Latvijas handbola izlase Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā piekāpjas Itālijai

07/01/2021 23:13
Latvijas handbola izlase

Latvijas handbola izlase ceturtdien 2022.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmajā spēlē atzina Itālijas valstsvienības pārākumu.

Latvijas izlase viesos ar 17:28 (8:13) piekāpās Itālijai.

Debitants Endijs Kušners šajā spēlē meta nekļūdīgi un ar pieciem vārtiem bija rezultatīvākais spēlētājs komandā. Pa diviem vārtiem pievienoja Toms Lielais, Ņikita Pančenko, Ričards Jablonskis, Uvis Strazdiņš un Rihards Leja, kamēr līderis Dainis Krištopāns izcēlās ar vieniem vārtiem.

Itālijas valstsvienībā pa sešiem vārtiem iemeta Andrea Parisīni un Tomass Bortoli.

Mača ievadā spožākās zvaigznes bija abu komandu vārtsargi Artūrs Kuģis un Domeniko Ebners. Jau pirmajā minūtē 1:0 varēja panākt Pančenko, taču Ebners atvairīja spēlētāja soda metienu no septiņiem metriem.

Pēc desmit spēlētām minūtēm rezultāts bija tikai 4:3 itāļu labā, abiem vārtu vīriem demonstrējot lielisku sniegumu. Īsi pēc tam debitants Jablonskis izcēlās ar diviem gūtiem vārtiem pēc kārtas, bet 6:6 panāca Krištopāns. Parisīni 20.minūtē pirmo reizi spēlē itāļiem panāca trīs vārtu pārsvaru, bet Džanluka Dapirans deviņas minūtes vēlāk panāca +5 (13:8).

Divas minūtes līdz pirmā puslaika beigām vārtus guva arī Kušners, kļūstot par valstsvienības jaunāko spēlētāju, kuram kvalifikācijas turnīros izdevies iemest vārtus. Savukārt Latvijas izlase pirmajās 30 minūtēs izdarīja 23 metienus, Ebneram atvairot 15 no tiem.

Otrais periods iesākās ar vairākām Latvijas izlases kļūdām, bet sestajā minūtē tukšos pretinieku vārtus pamanīja Ebners, vārtsargam panākot 16:10. Iepriekš divu minūšu sodu nopelnīja debitants Petuhovs. Arī mača turpinājumā itāļi blīvi darbojās aizsardzībā un retu reizi ļāva latviešiem izpildīt brīvus metienus.

Rihardam Lejam spēles 43.minūtē ar gūtiem vārtiem deficītu izdevās samazināt līdz -7 (14:21), taču, sākoties pēdējām desmit minūtēm, itāļi bija vadībā ar 25:15. Piecas minūtes līdz spēles beigām savus pirmos vārtus izlasē guva Artūrs Kļaviņš, bet atlikušajā laikā Latvijas izlase vārtus vairs neguva, kamēr itāļi pievienoja vēl divus “golus”.

Izlases sastāvā oficiālajās spēlēs pirmo reizi piedalījās Dmitrijs Petuhovs, Ričards Jablonskis, Artūrs Kļaviņš un Endijs Kušners, taču Nilam Miķelsonam iespēja sevi pierādīt vēl netika dota.

Šajā mačā nepiedalījās izlases kapteinis Ingars Dude, kurš trešdien treniņā guva muguras savainojumu. Viņš gan iesildījās spēlei ar Itāliju un vēlāk arī bija redzams uz rezervistu soliņa.

Latvijai šī bija pirmā cīņa kvalifikācijas turnīra sestajā grupā, kamēr Itālija vienu cīņu jau bija aizvadījusi. 8.novembrī itāļi savās mājās piekāpās Norvēģijai ar 24:39. Četrus vārtus mājiniekiem guva Stefano Arčeri, bet vēl četri handbolisti pretinieku vārtus iekaroja pa trim reizēm.

Latvijas izlase, gatavojoties spēlei, aizvadīja divus mačus ar “SynotTip” handbola virslīgas klubu izlasi, kurā spēlēja Latvijas B izlases handbolisti kopā ar virslīgā spēlējošiem leģionāriem. Latvijas valstsvienība svinēja divas pārliecinošas uzvaras ar 40:24 un 45:31.

