Latvijas izlase piekāpjas Spānijai un cīnīsies par 5.vietu

22/06/2017 20:52

Latvijas sieviešu izlases basketbolistes Eiropas čempionāta (EČ) ceturtdaļfinālā ceturtdien nespēja apturēt 2016.gada Riodežaneiro olimpisko spēļu vicečempiones Spānijas un turpinājumā cīnīsies par piekto vietu.

Latvijas basketbolistes cieta neveiksmi ar rezultātu , lielos mīnusos nokļūstot jau pirmajā ceturtdaļā.

Līdzīgi aizritēja pirmās minūtes, kad Latvija sekmīgi darbojās aizsardzībā, tomēr turpinājumā spānietēm izdevās uzspiest ātru basketbolu un ātri tika iegūts liels pārsvars. Turpmākais mačs atkal ritēja ar lēnu un līdzīgu basketbolu, bet salauzt cīņu latvietēm tā arī vairs neizdevās.

Sestdien gaidāmajā pusfinālā par 5.-7.vietu Latvijas basketbolistes tiksies ar Itāliju. Šīs spēles uzvarētājas kvalificēsies 2018.gada Pasaules kausa finālturnīram.

Aizvadītajā mačā Latvijas izlasē rezultatīvākā ar 15 punktiem bija Kristīne Vītola, bet attiecīgi 12 un 11 punktus sameta Aija Putniņa un Anete Šteinberga, kurai bija arī desmit bumbas zem groziem, tomēr tika realizēti vien trīs no 13 metieniem no spēles.

Kopā Latvijai punktus guva vien piecas basketbolistes, laukumā atkal neizejot traumētajai Elīnai Babkinai.

Spānijas izlasē 20 punktus iemeta Alba Torrensa, kura arī savāca deviņas bumbas zem groziem, bet 14 – Marta Šargaja.

Latvijas basketbolistes maču iesāka ar trim garajām basketbolistēm un pirmajās minūtēs cīnījās sekmīgi, duelim risinoties mazrezultatīvā gultnē. Pēc četrām spēlētām minūtēm rezultāts bija 5:5, bet tam sekoja Šteinbergas tālmetiens, Spānijas izlases treneriem ņemot minūtes pārtraukumu.

Šis pārtraukums Spānijai nāca par labu un latvietes ļoti ilgi palika bez punktiem. Latvijas izlases basketbolistes vairākas reizes aizmeta garām no groza apakšas, drīz vien nokļūstot iedzinējos ar 8:12. Savukārt trīs minūtes pirms ceturtdaļas beigām grūts trejacis panāca septiņu punktu pārsvaru, turklāt brīdi vēlāk viņa arī devās ātrajā uzbrukumā un iemeta divus soda metienus, kas Latvijai jau deva deviņu punktu deficītu, bet vēl pēc tam savu trešo tālmetienu realizēja Šargaja.

Latvijas klusuma periodu ar soda metieniem pārtrauca Putniņa, tomēr ceturtdaļas beigās Latvijas izlase pieļāva vēl vairākas ļoti muļķīgas kļūdas, pēc desmit spēlētām minūtēm esot iedzinējos ar 12:27. Pirmajā ceturtdaļā spānietes bija realizējušas visus piecus izmestos tālmetienus, Torrensai un Šargajai iemetot attiecīgi 12 un deviņus punktus.

Spānietes bija ieskrējušās un otrās ceturtdaļas sākumā guva vēl četrus punktus, kas Latvijas izlases trenerim Mārtiņam Zībartam lika veikt maiņas, cerot, ka ar svaigiem spēkiem izdosies lauzt cīņas gaitu. Svarīgus punktus ar tālmetienu uzbrukuma pēdējā sekundē guva Ilze Jākobsone.

Kopumā lielu daļu otrās ceturtdaļas laukumā dominēja aizsardzība, abām komandām spēlējot ļoti agresīvi. Rezultāts vairāk nekā trīs minūtes “iesprūda” pie 17:35 un pirmā ar raidījumu no groza apakšas to “atvēra” Vītola. Tiesa, pēc tam atkal tika pieļautas vairākas kļūdas. Puslaika beigās abas komandas sapelnīja daudzas piezīmes, kas lika mest soda metienus, un Latvija joprojām bija iedzinējos ar 22:38.

Otrā puslaika ievadā Latvijas izlase trīs ar pusi minūtes bija bez punktiem, kad beidzot tālmetienu trāpīja Putniņa. Cīņa turpinājās līdzīgi, jo Spānija nespēja iekarot Latvijas uzbrukumu pozicionālā cīņā, bet to viegli paveica, ja izdevās ātra pāreja no aizsardzības uzbrukumā.

