Latvijas sieviešu basketbola izlase sasniedz EČ ceturtdaļfinālu

20/06/2017 20:53
Latvijas sieviešu basketbola izlase

Neskatoties uz pirmo maču līderes Elīnas Babkinas prombūtni, Latvijas sieviešu basketbola izlase otrdien pieveica līdzšinējo čempioni Serbiju un sasniedza Eiropas čempionāta (EČ) ceturtdaļfinālu, ko paveikusi pirmoreiz kopš 2011.gada.

Astotdaļfināla spēlē Latvijas izlase izcīnīja uzvaru ar rezultātu 75:70 (24:12, 10:20, 19:19, 22:19).

Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijai ceturtdien pretim stāsies Spānija. Latvijas izlasei turnīrā tagad ir jāaizvada vēl trīs spēles, bet, zaudējot astotdaļfinālā, sacensības būtu noslēgušās.

Serbijas izlase 2015.gadā triumfēja kontinenta meistarsacīkstēs, bet pērn guva trešo vietu Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs.

Latvijas izlasē rezultatīvākā otrdienas cīņā ar 19 punktiem bija Kristīne Vītola, bet Anete Šteinberga pievienoja 18 punktus, 11 atlēkušās bumbas, četras rezultatīvas piespēles un četras pārtvertas bumbas.

Tāpat pa 13 punktiem sameta Gunta Baško-Melnbārde un Ieva Krastiņa, bet desmit punktus guva Kitija Laksa.

Tikmēr Babkina dueli sāka pamatsastāvā, tomēr pēc nospēlētas pusotras minūtes saprata, ka nevarēs cīņu turpināt.

Savukārt Serbijas izlasē ar 14 punktiem izcēlās Tamara Radočaja, kamēr 13 punkti bija Jeļenai Milovanovičai.

Kaut Latvijas izlases pirmo maču līdere Babkina šo spēli uzsāka pamatsastāvā un pat caurgājienā guva divus punktus, tomēr jau otrajā minūtē viņa saprata, ka nevar cīņu turpināt un pameta laukumu. Latvijas izlase realizēja pirmos trīs metienus, izvirzoties vadībā ar 6:2, vēlāk Šteinbergas tālmetiens panāca jau 12:4, bet ceturtajā minūtē Vītola arī ieguva Latvijai desmit punktu pārsvaru.

Elīna Babkina - Sportazinas.cm

Elīna Babkina pārdzīvo, ka nevarēs palīdzēt savai komandai Foto: EPA

Šteinberga maču iesāka lieliski – trīs minūtes pirms ceturtdaļas beigām viņas tālmetiens panāca jau 21:8 un 11 no šiem punktiem bija sametusi viena no Latvijas izlases līderēm. Savukārt pirmo ceturtdaļu Latvijas izlase noslēdza ar 24:12, realizējot astoņus no 14 metieniem no spēles.

Kaut otro ceturtdaļu iesāka Krastiņas tālmetiens, Serbija ļoti ātri atbildēja ar pieciem punktiem. Kopumā otrajā desmitminūtē serbietes darbojās daudz agresīvāk aizsardzībā un Latvijas izlases pārsvars lēnām dila. Ceturtdaļas vidū Latvijas izlases vadība jau bija sarukusi līdz 31:26, turklāt arī iniciatīva piederēja pretiniecēm.

Puslaika noslēdzošajās trijās minūtēs Latvijas izlase palika bez punktiem, tomēr saglabāja nelielu vadību ar 34:32.

Otrā puslaika ievadā Serbija guva pirmos piecus punktus un pārņēma vadību. Latvija pirmos punktus guva vien trešajā minūtē, tomēr trāpīja divus precīzus metienus īsā laikā un atkal jau bija priekšā. Kopumā Latvijas izlases uzbrukums atkal bija atvēries un Serbija vadībā bija tikai īslaicīgi. Tiesa, nopietnāku pārsvaru latvietēm vairs neizdevās iegūt.

Kristīnes Vītolas pustālais metiens trešās ceturtdaļas beigu daļā Latvijai panāca 48:43, tomēr astoņus punktus īsā laikā serbietēm sameta Radočaja. Pirms pēdējām desmit minūtēm latvietes joprojām bija priekšā ar 53:51.

