli, Agilars, Saiss
Latvija: Strēlnieks, Ate, Timma, Siliņš, Meiers

Latvijas pirmie uzbrukumi noslēdzās ar kļūdām piespēlēs, tikmēr otrā laukuma galā mājinieki pēc Haimesa Rodrigesa un Kvino Koloma groziem ātri vien izvirzījās priekšā ar 8:2. Mūsējo labā pirmos četrus punktus guva Mārtiņš Meiers, bet Arta Ates precīzais tālmetiens samazināja starpību līdz minimumam (7:8). Rezultatīvais Koloms vēlāk realizēja savu otro “trejaci”, un ceturtās minūtes ievadā spāņi atjaunoja nelielu handikapu (15:10).

Pirmās ceturtdaļas otrajā pusē laukuma saimnieki turpināja kāpināt spēles tempu, itin regulāri tiekot pie izdevīgām metienu izpildīšanas pozīcijām, tikmēr ciemiņi līdz ar Meiera došanos uz rezervistu soliņu savus uzbrukumus lielākoties noslēdza ar raidījumiem no distances. Latvieši pirmajā ceturksnī tuvāk par -4 vairs nespēja pietuvoties, bet ceturtdaļas rezultāts – 20:26.

Arī otrā perioda ievadā spāņi darbojās brīvi un atraisīti, kas brīžiem mijās ar avantūristiskām un riskantām darbībām. Latvijas izlases sastāvā līdera lomu uzņēmās Jānis Strēlnieks, kurš bija mūsējo vienības pirmo 13 (!) punktu autors šajā nogrieznī, praktiski vienatnē ļaujot viesiem turēties līdzi (35:41).

Tomēr vērtīgi palīgi Jānim tā arī neatradās. Vēl vairāk pietuvoties vai pat pārņemt vadību viesiem liedza arī nespēja nosargāt savu grozu, ļaujot Spānijai septiņas reizes tikt pie atkārtotām uzbrukumu iespējām, kamēr Arņa Vecvagara padotie pie sāncenšu groza izcīnīja tikai vienu atlēkušo bumbu. Puslaika izskaņā latviešu uzbrukums bija pamatīgi iestrēdzis, ko izmantoja laukuma saimnieki, pirms lielā pārtraukuma iekrājot tobrīd lielāko pārsvaru – 51:37.

Arī trešās ceturtdaļas sākumā spāņi turpināja kontrolēt notikumus laukumā, tikmēr latvieši darbojās haotiski gan uzbrukumā, gan aizsardzībā. Neliels cerību stariņš parādījās pēc pāris sekmīgām darbībām aizsardzībā, un Jāņa Timmas, Strēlnieka un Meiera gādāto 9:0 spurtu, kā rezultātā deficīts no -18 tika sadeldēts līdz -9 (51:60).

Spānijas ACB līgā pagājušo sezonu pavadījušais Timma arī bija Latvijas izlases galvenais vilcējspēks šajā ceturksnī. Ar krāslavieša centieniem ciemiņi spēja turpināt pakaļdzīšanos (56:64), taču ceturtdaļas pašā izskaņā spāņi pēc ilgāka pārtraukuma atkal spēja būt precīzi no tālās distances, atjaunojot divciparu skaitļa pārsvaru uz tablo – 67:56.

Mūsējie turpināja cīnīties un radīt intrigu par uzvaru arī izšķirošajā mača nogrieznī, tomēr mājinieki bija atkal atguvuši precizitāti no trīspunktu zonas, visai īsā laikā no 69:61 atjaunojot drošo 78:64. Nepilnas četras minūtes pirms pamatlaika beigām Meiers pēc aktīvas cīņas pie sāncenšu groza ar atkārtotu metienu panāca 68:78, taču jau drīz vien pēc tam mūsu centra spēlētājs bija spiests noslēgt maču ar piecām piezīmēm.

Visai nervozā spēles galotnē 75 sekundes pirms finālsvilpes Rihards Lomažs panāca vairs tikai -5 (74:79). Pusminūti līdz pamatlaika beigām caurgājienu sekmīgi noslēdza Strēlnieks, bet jau nākamajā uzbrukumā latviešu presings piespieda kļūdīties Kolomam, un Ate samazināja starpību līdz minimumam (80:81).

Viesu presings deva augļus arī nākamajā Spānijas uzbrukumā, sekoja pārtverta bumba un pārkāpums pret Ronaldu Zaķi – mūsu centrs grozā raidīja abus “sodiņus” – 82:81! Spāņu rīcībā bija 12 sekundes, un par iepriekš pieļauto kļūdu reabilitējās Koloms, sarežģītā caurgājienā atjaunojot vadību laukuma saimniekiem (83:82). Sekoja uzbrukuma piezīme otrā laukuma galā un apzināts noteikumu pārkāpums pret to pašu Kolomu, kuram no soda līnijas roka nenotrīcēja (85:82), bet pēdējo sekunžu izmisuma metiens Strēlnieka izpildījumā nebija precīzs.