Latvijas U19 izlase piedzīvo bezcerīgu zaudējumu pret Austrāliju un cīnīsies par 11. vietu

10/07/2021 19:12
Latvijas U19 basketbola izlase

Latvijas U19 basketbola izlase sestdien Pasaules kausā aizvadīja pagalam neveiksmīgu pirmo ceturtdaļu un spēlē par 9.-12.vietu piekāpās vienaudžiem no Austrālijas. Latvijas U19 izlase Olimpiskajā sporta centrā Rīgā ar 44:89 (6:25, 12:21, 4:23, 22:20) zaudēja Austrālijai.

Noa Daniels Viljamsons izcēlās ar astoņiem punktiem 11 atlēkušajām bumbām, bet septiņi punkti Ričardam Danielam Vanagam. Austrālijas izlasē 19 punkti Daisonam Danielam, kamēr 16 punkti un septiņas atlēkušās bumbas Akoldejam Gekam. Spēlē par 11.vietu Latvijas izlasei būs jātiekas ar Irānas un Turcijas mača zaudētāju.

Spēles gaita

Rodijs Mačoha ar caurgājienu uz grozu pēc 30 spēlētām sekundēm atklāja spēles rezultātu, bet nākamos divus punktus izdevās gūt vien ceturtdaļas vidū. Pirmajās piecās minūtēs latvieši trīsreiz pēc kārtas uzbrukumā pieļāva kļūdu, bet pretinieki atbildēja ar precīziem metieniem no tālienes un arī groza tuvumā – 13:2. Noa Viljamsons un Mačoha četras minūtes līdz ceturtdaļas beigām Latvijas izlases labā guva četrus punktus, bet austrālieši vēl 12 punktus guva ar divpunktu metieniem.

Tamuri Vignesa tālmetiens otrās ceturtdaļas sākumā Austrālijai deva 22 punktu pārsvaru (28:6). Kriša Helmaņa un Ričarda Daniela Vanaga sniegums uzbrukumā Latvijas izlasei otrās ceturtdaļas trešajā minūtē ļāva beidzot pārsniegt desmit gūto punktu robežu, taču pretinieki apgriezienus nemazināja, spējot noturēt vismaz 20 punktu pārsvaru.  Reines Smita tālmetiens Austrālijas izlasei otrās ceturtdaļas vidū ļāva panākt 42:18, bet mājinieki aizvien uzbruka ar zemu metienu precizitāti, puslaikam noslēdzoties ar graujošu rezultātu 18:46. Trešā ceturtdaļa Latvijas izlases izpildījumā bija visvājākā, jo desmit minūšu laikā basketbolisti iemeta vien četrus punktus. Precīzus metienus izpildīja Noels Enrijs Slivackis un Toms Skuja.  Noslēdzošās desmit minūtes aizritēja jau krietni sīvākā cīņā. Latvijas izlasei izdevās uzlabot realizēto metienu procentu, kā arī mazinājās pieļauto kļūdu skaits. Kristians Feierbergs ar divpunktu metienu ceturtdaļas vidū palīdzēja Latvijas izlasei sasniegt 30 gūto punktu robežu, bet pēdējo grozu spēlē Latvijas izlases labā iemeta Ričards Kļanskis.

Nikolaja Mazura vadītā Latvijas izlase grupu turnīrā zaudēja vienaudžiem no Puertoriko (75:79), ar 58:48 uzvarēja Irānu un ar 70:71 zaudēja Serbijai. Astotdaļfinālā Latvija piekāpās Senegālai ar 44:57, bet ceturtdaļfinālā cīņā par 9.-16.vietu ar 90:67 uzvarēja Dienvidkoreju. Tikmēr Austrālija ar 97:67 sagrāva Mali, ar 62:64 zaudēja Turcijai un ar 66:87 – ASV. Astotdaļfinālā ar 73:86 tika zaudēts Spānijai, bet ceturtdaļfinālā cīņā par 9.-16.vietu ar 95:52 tika sagrauta Puertoriko.

