Latvijas basketbolistes nervus kutinošā cīņā nodrošina ceļazīmi uz EČ

27/11/2022 16:50
Latvijas sieviešu basketbola izlase

Latvijas sieviešu basketbola izlase šodien Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlē savā laukumā ar rezultātu 79:73 (19:21, 15:16, 24:24, 21:12) uzvarēja Izraēlu un nodrošināja ceļazīmi uz nākamgad gaidāmo finālturnīru.

J grupā Latvijai ir trīs uzvaras tikpat spēlēs, bet Izraēlai ir viens panākums un divi zaudējumi, kamēr Zviedrija piedzīvojusi neveiksmes abās aizvadītajās spēlēs. Izraēlas basketbolistes jau iepriekš ir nodrošinājušas vietu finālturnīrā kā viena no turnīra rīkotājvalstīm.

Latvijas izlasē ar 22 punktiem, desmit atlēkušajām bumbām un septiņām rezultatīvām piespēlēm izcēlās Anete Šteinberga, 23 punktus pievienoja Kitija Laksa, kura realizēja piecus tālmetineus, deviņi punkti, piecas bumbas zem groziem un svarīgā epizodē realizēts metiens bija Karlīnei Pilāberei, kamēr septiņus punktus guva un sešas rezultatīvas piespēles atdeva Ilze Jākobsone. Izraēlas valstsvienībā 28 punktus guva Edena Rotberga, kamēr 18 punkti un astoņas atlēkušās bumbas bija Aleksandrai Koenai.

Latvijas basketbolistes mača ievadā ātri iekrāja desmit punktu pārsvaru, taču līdz pirmās ceturtdaļas beigām pretinieces jau bija pārņēmušas vadību. Pēc ilgstošanas atrašanās iedzinējos latvietes ceturtajā ceturtdaļā atgriezās vadībā. Vispirms precīzus soda metienus izpildīja Ilze Jākobsone, bet vēlāk pēc Anetes Šteinbergas piespēles pustālo realizēja Kitija Laksa – 67:63.  Viešņas pēdējās minūtē pietuvojās līdz punkta attālumam, taču Karlīne Pilābere atbildēja ar trīspunktu gājienu, panākdama 76:73. Pēc tam izraēlietes vairs neatspēlējās un Latvija svinēja uzvaru.

Izraēla ceturtdien Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlē izbraukumā ar rezultātu 75:68 apspēlēja Zviedrijas izlasi. Šajā kvalifikācijas ciklā Latvijas un Izraēlas izlases vienu reizi jau bija tikušās, kad nedaudz vairāk kā pirms gada izbraukumā ar 62:56 pie panākuma tika latvietes. Turnīrs beigsies februārī, kad latvietes dosies izbraukumā uz Zviedriju. Finālturnīram kvalificēsies grupu uzvarētājas un četras labākās otro vietu ieguvējas. Čempionāta rīkotājām jau garantētas tiesības spēlēt finālturnīrā, kas 2023.gada septembrī notiks Slovēnijā un Izraēlā.

Latvijas sieviešu valstsvienība Eiropas čempionāta finālturnīrā pirmo reizi spēlēja 1999.gadā. No 2005. līdz 2019.gadam Latvija bija pārstāvēta astoņos finālturnīros pēc kārtas, šajā laikā piecas reizes spēlējot ceturtdaļfinālā (labākais rezultāts – ceturtā vieta 2007.gadā) un pa reizei izcīnot tiesības spēlēt olimpiskajā turnīrā un Pasaules kausa izcīņā.

2021.gada čempionāta kvalifikācijā Latvijas valstsvienība grupā ierindojās otrajā vietā un, salīdzinot bilanci ar citu grupu otro vietu ieguvējām, palika viena punkta attālumā no iespējas spēlēt finālturnīrā. Gundaram Vētram izlasē palīdz treneri Mārtiņš Zībarts, Ainars Zvirgzdiņš un Matīss Rožlapa, kā arī fiziskās sagatavotības treneris Ivars Ikstens.