Latvijas vārtsargu pavasaris – kāda ir izvēle un kuru ņemt izlasē?

26/03/2024 16:07
Nokopēts
Latvijas vārtsargi

Līdz pasaules čempionātam hokejā palicis pusotrs mēnesis un pilnā sparā tiek izziņoti hokejisti, kuri piekrituši piedalīties valstsvienības treniņnometnē. Pašlaik ir izziņoti 18 spēlētāji – viens vārtsargs, septiņi aizsargi un desmit uzbrucēji. Ilgu laiku nebija nosaukts neviens vārtsargs, un, lai arī vakar ar lielu ažiotāžu tika izziņota Elvja Merzļikina pievienošanās komandai, situācija ar šo līniju joprojām ir nedroša. Pārlieku dramatizēt šeit būtu nevietā, tomēr pašlaik izskatās, ka par šo pozīciju Artūram Irbem galva būs jāpalauž visvairāk.

It kā šķiet vienkārši, ka vārtsargu brigādei vajadzētu izskatīties šādi – Artūŗs Šilovs, Elvis Merzļikins un vēl kāds trešais. Tomēr jau šeit ir viens bet – ņemot vērā “Canucks” sniegumu šosezon, tad komanda Stenlija kausā var aizcīnīties diezgan tālu, un šajā gadījumā, lai arī Šilovs pārsvarā spēlē fārmklubā, Vankūvera par 99% būs pret viņa laišanu uz Čehiju, jo “play-off” turnīrā komandai būs vajadzīgi vismaz trīs vārtsargi.

Bet Elvis… liekas, ka pēdējos gados viņa ego kļuvis krietni lielāks, savukārt izlasē tam vispār nav vietas. Un pērnā gada bronza kļuva iespējama tieši tādēļ, ka neviens nenīdēja brīžos, kad viņa spēles laiks nebija tik liels, cik to pašam gribētos. Piemēram, Kristers Gudļevskis laukumā nepavadīja ne minūti, tomēr allaž palika pozitīvs un atbalstošs. Harijs Vītoliņš arī izteicies, ka viņš nevienam nav parādā, lai liktu vārtos par iepriekšējiem nopelniem, līdz ar ko arī Merzļikinam par vietu sastāvā būtu jācīnās, bet situācija Kolumbusā parāda, ka viņš tam nav gatavs. Vai kaut kas mainīsies izlasē? Skatīsimies un redzēsim, bet pagaidām maz ticības tam, ka NHL vīrs Merzļikins par teorētiski būtu gatavs mierīgi sēdēt uz soliņa, zaudējot konkurenci, piemēram, Gudļevskim.

Vītoliņš: Neesmu nevienam parādā, lai kādu vienkārši ņemtu sastāvā par nopelniem

Lai vai kā, bet pat ar Elvi izvēle starp vārtsargiem nav tik plaša un šopavasar esošā situācija liek bažīties, tāpēc nolēmu paskatīties uz tiem mūsu ripu ķērājiem, kuri varētu būt palīgi gaidāmajā turnīrā. Vārtsargi sadalīti četrās kategorijās, balstoties uz viņu sniegumu šosezon un līmeni, kādā viņi spēlē.

Var spēlēt pasaules čempionātā – šajā kategorijā ielikti pieredzējušie vārtsargi, kuriem ir lielas izredzes doties vārtos gaidāmajā turnīrā.

Kristers Gudļevskis (“Fischtown Pinguins”, Vācija)

Aizvadīta lieliska sezona Vācijas čempionātā – 91,4% atvairīto metienu un ielaisti vidēji 2,09 vārti. Komanda triumfēja DEL pamatturnīrā, bet pašu latvieti atzina par tā labāko vārtsargu. Ja kādam liekas, ka, lai spēlētu vadošajā vienībā, nevajag daudz piepūlēties, tad gluži pretēji – atbildība un kļūdas cena šajā līmenī ir krietni lielāka, un Kristers šo spiedienu ir izturējis.

Iepriekš pasaules čempionātos Gudļevskim nav veicies pārāk labi, bet arī situācijas ne vienmēr bija labvēlīgas, savukārt šogad PČ ir tāds kalendārs, kas ļauj labi ieskrieties pirms spēlēm pret grandiem. Arī vārtsargiem.

Piecelties pēc karjeras kritieniem un atgriezties virsotnēs – Gudļevska ceļš no NHL līdz dominancei Vācijā

Ivars Punnenovs (“Lausanne” / Rapersvīles-Jonas “Lakers”, Šveice)

Šim 29 gadus vecajam vārtsargam šī sezona gan izrādījās visai izaicinoša – 2022. gada aprīlī latvietis noslēdza piecu gadu līgumu ar “Lausanne”, savukārt jau šosezon viņš zaudēja cīņu par vietu vārtos un devās uz citu Nacionālās līgas (NL) komandu “Lakers”, kurā Punnenovs spēlēs arī nākamsezon.

Grūti spriest par vārtsarga psiholoģisko stāvokli, atceramies arī, ka vienīgais iznāciens laukumā pagājušā gada PČ bija visai neveiksmīgs, arī uz Gudļevska fona viņa skaitļi neizskatās diez ko pārliecinoši. Tomēr liels Ivara pluss ir viņa nosvērtība un, viņš var ienest mieru, kas ir tik ļoti nepieciešams.