Ceturtās ceturtdaļas ievadā Latvijai atkal veicās ar metieniem un pēc skaistas Baško-Melnbārdes piespēles un Vītolas veiksmīga metiena no groza apakšas Latvija jau izvirzījās priekšā ar 62:53. Pēc ļoti neveiksmīgām pirmajām spēlēm turnīrā astotdaļfināla cīņā beidzot saviem spēkiem bija noticējusi Vītola, kura arī trāpīja tālmetienu, panākot jau 65:55, tomēr līdz pamatlaika beigām vēl bija sešas ar pusi minūtes.

Pēc šādām ļoti veiksmīgām minūtēm sekoja kārtējais Latvijas periods, bez punktiem paliekot gandrīz četras minūtes un Serbija jau atkal bija pietuvojusies līdz viena metiena attālumam. Krastiņa caurgājienā panāca 69:63, tomēr uz to uzreiz ar tālmetienu atbildēja Anna Daboviča un pirms pamatlaika pēdējām divām minūtēm latvietes bija priekšā ar trim punktiem.

63 sekundes pirms pamatlaika beigām ļoti svarīgu trejaci iemeta Krastiņa. Serbietes ar diviem soda metieniem deficītu samazināja, turklāt pusminūti pirms dueļa beigām Šteinberga neimeta no groza apakšas. Tomēr ar lielisku Latvijas aizsardzību pretinieces nespēja astoņās sekundēs tikt pāri laukuma centra līnijai un, nokļūstot šādā situācijā, Serbija sāka izmantot sodu stratēģiju.

Kaut pirmajā iespējā Šteinberga trāpīja tikai vienu metienu un 20 sekundes pirms beigām Serbija pietuvojās līdz 73:70. Tomēr turpinājumā Krastiņa trāpīja abus soda metienus, kā arī latvietes noturēja aizsardzību un varēja jau sākt atzīmēt uzvaru.

Latvijas basketbolistes piedalās savā septītajā Eiropas čempionāta finālturnīrā pēc kārtas. Ja pirmajos četros tika sasniegts ceturtdaļfināls un 2007.gadā pat pusfināls, iepriekšējās divās sacensībās latvietes bija palikušas ārpus pirmā astotnieka, kur atgriezīsies pirmoreiz kopš 2011.gada.

Tāpat Latvijas izlase turpina cīņu, lai pirmoreiz vēsturē kvalificētos Pasaules kausa finālturnīram – prestižajam turnīram kvalificēsies piecas spēcīgākās izlases. Tomēr, ja pirmajā pieciniekā iekļūs arī rīkotājvalsts Spānija, pie ceļazīmes tiks arī sestā spēcīgākā kontinenta valstsvienība. Līdz ar to, jau tagad ir skaidrs, ka, lai Latvija tur iekļūtu, jāuzvar viena no nākamajām divām spēlēm.

Otrdien noslēgusies arī vēl viena astotdaļfināla spēle, kurā Slovākija ar 82:68 (22:16, 12:13, 23:27, 25:12) apspēlēja Ukrainu, kaut vēl ceturtās ceturtdaļas vidū viņas bija priekšā vien ar 66:64.

Uzvarētājām fantastisku sniegumu nodemonstrēja 37 gadus vecā Zuzana Žirkova, kura guva 31 punktu, trāpot septiņus tālmetienus. Tāpat viņas kontā bija septiņas rezultatīvas piespēles.

Vēl 17 punktus iemeta Barbora Bālintova.

Tikmēr ukrainietes neglāba Alinas Jagupovas 24 samestie punkti.

Ceturtdaļfinālā Slovākijai pretim stāsies spēcīgā Francija.

Vēl otrdienas vakarā astotdaļfinālā Itālija tiksies ar Ungāriju, bet ceturtdaļfinālā vienu no šīm izlasēm sagaida duelis ar Beļģiju, savukārt Krievija un Grieķija astotdaļfinālā spēkosies par iespēju tikties ar Turciju.

Latvijas izlase pirmajā posmā trijās spēlēs izcīnīja vienu uzvaru un ieņēma trešo vietu apakšgrupā. Vispirms latvietes piektdien ar 59:71 zaudēja Krievijai, dienu vēlāk ar 76:55 uzvarēja Melnkalnes valstsvienību, kaut pirmajā puslaikā bija arī 15 punktu deficīts, bet pirmdien aizvadīja neveiksmīgas pēdējās minūtes un ar rezultātu 58:62 piekāpās Beļģijai.

Tikmēr Serbija finālturnīru sāka ar zaudējumiem Grieķijai (60:69) un 2015.gada fināla atkārtojumā Francijai (57:73), bet izšķirošajā cīņā par izslēgšanas turnīru ar 88:69 tika uzvarēta Slovēnija. Serbietes apakšgrupā ieņēma otro vietu, kas astotdaļfinālā nodrošināja tikšanos ar Latviju.

