Latvijas Paraolimpiskā komiteja uzņemta Starptautiskajā Federācijā sportistiem ar garīga rakstura traucējumiem

Latvijas Paraolimpiskā komiteja (LPK) ir uzņemta Starptautiskajā federācijā sportistiem ar garīga rakstura traucējumiem (INAS), aģentūru LETA informēja LPK.

Tas nozīmē, ka turpmāk Latvijas sportistiem ar garīga rakstura traucējumiem būs iespēja kvalificēties starptautiska līmeņa sacensībām vieglatlētikā, peldēšanā, airēšanā, paraiejādē, galda tenisā un riteņbraukšanā.

LPK uzsver, ka šis ir nozīmīgs solis paraolimpiskās kustības attīstībai Latvijā, jo līdz šim cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem varēja piedalīties tikai nacionāla līmeņa sacensībās, bez iespējas pierādīt sevi starptautiski. Gaidāms, ka līdz ar jūniju, kad Latvija oficiāli tiks apstiprināta kā šīs organizācijas biedrs, valstī šo sportistu skaits pieaugs.

Šis jautājums bijis aktuāls jau kopš LPK dibināšanas, taču līdz šim nebija īstenots, jo Latvijā vēl joprojām nav neviena starptautiski atzīta testēšanas sistēma cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem pēc 16 gadu sasniegšanas. Tieši šādas novērtēšanas sistēmas neesamība bremzējusi paraolimpiskās komitejas iespēju iesaistīties INAS darbībā.

“Pēc vairāku gadu pūliņiem un ilgām diskusijām ar INAS esam vienojušies par ļoti individuālu testēšanas pieeju katram Latvijas sportistam ar garīga rakstura traucējumiem. Lai gan tas aizņems ievērojami vairāk laika, nekā izmantojot starptautiski atzītu metodiku, esam gandarīti, ka šis jautājums ir pavirzījies uz priekšu un turpmāk paraolimpiskā sporta saimē Latvijā būs profesionāli sportisti arī ar garīga rakstura traucējumiem,” informēja LPK pārstāve Zane Skujiņa.

Lai īstenotu jauno sportistu ar garīga rakstura traucējumiem klasifikāciju un novērtēšanu, LPK ir piesaistījusi arī divas klīniskās psiholoģes – Inesi Sadausku un Līgu Rēdlihu.

Uzņemšana šajā starptautiskajā organizācijā gan nenozīmē, ka Tokijas paraolimpiskajās spēlēs būs pirmie Latvijas sportisti ar intelektuālas attīstības traucējumiem – vēl jāizstrādā šo sportistu klasifikācijas metodika, jāveic treneru apmācība, jāizstrādā kvalifikācijas noteikumi, kā arī jāstrādā pie augsta līmeņa sportistu sagatavošanas.

INAS (International Sports Federation for Persons with Intellectual Disability) ir Starptautiska Federācija sportistiem ar garīga rakstura traucējumiem. Tā ir atbildīga par sportistu ar garīga rakstura traucējumiem dalību starptautiska līmeņa sacensībās, kā arī kontrolē sportistu garīgās veselības novērtēšanas procesu. Tās paspārne ir vairāki paraolimpiskie sporta veidi, piemēram, vieglatlētika, riteņbraukšana, peldēšana, galda teniss, paraolimpiskā iejāde, airēšana, kā arī pielāgotais sports, piemēram, basketbols, futbols un teniss.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par