Grupā notikusi vēl viena spēle. 5.janvārī Baltkrievija Minskā negaidīti pārliecinoši ar 33:25 pieveica Norvēģiju.

Grupas galvgalī ar uzvaru vienīgajā mačā ir Baltkrievija. Panākums divās spēlēs ir norvēģiem un itāļiem, kamēr Latvijas valstsvienība pagaidām cīnās bez uzvarām.

Finālturnīrā iekļūst katras grupas divas labākās komandas, kā arī četras labākās no astoņām trešo vietu ieguvējām.

Finālturnīrs no 2022.gada 13. līdz 30.janvārim notiks Ungārijā un Slovākijā. Vietu tajā bez mājiniekiem jau nodrošinājušas 2022.gada Eiropas meistarsacīkšu finālistes Spānija un Horvātija.

Iepriekšējā čempionātā finālā Spānija pieveica Horvātiju ar 22:20.

Kopumā uz spēli Itālijā devušies 15 Latvijas handbolisti, no kuriem pieci ir debitanti.

Dainis Krištopāns jau decembrī pirms treniņnometnes sākuma paziņoja, ka varēs pievienoties izlasei tikai uz spēli Itālijā. Savukārt Uvis Strazdiņš bija plānojis izlasei pievienoties janvārī, tomēr dažādu ierobežojumu dēļ tas viņam neizdevās, tādēļ arī viņš devās taisnā ceļā uz Itāliju.

Sastāvā liels skaits spēlētāju no handbola virslīgas klubiem, tikai četriem handbolistiem spēlējot ārvalstu klubos. Izlases sastāvā tika iekļauti arī divi spēlētāji no virslīgas klubu izlases – Toms Lielais un Igors Ignatjevs. Viņi sevi labi apliecināja treniņspēlēs, tādējādi iegūstot vietu izlases sastāvā.

Atbildes spēle pret Itālijas valstsvienību notiks jau 10.janvārī, kad komandas tiksies Vidzemes Olimpiskajā centrā Valmierā.

Gan baltkrievi, gan norvēģi itin veiksmīgi startēja 2020.gada Eiropas čempionāta finālturnīrā. Vieni no čempionāta rīkotājiem norvēģi piedzīvoja sāpīgu zaudējumu pusfinālā pret Horvātiju (28:29), bet bronzas spēlē pārliecinoši apspēlēja Slovēniju (28:20). Norvēģija šobrīd ir viena no spēcīgākajām izlasēm pasaulē.

Baltkrievi 2020.gada Eiropas čempionātā līdz “play-off” netika, taču no pirmā grupu turnīra izkļuva. Kopumā Baltkrievija ierindojās 10.vietā, ar ko vēlāk koronavīrusa pandēmijas dēļ pietika, lai kvalificētos pasaules čempionātam.

Savukārt Itālija Eiropas čempionāta finālturnīrā vienīgo reizi spēlēja 1998.gadā, kad bija čempionāta rīkotāja.

Lielākais Latvijas izlases panākums ir iekļūšana 2020.gada Eiropas meistarsacīkšu finālturnīrā, kur grupā ar 22:33 tika zaudēts Spānijai, ar 24:32 – Nīderlandei un ar 27:28 – Vācijai, grupā ieņemot pēdējo ceturto vietu, kas deva pēdējo vietu finālturnīra 24 komandu vidū.

Latvijas vīriešu handbola izlases sastāvs Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlei ar Itāliju:

Rihards Leja, Igors Igntjevs, Artūrs Kļaviņš, Dmitrijs Petuhovs, Raitis Puriņš (visi – Rīgas “Celtnieks”), Toms Lielais, Nils Miķelsons, Ņikita Pančenko (visi – Dobeles “Tenax”), Endijs Kušners (Ludzas “Latgols”), Dainis Krištopāns (Parīzes “Saint-Germain”, Francija), Uvis Strazdiņš (AIK, Zviedrija), Ričards Jablonskis (“Jūrmalas Sports”), Ingars Dude (“Limoges”, Francija), Artūrs Meikšāns (Pelvas “Serviti”, Igaunija), Artūrs Kuģis (“Varberg”, Zviedrija).