Dzīvību uz Latvijas izlases soliņa atgrieza Vītolas un Putniņas tālmetieni, kas deficītu samazināja līdz 31:44, turklāt četras minūtes pirms trešdaļas beigām sekoja arī precīzs Ievas Krastiņas trejacis. Tuvāk par desmit punktiem gan Latvijas izlasei trešajā ceturtdaļā pietuvoties neizdevās.

Latvietes vēl panāca 36:46, tomēr tad trešās ceturtdaļas beigās un ceturtā perioda sākumā sekoja kārtējais klusuma periods, pretiniecēm iemetot deviņus punktus pēc kārtas. Latvija bez punktiem bija sešas ar pusi minūtes, bet tad sešus izdevās samest un četras minūtes pirms pamatlaika beigām Latvija zaudēja ar 43:55. Cīņas beigās, kad duelis jau bija izšķirts, Spānija ar vairākiem tālmetieniem pat pārsniedza 20 punktu pārsvaru, tomēr tas uzvarētāja noteikšanā neko nemainīja.

Latvijas dāmu izlase centās otro reizi savā pastāvēšanas vēsturē tikt Eiropas čempionāta pusfinālā, kur savulaik spēlēja 2007.gadā, kad tika izcīnīta ceturtā vieta. Ceturtdaļfinālā Latvijas izlase cīnījās piekto reizi.

Spānijas izlase pusfinālā tiksies ar Beļģiju, kas savā ceturtdaļfinālā ar 79:66 (27:13, 19:20, 11:22, 22:11) apspēlēja Itāliju.

Vēl vienā ceturtdaļfinālā Grieķijas izlase ar 84:55 (10:15, 26:15, 21:10, 27:15) sagrāva Turciju un tāpat kā Beļģija arī pirmoreiz vēsturē sasniedza kontinenta meistarsacīkšu pirmo četrinieku. Savukārt noslēdzošajā pārī spēkosies Francija un Slovākija.

Latvijas un Spānijas izlases Eiropas čempionātu finālturnīros savā starpā tikās ceturto reizi un piedzīvoja ceturto zaudējumu, tostarp 2005.gadā tieši ceturtdaļfinālā, kad dienvidnieces bija pārākas ar 69:50. Tāpat abas komandas 2009.gadā mērojās finālturnīrā Rīgā, mājiniecēm otrā posma spēlē zaudējot ar 60:67, bet vēl pēc diviem gadiem tika piedzīvota neveiksme ar 57:66, kas gan spānietēm neļāva tikt ceturtdaļfinālā, kur spēlēja Latvija.

Vēl savstarpējos mačos Latvija četras neveiksmes piedzīvojusi pārbaudes spēlēs un divas 2001.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā (47:79 un 58:82), taču pirms tam 1998.gadā Eiropas čempionāta kvalifikācijā Latvija izšķirošajā spēlē Spāniju uzvarēja ar 76:69, kas tai deva iespēju pirmo reizi spēlēt finālturnīrā.

Spānijas izlasi var uzskatīt par Eiropas sieviešu basketbola grandu, jo kopš 2001.gada tā tikai reizi nav spēlējusi Eiropas čempionāta pusfinālā. Šīs komandas rēķinā ir 2013.gada Eiropas čempionu tituls, 2007.gadā spānietes palika otrās, bet kopš 2001.gada piecas reizes izcīnītas arī bronzas medaļas. Pērn spānietes spoži startēja olimpiskajās spēlēs Riodežaneiro, kur tāpat kā 2014.gada Pasaules kausā, izcīnīja otro vietu, finālā zaudējot ASV izlasei.

Latvijas izlase ceļā uz ceturtdaļfinālu izcīnīja divas uzvaras četros mačos. D apakšgrupā latvietes vispirms ar 59:71 zaudēja Krievijai, tad ar 76:55 uzvarēja Melnkalnes valstsvienību, kaut pirmajā puslaikā bija arī 15 punktu deficīts, bet apakšgrupas noslēdzošajā mačā aizvadīja neveiksmīgas pēdējās minūtes un ar rezultātu 58:62 piekāpās Beļģijai.

Tomēr pēc tam astotdaļfinālā, lai arī nācās iztikt bez līderes Elīnas Babkinas, tika sagādāta sensācija, jo ar 75:70 tika uzveikta 2015.gada Eiropas čempione Serbija.

