Handbola izlases direktors: Treneris zina gan Latvijas stiprās, gan vājās vietas

Latvijas handbola izlase, sportazinas.com
Latvijas handbola izlase | Foto: Latvijas Handbola federācija

Latvijas vīriešu handbola izlases jaunais galvenais treneris Ārons Cīrke ir ambiciozs treneris ar vēlmi sasniegt augstus mērķus, uzsver valstsvienības direktors Renārs Līcis.

Jau ziņots, ka šonedēļ Latvijas handbola izlases galvenā trenera amatā tika apstiprināts 48 gadus vecais Cīrke. Līgums noslēgts uz pasaules čempionāta kvalifikācijas “play-off” laiku ar iespēju to pagarināt.

Kā intervijā Latvijas Handbola federācijai pauž Līcis, federācijas mērķis ir saglabāt arī uz nākošo ciklu šo izlases spēlētāju kodolu, kuri pārstāvēja Latviju Eiropas čempionātā. “Vadošie un pieredzējušie spēlētāji pēc Eiropas čempionāta turpina savu karjeru profesionālos klubos, tāpēc trenera izvēlē galvenais kritērijs bija, lai viņš ir profesionālis, kas ikdienā strādā ar augsta līmeņa komandu,” handbola federācija citē Līča teikto.

Ņemot vērā izlases periodiski labo sniegumu Eiropas čempionātā, kandidāti uz latviešu komandas trenēšanu bija daudz.

“Saņēmu CV gan no Skandināvijas speciālistiem, gan Francijas un pat no Ēģiptes, bet vairāku apsvērumu dēl, tomēr izvēlējāmies Vācijas speciālistu,” stāsta Līcis, kurš kā Cīrkes plusus min ļoti labo CV gan kā bijušajam spēlētājam, gan kā praktizējošam trenerim. “Ārons ir uzvarējis Vācijas otrās bundeslīgas čempionātā, un pagājušās sezonas darbs ar Vācijas pirmās bundeslīgas komandu ir nopietns arguments, lai spriestu par šī trenera profesionālajām kompetencēm. Papildus man ir informācija, ka speciālists, neskatoties uz to, ka jau strādā ļoti nopietnā līmenī, regulāri stažējās pie pasaules vadošajiem handbola speciālistiem. Vēl kā pozitīvu argumentu var minēt to, ka viņš daudzus Latvijas spēlētājus ir redzējis klātienē dažādās Vācijas līgās un tagad, pat noslēdzot jaunu līgumu ar otrās bundeslīgas klubu, trenēs vienu no Latvijas izlases līderiem Aivi Jurdžu.”

Pēdējās nedēļas laikā Līcim ar Cīrki bijušas vairākas telefonsarunas, kurās tika izrunātas sadarbības iespējas un konkrēti sasniedzamie mērķi, bet pilnvērtīgu diskusija tiks aizvadīta nākamās nedēļas sākumā, kad Vācijas speciālists ieradīsies Latvijā, lai tiktos ar saviem asistentiem un federācijas vadību.

“Viennozīmīgi, lai runātu par konkrētu taktisko zīmējumu – kādu handbolu treneris vēlās, lai komanda spēlētu, ir jārēķinās ar spēlētāju atlasi, kādi būs viņa rīcībā. Viņš ir sekojis līdzi visām spēlēm Eiropas čempionātā un arī par Latvijas izlasi viņam jau ir izkristalizējies konkrēts priekšstats. Treneris zina gan Latvijas stiprās, gan vājās vietas,” skaidro Līcis.

Izlases direktors neslēpj, ka treneris tikko paralēli ir noslēdzis līgumu ar Vācijas otrās bundeslīgas klubu, tāpēc biežs viesis Latvijā viņš pat fiziski nevarētu būt. “Bet domāju, ka mūsdienu dinamiskais dzīvesveids un tehnoloģijas ļaus arī neklātienē darīt to darbu, kas ir nepieciešams lai sagatavotu komandu atbildīgajām spēlēm,” secina Līcis.

