Latvijas U16 meiteņu izlase iekļūst EČ ceturtdaļfinālā

26/08/2019 20:27

Latvijas U16 meiteņu basketbola izlase pirmdien Eiropas kadetu čempionāta astotdaļfinālā Skopjē ar 60:55 (18:20, 7:13, 16:13, 19:9) pārspēja vienaudzes no Grieķijas, iekļūstot Eiropas astoņu labāko komandu skaitā.

Rezultatīvākā Latvijas komandā ar 13 gūtajiem punktiem bija Elizabete Bulāne, 12 punkti Vanesai Jasai, deviņi punkti un piecas pārtvertas bumbas Līvai Krūmiņai, astoņi punkti un pieci bloķēti metieni Nikolai Priedei.

Gandrīz visu spēli vadībā bija jaunās Grieķijas basketbolistes. Latvietes panāca 4:3 pēc Martas Leimanes precīza divpunktu metiena un pēc tam veica 7:0 atspēlēšanos pēc precīza Jasas trīspunktu raidījuma, panākot 13:13. Vēl trīsreiz rezultāts kļuva neizšķirts, taču pirmajā ceturtdaļā ar 18:20 latvietēm nācās piekāpties.

Neveiksmīga uzbrukumā sanāca otrā ceturtdaļa, Latvijas kadetēm gūstot vien septiņus punktus. Ceturtdaļu ar 9:0 izrāvienu sāka grieķietes, bet latvietes pirmo punktu ar Bulānes soda metienu guva vien mazāk nekā četras ar pusi minūtes pirms puslaika beigām – 19:29. Palielināt pārsvaru pretiniecēm netika ļauts, piekāpjoties puslaikā ar 25:33.

Trešajā spēles nogrieznī Matīsa Rožlapas trenētā Latvijas U16 meiteņu izlase pietuvojās pretiniecēm rezultātā, bet pēdējā ceturtdaļā viņas arī apsteidza, 32.minūtē ar Krūmiņas precīzu trīspunktnieku pirmoreiz pēc spēles sākuma izvirzot vadībā Latvijas valstsvienību – 48:46.

Vienīgais, ar ko grieķietes spēja atbildēt, bija rezultāta izlīdzināšana – 50:50, un ļoti svarīgu uzvaru ar 60:55 svinēja latvietes, ar to ne tikai nodrošinot vietu elites grupā nākamsezon, bet arī saglabājot izredzes uz medaļām.

Ceturtdaļfinālā otrdien, plkst.17.30, nāksies spēlēt ar Krieviju, kas pirmdien ar 95:47 sagrāva Dāniju.

Astotdaļfināla uzvarētājas turpinās cīņas par medaļām, bet zaudētājām būs priekšā dueļi par 9.-16.pozīciju. Piecas labākās komandas nodrošinās vietu U17 Pasaules kausa izcīņā, kas nākamgad norisināsies Rumānijā.

Jau ziņots, ka Rožlapas trenētā Latvijas U16 meiteņu izlase čempionātu iesāka ar graujošu 76:40 uzvaru pār Zviedriju, otrajā mačā ar 60:67 tika atzīts Beļģijas pārākums, bet trešajā spēlē latvietes ar 52:90 piekāpās vienaudzēm no Spānijas.

Latvija C grupā bija trešā un tai astotdaļfinālā jāspēlē ar Grieķiju, kas D grupā ieņēma otro vietu. Grieķietes ar 65:55 apspēlēja Turciju, ar 47:58 piekāpās Čehijai un ar 68:56 pārspēja Poliju.

Gatavojoties Eiropas čempionātam, kadetes šovasar aizvadīja astoņas pārbaudes spēles. Pret Lietuvu uzvaras un zaudējumi tika dalīti uz pusēm (75:70 un 71:82), panākumi gūti pār Somiju (74:62), Turciju (65:48) un Igauniju (80:44), bet neveiksmes ciestas pret Franciju (49:65), Spāniju (46:85) un Krieviju (50:78).

Nikolai Priedei šis ir jau trešais Eiropas čempionāts, jo šovasar viņa uzspēlēja arī U18 meistarsacīkstēs. Tikmēr savos otrajos čempionātos spēlē Vanesa Jasa un Elizabete Bulāne.

Latvijas kadetes savu labāko rezultātu Eiropas čempionātā sasniedza aizpērn, kad iekļuva pusfinālā, bet pēc tam cieta divus zaudējumus un samierinājās ar ceturto vietu. Tiesa, komanda izcīnīja ceļazīmi uz 2018.gada U17 Pasaules kausa izcīņu. Vēl trīs reizes latvietes bijuša piektās, bet pērn ieņēma devīto vietu.

Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kuras jauniešu komandas šovasar piedalās U19 Pasaules kausa izcīņā gan puišu, gan meiteņu konkurencē, kā arī Eiropas čempionātu A divīzijās visās sešās grupās. Tiesa, U20 un U18 basketbolisti zaudēja vietu elitē.