Tikmēr Spānija A apakšgrupā izcīnīja divus panākumus trīs spēlēs, vispirms ar 62:48 uzvarot Ungāriju, tad ar 76:54 Ukrainu, nodrošinot pirmo vietu grupā un automātisku iekļūšanu ceturtdaļfinālā, kamēr pēdējā spēlē, kurai no turnīra tabulas viedokļa lielas nozīmes vairs nebija, ar 63:67 zaudēja mājiniecei Čehijai.

Zīmīgi, ka Latvijas un Spānijas valstsvienību galvenie treneri pagājušajā sezonā strādāja vienā klubā – latvietis Mārtiņš Zībarts palīdzēja Lukasam Mondelo Krievijas klubā Kurskas “Dinamo”, kas triumfēja FIBA Eirolīgas sacensībās.

Latvijas basketbolistes piedalās savā septītajā Eiropas čempionāta finālturnīrā pēc kārtas, turklāt no pašreizējā sastāvā visos iepriekšējos bijusi tikai komandas kapteine Gunta Baško-Melnbārde. Līdz šim augstākā vieta kontinenta meistarsacīkstēs Latvijai bijusi ceturtā, ko izdevās izcīnīt 2007.gadā. Tiesa, iepriekšējie divi Eiropas čempionāti bija neveiksmīgi, jo komanda neizkļuva no apakšgrupas.

Savukārt no 2008.gada Pekinas olimpiskā turnīra šogad izlases sastāvā iekļautas četras spēlētājas – bez Baško-Melnbārdes tās ir arī Aija Brumermane, Aija Putniņa un Elīna Babkina. Savukārt četras basketbolistes – Babkina, Anete Šteinberga, Ieva Krastiņa un Kristīne Vītola – savulaik izcīnījušas bronzas medaļas Eiropas U-20 čempionātā, turklāt pēdējās trīs no viņām to to paveikušas pašreizējā pieaugušo valstsvienības galvenā trenera Mārtiņa Zībarta vadībā.

Šī gada Eiropas meistarsacīkšu modelī Latvijas izlases rindās iekļautas četras debitantes – Paula Strautmane, Anna Dreimane, Ilze Jākobsone un Kate Krēsliņa.

Piektais Eiropas čempionāts ir Brumermanei, bet ceturtais – Putniņai. Trešo reizi šajā turnīrā spēlē Babkina, Šteinberga un Kitija Laksa, bet Ieva Krastiņa un Vītola meistarsacīkstēs sacenšas otro reizi.

Tikmēr Mārtiņš Zībarts ir sestais speciālists, kurš Eiropas čempionāta finālturnīrā vada Latvijas sieviešu izlasi.

Gatavojoties Eiropas čempionāta finālturnīram, Latvijas komanda aizvadīja deviņas pārbaudes spēles, kurās izcīnīja sešas uzvaras, tomēr pēdējos divos mačos, nespēlējot Šteinbergai, Brumermanei un Babkinai, divreiz zaudēja Turcijai.

Visu sagatavošanās ciklu vienība cīnījās ar traumu epidēmiju, tāpēc starp basketbolistēm nebija nopietnas konkurences par vietu sastāvā. Starp izlases kandidātēm sākotnēji tika iekļautas 18 basketbolistes, tomēr jau trešajā treniņu nedēļā uz vietu sastāvā palika vien 13 kandidātes.

Ceļgala krustenisko saišu plīsuma dēļ finālturnīrs secen gāja Ditai Rozenbergai, kamēr ar pleca traumu uz Čehiju devās viena no valstsvienības līderēm Anete Šteinberga. Mikrotraumas esot vēl vairākām spēlētājām.

Šī gada Eiropas čempionāts ir zīmīgs arī ar to, ka tajā tiks dalītas ceļazīmes uz nākamā gada Pasaules kausa finālturnīru – prestižajam turnīram kvalificēsies piecas spēcīgākās izlases. Tomēr, ja pirmajā pieciniekā iekļūs arī rīkotājvalsts Spānija, pie ceļazīmes tiks arī sestā spēcīgākā kontinenta valstsvienība.

Savukārt 24.jūnijā Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Eiropas zonas valde lems, kam piešķirt tiesības rīkot 2019.gada Eiropas čempionātu. Starp kandidatūrām ir Latvija, Izraēla, Krievija un Serbija. Abas pirmās valstis pretendē rīkot divu grupu turnīrus un divas astotdaļfināla spēles, abas pārējās – divu grupu turnīrus un izslēgšanas spēles.