Nākamās nedēļas sākumā jaunajam trenerim tiks izvirzīts mērķis šajā ciklā. “Pirmās sajūtas ir tādas, ka šis speciālists ir ambiciozs ar vēlmi iet uz konkrētu rezultātu un sasniegt augstus mērķus,” pauž Līcis.

Cīrke ir dzimis 1972.gadā Vācijas pilsētā Kaltenkirhenē. Spēlētāja karjeras sākumposmā Cīrke no 1989.-1993.gadam pārstāvēja Vācijas klubu “Kiel”. Karjeras turpinājumā līdz 2004.gadam Cīrke spēlēja tādās Vācijas komandās kā “VfL Bad Schwartau”, “SG Flensburg”, “VfL Gummersbach”, “VfL Hammeln” un “GWD Minden”.

2004.gadā Cīrke noslēdza profesionāla spēlētāja karjeru pleca savainojuma dēļ. 24 spēlēs Latvijas izlases galvenais treneris pārstāvējis Vācijas nacionālo handbola izlasi. 1998.gada Eiropas čempionātā kopā ar Vācijas izlasi Cīrke ieguva bronzas medaļu. Tāpat Cīrke pārstāvējis arī Vācijas pludmales handbola izlasi.

Trenera karjeru Cīrke sāka 2005.gadā, kad kļuva par “GWD Minden” otrās komandas galveno treneri, kā arī asistentu bundeslīgas komandā. No 2014. līdz 2016.gadam Cīrke vadīja Vācijas otrās bundeslīgas klubu “Empor Rostock”, pēc kā sekoja trīs gadi citā Vācijas klubā “TuS N-Lubbecke”, kas šajā laikā cīnījās gan Vācijas pirmajā, gan otrajā bundeslīgā. Ar “Minden” un “N-Lubbecke” komandām trenerim izdevās triumfēt Vācijas otrajā bundeslīgā.

Zīmīgi, ka nesen Cīrke tika apstiprināts par galveno treneri Vācijas otrās bundeslīgas klubā “TV Emsdetten”, kuru šobrīd pārstāv viens no Latvijas nacionālās izlases līderiem Aivis Jurdžs.

Latvijas izlase pasaules čempionāta kvalifikācijas “play-off” pirmajā kārtā bija starp četrām izliktajām komandām, jo bija viena no četrām vājākajām komandām Eiropas čempionāta finālturnīra noslēgumā. Pretī Latvijai varēja stāties viena no veiksmīgi kvalifikācijas pirmo posmu pārvarējušajām izlasēm, un par to kļuva Izraēlas valstsvienība.

“Play-off” pirmā kārta tiks izspēlēta 15. līdz 19.aprīlim. Pirms pāris gadiem Latvija ar Izraēlu jau tikās, kad pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmajā posmā uzvarējām ar 29:28. Toreiz Latvijas izlases sastāvā rezultatīvākais ar deviņiem vārtiem bija Aivis Jurdžs, bet Dainis Krištopāns pievienoja astoņus vārtu guvumus.

Pirmā spēle notiks 16.aprīlī Izraēlas valstsvienība laukumā Telavivā, “Shlomo Arena”. Savukārt atbildes spēle notiks 19.aprīlī Vidzemes Olimpiskajā centrā Valmierā. Otrā kārta tiks izspēlēta laika posmā no 5. līdz 11.jūnijam.

Jau ziņots, ka LHF pēc līguma termiņa beigām nolēma neturpināt sadarbību ar Latvijas nacionālas izlases galveno treneri Armandu Uščinu.

Uščins pie Latvijas nacionālas izlases stūres stājās 2017.gada maijā. Tieši viņa vadībā Latvijas nacionālā izlase pirmo reizi iekļuva Eiropas čempionāta finālturnīrā, kvalifikācijas sacensībās pārspējot arī vienu no vadošajām Eiropas handbola izlasēm Slovēniju. Eiropas čempionātā janvārī Latvija grupā piekāpās nākamajai čempionei Spānijai (22:33), Nīderlandei (24:32) un Vācijai (27:28).

Zīmīgi, ka arī divi iepriekšējie Uščina priekšgājēji – Uģis Vikštrems un Valdis Labanovskis – no amata tika atbrīvoti tikpat negaidīti.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par