Elvis Merzļikins (Kolumbusas “Blue Jackets”, NHL)

Kā pareizi izteicās mans kolēģis, tad tagad pie jebkuras neveiksmes līdzjutējiem būs, kam pārmest. Lai kāda būtu Merzļikina statistika šosezon, lai ko viņš teiktu iepriekš, vismaz vienā spēlē viņš laukumā dosies. Gribētos cerēt, ka tas nebūs tā, kā bija 2022. gadā.

Vai Elvis izgāzies? Cik Latvijas izlases ielaistajos vārtos ir Merzļikina vaina? (VIDEO)

Var pacīnīties par vietu sastāvā. Šajā kategorijā ierindoti vārtsargi, kuri pie noteiktiem nosacījumiem varētu aizvadīt vienu vai divas spēles turnīrā, ja tiks pie iespējas un izmantos to par 100%.

Mareks Mitens (Kladno “Rytiri”, Čehija)

Pēc vairākiem gadiem ASV hokeja sistēmā un nesekmīgiem mēģinājumiem izsisties līdz NHL, ventspilnieks Mitens nolēma atgriezties Eiropā un būvēt savu karjeru šeit. Kā pirmā vieta tika izvēlēta Čehijas komanda Kladno “Rytiri”, kuras uzbrukumā uguņoja Eduards Tralmaks, bet tās īpašnieks ir neviens cits kā Čehijas leģenda Jaromīrs Jāgrs.

Mitens uz “Rytiri” pārgāja janvāra vidū, aizvadīja 11 spēles, atvairīja 89,7% metienu, vidēji ielaida 3,08 ripas, nospēlējot arī vienu sauso maču. Varbūt skaitļi nav tie labākie, bet to var norakstīt uz pielāgošanos Eiropas hokejam un komandas statusu – tomēr Latvijas izlasē aizsardzība ir krietni labāka nekā Čehijas līgas lejasgala vienībā.

Jānis Voris (DVTK, Ungārija)

Varbūt nedaudz negaidīts uzvārds izlases kontekstā, jo šis vārtsargs pēdējā laikā pazudis no radariem. Voris savulaik izgājis visām Latvijas jaunatnes izlasēm, pabijis arī Rīgas “Dinamo” un jau otro sezonu spēlē Ungārijā.

Tas taču nav līmenis, kāds no jums uzrakstīs komentāros. Un daļēji jums arī būs taisnība. Bet es gribētu piebilst, ka Voris savā komandā ir pamatvārtsargs – viņš nospēlēja 37 mačus, atvairot 91,4% un vidēji ielaižot 3,10 ripas. Tātad, viņam bija laba spēļu prakse un vismaz pacīnīties par vietu sastāvā viņš var. Un vēl viena lieta – Jānis Kalniņš, kurš uz spēlēšanu Latvijas izlasē vairs nepretendē, pelnot naudu agresorvalstī, savu strauju lēcienu veica tieši no Ungārijas čempionāta.

Trešais vārtsargs – šeit iekļāvu ripu ķērājus, kuriem pagaidām neredzu iespēju izcīnīt pirmo vai otro numuru, toties kuri var kļūt par trešo. Un tas nemaz nav apkaunojoši, jo aizvadīt vairākas nedēļas, trenējoties ar laba līmeņa spēlētājiem, ir lieliska iespēja, lai veiktu nākamo soli savā attīstībā.

Ēriks Vītols (“KeuPa”, Mestis līga).

22 gadus vecais Vītols ir viens no tiem, kuriem “Zemgale/LLU” spēlēšana “Mestis” līgā pagājušajā sezonā deva iespēju izrauties no Latvijas čempionāta, lai pievienotos citai Somijas pēc spēka otrās līgas komandai “KeuPa”. Šajā līmenī Vītols izskatījās labi un pat tika izīrēts Somijas čempionāta vienībai JYP, kuras sastāvā laukumā gan nebija devies. Savukārt jau tagad Vītols darbojas ar izlases treneriem, pirms treniņnometne ir sākusies oficiāli.

Žurnālists: Septiņi Latvijas hokejisti jau aizvadītajā nedēļā uzsākuši gatavoties PČ

Gustavs Dāvis Grigals (Atlantas “Gladiators”, ECHL)

Sezonas laikā pie līguma ar NHL organizāciju Nešvilas “Predators” tikušais Grigals tās lielāko daļu pavadījis ne tajā labākajā turnīrā – Austrumu krasta hokeja līgā (ECHL), savukārt vienīgajā mačā Amerikas hokeja līgā (AHL) viņš ielaida četras ripas, atvairot 22 metienus. Grūti spriest par viņa spējām, bet Grigalam jau ir pieredze pasaules čempionātos kā trešajam vārtsargam un šajā ziņā viņš ir pārbaudīta vērtība.

“Emergency” vārtsargs

Patriks Bērziņš (“Capitols”, USHL), Deivs Rolovs (“Lone Star Brahmas”, NAHL), Linards Lipskis (“Windigo”, NAHL)

Ja gadījumā neticamas apstākļu sakritības dēļ sanāk tā, ka lielākā daļa no augstāk minētajiem vārtsargiem nevar palīdzēt, tad ir vērts paskatīties uz šiem vīriem, kuriem ir pieredze jaunatnes izlasēs. Skaidrs, ka šī kategorija ir tīri teorētiska, tajā pašā laikā būs interesanti pasekot, kur šie vīri atradīsies pēc pāris gadiem.

Komentāri

  • Gints R
    26/03/2024 16:14

    Gudijs Nr.1 ,Elvis un Ivars, lai cīnās par Nr.2. Gribētos lai uz čempo tiek Voris.

Komentāri ir slēgti

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām