Latvijas basketbolistes Eiropas čempionātu iesāk ar zaudējumu Serbijai

11/06/2015 19:18

Šoprona (Ungārija), 11.jūn., LETA. Latvijas sieviešu basketbola izlase galvenā trenera Ainara Zvirgzdiņa vadībā Ungārijā un Rumānijā notiekošā Eiropas čempionāta finālturnīra pirmajā mačā ar 60:76 (19:21, 18:18, 11:19, 12:18) piekāpās Serbijas valstsvienībai.

Rezultatīvākā Latvijas izlasē ar 11 punktiem bija Anete Jēkabsone-Žogota, bet Kristīnei Vītolai deviņi punkti un 16 atlēkušās bumbas.

Mača rezultātu ar precīzu divpunktu metienu atklāja Latvijas basketbolistes, taču pēc pirmajām minūtēm tā bija vadībā jau ar 8:3. Nākamajos uzbrukumos veiksmīgākas bija serbietes, kas ne tikai panāca izlīdzinājumu, bet arī izvirzījās vadībā ar 9:8. Turpinājumā vadībā atradās gan serbietes, gan latvietes. Trīs minūtes līdz ceturkšņa beigām rezultāts bija 15:14 Latvijas spēlētāju labā, bet minūti vēlāk atkal bija fiksēts neizšķirts (19:19). Ceturtdaļu latvietes noslēdza, esot iedzinējos ar 19:21.

Zīmīgi, ka jau pirmās ceturtdaļas laikā piecas personiskās piezīmes nopelnīja Anete Šteinberga.

Otrā ceturkšņa sākumā pēc veiksmīgas izspēles Kristīne Vītola panāca neizšķirtu 21:21, bet jau nākamajā uzbrukumā Ieva Kūlīte panāca 23:21. Turpinājumā lielāko rezultāta pārsvaru šajā spēlē – pieci punkti – panāca Zane Eglīte, izpildot precīzu trīspunktu metienu (26:21). Šāds pārsvars tika panākts arī nākamajos uzbrukumos, kad Kūlīte realizēja tālmetienu, bet Dita Rozenberga – divpunktu metienu (31:25). Četras minūtes līdz spēles nogriežņa beigām serbietes spēja samazināt rezultāta starpību un panākt neizšķirtu (31:31), bet pēc diviem precīziem soda metieniem jau izvirzījās vadībā ar 33:31. Dažas minūtes Latvijas basketbolistes nespēja gūt punktus, līdz precīzu divpunktu metienu raidīja Kitija Laksa (33:35). 20 sekundes līdz ceturkšņa beigām, pateicoties Kates Aizsilas un Vītolas metieniem tika panākts neizšķirts 37:37. Taču ceturtdaļas izskaņā serbietes atkal izvirzījās vadībā ar 39:37.

Pēc nospēlētām 45 sekundēm otrajā ceturtdaļā gūtās traumas dēļ uz rezervistu soliņu devās Jēkabsone-Žogota, bet spēles trešajā ceturksnī latviete laukumā atgriezās.

Trešo spēles nogriezni Serbijas izlase iesāka ar precīzu divpunktu metienu, bet ar veiksmīgiem Aijas Putniņas un Jēkabsones-Žogotas tālmetieniem vadību (43:41) pārņēma latvietes. Tomēr jau ar trim “trejačiem” atbildēja serbietes, panākdamas 50:43, bet nākamās divas minūtes komandas apmainījās ar kļūdām un neprecīziem metieniem. Klusumu Šopronas zāles grozos pārtrauca serbietes, bet Rozenberga realizēja savus divus soda metienus, saglabādama septiņu punktu atstatumu (45:52). Turpmākajā cīņas gaitā abas komandas realizēja savus divpunktu metienus, bet vēl uz četriem Serbijas izlases punktiem latvietes atbildēja vien ar precīzu soda metienu, tādejādi trešo ceturtdaļu noslēdzot iedzinējos ar 48:58.

Ceturto ceturtdaļu Serbijas izlase iesāka ar precīzu tālmetienu, uz ko Laksa atbildēja ar diviem punktiem. Tāpat pēc serbiešu iemestā divpunktu metiena, Laksa arī guva divus punktus, panākdama 50:61. Turpmākajā gaitā komandas apmainījās ar vēl diviem punktiem, bet Vītola realizēja soda metienu, tādejādi sešas ar pus minūtes pirms pamatlaika beigām rezultāta tablo vēstīja 63:53 pretinieču labā. Divu minūšu laikā latvietes nespēja atbildēt uz Serbijas komandas četriem punktiem, bet tad Laksa bija precīza no tālienes (56:67). Ceturtdaļas turpinājumā Latvijas izlase uz pretinieču astoņiem gūtajiem punktiem atbildēja ar diviem un nonāca iedzinējos jau ar 58:75. Maža pēdējās divas minūtes komandas aizvadīja mazrezultatīvi un Latvijas izlase piedzīvoja zaudējumu ar 60:76.

Kā zināms, Latvija ar Serbiju līdz šai cīņai aizvadījusi trīs mačus, kuros vienreiz uzvarēja Latvija, bet divas reizes pie panākuma tika Serbijas basketbolistes. Pēdējo reizi abas komandas savā starpā cīnījās 2013.gada Eiropas čempionāta finālturnīrā, kad ar 62:56 spēcīgāka bija Serbija. Trīs gadus pirms tam Eiropas čempionāta kvalifikācijas sacensībās Latvija izbraukumā ar 63:75 piekāpās serbietēm, taču pēc tam atbildes spēlē svinēja pārliecinošu uzvaru ar 80:55.

Latvijas izlasei šis ir septītais Eiropas čempionāta finālturnīrs, tai skaitā sestais pēc kārtas. Līdz šim latvietēm vislabāk veicies 2007.gadā, kad komanda uzvarēja sešās spēlēs no deviņām, ierindojoties ceturtajā vietā un izcīnot ceļazīmi uz olimpisko kvalifikācijas turnīru.

Savukārt Dienvidslāvijas izlase, no kuras 2006.gadā atdalījās Serbija, Eiropas čempionātā izcīnījusi gan sudrabu (1968., 1978., 1987., 1991.gadā), gan bronzu (1970., 1980.gadā), bet kopš 1991.gada medaļas nav bijušas ne Serbijas, ne kādai citai bijušās Dienvidslāvijas komandai. Serbietēm labākais sasniegums ceturtā vieta 2013.gada sezonā. 2014.gada pasaules čempionātā septiņās spēlēs izcīnītas trīs uzvaras un ieņemta septītā vieta.

Tikmēr plkst.20 pēc Latvijas laika cīņu Eiropas čempionāta finālturnīrā ar savstarpēju spēli sāks Krievija un Horvātija, kas arī ielozētas vienā apakšgrupā ar Latviju.

Latvijas izlase Eiropas čempionātā ielozēta C apakšgrupā un aizvadīs četras spēles četrās dienās. Nākamajās divās dienās plkst.17.30 gaidāmas cīņas arī ar Horvātiju un Lielbritāniju, bet noslēdzošais mačs 14.jūnijā plkst.20 būs pret Krieviju.

Grupas divām vājākajām komandām turnīrs būs noslēdzies, bet labākās trīs vienības iekļūs otrajā posmā, kurā tiksies ar D grupas (Zviedrija, Slovākija, Lietuva, Spānija un Ungārija) trim spēcīgākajām vienībām.

Gatavojoties Eiropas čempionātam, Latvijas izlase aizvadīja 12 pārbaudes spēles, kurās guva piecus panākumus.

Zīmīgi, ka iepriekšējā finālturnīrā Latvijas izlase bija augumā mazākā komanda čempionātā, un arī šoreiz lielākās problēmas tai ir garajā galā. No 12 sastāvā iekļautajām spēlētājām piecām (Katei Aizsilai, Ditai Rozenbergai, Kristīnei Vītolai, Ievai Kūlītei un Zentai Meļņikai) šis bija pirmais Eiropas čempionāts, bet pieredzes bagātākā ar sesto finālturnīru būs Gunta Baško-Melnbārde. Zīmīgi, ka Kūlīte Eiropas čempionātos debitēs 26 gadu vecumā.

No spēlētājām, kas startēja iepriekšējā, Latvijai neveiksmīgajā, Eiropas čempionātā, sastāvā palikušas vienīgi Kitija Laksa, Dita Liepkalne un Anete Šteinberga. Turklāt Laksa būs jaunākā Latvijas izlases spēlētāja jau otrajā finālturnīrā pēc kārtas.

Aija Putniņa atgriezusies sastāvā pēc viena finālturnīra izlaišanas traumas dēļ, bet Zane Eglīte, Anete Jēkabsone-Žogota un Baško-Melnbārde izlasē nokļuvušas pēc ilgākas pauzes.

Kā zināms, Eiropas čempionāts norisināsies no 11. līdz 28.jūnijam. Apakšgrupu turnīrā komandas sacentīsies Sombathejā un Šopronā (abas – Ungārijā), Timišoarā un Oradjā (abas – Rumānijā), bet izšķirošie mači notiks tikai Ungārijā. Otrajā posmā komandas tiksies Debrecenā un Ģērā, bet cīņas par medaļām tiks aizvadītas Budapeštā.

Čempionāta uzvarētāja nodrošinās sev automātisku dalību nākamā gada Riodežaneiro vasaras olimpiskajās spēlēs, bet nākamo četru vietu ieguvējām būs iespēja sacensties Olimpiādes kvalifikācijas turnīrā.

Vēl šajā turnīrā A grupā spēlēs Melnkalne, Čehija, Ukraina, Francija un Rumānija, bet B grupā savā starpā spēkosies Polija, Turcija, Itālija, Baltkrievija un Grieķija.

Izslēgšanas spēlēm kvalificēsies abu otrā posma apakšgrupu četras labākās komandas.

Eiropas spēcīgākās sieviešu basketbola komandas iepriekš Ungārijā tikušās 1950., 1964., 1983. un 1997.gadā, bet Rumānijā – 1966.gadā.

2013.gada Eiropas čempionātā par labāko komandu kļuva Spānija, kas finālmačā ar 70:69 pārspēja par galveno favorīti uzskatīto Franciju.