Abas izlases savā starpā spēkojās arī pirms diviem gadiem, apakšgrupu turnīra mačā Latvijai ciešot zaudējumu ar 60:76. Zīmīgi, ka aizpērn tieši no Serbijas izlases bija atkarīgs, vai Latvija varēs sasniegt otro kārtu, taču apakšgrupas noslēdzošajā mačā serbietes cieta smagu zaudējumu Krievijai, kas aizšķērsoja Latvijas izlases ceļu uz nākamo posmu.

Tāpat valstsvienības tikās arī 2013.gada finālturnīrā, kur pārākas bija serbietes. Savukārt 2011.gada čempionāta kvalifikācijas turnīra savstarpējās divās spēlēs abas komandas izcīnīja pa uzvarai.

Tāpat Latvijas un Serbijas valstsvienības tikās vēl šī gada maija beigās pārbaudes turnīrā Čehijā, kur latvietes cieta zaudējumu ar 61:69. Toreiz vēl neilgi pirms dueļa beigām rezultāts bija 61:61, bet pēdējās minūtēs latvietes palika bez punktiem.

Latvijas basketbolistes piedalās savā septītajā Eiropas čempionāta finālturnīrā pēc kārtas, turklāt no pašreizējā sastāvā visos iepriekšējos bijusi tikai komandas kapteine Gunta Baško-Melnbārde. Līdz šim augstākā vieta kontinenta meistarsacīkstēs Latvijai bijusi ceturtā, ko izdevās izcīnīt 2007.gadā. Tiesa, iepriekšējie divi Eiropas čempionāti bija neveiksmīgi, jo komanda neizkļuva no apakšgrupas.

Savukārt no 2008.gada Pekinas olimpiskā turnīra šogad izlases sastāvā iekļautas četras spēlētājas – bez Baško-Melnbārdes tās ir arī Aija Brumermane, Aija Putniņa un Elīna Babkina. Savukārt četras basketbolistes – Babkina, Anete Šteinberga, Ieva Krastiņa un Kristīne Vītola – savulaik izcīnījušas bronzas medaļas Eiropas U-20 čempionātā, turklāt pēdējās trīs no viņām to to paveikušas pašreizējā pieaugušo valstsvienības galvenā trenera Mārtiņa Zībarta vadībā.

Šī gada Eiropas meistarsacīkšu modelī Latvijas izlases rindās iekļautas četras debitantes – Paula Strautmane, Anna Dreimane, Ilze Jākobsone un Kate Krēsliņa.

Piektais Eiropas čempionāts ir Brumermanei, bet ceturtais – Putniņai. Trešo reizi šajā turnīrā spēlē Babkina, Šteinberga un Kitija Laksa, bet Ieva Krastiņa un Vītola meistarsacīkstēs sacenšas otro reizi.

Tikmēr Mārtiņš Zībarts ir sestais speciālists, kurš Eiropas čempionāta finālturnīrā vada Latvijas sieviešu izlasi.

Gatavojoties Eiropas čempionāta finālturnīram, Latvijas komanda aizvadīja deviņas pārbaudes spēles, kurās izcīnīja sešas uzvaras, tomēr pēdējos divos mačos, nespēlējot Šteinbergai, Brumermanei un Babkinai, divreiz zaudēja Turcijai.

Visu sagatavošanās ciklu vienība cīnījās ar traumu epidēmiju, tāpēc starp basketbolistēm nebija nopietnas konkurences par vietu sastāvā. Starp izlases kandidātēm sākotnēji tika iekļautas 18 basketbolistes, tomēr jau trešajā treniņu nedēļā uz vietu sastāvā palika vien 13 kandidātes.

Ceļgala krustenisko saišu plīsuma dēļ finālturnīrs secen gāja Ditai Rozenbergai, kamēr ar pleca traumu uz Čehiju devās viena no valstsvienības līderēm Anete Šteinberga.

24.jūnijā Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Eiropas zonas valde lems, kam piešķirt tiesības rīkot 2019.gada Eiropas čempionātu. Starp kandidatūrām ir Latvija, Izraēla, Krievija un Serbija. Abas pirmās valstis pretendē rīkot divu grupu turnīrus un divas astotdaļfināla spēles, abas pārējās – divu grupu turnīrus un izslēgšanas spēles.