Austrālija līdz šim nedaudz labāk bija metusi no visām distancēm, kamēr Latvija labāk cīnījusies par atlēkušajām bumbām (43 vidēji spēlē pret 40 pretiniekiem). Arī pārējie rādītāji ir stipri līdzīgi. Austrālija ir bijusi agresīvāka un pārķērusi 11 bumbas spēlē pret septiņām Latvijai, bet Latvija biežāk bloķējusi pretinieku metienus (pieci bloķēti metieni pret diviem). Austrālija guvusi vairāk punktu pēc pretinieku kļūdām (26 pret 14,8 Latvijai), ātrajos uzbrukumos (14,2 pret 9,6), kā arī soda laukumā (38 pret 30,4) un ar rezervistu rokām (35,6 pret 24,6). Rezultatīvākais Latvijas izlases rindās līdz šim bijis Ričards Daniels Vanags, kurš vidēji mačā guvis 12 punktus. 11,6 punkti Krišam Helmanim (lielā mērā, pateicoties 30 gūtajiem punktiem pret Dienvidkoreju), bet Rodijs Mačoha izcēlies ar 10,4 punktiem. Pretinieku rindās ir Daisons Denielss guvis 14 punktus, bet Džeilins Gelovejs – 10,6 punktus.

Pārbaudes spēlē pirms čempionāta Latvija ar Austrālijas komandu nospēlēja neizšķirti 71:71. Latvijas U19 izlase Pasaules kausā spēlē jau ceturto reizi. 1999.gadā izcīnīta 9.vieta, divus gadus vēlāk valstsvienība ierindojās pozīciju zemāk, savukārt 2019.gadā nācās samierināties ar 12.vietu. Pirms trim gadiem Eiropas kadetu čempionātā 2002.gadā dzimušo puišu izlase ieņēma astoto vietu. Austrālijas izlasei šī ir 14 dalības reize Pasaules U19 kausā. Tikai 2017.gadā šī izlase neiekļuva finālturnīrā. Vislabāk veicies 2003.gadā, izcīnot uzvaru finālā pār Lietuvu. 1995.gadā Austrālija izcīnīja otro vietu. Pirms diviem gadiem izlase ierindojās devītajā vietā.

Izslēgšanas turnīrs no piektdienas līdz svētdienai Rīgā norisinās Olimpiskajā sporta centrā un “Arēnā Rīga”. Spēles klātienē var apmeklēt tikai tie skatītāji, kuriem ir Latvijā atzīts sadarbspējīgs vakcinācijas pret Covid-19 vai Covid-19 pārslimošanas sertifikāts (attiecas uz visiem vecumiem). Biļetes var iegādāties mājaslapā basket.lv. Lielo starptautisko turnīru atcelšana 2020.gadā izjauca tradicionālo kārtību, kad ceļazīmes uz Pasaules U19 kausa izcīņu tiek izcīnītas Eiropas, Amerikas, Āzijas/Okeānijas un Āfrikas čempionātos. Šoreiz 15 komandas tika izraudzītas, ņemot vērā valstu pozīcijas Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) reitingā. Latvija iespēju startēt turnīrā nopelnīja, pateicoties mājinieku statusam.

Latvija Pasaules U19 kausa sacensības uzņēma arī 2011.gadā, kad turnīrs norisinājās Rīgā, Valmierā un Liepājā. 2011.gadā Latvijā uzvarēja Lietuvas jaunie basketbolisti, bet par turnīra vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Jons Valančūns. Turnīrā piedalījās tādi pazīstami spēlētāji kā Dāvis Bertāns, Mateušs Ponitka, Rauls Netu, Kevins Pangoss, Dario Šaričs, Dags Makdermots, Tims Hārdevejs juniors, Džeremijs Lembs, Jānis Timma un citi.